Російські прислів'я про дружбу. Класна година. Година спілкування «Немає друга - шукай, а знайшов - бережи


Мета уроку:

1) показати цінність дружби і необхідність вміння дружити;
2) дати уявлення про російських билинах як пам'яті народу;
3) сприяти формуванню вміння логічно мислити і формулювати свої думки.

устаткування:

1) магнітофон, запис пісні про дружбу;
2) репродукція картини «Три богатирі»;
3) ікона святого Іллі Муромця.

Хід уроку:

Учитель: Переглядає малюнки учнів.

Ви намалювали чудові, дружні родини. У такій сім'ї, напевно, все як хороші друзі, завжди допомагають один одному. Подумайте, як в родині люди допомагають один одному.

Діти: Відповідають на питання.

У .: Включає магнітофон із записом пісні про дружбу.

Сьогодні ми з вами поговоримо про дружбу і друзів. Тема нашого сьогоднішнього уроку - прислів'я «Ні одного, так шукай, а знайшов, так бережи». А які прислів'я і приказки про дружбу ви ще знаєте?

Д .: Згадують прислів'я: «Один у полі не воїн», «Один розум добре, а два - краще», «Жаліти лишку - чи не завести дружка», «Другу, скільки можна допомагай», «Друг пізнається в біді». Пояснюють їх.

У .: Значить, що за яке діло не візьмись, легше і веселіше його робити вдвох, втрьох, допомагати один одному. Але як же знайти друзів? Перш за все, треба самому вміти дружити і бути другом. Як ви думаєте, яким повинен бути справжній друг. Запишіть в зошитах: «Друг повинен бути ...» і самі закінчите пропозицію.

Д .: Виконують завдання і читають відповіді.

У .: Отже, ми з вами з'ясували головні якості справжніх друзів. Коли погано - друзі допомагають один одному, а коли добре - разом радіють. Часто буває, що ми довіряємо друзям свої секрети. Справжній друг ніколи не розкриє секрет і не зрадить. Тому кажуть: «Над друга старого нема нікого», так як він випробуваний і надійний. Своїх друзів потрібно намагатися берегти, не сваритися даремно, не ображати їх.

А чи знаємо ми приклади справжньої дружби? У кого ми можемо повчитися дружити?

Д .: Згадують казки, розповіді, мультфільми про друзів.

У .: А пам'ятаєте, як у мультику про Крокодила Гену його герої будували будиночок для друзів? Давайте відпочинемо і спробуємо намалювати такий будиночок.

Малює на дошці по клітинам (див. Нижче).

Д .: Малюють за вчителем в зошитах.

У .: Ви бачите, що майже в кожній книзі або мультфільмі є історії про дружбу і друзів, тому що без друзів майже ніхто не живе, це дуже важко.

А тепер подивіться на цю картину, що зображає трьох друзів (показує картину «Три богатирі»). Ви знаєте, хто вони? Це три великих російських богатиря. Давайте запишемо їхні імена: Ілля Муромець, Альоша Попович і Добриня Микитич.

Д .: Записують.

У .: У старовину по землі Руській ходили мандрівники - прочани. Йшли вони від міста до міста від села до села, багато бачили, чули. Зупиняючись на нічліг, вони розповідали гостинним господарям про різні країни, чудеса, про знаменитих князів і сміливих воїнів. Так і дізналися люди про подвиги великих, силі богатирської і хоробрості захисників своїх Іллі Муромця, Добрині Микитовича і Альоші Поповича.

У стародавні часи Русь оточували численні вороги. З Півночі і Заходу погрожували німецькі та литовські королі, з Півдня і Сходу - половецькі і ординські хани. Заздрили вороги, що на Русі серед великих земель стоять багаті міста і красиві православні храми. Для захисту від ворогів ставилися застави, а вперед висилалися дозори (які об'їжджали навколишні землі і попереджали про наближення ворогів). Службу на заставах несли найсильніші і вмілі воїни, яких народ називав богатирями.

На одній такій заставі, яка пильно стерегла кордону з Півдня, воєводою був сам Ілля Муромець. Як говорить переказ, народився він в селянській родині в невеликому селі під містом Муромом. Був хворим і слабким. Не міг ходити, І пролежав на печі до 33 років. Одного разу, коли Ілля залишився вдома один, в двері постукали.

Хто там? - запитав він. - Що вам треба?

Ми мандрівники, - долинуло з-за дверей. Чи не даси нам води напитися?

Я б радий, - відповів Ілля. - Але я хворий і не можу навіть встати.

Нічого, - почув він, вставай, не бійся.

Ілля зібрався з духом і раптом відчув, що може ходити. Він відкрив мандрівникам двері, побіг до колодязя. Приніс свіжої вод і подав незнайомцям.

А тепер ти випий водиці, - сказав йому один із старців.

Ілля зачерпнув до країв ківш і випив до останньої краплі, відчуваючи, як м'язи його наливаються силою. Він подякував добрих людей, а ті покарали Іллі йти служити вірою і правдою землі Руській, бути всього народу захисником.

Коли батьки повернулися, Ілля їм про все розповів. Батько і мати дуже зраділи, побачивши сина сильним і здоровим. Вони благословили сина і покарали берегти батьківську честь, слабких не ображати, оберігати Русь.

Ілля поїхав з Мурома в місто Київ. По дорозі зустрів він богатиря Святогора. Той був уже старим, але виїжджав на службу, так як не було йому заміни. Поговорив Святогор з Іллею, випробував його силу і зрозумів, що цей богатир замінить його. Святогор передав Іллі свій богатирський меч і велів йому їхати під Чернігів. Там йшла жорстока битва між російськими і ординцями. Захисники міста дружно відбивали атаки ворогів, але у них все менше залишалося їжі, і вони слабшали. І тут ззаду на баскому коні налетів на ординців Ілля Муромець. Зав'язалася запекла сутичка. Ординський хан посилав на Іллю найсильніших своїх воїнів, але той здолав всіх.

Жителі Чернігова, коли бій закінчився, вийшли з міста і стали просити Муромця залишитися у них воєводою.

Спасибі - сказав їм Ілля, - але я повинен всю Русь захищати, а не одне місто. Їду в Київ до князя Володимира (тому, хто Русь хрестив), щоб він вирішив, де заставі стояти.

До Києва зараз не проїхати, - стали відмовляти Іллю городяни, - засів на дорозі злий розбійник, отаман Соловей зі своєю зграєю. Нікому проходу не дає, всіх грабує і вбиває.

А я проїду, - пообіцяв Ілля. І проїхав, і розбійника до Києва пов'язаного доставив. А як він зміг це зробити, ви, напевно, вже знаєте.

Д .: Згадують билину про Іллю Муромця і Солов'я-розбійника.

У .: Після цих подвигів князь Володимир перейнявся повагою до Іллі Муромця. Став Ілля охороняти південний кордон Русі. Заснував там заставу, виїжджав на дозори. Багато геройських справ зробив на славу землі руської.

Багато билин розповідають про його подвиги, та про подвиги інших російських богатирів - Альоші Поповича та Добрині Микитовича. Билини, на відміну від казок, оповідають про те, що було насправді. Билини - пам'ять народу. А народ тільки тоді непереможний і безсмертний, коли пам'ятає і шанує свою історію. Тому, якщо ми любимо свою Батьківщину і хочемо їй добра, то повинні знати історію. Давайте запишемо: «Билини - пам'ять народу».

Д .: Записують.

У .: Про Іллю Муромця ви вже чули або читали, але мало хто з вас знає, що в кінці свого життя він вирішив повністю присвятити Богові. Як називаються люди, які зробили це?

Д .: Ченці.

У .: Ілля Муромець став ченцем. Все своє життя він захищав Батьківщину, допомагав російським людям, а кінець її повністю присвятив Богу. За це його прославили як святого. Значить, ми можемо молитися йому, просити допомоги у всьому і, звичайно, дякувати за його службу російського народу, нашим пра-пра-пра-дідусів і бабусь. Святі мощі Іллі Муромця покояться в тому ж місті, де правил святий князь Володимир - у Києві, в монастирі, який називається Києво-Печерською Лаврою.

Показує ікону св. Іллі Муромця.

Отже, ми багато про що з вами поговорили, з'ясували, яким повинен бути справжній друг. Всі ми хочемо мати справжніх друзів, але для цього самі повинні вчитися дружити. Давайте складемо головне правило дружби. Ви його вже знаєте, тільки треба згадати. Щоб мати справжнього вірного друга, ми самі повинні бути такими. Яке це правило?

Д .: Поводься з іншими так, як хочеш, щоб ставилися до тебе.

У .: Правильно, звідки ми знаємо це правило?

Д .: Його дав Спаситель.

У .: Чому ще Він вчив апостолів і народ? Чи підходять ці правила для друзів?

Д .: Відповідають на питання.

Домашнє завдання:

1. Підібрати вірш про дружбу.
2. Намалювати найбільш запам'ятався сюжет з розповіді про Іллю Муромця.


© Всі права захищені

Класна година

Тема : Ні одного - шукай, а знайдеш - бережи! "

мета : Допомогти дітям розібратися в питанні: «Чи вмієш ти дружити?" Формувати вміння ефективно взаємодіяти один з одним.

завдання:

сприяти формуванню дружніх відносин зі своїми однокласниками.

Допомогти навчити цінувати дружбу, дорожити друзями, будувати конструктивні відносини з однолітками і дорослими.

Постаратися довести до дітей Закони дружби і їх значення, на прикладі конкретних ситуацій.

Устаткування: презентація

Хід заняття.

I. Організаційний момент.

* Привітання.

II. Самовизначення до діяльності ..

Сьогоднішнє заняття ми почнемо з притчі.

Притча про справжню дружбу.

В одній далекій країні жили двоє друзів.

Вони були самими справжніми друзями! Разом працювали, відпочивали і разом святкували успіх.

Будь-які рішення вони приймали спільно.

Ніхто ніколи не бачив, щоб вони сварилися або навіть просто були один одним незадоволені. Але що найголовніше - друзі, ні разу не поставили свої особисті відносини в залежність від думки оточуючих.

Чутки про їх унікальну дружбу докотилися до правителя тієї країни, в якій вони жили.

І велів він привести до себе нерозлучних друзів.

Ви дійсно справжні друзі або мені неправильно доповіли? Тоді я просто страчую інформаторів, та й по всьому.

Не треба нікого страчувати, владика. Ти отримав вірні відомості, ми дійсно справжні друзі. Сьогодні ж я хочу переконатися, що ви не брешете. Можливо, щиро помиляєтеся. Але, в будь-якому випадку, мені приємно було б переконатися, що справжня дружба існує.

З цими словами правитель наказав схопити друзів і заточити в холодну, вогке підземелля: кожного - в своє. Повна ізоляція від світу, жоден промінчик світла не повинен торкатися їх осіб. Між в'язнями був виключений щонайменший контакт.

Стражники отримали вичерпне вказівку: "Не годувати, а воду нехай зі стін злизують!".

Скаржитися на долю нещасні відтепер зможуть лише щурам, у суспільстві яких і проведуть залишок своїх днів, якщо: Друзям висунули наступну умову: той, хто перший заблагає про пощаду, того негайно звільнять, а його друг помре болісною смертю.

Страшний експеримент тривав цілий місяць.

Ніхто з друзів не попросив про поблажливість. Обох винесли з темниці виснаженими і мертві. Довгий час їх приводили до тями кращі лікарі королівства.

А потім, коли вони прийшли в себе настільки, що могли говорити, правитель знову запросив до себе.

Герої! Я вдячний вам за викладений мені урок і хочу вибачитися за завдані незручності: Зате тепер я абсолютно точно знаю, що справжня дружба існує.

Як ви вважаєте, про що ця казка?

Як на ваш погляд можна озаглавити притчу?

Чому вчить нас ця притча?

Про що сьогодні піде мова на нашому класній годині?

А що ви хочете дізнатися про дружбу? (Про справжнього друга, ознаках дружби, про незвичайну дружбу, і чи можемо кожен з вас назвати себе справжнім другом)

Наш класний годину називаєтьсяслайд 1

- Як ви розумієте прислів'я "Ні одного - шукай, а знайдеш - бережи!"

- Про що ми будемо говорити на класній годині?

III. Робота по темі.

Давайте з'ясуємо, що таке дружба?слайд 2

1.Закон дружби.

Вчені - психологи вивчали правила дружби у народів різних країн. Виявилося, що, незважаючи на різний колір шкіри, різне виховання і умови життя, є багато спільного в тому, що люди вважають дружбою і дружнім поведінкою.

Так були визначені десять законів дружбислайди 3-5

довіряти одному;

ділитися новинами, успіхами або невдачами;

вміти зберігати чужі таємниці;

радіти разом з другом його успіхам;

пропонувати свою допомогу, а не чекати прохання про допомогу;

намагатися, щоб одного було приємно в твоєму суспільстві, не створювати незручних ситуацій;

не критикувати друга в присутності інших людей (якщо ти чимось незадоволений, сказати другові про це наодинці);

захищати одного (якщо хтось говорить про одного погано в його відсутність);

поважати право одного мати інших друзів, крім тебе (же не бути нав'язливим);

завжди виконувати свої обіцянки.

- Як ви можете пояснити (розумієте) той чи інший Закон?

* Обговорення кожного з вищеназваних Законів. Передача Іграшки сусідові після висловлення своєї думки.

2. Якості одного.

- Виберіть ті якості, якими повинен володіти один

слайд 6 : Скромність, рішучість, наполегливість, доброзичливість, товариськість, чуйність, щирість, заздрість, егоїзм, байдужість, хвастощі, злість, готовність прийти на допомогу.

Давайте перевіримо.слайд 7

3.Пословіци.

- Про дружбу багато прислів'їв складено. Ваше завдання пояснити, чому так кажуть, і привести приклад ситуації.слайди 8-13

* Діти пояснюють сенс прислів'я і наводять приклади з життя, які підходять до прислів'я.

4.Ігра «Це я, це я, це все мої друзі».

А тепер, ми зіграємо з вами в гру «Це я, це я, це все мої друзі» і подивимося які ви уважні і дружні.

Уважно послухайте питання, і якщо згодні, що це ставитися до вас, то відповідайте: «Це я, це я, це все мої друзі». Якщо ж не згодні, то мовчіть.
-Хто ватагою веселою кожен день крокує до школи?
- Хто з вас своєю працею прикрашає клас і будинок?
- Хто з вас зберігає в порядку ручки, книжки та зошити?
- Хто з вас, скажіть братці, забуває вмиватися?
- Хто домашній свій урок виконує точно в строк?
- Хто з вас приходить в клас із запізненням на годину?
- Хто, граючи у волейбол, забиває в вікна гол?
- Хто з вас не дивиться похмуро, любить спорт і фізкультуру?
- Хто з вас, скажіть вголос, на уроках ловить мух?

Молодці хлопці, ви справжні друзі.

5.Настоящій друг.

Як ви розумієте «справжній друг»?Слайд № 14

- А у кого з вас є справжній друг? Доведіть це.

Хлопці, а кого ми можемо назвати другом?

Друг - це цікава книга, яку читаєш.

Друг - це мама, яка допоможе в скрутну хвилину. Слайд № 15

Друг - це вчитель, який допомагає заглянути в таємниці знань.

Слайд № 16

Друзі - це іграшки, які вислуховують мене. Слайд № 17

Друг - це мій неслухняний щеня. Слайд № 18

- Послухайте розповідь «Однакові»

Жили дві нерозлучні подружки-третьокласниці. Обидві вони маленькі, рожевощокі, світловолосі, вони дуже схожі один на одного. Обох мами однаково одягали, обидві вчилися тільки на десятки.

Ми у всьому однакові! - з гордістю говорили дівчинки.

Але одного разу Соня, так звали одну з дівчаток, прибігла додому і похвалилася мамі:

Я отримала з математики десять, а Віра тільки трійку. Ми стали вже неоднакові ...

Мама уважно подивилася на Соню. Потім сказала сумно:

Так, ти стала гірше ...

Я? - здивувалася дівчинка. - Але ж трійку-то отримала не я!

- За що мама засудила Соню? Що б ви сказали Соні?

А якими якостями повинні володіти ваші друзі?

6. Гра «Хто з ким дружить» (слайд № 19-24)

7.Сказка (слайд № 25-26)

Жила-була на землі дівчина на ім'я Любов. Нудно їй було жити на світі без подружки. Ось і звернулася вона до старого, сивого, який прожив сто років чарівникові:

Допоможи мені, дідусь, вибрати подружку, щоб я могла дружити з нею всю відпущену мені Богом життя.

Подумав чарівник і сказав:

Приходь до мене завтра вранці, коли перші птахи заспівають і роса ще не просохне ...

Вранці, коли алое сонце освітило землю, прийшла Любов в умовлене місце ... Прийшла і бачить: стоять п'ять прекрасних дівчат, одна інший красивіше.

Ось вибирай, - сказав чарівник. - одну звуть Радість, іншу - Доброта, третю - Краса, четверту - Печаль, п'яту -.Дружба.

Вони все прекрасні, - сказала Любов. - Не знаю, кого і вибрати ...

Твоя правда. - відповів чарівник, - вони всі хороші, і ти в житті ще зустрінешся з ними, а може, і дружити будеш, але вибери одну з них. Вона і буде тобі подружкою на все твоє життя.

Підійшла Любов до дівчат ближче і подивилася в очі кожної. Задумалася Любов.

А кого вибрали б ви? Чому?

Любов підійшла до дівчини на ім'я Дружба і простягнула їй руку.

Чому Любов вибрала Дружбу?(Відповіді дітей).

Яке прекрасне слово -"Дружба"! Вимовляєш його - і відразу згадуєш свого друга, з яким тобі цікаво грати в сніжки, читати нову книгу або посекретничати про своє.

Скоро настане напевно найулюбленіший і довгоочікуване свято кожної людини - Новий рік. Що б ви побажали своєму другові на це свято? (Вислуховуються відповіді дітей)

Так давайте, давайте дружити,

Нехай не раз нам вірші ці згадаються.

Якщо дружбою завжди дорожити,

Те будь желанье виповниться.

Ось і підійшов до кінця наш класний годину. Допомагайте один одному в скрутну хвилину, шукайте хороших і вірних друзів. Давайте встанемо і скажемо один одному слова відомого героя, терплячого і найдобрішого кота Леопольда: «Давайте жити дружно!» І мені здається, цю дружбу ви пронесе через всю шкільне життя! слайд 27

* Звучить пісня «Справжній друг».

Попередній перегляд:

Щоб користуватися попереднім переглядом презентацій створіть собі аккаунт (обліковий запис) Google і увійдіть в нього:

Лариса Лебедєва
Виховна година в 4 класі «Ні одного - шукай, а знайшов - бережи»

Виховна година в 4 класі

Тема: Ні друга - шукай, а знайшов, бережи.

мета:

1. Сприяти вихованню у дітей почуття товариства і взаємодопомоги.

2. Формувати у дітей уявлення про добро, доброту, про хороших, добрих вчинках; показувати їх цінність.

3. Вчити знаходити у людей, героїв і персонажів художніх творів такі якості особистості як доброта, щедрість, чуйність.

Підготовча робота:

попросити хлопців: Вивчити вірші про дружбу; написати твір про друга; знайти прислів'я про дружбу і вивчити їх; приготувати інсценування розповіді В. Осєєва «До першого дощу»

устаткування: Аудіозапис з піснею "Якщо з другом вийшов в путь» , Магнітофон, листочки паперу з фразою « Друг - це той ...» - для роботи в групах, стрічка, картки з проблемними ситуаціями; картки з початком прислів'я і з продовженням прислів'я

На дошці: - слова поета Руставелі:

Назва теми класної години

Початок прислів'їв ...

Хід класної години.

1. Вступне слово.

Цікаво, про що ми сьогодні будемо говорити? Точніше, про кого? Кому вона знайома, можете підспівувати. (Пісня "Якщо з другом вийшов в путь» Муз. В. Шаїнського, сл. М. Таніча)

Тепер можете визначити тему нашого класної години? (Відповіді дітей)

Звичайно ж, сьогодні поговоримо про друзів і про дружбу. Дійсно, якщо з другом вийшов в путь, То будь-який шлях буде легше і веселіше. Як ви думаєте, чи можна людське життя порівняти з дорогою? (Відповіді дітей)

Сьогодні ми пройдемо невеликий відрізок нашого життєвого шляху разом.

2. Робота з прислів'ями.

Важко уявити життя без друзів. Ще в 12 столітті великий грузинський поет Шота Руставелі писав: «Хто не шукає дружби з близькими, той собі заклятий ворог».

У кожного народу є легенди, прислів'я, приказки про дружбу. Може бути згадайте деякі з них? (Відповіді дітей)

Я пропоную вам зараз пограти в гру: «Закінчи прислів'я» і пояснити значення прислів'їв. (Робота в парах. На кожній парті закінчення прислів'я. Діти знаходять початок прислів'я з дошки приєднують закінчення, пояснюють сенс прислів'я)

1. Маленька дружба, (Краще великий сварки)

2. Дружба як скло:(Розіб'єш, що не складеш)

3. Одяг хороша нова, один старий)

4. Не май сто рублів, (А май сто друзів)

5. Гору руйнує вітер, людську дружбу - (Слово)

6. Сила птиці в крилах, сила людини ... (В дружбі)

7. Стіл багатий - тіло гладшає, друзів багато - (Душа гладшає)

8. Людина без друга, Що земля (без води)

9. Жити без друзів, що є їжу (Без солі)

10. Людина без друзів, що дерево (Без коренів)

На життєвому шляху людина зустрічається з різними людьми: Добрими і злими, щедрими і жадібними, мужніми і боязкими, веселими і похмурими. Як же серед них знайти друга? Потрібно знати, кого шукати.

3. Творча робота « Друг - це ...»

Пропоную, всім разом подумати, хто такий один. Яку людину ми можемо назвати другом?

(клас ділиться на групи по 3-4 людини. Кожна група отримує лист, на якому написано початок фрази « Друг - це той ...» . Діти дописують фразу і читають, що у них вийшло)

Чи можна сказати, що у нас вийшов колективний портрет друга. (Підсумовує відповіді дітей, потім читає вірш У. Шекспіра)

справжній один всюди

Вірний в щастя і біду;

Смуток твоя його турбує,

Ти не спиш - він спати не може,

І в усьому без зайвих слів

Він допомогти тобі готовий.

4. Бесіда «Зорко лише серце»

а) - Як ви думаєте, хлопці, друзів у людини може бути багато? (Відповіді дітей)

Друзів у людини багато не буває. Є товариші, приятелі, знайомі, однокласники. але один - це більш особисте, Дороге, близьке, ніж товариш або однокласник.

Послухайте розповідь В. Осєєва «До першого дощу»(Інсценування)

Таня і Маша були дуже дружні і завжди ходили в школу разом. Те Маша заходила за Танею, то Таня - за Машею. Один раз, коли дівчатка йшли по вулиці, почався сильний дощ. Маша була в плащі, а Таня - в одному платті. Дівчата побігли.

Зніми свій плащ, ми накриємо разом! - крикнула на бігу Таня.

Я не можу, я промокну! - нагнувши вниз голову з капюшоном, відповіла їй Маша.

У школі вчителька сказала:

Як дивно, у Маші плаття сухе, а у тебе, Таня, абсолютно мокре. Як же це сталося? Адже ви ж ішли разом?

У Маші був плащ, а я йшла в одному платті, -сказала Таня.

Так ви могли б сховатися одним плащем, -сказала вчителька і, глянувши на Машу, похитала головою. - Видно, ваша дружба до першого дощу!

Обидві дівчинки густо почервоніли: Маша за себе, а Таня за Машу.

Питання для обговорення:

Про справжню дружбу ця розповідь чи ні?

Як вам здається, усвідомила Маша свій проступок?

Чи можна врятувати їх дружбу?

Якщо так, то як?

б) - Скажіть, хлопці, будь ласка, за що ви любите свого друга? (Відповіді дітей)

Виявляється, друзів вибирають не за зовнішніми якостям: Не за вроду чи по одязі, в якій він одягнений. Ви зараз перерахували найбільше душевні якості людини. Правильно. Потрібно вміти розгледіти рідкісні душевні якості людини, внутрішню красу. Це можна відчути серцем. Я хочу вам розповісти одну історію про те, як бабуся допомогла дівчинці повірити в себе, а оточуючих змусила задуматися над власними словами і вчинками. Послухайте, і скажіть про що змусив задуматися розповідь.

На подвір'ї гралися діти, а на віддалі від них стояла косоглазенькая дівчинка в окулярах. Вона колупала землю носком черевика, вперто поглядала на інших дітей. І тут підійшла до неї старенька і говорить:

Так та пошто, діва, відокремилася від усіх? Видно, погано тобі, дак ти Поплачь.

дівчинка відповіла:

- дражнили: «Коса», «Потвора».

Ось воно як! Дак це вони ще дурні. А ти ось послухай-но. Красота-то всім порівну дана, у всіх вона є. І у тебе теж вона є! Тільки у всіх по-різному. У тій он кучері які - в кучерях краса. А ось у цій сміх якийсь, краса, значить, в сміху. А он та - в обличчі в неї краса. А у тебе сама краса в душі, в сердечку, ось тут!

І старенька поклала руку дівчинці на серце.

Ось тут, в серці, головна краса і є! Ти полюбуйся на чужу красу, і тобі краси додасться. І тебе будуть любити, до серця твого горнутися будуть. Іди-но до них. Дивись на всіх без зла, без образи!

І повела вона дівчинку до дітей.

Діточки, а я вашу втрату знайшла. Ви подружку свою більш не втрачайте. Очки у неї слабкі, так їй одній і зовсім не можна. Ось і доглядали, щоб з вами була. Вона вас всіх любить, серце у неї добре, гарне. А що око косою, так і дощик косою, а без нього трава не росте! І сонечко, буває, косо дивиться, а з ним нам радість! І коси плетуть косо, а добре. Якщо хто про це не знає, почнуть дражнити вашу подружку, ви не давайте її в образу, поясніть тому. Ось і бережіть її. Адже ви ж добрі.

На які думки наштовхнув вас це оповідання? Про що змусив задуматися? (Відповіді дітей)

5. Обговорення та вирішення проблемних ситуацій

Справжню дружбу, як і всьому на світі, треба вчитися. Давайте спробуємо вирішити кілька життєвих проблем і поміркуємо, як би вчинив в цих випадках справжній один.

твій один не зміг вирішити домашнє завдання і просить у тебе списати.

Під час «Веселих стартів» твій один впав на бігу і підвів команду.

твій один пропонує тобі прогуляти урок. І попереджає, що якщо ти не погодишся, то він з тобою дружити не буде.

Батьки дізналися, що твій один погано вчиться, І забороняють тобі дружити з ним.

твій один погано ставитися до іншим хлопцям.

6. Огляд творів

Підніміть руку ті, у кого є друзі. (Діти піднімають руки). Удома ви писали твори про друга. Було багато цікавих робіт. Уривки деяких творів я зачитаю сама. А двох попрошу прочитати самих. (Максим Чехонин прочитає про своє друга і Даша Матвєєва про свою подружку)

Послухайте уривки творів:

* Знаходить з усіма спільну мову. Гарна у мене подруга, Але живе далеко від мене. (Ліза)

* Максим непогано вчиться. Допомагає мені в складних справах. Ось за це мені він подобається. Я поважаю свого друга(Микита)

* Вона ділиться зі мною секретами. І ніколи не розповідає мої секрети іншим ...(Ліза)

* Вона дуже весела, ніколи мене не обманює, намагається мені допомогти. Вона в будь-яку хвилину може мене захистити (Маша)

* Влітку ми каталися на велосипедах наввипередки, ходили на риболовлю, збирали ягоди, купалися в ставку (Антон)

* Іноді ми сваримося, але тільки на два, три дня (Катя)

* Ми не обзивали, що не б'ємося, а граємо дружно ... » (Саша)

А зараз свої розповіді прочитають Максим і Даша.

Ось такими повинні бути справжні друзі.

Я дуже рада, що у вас є друзі, які можуть прийти до вас на допомогу, вислухають вас в скрутну хвилину, приймають вас такими, якими ви є.

7. Заключне слово

Я пропоную, в завершенні нашого класного години вийти всіх і зав'язати по одному вузлику на стрічці і назвати одну якість, яким на вашу думку, повинен володіти один? (Терплячий, уважний, розумний, добрий, справедливий, турботливий, цікавий, веселий, вірний, чесний, чуйний, правдивий ....)

Подивіться, яка вийшла міцна стрічка. Її дуже важко розірвати. - - Попереду у вас довга дорога життя. Нехай на вашому життєвому шляху зустрічаються люди з такими якостями, які ви перерахували, і стануть вони вашими друзями.

А тепер візьміться за руки - це руки друга. Покладіть руки на плечі. це плече друга, На яке можна спертися у важкий момент.

Попрошу хлопців розповісти вірші про дружбу, які вони вивчили.

МИНУЛОГО про дружбу

1. Що таке дружба? Кожний знає?

Може бути, і питати смішно?

слово «Дружба» що означає?

Може бути, похід удвох в кіно,

Може бути, хороший пас у футболі,

Може бути, підказку біля дошки,

Може бути, захист в бійці шкільної

Або просто засіб від туги?

2. Хіба це дружба, якщо хтось

Дробу вдома не хотів вирішувати:

Займатися не було полювання,

А дружок дає йому списати.

3. Хіба це дружба, якщо двоє

Надумали уроки прогуляти

А запитала мама: «Ви не в школі?»-

Обидва дружно починають брехати.

4. Дружба - це якщо один твій хворіє

І не може в школу приходити, -

Відвідувати його по добрій волі,

Шкільні уроки приносити,

Терпляче пояснює завдання,

На себе взяти частину його турбот

Віддавати йому своє увагу

Дні, тижні, місяць або рік ...

5. Якщо один твій щось, на жаль,

Погано зробив або ж сказав,

Треба чесно, прямо, без сумніву

Правду висловити йому в очі.

Може бути, зрозуміти він все не зможе,

Може бути, образиться він раптом,

Все одно сказати ти правду повинен,

Адже на те й потрібен кращий один.

Всім на пам'ять про класному годині дарую 13 заповідей дружби. Намагайтеся їх дотримуватися, і у вас буде найкращий один.

13 заповідей:

1. Будь завжди поруч ненав'язливо, навіть якщо тебе про це не просять.

2. Будь мудрим відійти на час, якщо є така необхідність.

3. Не завидуй.

4. Не кради.

5. Не будеш проклинати.

6. Будь чуйним не тільки в горі, а й в радості.

7. Дотримуйся правил особистих кордонів друга, Але пам'ятай про свої.

8. Кожен має право на помилку і друг теж

9. Не будь жадібним.

10. Там, де іронія і сарказм, прихована ворожість. Там немає дружби.

11. Не роби з другом так, Як хочеш, щоб він надходив з тобою.

12. Дружба любить чистоту і не терпить бруду.

13. Намагайся бути щирим.

Спасибі всім за роботу.

Година спілкування «Немає друга - шукай, а знайшов - бережи».

мета: Формування толерантних колективних та особистісних якостей дітей

завдання:

    виявити уявлення дітей про те, що таке дружба і яким повинен бути справжній друг;

    сприяти успішному протіканню процесів самопізнання і самотворення особистості учнів;

    сприяти формуванню дружного колективу.

устаткування:

Прислів'я про дружбу, вірші, пісня «Якщо з одним вийшов в шлях», мультимедійна презентація, ручки, фломастери, олівці, листочки паперу, картки для гри з прислів'ями. Закони дружби на пелюстках. Клубок ниток.

ХІД ЗАХОДУ.

I. Організація групи. Емоційний настрій.

- Діти, давайте встанемо в коло, візьмемося за руки і посміхнемося один одному.

Прийміть такий вираз обличчя, яке повинно бути у дружелюбно налаштованого людини. Потисніть дружньому руки один одному.

Дякую за розминку. Я бачу, що вправа допомогло вам подолати в собі сором і скутість, налаштувало вас на добрі відносини.

II. повідомлення теми

На дошці зашифровано слово - «абжурд» ( «дружба»)

Що за слово зашифровано на дошці? Частіше буває міцною, вірною і довгої.

Що ж означає це слово? (Близькі стосунки, засновані на взаімномдоверіі, прихильності, загальних інтересах). Це визначення за словником Ожегова.

Гра №1. Хлопці, давайте спробуємо визначити, які ж слова відносяться до цих понять дружба і друг. Спробуйте згадати слова з коренем -друж- і - друг-

(Дружба, дружок, дружити, подружитися, дружелюбність, доброзичливий, дружній, співдружність, дружина, друже)

(На екрані Віні-Пух та П'ятачок, крокодил Гена і Чебурашка, Карлсон і Малюк, Мавпа і її друзі).

Як ви думаєте, що спільного у цих казкових героїв? (Вони всі дружать)

- Правильно, це друзі. Підніміть руку, у кого з вас є друзі.

Як ви думаєте, на яку тему ми сьогодні будемо говорити? (Тема нашого класного години «Дружба»)

III. Дружба - головне диво.

учитель: Дружба - головне диво. завжди

З нею будь-яка біда - не біда.

Дійсно, дружба - це велике чудо, коштовність. Недарма російське прислів'я говорить: «Ні одного - шукай, а знайшов - бережи».

Візьміть дбайливо дружбу в долоньки (Діти складають долоньки), і дбайливо передавайте один одному. Відчуйте, яка дружба

    На дотик?

    На смак?

    Як пахне?

    Якого вона кольору?

    З якою погодою її можна порівняти? (Висновки дітей на дошці).

Дружба подарувала нам приємні відчуття.

IV.гра №2 «Знайди собі подібного». (Попередньо на столи поставити картинку).

Крок 1. Учні стають в коло. Учитель просить їх прикрити очі і не розмовляти один з одним. Дітям даються маленькі малюнки (сонечко, хмара, квітка, серце і один малюнок грозової хмари).

Крок 2. - Знайдіть «собі подібного» і сядьте разом за столами. Не розмовляти.

Крок 3. Діти визначають, за який стіл вони сядуть.

Крок 4. Учитель звертає увагу дітей, що один учень залишився і обговорює з ними питання: «Як почуває себе той, хто залишився один і без друзів».

Займи місце в будь-якій групі.

V. З чого ж все почалося? Як виникло саме слово «друг?». Послухайте вірш, яке так і називається «Слово« друг ».

Коли ще ніхто не знав ні слова -

Ні «здрастуйте», ні «сонце», ні «корова» -

Сусідам древній людина звикла

Показувати кулак або мову

І корчити пики (що одне і теж),

Але, словом став гортанний різкий звук,

Осмислення особа, розумніші руки

І людина придумала слово «друг»

Став одного чекати й тужити в розлуці.

Йому спокійно за друзів моїх.

Як жив би я, що робив би без них?

Друзів - людей, яких я люблю,

Я ніколи нічим не ображу

Чи не для того наш предок йшов крізь морок,

Щоб, зустрівши одного, я кричав: «Дурень!»

Показував язика або кулак

І корчив пики (що одне і теж)

А зле слово я прибережу,

Нехай воно дістанеться ворогові

VI.Ігра№3 «Хто з ким дружить?»

А зараз пограємо. Перед вами різні герої, різні імена.

Як ви думаєте, хто з ким дружить, хто кому потрібен?

1. Зелений крокодил Гена і ... ..Чебурашка.

2. Довірливий Буратіно і ...... Мальвіна.

3. Смішний ведмедик Вінні-Пух і ...... П'ятачок.

4. Забавні Бурундуки Чіп і ... (Дейл).

5. Добра Білосніжка і ... (сім гномів).

6. Хлопчик на ім'я Малюк і ... (Карлсон)

7. Друзі-музиканти: разом жили, розбійників прогнали, концерти давали.

(Кот, півень, пес, осел)

8. Яка дівчинка виручала свого друга Кая з льодового полону? (Герда)

А з ким ви дружите?

Дружите ви зі своїми батьками?

Як ви думаєте, дружити можна лише з людьми?

Дружите ви з тваринами, природою, книгами

VII. Обговорення ситуацій.

Хлопці, послухайте, будь ласка, вірші, підготовлені однокласниками, і дайте відповідь на питання: чи змогли б ви дружити з такими людьми, як герої цих віршів і чому?

1. (учень читає вірш)

Одного разу на галявині побилися два козла.

Побилися для забави, не те, щоб зі зла

Один з них тихенько приятеля брикнув,

Інший з них легенько приятеля буцнув.

Один брикнув приятеля трошки посильней

Один розпалився, брикнув що було сил!

Інший його рогами під черево підчепив

Хто правий, а хто винен - \u200b\u200bзаплутане питання,

Але вже козли б'ються не в жарт, а всерйоз.

Я згадав цю бійку, коли переді мною

На шкільній перерві такий же спалахнув

2. (учень читає вірш)

Тронь її ненавмисно - відразу: -Караул

Ольга Миколаївна, він мене штовхнув!

Ой, я укололася, - чути Сонін голос

Мені потрапило щось в око,

Я поскаржуся на вас!

Будинки знову скарги: - Голова болить ...

Я б полежала б - мама не велить,

Змовилися хлопчики:

Ми відкриємо рахунок

порахуємо скарги

Скільки буде в рік

Злякалася Сонечка і сидить тихенько.

3. (учень читає вірш)

Хто тримає цукерку свою в кулаці,

Щоб з'їсти її таємно від усіх в куточку

Хто вийшовши на подвір'я, нікому з сусідів

Чи не дасть покататися на велосипеді,

Хто крейдою, гумкою, любою дрібницею

У класі ні з ким ніколи не поділиться?

Ім'я того підходящої дадено

Навіть не ім'я, а прізвисько Жадина!

Жаднюгу я ні про що не прошу

В гості я жаднюгу не запрошені

Чи не вийде з жаднюги друга хорошого,

Навіть приятелем не назвеш його

Тому - чесно, хлопці, скажу -

З жадібними я ніколи не дружу

Так яким же має бути справжній друг? Якою має бути справжня дружба?

В.И.Даль в своєму знаменитому «тлумачному словнику» призводить таке визначення слову «дружба»: «безкорислива стійка приязнь». На першому місці знаменитий учений і письменник ставить безкорисливість.

VIII. Робота з прислів'ями

Ігра№4 «Знайди кінець прислів'я»

Про дружбу придумано багато прислів'їв.

Що таке прислів'я? (Прислів'я - це коротка народна мудрість. Прислів'я радить, повчає. Люди з повагою ставляться до прислів'їв, вживають їх у своїй промові.)

Ось ми з вами пограємо в гру «Закінчи прислів'я». На екрані написана тільки половина прислів'я, ви повинні назвати іншу половину. (На аркушах - другі половинки прислів'їв).

1. Не май сто рублів, а ...... (май сто друзів).

2. Людина без друзів, що ... .. (дерево без коріння).

3. Друга шукай, а знайшов ... .. (бережи).

4. Дерево живе корінням, а людина .... (Друзями).

5. Дружба не гриба, в лісі ... (не знайдеш).

6. Над друга старого нема ... (нових двох).

7. Немає такого дружка, як ... (рідна матінка)

8. Друг пізнається ... (в біді)

9. Дружба дуже недоброму лестощами, ... (а правдою і честю).

10. Дружба як скло: ... (розіб'єш - не склалося)

11. Скажи мені хто твій друг, ... (і я скажу, хто ти).

12. Друг сперечається, а ворог ... (підтакує).

Де ви зустрічали прислів'я? - Яка підійде для вашого класу? Чому?

Физминутку (Діти виконують в парах)

Ти дрізд і я дрізд (показують)
У тебе ніс і у мене ніс.
У тебе щічки червоненькі і у мене щічки червоненькі,
У тебе губки аленькие і у мене губки аленькие.
Ми двоє друзів, ми любимо один одного (обіймаються).

IX. Обговорення теми.

А тепер послухайте вірш і скажіть, можна цього героя назвати справжнім другом і чому?

Друг нагадав мені вчора,

Скільки робив мені добра:

Олівець мені дав один раз,

(Я в той день забув пенал)

У стінгазеті, мало не в кожній,

Про мене згадував.

Я впав і весь промок-

Він мені висохнути допоміг.

Він для милого дружка

Чи не шкодував і пиріжка:

Відкусити мені дав колись,

А тепер представив рахунок.

Чи не тягне мене, хлопці,

Більше до одного не тягне.

(Відповіді дітей)

Якщо у вас є друг, бережіть дружбу з ним, цінуєте її. Друга легко втратити, набагато важче його знайти.

X. інсценування «Ні за те і ні за це»

Учень: Костя зробив шпаківню і покликав Вову

Костя: Подивися, який пташиний будиночок я зробив

Учень: Вова сів навпочіпки

Вова: Ой, який. Зовсім справжній! З ґаночком! Знаєш що, Костя, зроби і мені такий. А я тобі за це планер зроблю.

Костя: Гаразд, тільки давай ні за то і ні за це, а просто так: ти зробиш планер, а я шпаківню.

Що ж таке безкорислива дружба? (Відповіді учнів)

Добре, коли поруч є надійний вірний друг, З яким можна погуляти, повеселитися, посумувати, пограти. Найчастіше дружба буває міцною, вірною і довгою, якщо у людей однакові інтереси, смаки, їм подобаються однакові ігри, заняття. Ось і ми зараз з вами трохи пограємо і перевіримо наскільки у вас з вашим другом міцна дружба.

ігри:

«ВІРНА РУКА» - кожній парі видається три палиці. Учасники гри беруть по одній палиці в руки і з їх допомогою несуть третю на певну відстань, тримаючи палиці паралельно підлозі

«КЛУБОК» - хлопцям пропонується взяти з двох кінців мотузок і змотати її за мінімальний час в клубок.

«Хлопці БІГ В МІШКАХ» - хлопцям пропонується отримати мішки, залізти в них і по команді ведучого подолати відстань від старту до фінішу.

XI. Вірш «Дружба» - за ролями в масках.

Що таке дружба? - запитала я у птиці.

Це коли шуліка літає разом з синицею.

Запитала я у звіра: - Що таке дружба?

Це коли зайцю лисиці боятися не потрібно.

А після запитала у дівчинки: - Дружба - що таке?

Це щось величезне, радісне, велике.

Це коли хлопці все відразу, все разом грають.

Це коли хлопчаки дівчат не ображають.

Дружити повинні все на світі: і звірі, і птиці, і діти.

XII. читання вірші М. Садовський «Якщо б краплі не дружили»

Якщо б краплі не дружили,

Як тоді б калюжі жили?

Як би річки потекли?

Де б пливли кораблі?

Якщо б ноти не дружили,

Як би пісню ми склали?

Як би птахам співати?

Як би сонечку вставати?

Якщо б люди не дружили,

Як би ми на світі жили?

Адже без дружби з давніх років

Нічого на світі немає!

XII. Підведення підсумків.

Зараз ви тільки вчитеся дружити. А щоб дружба була міцною, потрібно дотримуватися законів. Існує багато законів дружби. Ось деякі з них.

Збір «Цветик - семицветик». Діти по одному виходять, читають закон дружби і складають квітка.

закони дружби(Записані на пелюстках)

1. Допомагай одному в біді.

2. Умій з одним розділити радість.

3. Не смійся над недоліками одного.

4. Зупини одного, якщо він робить щось погане.

5. Умій прийняти допомогу, рада.

6. Не обманюй одного.

7. Не зрадь одного.

8. Стався до одного як до себе.

9. Умій визнавати свої помилки.

10. Поважай одного і допомагай одному.

11. Один за всіх і всі за одного.

12. Ні одного - шукай, а знайшов - бережи.

Які закони вам вже були відомі? - Які для вас нові?

Дотримуючись цих правил, я думаю, ви ніколи не втратите друга.

Ці закони ви можете повісити в свій класний куточок.

Гра «Рука дружби» (під музику)

Подивіться, яке велике серце намальоване на плакаті. Це наше серце, готове любити і допомагати один одному. Воно не просте, а чарівне. У це серце-кишеньку ви опустите зараз вирізану з паперу долоньку з побажаннями - собі, друга, класу. Ви їх відкриєте зі своїм учителем.

(Діти на альбомних аркушах обводять свою руку (або дати готові руки) .На долоньці можна написати своє ім'я і побажання одного)

Прикріплюємо руки на дошку.

XIII. рефлексія

Що було цікавим?

У чому відчували труднощі?

Гра «Ти мені подобаєшся» (Діти стають в коло)

Наша сьогоднішня розмова про дружбу добігає кінця.

А щоб ваша дружба була ще міцніше, я пропоную вам сплести павутину, яка б пов'язала вас всіх разом.

При цьому кожен з вас може висловити свої добрі думки і почуття і сказати добрі слова своїм однокласникам.

(Педагог бере клубок нитки, обмотує нитку навколо своєї долоні і передає клубок комусь із дітей. Після чого говорить цій дитині фразу: «Коля, ти мені подобаєшся, тому що ...» Потім ця дитина також обмотує нитку і передає клубок кому захоче). Кожна дитина говорить про те, чим йому подобається цей учень, за що він хотів би йому подякувати.

Ваш клас - це маленька сім'я. Хотілося б, щоб в цій родині завжди панували доброта, повага, любов, взаєморозуміння.

Я бажаю вам мати вірних і відданих друзів.

Давайте встанемо і скажемо один одному слова відомого героя, найдобрішого і самого терплячого кота Леопольда:

Хлопці, давайте жити дружно!

педагог:

Що таке дружба, кожен знає?

Може бути, і питати смішно.

Ну а все ж, що позначає.

Це слово? Значить що воно?

Дружба - якщо один твій хворіє

І не може в школу приходити, -

Відвідуй його по добрій волі,

Шкільні уроки принось.

Якщо твій приятель щось на жаль,

Погано зробив або не сказав,

Треба чесно, прямо без сумніву

Правду висловити йому в очі.

Може бути, зрозуміти він все не зможе,

Може бути, образиться він раптом,

Все одно сказати ти правду повинен,

Адже на те й потрібен кращий друг.

Дружба в радості і дружба і в горі.

Друг останнє завжди віддасть.

Друг не той, хто лестить, а той, хто сперечається,

Той, хто завжди каже правду, не зрадить.

Хлопці, працювали ви дружно. І, як мені здається, що ці рядки вірша вам дуже підійдуть.

Вірш В. Шекспіра (Розповідає учень)

Справжній друг всюди

Вірний: в щастя і в біді;

Смуток твоя його турбує.

Ти не спиш - він спати не може,

І завжди, без зайвих слів,

Він допомогти тобі готовий.

XIV. І на закінчення:

- Давайте друзі встанемо в коло і зіграємо в гру.

Встаньте діти, встаньте в коло.

Я твій друг і ти мій друг,

Нехай буде ширше дружби коло,

У колі стоять друзі твої,

Ти їм свою посмішку подаруй. (Діти посміхаються один одному)

Зліва один і праворуч один,

А разом це дружби коло,

Другу справа руку ти потисни,

Тепло своєї руки йому подаруй. (Діти потискають руку тому, хто праворуч)

Багато в світі потрібних речей,

Але одного мати - набагато важливіше

Май одного і два і три,

І одного ліворуч кивок подаруй. (Діти дарують кивок в ліву сторону)

Немає прислів'я, хлопці, вірніше

Тієї, що говорить «май сто друзів»

Хай росте наш Дружби коло,

Щоб поруч був вірний друг.

література

1. С.І. Ожегова «Словник російської мови».

2. Під редакцією Є. М. Степанова, М.А.Александровой «Класному керівнику про класній годині», 2002р.

3. Л.І.Саляхова «Настільна книга класного керівника», 2007р.

4. Ресурси Інтернет

Прислів'я на тему дружби не втратять своєї актуальності ніколи і навіть в наш час революційних інформаційних технологій знайдеться місце старої доброї приказкою про дружбу, Взаємодопомоги і товаристві.
Красиво співати, розповідати історії та казки, та так щоб тебе слухали із захватом, під силу не кожному. Інша справа - прислів'я або приказка про вірність, про дружбу народів, Старих друзів в розмовній мові ми часто їх використовуємо, і навіть не помічаємо цього.

Друг невипробувані, що горіх НЕ розколотий.
Чи не изведан - один; а изведан - два.
Не май сто рублів, а май сто друзів.
Дружно НЕ важко, а нарізно - хоч кинь.

Відомо, що прислів'ям або приказкою може називатися не кожне вислів. Приказка, а також приказка - це фраза придумана народом, його усна творчість. Якщо сформулювати по-іншому, називати приказкою можна короткі фрази, в які вживаються під час розмови, які використовуються для описів різний життєвих ситуацій. на цій сторінці ви знайдете найкращі російські приказки та прислів'я про дружбу.

Даль Володимир Іванович, укладач відомого збірника «Прислів'я російської мови», вважав, що прислів'я подібна притчі, тільки маленька. Він стверджував, що це думка, міркування і мудра підказка, створена народом і увійшла в розмовну мову.

Як розкривається в прислів'ях тема дружби.

Дружба - це коли людям комфортно перебувати один з одним, у них схожі інтереси і погляди ті чи інші ситуації. Між друзями обов'язково є довіра, друг може не тільки похвалити, але і розкритикувати, вказати помилки в діях. Однак його негативний відгук не може образити або образити, в тому і цінність одного - він завжди говорить правду. Наш народ придумав чимало мудрих і повчальних прислів'їв про дружбу, Приказок про дружбу народів і важливо зберігати і берегти це найбільше спадщина. Обов'язково знайомте дітей з прислів'ями про дружбу, товариської взаємодопомоги, вчіть їх напам'ять.

Російські прислів'я про дружбу.
Краще гірка правда друга, ніж лестощі ворога.
Раптом не станеш друг.
Для одного немає кола.
Добрий друг краще ста родичів.
Друзі до чорного дня.
Шукай друзів, а вороги самі знайдуться.

Якщо у вас з якимось чоловіком з'явилися спільні інтереси, це зовсім не означає, що ви станете друзями. Адже дружба це щось більше, возз'єднання на духовному рівні. Такому типу відносин властиві глибина і щирість. Друг миттєво зможе вловити ваш настрій і навіть його причину, тільки поглядом, без зайвих слів. Помітить те, на що оточуючі не звернуть увагу. І кожен друг буде підтримувати вас абсолютно безкорисливо.
Річки можуть пересохнути, гори можуть впасти,
але дружба народів вічна і непорушна.

Дружба народів - сильніше бурі, яскравіше сонця.

Коли співає узбек, йому підспівує таджик.
Коли грає таджик, танцює узбек.

Дружба людей гору скарбів створює.

Мова дружби не потребує перекладу.

Якби не дружба, то люди б пропали.

Дружба і братерство - Краще багатства.
Римована форма прислів'я дозволяє їй запам'ятається з першого разу і надовго. Практично для будь-якої ситуації знайдеться приказка, здатна коротко і лаконічно описати стан справ. При спілкуванні вона прийде на розум тільки тоді, коли з'явиться привід. У приказках нерідко зустрічаються рекомендації для подальших дій при певних обставинах.

У розвитку дитини роль приказок і прислів'їв велика. Вчити їх малюки починають, коли вже вміють розмовляти, нехай навіть невпевнено. В дитячому садку і школі діти дізнаються все більше цих висловів, використовуючи їх як під час уроків, а й в розмовах між собою, наслідуючи при цьому дорослим.

Велика кількість відомих і часто використовуваних прислів'їв і приказок ви знайдете на нашому сайті.

Кращі російські прислів'я про дружбу народів, дружбу старих друзів. Для дітей і дорослих.