Теми психологічних занять в школі. Конспект психологічного заняття "ми готові до школи"


мета: підвищення рівня батьківської компетентності.

завдання: рефлексія своїх взаємин з дитиною; підвищення самооцінки, формування цілісного уявлення про своє батьківському «Я»; пошук внутрішніх ресурсів для подолання труднощів, що виникають в процесі виховання. 1. Вступна частина

Добрий день, шановні батьки, гості, я рада вітати вас на психологічному занятті. Сьогодні ми торкнемося теми ваших взаємин з дитиною, спробуємо сформувати цілісний образ вашого батьківського «Я» і спробуємо подолати деякі труднощі, що виникають в процесі виховання.

Вправа «Хвасталкі»

мета: знайомство учасників один з одним, створення атмосфери довіри в групі. Кожен учасник, передаючи м'яч по колу, повинен назвати своє ім'я і позитивним прикметником охарактеризувати себе і свою дитину «Я ..., моя дитина ...». Група відповідає учаснику: «Ми раді за тебе!»

2. Основна частина.

А тепер ми з вами ознайомимося з правилами поведінки на тренінговому занятті:

Правила поведінки:

ü Активність (беруть участь всі, всі висловлюються і все слухають)

ü Взаємна повага (всі мають рівні права, відсутність будь-якої критики)

ü Правило піднятої руки

ü Тут і зараз

ü Конфіденційність

ü Правило «Стоп»

ü Немає «мобілках»

«Взаєморозуміння в сім'ї»

Є 3 потреби дитини, підлітка:любити, бути коханим, бути частиною чогось.

Людині потрібно:

  • щоб його любили, розуміли, визнавали, поважали.
  • Щоб він був комусь потрібен і близький
  • Щоб у нього був успіх - в справах, навчанні, на роботі

Найчастіше дорослі думають, що дитина мріє про більшу свободу, про новий комп'ютер або модному одязі. Насправді це не так. Під час анонімних опитувань більшість підлітків зізнаються, що хотіли б, щоб батьки сприймали їх серйозно і прислухалися до їхніх слів. Вислуховуючи і намагаючись зрозуміти своїх дітей, ми допомагаємо їм усвідомити важливу річ: цей світ може бути і жорстоким, і небезпечним, але є люди, на яких можна розраховувати завжди, за будь-яких обставин, - це батьки

Сім'я - це те місце, де людина може сховатися від труднощів життя, отримати тепло і підтримку, відчути любов і прийняття з боку близьких людей.

Чи всі батьки можуть похвалитися повним взаєморозумінням зі своїми дітьми? На жаль.

Вправа «Наші очікування»

Кожному учаснику пропонується написати свої очікування від заходу на приготованих заздалегідь стікерах (кожне очікування пишеться на окремому стікері). Учасники по черзі озвучують свої очікування і співвідносять кожне з них з одним з секторів: «Навчитися», «Дізнатися», «Відчути».

Фахівцями відмічено: щоб з самого початку знайомства заручитися підтримкою співрозмовника, треба дати йому, як мінімум, 3 психологічних плюса, т. Е. Зробити приємні подарунки його дитині.

Найбільш універсальні:

1.Комплімент.

2.Улибка.

3. Ім'я співрозмовника і підняття його статусу.

комплімент - буває непрямий, «мінус-плюс», порівняння з чимось дуже близьким для робить комплімент.

непрямий - ми хвалимо не саму людину, а те, що йому дорого: мисливцеві-рушницю, батьку-дитини.
"Мінус плюс" - ми спочатку робимо маленький мінус, а потім великий плюс. ( «Я не можу сказати, що ви хороший працівник, ви - просто незамінний фахівець"). Але тут слід дотримуватися одного правила: «мінус» не повинен переважити «плюс». Порівняння з чимось дуже близьким для робить комплімент. ( «Я хотів би мати такого ж сина, як ви»). Тут теж є ряд правил:

1.Существованіе теплих і довірчих відносин між співрозмовниками.

2.Партнер повинен знати, наскільки важливо для вас те, з чим ми порівнюємо.

Вправа «Комплімент».

Учасники діляться на пари. Кожній парі дається завдання: зробити 1 комплімент один одному за допомогою одного з трьох типів, т. Е .: непрямий, «мінус-плюс» або порівняння з чимось близьким. На закінчення ведучий запитує учасників, що було важко, що сподобалося?

Вправа «Який я батько?»

мета: Дослідження власних уявлень про своє батьківському «Я».

Частина 1. Тест-драйв

На протилежних стінах наклеюємо листочки з написами «Часто» «Рідко».

Батьки стають посередині. після заданого питання зміщуються в ту чи іншу сторону.

питання:

- Часто або рідко ви ходите з дитиною в кіно?

- Сваритеся?

- Розумієте один одного?

- Радитеся один з одним?

- Чи допомагаєте один одному?

- вибачається перед дитиною в разі своєї неправоти?

- Ставите себе на місце дитини?

Пройшовши тест-драйв, ви вже можете оцінити рівень ваших взаємин з дитиною, що допоможе вам при виконанні наступної вправи.

Частина 2.

Кожен учасник вибирає собі іграшку, з якою він асоціює себе як батько.

Звучить фонограма спокійної музики.

Після, учасники по черзі розповідають про те, чому вони вибрали ту чи іншу тварину, діляться своїми почуттями.

висновок: Як бачите, всі ми дуже різні, зі своїми почуттями, емоціями, так і наші діти в чому - то схожі на нас, але кожен по-своєму індивідуальний. Не кожній людині подобається, коли порушують його особистий простір. Іноді ми навіть не замислюємося про його існування і, користуючись батьківською владою, часто порушуємо особистий простір дитини. Тому можуть виникати розбіжності, нерозуміння. Зараз ми спробуємо визначити межі вашого особистого простору, щоб ви відчули, що воно існує.

Вправа «Встановлення особистої дистанції»

мета: дослідження особистісних кордонів. Учасникам пропонується визначити кожному своє особисте дистанцію.

Груповий варіант виконується в такий спосіб. Одна людина стоїть в центрі кола. Учасники тримаються за руки. Вони по команді ключового учасника підходять ближче або відходять далі від нього, змінюючи величину кола.

Коли центральний учасник відчуває, що йому стає не комфортно, він говорить «стоп» - і вся група завмирає.

Обговорення:

· Учасники обмінюються враженнями, відповідаючи на питання:

· Що ви думаєте про своє особисте просторі?

· Як ви почувалися, коли порушували вашу дистанцію?

· Як ви розуміли, де межа вашої особистої дистанції?

· Як ви думаєте, чому для однієї людини особиста межа ширше, а для іншого вже?

Вербальна і невербальна оцінка дітей батьками.

  • Інформаційний блок. Поняття про "мовою прийняття" і "мовою неприйняття" на вербальному і невербальному рівнях.
  • Робота в групах (допомога психолога)

Скласти список "мови прийняття" і "мови неприйняття"

Приблизний перелік проявів прийняття і неприйняття дитини батьками:

"Мова прийняття"

"Мова неприйняття"

пояснення ситуації

відмова від пояснень

оцінка вчинку, а не особистості

негативна оцінка особистості дитини

тимчасовий мову (Сьогодні у тебе не вийшло це завдання ...)

постійний мову (Ти завжди робиш неправильно ...)

порівняння з самим собою

ігнорування

вираз зацікавленості проблемами дитини

вказівка \u200b\u200bневідповідності батьківським очікуванням

позитивні тілесні контакти

негативні тілесні контакти

доброзичлива інтонація, емоційне приєднання

образи, погрози, загрозлива поза

контакт очей

позиція «зверхньо»

Вправа "Ухвалення - неприйняття"

Учасники діляться на 2 групи. Перша група відповідає на "мові прийняття", друга - на "мові неприйняття".

Фрази і вчинки дитини:

  • "Допоможи мені, будь ласка, з уроками!"
  • "У мене немає часу на прибирання в своїй кімнаті".
  • Ви виявили зауваження вчителя в щоденнику.
  • "Можна до мене прийдуть сьогодні друзі?"
  • "Я отримав двійку".
  • Уроки ще не вивчені, а ввечері прийшли друзі, щоб покликати гуляти по вулиці.
  • Прийшов додому з синцем або подряпиною.

Вправа "Що радує і що засмучує мене в мою дитину"

Кожен учасник складає таблицю:

Що радує в поведінці дитини

Що засмучує в поведінці дитини

Обговорення:

  • Ваші дії: прийняття - неприйняття.
  • Чи доводиться міняти Вам свою поведінку, якщо змінюється поведінка дитини?

3. Завершальний коло

Рефлексія. Кожен учасник ділиться своїми враженнями від заняття, позначає власні відкриття в питаннях виховання дітей, якщо такі сталися під час роботи в групах.

Повернемося до «Нашим очікуванням», які ви висловили на початку заняття, проаналізуйте, які з ваших очікувань виправдалися, а які ні.

Конспект заняття з психології спілкування «Я - Особливий».

Цагараєва Кристина Сергеевна, педагог-психолог, МАОУ Психологічний Центр діагностики та консультування "Довіра", РСО-Аланія, м Владикавказ.
Опис матеріалу: Пропоную вашій увазі конспект заняття по психології, розроблений для учнів 3-5 класів на тему «Я-особливий». Даний матеріал буде корисний педагогам-психологам, педагогам додаткової освіти.
цілі: розвиток групової динаміки, згуртування дітей в групі, усвідомлення дітьми своєї унікальності, зняття м'язового та емоційного напруження.
завдання:
- розвиток інтересу до себе, формування первинних навичок самоаналізу;
- розвиток форм і навичок особистісного спілкування в групі однолітків і способів взаєморозуміння;
- формування вміння говорити і думати про себе;
- допомогти дітям поділитися своїми уявленнями про себе, показати, що у кожного є свої таланти і здібності, які роблять нас особливими, несхожими на інших.
устаткування:
волоські горіхи за кількістю учасників, шарф, повітряні кульки (2-3 шт.), Свічка, релаксаційний диск.
Хід заняття.
I. Вступна частина. Організаційний момент. Знайомство з дітьми.
1. ігрова вправа «Ім'я-хлопок».
Педагог-психолог: Привіт хлопці! Які ви всі ошатні і красиві. Я рада вас всіх сьогодні бачити, і хотілося б з вами ближче познайомитися і подружитися. Але для початку давайте згадаємо правила поведінки в групі (діти промовляють всі правила). А тепер пора знайомитися, я скажу своє ім'я і отхлопать його, наприклад, Кри - (бавовна), сті-(бавовна), На (бавовна), після цього, інші учасники повинні повторити моє ім'я і отхлопать, потім наступний учасник точно також називає своє ім'я і прохлопивает його, і так до кінця. Ось ми з вами і познайомилися. Ви всі такі різні, ось зараз ми поговоримо про нас. Пропоную всім сісти на стільці.
II. Основна частина.
Бесіда про те, які ми всі різні.
Педагог-психолог: Хлопці, коли ми зустрічаємо різних людей, хтось із них схожий на нас, хтось відрізняється, а хтось здається нам незвичним і навіть дивним. Сьогодні тема нашого заняття "Я - особливий". На нашому занятті ви переконаєтеся в тому, що кожен з нас по своєму особливий, і кожен з нас не тільки неповторний, але і до кінця непізнаваною, тому що складніше людини природа нічого не створила. Одне з найбільш захоплюючих занять - дізнаватися щось нове про самого себе. А чим ми схожі один на одного (вислуховуються відповіді дітей), а чим ми відрізняємося один від одного (вислуховуються відповіді дітей).
2. Вправа «Горіхи».
Педагог-психолог: Хлопці зараз ми пограємо з вами в дуже цікаву гру. Хлопці, подивіться, що я для вас принесла в кошику (показую, що це горіхи). Кожен з вас бере собі по одному горіху. Увага, вам таке завдання: протягом однієї хвилини розглянути свій горіх і постаратися запам'ятати його особливості, придивіться до нього дуже уважно (дається час розглянути свій горіх), а тепер, покладіть свої горіхи в кошик. Потім всі горіхи перемішуються. Увага, тепер вам нове завдання, зараз кожен з вас повинен спробувати знайти свій горіх.
Обговорення: запитати у кожного з дітей, чому він взяв саме цей горіх? Що допомогло знайти свій горіх?
Педагог-психолог: Хлопці в натовпі все люди однакові, як і горіхи, коли вони лежали разом. Щоб побачити особливості людини, потрібно витратити час, придивитися до нього. Про цінність горіха судять по тому, що у нього всередині. Він може бути зрілим, зеленим, гнилим, порожнім, хорошим. Тому не можна судити про людину тільки за її зовнішнім виглядом. Можна згадати прислів'я: «Зустрічають по одягу, проводжають по розуму». У горіха дуже жорстка шкаралупа, вона потрібна, щоб захистити ніжне ядро. Багато людей теж часто ховаються в шкаралупу, щоб відчувати себе в безпеці. Вони не можуть відразу відкритися, для цього має пройти час, щоб людина вам довірився і відкрився.
3. Вправа "Знайди пару".
Педагог-психолог: Хлопці, а ви знаєте, що людину можна визначити і по руках? А мені цікаво, чи впізнаєте ви один одного по руках на дотик. Пропоную дітям пройти в іншу частину залу, встати в коло і пограти в наступну гру. Вибирається ведучий, якому зав'язують очі шарфом і пропонують вивчити своїми руками руку одного з учасників гри. Після цього з нього знімають пов'язку, а діти простягають руки вперед, і ведучий намагається знайти "вивчену" руку серед рук, простягнутих усіма учасниками.
Обговорення: Хлопці тепер розкажіть, як ви знайшли свою пару? Якими були руки на дотик? Вам приємно було, коли до ваших рук торкався провідний? Ви переконалися в тому, що у вас і руки різні?
4. Практична гра "Поміняйтеся місцями ті, хто ...».
Педагог-психолог: Хлопці тепер все сідайте на стільці, і пограємо ще в одну гру. Правила гри полягають в тому, що ви повинні чесно оцінювати свої якості, як позитивні, так і негативні. (В центрі сидить ведучий, кількість стільців менше на 1, ніж учасників.) Ведучий говорить: "Поміняйтеся місцями ті, хто ...» і називає будь-яке якість (наприклад, хто вважає себе добрим, розумним, справедливим, красивим, терплячим, сильним , веселим, ледачим, боягузливим, сумним, хто може малювати, співати, готувати, хто не вміє спілкуватися і так далі). Ті, у кого є названий ознака, встають, і намагаються зайняти вільне місце, крім поруч стоїть стільця. Далі гра повторюється знову з новим ведучим.
Педагог-психолог: Хлопці вам важко було оцінювати свої негативні якості? Ось бачите, які ви всі різні і на характер, і на зовнішній вигляд.
5. Ігрова вправа «Веселі кульки».
Педагог-психолог: Хлопці вам необхідно поділитися на дві рівні групи. Ваша задача не розчіплюючи рук протримати в повітрі куля, будь-якими способами, можна ліктем, головою, зчепленими руками. У кого з команд впаде куля або хто розчепити руки, та команда програє. Сподобалася вам гра? А чи не час нам трохи відпочити?
III. Заключна частина.
6. Релаксаційна вправа "Дощ у лісі" (зняття м'язового та емоційного напруження, розвиток почуття емпатії).
Педагог-психолог включає диск з релаксаційної музикою. Діти стають в коло, один за одним - вони "перетворюються" в дерева в лісі. Педагог-психолог читає текст, діти виконують дії. "У лісі світило сонечко, і всі дерева потягнули до нього свої гілочки. Високо - високо тягнуться, щоб кожен зігрівся, (діти піднімаються на носки, високо піднімаючи руки). Але раптом подув сильний вітер і став розгойдувати дерева в різні боки. Але міцно тримаються корінням дерева, стійко стоять і тільки розгойдуються, (діти розгойдуються в різні боки, напружуючи м'язи ніг). Вітер приніс дощові хмари, і дерева відчули перші ніжні краплі дощу (діти легкими рухами пальців стосуються спини стоїть попереду товариша). Дощик стукає все сильніше і сильніше (діти підсилюють рухи пальцями). Дерева стали жаліти один одного, захищати від сильних ударів дощу своїми гілками (діти проводять долоньками по спин товаришів). Але ось знову з'явилося сонечко. Дерева зраділи, струсили з листя зайві краплі дощу, залишили тільки необхідну вологу. Дерева відчули в собі свіжість, бадьорість і радість життя ".А ви що відчули в собі? (Вислуховуються відповіді дітей).
7. Вправа "Відкрита свічка".
Педагог-психолог: Хлопці, а зараз би мені дуже хотілося, щоб кожен з вас по черзі взяв ось цю чарівну запалену свічку і побажав що-небудь добре свого сусіда зліва і у вас обов'язково здійсняться всі побажання. Можна мені побажати першої? Наприклад, "Маша, я бажаю тобі, щоб у тебе сьогодні все виходило". Далі я передаю свою свічку Маші, а вона в свою чергу бажає свого сусіда зліва і т. Д.
Педагог-психолог: Хлопці, що ми сьогодні на нашому занятті проходили і дізналися нового про себе та інших? (Вислуховуються відповіді дітей і тільки після цього підвести дітей до спільного висновку). Правильно хлопці, у нас всіх дуже багато спільного, і це допомагає знаходити нам спільну мову. Але кожна людина відрізняється один від одного і це здорово, що ми всі різні, не схожі один на одного, кожен з нас унікальний! І цю унікальність, і неповторність потрібно цінувати і поважати в людях!
Рефлексія поточного заняття.
Що найбільше сподобалося на занятті?
Що ви дізналися нового про себе та інших?
З яким настроєм ви закінчуєте сьогоднішнє заняття?
Ми всі сьогодні заслужили оплески, давайте поаплодируем один одному!

Муніципальне казенне спеціальне (корекційна) освітня установа для учнів, вихованців з обмеженими можливостями здоров'я «Спеціальна (корекційна) загальноосвітня школа-інтернатVIII виду № 4 »

Конспект заняття з психології

«Скажи собі сам»

7 клас

П.І.Б .: Артемова Світлана Олександрівна

Місце роботи: МКС (К) ОУ «Школа № 4»,

Посада : Педагог-психолог

Мета заняття: створити сприятливі умови в різних групах для конструктивної взаємодії один з одним, поднять емоційний тонус учнів.

завдання:

Формувати у дітей прагнення розуміти оточуючих, переконання, що в разі потреби можна конструктивно взаємодіяти один з одним;

Розвивати комунікативні здібності.

Хід заняття:

1 етап. Організаційний.

Діти входять в клас під музику, утворюють коло.

ритуал вітання .

Тримаючись за плечі один одного, кожен пошепки каже своєму сусідові зліва на вушко слова вітання. Потім посміхаються один одному.

2 етап. Мотиваційний.

психолог: Я знаю, що ви л юбіте грати, але не завжди ваша спільна діяльність виходить дружною і цікавою. Як ви думаєте, для чого ми зібралися сьогодні всі разом?

«Збери картинку»

З частин хлопці разом збирають картинку, яка допоможе їм відповісти на питання.

малюнок 1

http://i022.radikal.ru/1205/ca/134186259ea0.jpg

Вправа «Я»

Учні розглядають «портрет» і вголос читають: «Я пліткують, Я дражнити» і т.д.

Малюнок № 2

психолог: Тут, зібравшись разом, ми попробуем бути уважними один до одного і весело проводити час. Думаю, що після таких зустрічей ви зможете порозумітися з багатьма дітьми і приємно проводити разом час, не сварячись, не ображаючи один одного. А заняття я назвала так: «Скажи собі сам».

3 етап. Практичний.

психолог: Для початку я хочу, щоб ви познайомилися з деякими правилами, які повинні дотримуватися і намагатися не порушувати. Діти зачитують правила, які записані на дошці:

Будь привітний з усіма, адже добре слово, Що ясний день. Не забувай дякувати за слово ласкаве і діло добре.

Не шукай винного. Це знімає будь-яку напругу.

Не забувай, що почуття гумору зміцнює взаєморозуміння, виглядає привабливим і зберігає добрі стосунки з людьми.

Вправа «Я ні ... »

Вправа виконуємоється аналогічно раніше виконаному вправі «Я» тільки з додаванням частки «не». Нехай кожен скаже собі сам. Діти читають напівголосно.

Малюнок № 3

психолог: Ми всі спілкуємося з різними людьми. Від того, як ми спілкуємося, залежить наше особисте благополуччяе і в певній мірі благополуччя інших людей. Ось тепер настав час зрозуміти, що заважає ще вашому дружньому сприятливому спілкуванню.

Конфлікти. Чи можна взагалі прожити без конфліктів? Згадайте як ви поводитеся при виникненні конфлікту (відповіді дітей). Будь-яка розбіжність може призвести до конфліктної ситуації. А можна конфлікт вирішити мирним шляхом? (Якщо ми готові піти один одному на поступки, вміння вислухати іншого і зрозуміти).

Вправа «Клятва»

Психолог прикріплює до магнітної дошці відповіді дітей.

психолог: Ми для світу народжені! Наша дружба назавжди.

Старої клятві ми верни.

діти: Так, так, так, звичайно, так!

психолог: Станьмо всі до одного, (жестом руки показати, щоб діти встали)

Скажімо ми на схилі років:

діти: Міцніше дружби нічого

Ні, ні, ні, звичайно, немає!

Психолог: - Що таке критика? (Пропоную хлопцям згадати, як люди зазвичай реагують на критику. Підкреслити, що люди зазвичай ображаються на критику.)

Це ще одна з причин ваших сварок і розбіжностей. У яких випадках і навіщо люди критикують один одного? (Звернути увагу учнів на різницю між критикою і образою.) Найбільш охоче ми критикуємо інших і на жаль не вміємо критично ставитися по відношенню до себе самого.

Вправа «Презентація індивідуальності»

Діти по черзі називают свої імена, а так само свої особистісні якості: Одне з яких допомагає, інше - заважає в житті.

Релаксація «Моє ім'я»

Звучить спокійна музика.

психолог: Сядьте зручно. Розслабтеся. Закрийте очі. Послухайте, що відбувається навколо і всередині вас. Вимовте своє ім'я. А тепер назвіть себе ласкаво. А тепер так, як вас будуть кликати, коли ви виростите. Відчуйте, які у вас гарні імена, вони тількиваші.

Гра «Рука до руки»

Під жартівливу музику діти вільно рухаються по класу. Психолог вимовляє команду: «Рука до руки!» - і всі учасники гри повинні знайти собі пару і стикнутися зі своїм партнером руками. Той, хто не встиг знайти вільного партнера - стає ведучим. Гра триває командами: спина до спини, нога до ноги, ніс до носа, хвіст до хвоста.

психолог: Підіб'ємо деякі підсумки. Допоможе нам у цьому чарівну квітку. (Звучить пісня про чарівну квітку В. Шаїнського) У кожного з вас п'ять лепестков, яким ви можете сказати «бути по-моєму вели». Саме своє сильне бажання ви можете написати па першому пелюстці -жовтому, поклавши в цей великий конверт. (У психолога на столі лежить конверт. Це своєрідна методика, яка допоможе осмислити життєвийні орієнтації дітей, щоб продумано коригувати їх спрямованість і осмислити акцент наступних занять.)

У вас залишилося чотири пелюстки. І ми спробуємо з їх допомогою принести собі користь і іншим. Чи згодні? Візьміть четвертий пелюстка -блакитний. Подумайте, чи вмієте ви відчувати стан іншої людини. Чи виходить у вас відчути стан ваших товаришів? Кому б ви подарували свій пелюстка з побажанням виконання важливого для нього бажання, зміни поганого настрою. Покладіть пелюстка з тими ж словами на парту того, кому вони призначені.

Приступимо до наступного пелюстці -червоний. Подумайте, що за цей період у вашому спілкуванні з іншими чого було більше - радості чи образ? А пелюстка ви покладете того, кому б вам хотілося особливо побажати, щоб його поведінка змінилася на краще. Подаруйте пелюстка з тими ж словами виконання бажання.

відриваємо помаранчевийпелюстка. Це пелюстка добра і терпіння. Подаруйте його тим, хто в них з вашої точки зору особливо потребує. І не забудьте волшебні слова. Уявити слів для висловлювання?

Залишився останній пелюстка -зелений- вміння вибачити. Подаруйте його тому, перед ким ви особливо відчуваєте свою вину і попросіть у нього пробачення. Хто б хотів висловити своє прощення?

Як вам здається, хлопці, що сталося сьогодні на занятті завдяки чарівному квітці?

Ми змогли зрозуміти, відчути важливі основи наших взаємин, побачити загальну картину життя нашої групи і заглянути в самих себе. Чи вважаєте ви це важливим? Подивіться уважно на пелюстки, що лежать у вас на партах. Вони кажуть вам про вас. У кого виявилося багато таких пелюсток? Ви відчули, як ваші товариші від душі бажали виповнитися помахом чарівної палички? Розкладіть пелюстки. Є що сказати самому собі? Є над чим замислитися?

Давайте добре ставитися один до одного. Тільки за цієї умови можна бути завжди щирим, привітним, доброзичливим. І нам не доведеться змушувати себе виконувати правила етикету, це вийде природно, само собою, а манери наші стануть невимушеними і приємними.

Вправа «Докажи слівце»

психолог: А дорога в далечінь мчить,

Ось за хмару сховалося сонце.

Знову блискавки виблискують навколо!

Життя лякає нас марно,

Людині все підвладне,

Якщо поруч ...

діти: Друг.

Рефлексія.

Вправа - розслаблення «Связующая н ить »

Діти стоять у колі. У психолога в руках клубок ниток, який передає, залишивши нитку в руках. Передача клубка супроводжується висловами про те, що діти хотіли, хочуть побажати іншим. Коли клубок повернеться назад, все закривають очі, передуватимеЄльне натягнувши нитку. Дихання стає тихим і плавним. Діти представляють що вони одне ціле, що кожен з них важливий і значущий у тому цілому.

ритуал прощання

Діти дякують один одному, прощаються з кожним, назвавши його ласкавим ім'ям.

психолог: Дякую за за нятие. До нової зустрічі!

Список використаної літератури:

    Т.Н. Образцова. психологічні ігри для дітей. - Видавництво: ІКТЦ Лада, 2005,

    Шемшуріна А.І. / Азбука вічних істин: методичні розробки занять. / Заняття № 7. Скажисобі сам. // Етичне виховання, № 3, 2003.

План-конспект

лекційного заняття

на тему: «Психологія особистості»

Підготував і провів:

Студент групи ПП

Факультету педагогіки та психології

Керівник-методист:

Тирасполь 2013

план заняття

Тема: Психологія особистості

Цілі заняття:

освітня мета : Засвоєння понять особистість, самооцінка, домагання особистості, психологічні особливості вольової регуляції поведінки, систематизувати знання по темі;

Виховна мета : Здатність розвитку творчої активності.

розвиваюча мета : сприяти формуванню понять про психологічні особливості особистості.

Тип уроку:комбінований, лекція з елементами бесіди

Методи навчання:словесний (розповідь - пояснення); практичний (вправи)

структура:

1. Організаційна частина (2-3хв.)

2.Актуалізація опорних знань і способів дії (10-15 хв.)

3.Сообщеніе нової теми, Постановка цілей та завдань, мотивація навчальної діяльності . Вивчення нового матеріалу (40-48 хв.)

4. Закріплення нового матеріалу хв.)

5.Заданіе додому (3-5 хв.)

6. Підведення підсумків (3-5 хв.)

Список літератури:

1. Немов: У 3 кн. - М., 1997..

ОРГАНІЗАЦІЙНА СТРУКТУРА І ЗМІСТ ЗАНЯТТЯ

I.організаційний етап

1.1 Привітання

1.2 Відмітка відсутніх

1.3 Призначення чергових

II.Виклад нового матеріалу

актуалізація знань

На минулих заняттях ми говорили з вами про поняттях психологічної науки. Тема сьогоднішнього заняття пов'язана з поняттям «особистість» і є актуальною для психології.

Запишіть тему і план заняття.

Тема: «Психологія особистості».

1. Поняття «особистість»

2. Самооцінка

3. Домагання особистості

4. Вольова регуляція поведінки

1.Поняття «особистість»

Людина як суб'єкт соціальних відносин, носій соціально значущих якостей є особистістю.

Поряд з поняттям "особистість" ми використовуємо і такі терміни, як "людина", "індивід" і "індивідуальність". Всі ці поняття мають специфіку, але всі вони пов'язані між собою. Найбільш загальне, інтегративну поняття - поняття "людина" - істота, що втілює вищий щабель розвитку життя, продукт суспільно-трудових процесів, нерозривна єдність природного і соціального. Але несучи в собі соціально родового сутність, кожна людина - одиничне природне істота, індивід.

Індивід - конкретна людина як представник роду "homo sapiens", носій передумов (задатків) людського розвитку. Індивідуальність - неповторне своєрідність конкретного людини, його природних і соціально-придбаних властивостей.

У понятті "особистість" на передній план висувається система соціально значущих якостей людини. У зв'язках людини з суспільством формується і проявляється його соціальна сутність. Кожне суспільство формує свій еталон особистості. Соціологія суспільства визначає психологічні типи даного суспільства.

Особистість має багаторівневу організацію. Вищий і ведучий рівень психічної організації особистості - її потребностно-мотиваційна сфера - спрямованість особистості, її ставлення до суспільства, окремих людей, до себе і своїх суспільних і трудових обов'язків. Але для особистості істотна не тільки її позиція, але і здатність до реалізації своїх відносин. Це залежить від рівня розвитку діяльнісних можливостей людини, його здібностей; знань і умінь, його емоційно-вольових та інтелектуальних якостей.

Людина не народжується з готовими здібностями, інтересами, характером і т. Д. Ці властивості формуються за життя людини, але на певній природній основі. Спадкова основа людського організму (генотип) визначає його анатомо-фізіологічні особливості, основні якості нервової системи, Динаміку нервових процесів. У біологічної організації людини, його природі закладені можливості психічного розвитку. Але людська істота стає людиною тільки завдяки освоєнню досвіду попередніх поколінь, закріпленого в знаннях, традиціях, предметах матеріальної та духовної культури.

Розвиток особистості - формування системи її соціально позитивних якостей - вимагає певних суспільних передумов, соціального запиту. У становленні індивіда як особистості істотні процеси особистісної ідентифікації (формування у індивіда ототожнене ™ себе з іншими людьми і людським суспільством в цілому) і персоналізації (усвідомлення індивідом необхідності певної представленості своєї особистості в життєдіяльності інших людей, особистісної самореалізації в даної соціальної спільності).

З іншими людьми особистість взаємодіє на основі "Я" -концепції особистісної рефлексії - своїх уявлень про саму себе, свої можливості, свою значущість. Особистісна рефлексія може відповідати реальному Я, але може і не відповідати йому. Завищені і занижені рівні особистісних домагань можуть породжувати різні внутрішньоособистісні конфлікти.

Отримати повний текст

2. Самооцінка

Що таке самосвідомість? У психологічній науці прийнято наступне визначення: «Сукупність психічних процесів, за допомогою яких індивід усвідомлює себе як суб'єкта діяльності, називається самосвідомістю, а його уявлення про самого себе складаються в певний« образ «Я».

«Образ« Я »- це не просто уявлення або поняття особистості про саму себе, а соціальна установка, відношення особистості до себе. Тому в образі «Я» можна виділити три компоненти:

1) пізнавальний (когнітивний) - знання себе, самосвідомість;

2) емоційно - оцінний - ціннісне ставлення до себе;

3) поведінковий - особливості регуляції поведінки.

Як вже говорилося, образ «Я» - не статичний, а надзвичайно динамічний освіту особистості. Образ «Я» може виникати як уявлення про себе в момент самого переживання, зазвичай позначається в психології як реальне «Я». Це «Я» весь час змінюється, наприклад «Я» до змагання і після змагання, «Я» до іспиту і після іспиту будуть різні. Одночасно образ «Я» є ідеальним «Я» суб'єкта, т. Е. Яким він би повинен стати, щоб відповідати соціальним нормам і очікуванням оточуючих. Це те, до чого прагне людина, ким він хоче стати в майбутньому. Можливо ще існування і фантастичного «Я». У цьому випадку людина дивиться на себе крізь призму власних бажань, не враховуючи своїх реальних можливостей. Зазвичай фантастичне «Я» супроводжується словами «якби», що означає, яким суб'єкт бажав би стати, якби це виявилося для нього можливим.

Всі «Я» уживаються в людині одночасно. І якщо одне з «Я» буде переважати над іншими, це може відбитися на його особистості. Так, якщо

перевага в структурі особистості фантастичних уявлень про себе не супроводжується вчинками, які сприяли б здійсненню бажаного, відбувається дезорганізація діяльності та самосвідомості людини. Хлопчик, якого всі кривдять, може у своїх мріях бути сильним і карати своїх кривдників. Але якщо ці мрії не підкріплюються заняттями спортом, ситуація врешті-решт може його жорстоко травмувати через чергового розбіжності бажаного і дійсного.

Ступінь правильності образу «Я» з'ясовується при вивченні одного з найважливіших його аспектів - самооцінки особистості, т. Е. Оцінки особистістю самої себе, своїх можливостей, якостей і місця серед інших людей. Це найбільш істотна і найбільш вивчена в психології сторона самосвідомості особистості. Самооцінка - неодмінний супутник нашого «Я». Вона проявляється не стільки в тому, що людина думає або говорить про себе, скільки в його відношенні до досягнень інших. За допомогою самооцінки відбувається регуляція поведінки особистості.

Як же особистість здійснює самооцінку? Відомо, що людина стає особистістю в результаті спільної діяльності і спілкування з іншими людьми. Саме діяльність і спілкування дають йому деякі важливі орієнтири для поведінки. Тому вже в дитячому садку часто можна чути: «Коля - хороший хлопчик, він завжди спить в тиху годину»; або: «Ігор - поганий, він погано їсть». Таким чином, вихователь дає дитині точку відліку для оцінки його поведінки. За подібним орієнтирам ми

постійно звіряємо те, що робимо, з тим, чого від нас чекають оточуючі. В кінцевому рахунку, все, що людина робить для себе, він разом з тим робить і для інших, навіть якщо йому здається, що він робить щось тільки для себе. Вже сформовані оцінки власного «Я» є результат постійного зіставлення того, що особистість спостерігає в собі, з тим, що бачить в інших людях. Людина, вже знаючи щось про себе, придивляється до іншого людині, порівнює себе з ним, припускає, що і той небайдужий до його характеристиками, вчинкам. Все це входить у самооцінку особистості і визначає її

психологічне самопочуття. Іншими словами, в особистості завжди мається коло людей, з якими вона вважається, серед яких черпає свої ціннісні орієнтації.

Таких людей в психології називають референтними або значимими, оскільки їх ідеали є ідеалами цієї особистості, їхні інтереси - її інтересами.

Самооцінка тісно пов'язана з рівнем домагань особистості, з бажаним

рівнем її самооцінки. Рівнем домагань називають рівень образу «Я», що виявляється в ступені труднощі мети, яку людина ставить перед собою. Психолог Джемс вивів формулу, яка показує залежність самооцінки людини від його домагань.

Самооцінка \u003d ____ Успіх ______

домагання

Формула свідчить, що прагнення до підвищення самооцінки може реалізовуватися двома способами. Людина може або підвищити домагання, щоб пережити максимальний успіх, або знизити їх, щоб уникнути невдачі. У разі успіху рівень домагань звичайно підвищується, людина виявляє готовність вирішувати більш складні завдання, при неуспіху - відповідно, знижується. Рівень домагань особистості в конкретній діяльності може бути визначений досить точно.

Поведінка тих людей, які прагнуть до успіху, і тих, хто намагається уникати невдач, істотно розрізняється. Люди, мотивовані на успіх, зазвичай ставлять перед собою певні позитивні цілі, досягнення яких однозначно розцінюється як успіх. Вони з усіх сил намагаються домогтися успіху. Людина активно включається в діяльність, вибирає відповідні засоби і способи, з тим, щоб найкоротшим шляхом досягти мети.

Отримати повний текст

Протилежну позицію займають люди, мотивовані на уникнення невдач. Мета їх діяльності не в тому, щоб домогтися успіху, а в тому, щоб уникнути невдачі. Всі їх дії в першу чергу спрямовані саме на реалізацію цієї мети. Для таких людей характерні невпевненість в собі, невіра в можливість досягти успіху, боязнь критики. Будь-яка робота, і особливо та, яка чревата можливістю невдачі, викликає у них негативні емоційні переживання. Тому людина не відчуває задоволення від своєї діяльності, перейматися нею, уникає її. Зазвичай в результаті він виявляється не переможцем, а переможеним. Таких людей нерідко називають невдахами.

Ще одна важлива психологічна особливість, яка впливає на досягнення людиною успіху, - це вимоги, що пред'являються їм до самого себе. Той, хто пред'являє до самого себе підвищені вимоги, більшою мірою намагається домогтися успіху, ніж той, чиї вимоги до себе невисокі.

Дуже багато для досягнення успіху значить і уявлення людини про свої здібності, необхідних для вирішення задачі. Встановлено, що люди, які мають високу думку про наявність у них таких здібностей, в разі невдачі переживають менше, ніж ті, хто вважає, що відповідні здібності у них розвинені слабко.

Психологи прийшли до висновку, що рівень своїх домагань особистість встановлює десь між надто важкими і надто легкими задачами і цілями - так, щоб зберегти на належній висоті свою самооцінку. Формування рівня домагань визначається не тільки передбаченням успіху або невдачі, але і перш за все обліком і оцінкою минулих успіхів і невдач. Однак, в цілому для людей характерно деяке завищення своїх здібностей, приписування собі унікальності, несхожості на інших. Так, опитування дорослих людей показав, що більшість вважають себе розумнішими, ніж середня людина; кожен водій каже, що він акуратніше і обережніше, ніж інші; жінки вважають, що вони гарніше більшості своїх знайомих і т. п. Варто було б задати собі питання: якщо все мають показники вище середніх, то у кого ж тоді все-таки вони середні і у кого низькі?

Характер проявляється не тільки ставленням до інших людей, але і до самого себе. Кожен з нас, навмисно або сам того не усвідомлюючи, нерідко порівнює себе з оточуючими і в підсумку виробляє досить стійка думка про свій інтелект, зовнішність, здоров'я, становище в суспільстві, т. Е. Формує «набір самооцінок», від якого залежить: скромні ми або зарозумілі, вимогливі до себе чи самозаспокоєння, соромливі або хизування.

Неможливо зрозуміти витоки деяких міжособистісних зіткнень без аналізу самооцінки конфліктуючих людей.

У більшості людей проявляється тенденція оцінювати себе трохи вище середнього. Це дозволяє зробити висновок, що людині властива потреба в досить високу самооцінку, Т. Е. Кожному хочеться поважати себе. Самоповага - один з витоків психологічної стійкості, гарного настрою. Припустимо, людина зробив помилку, зробив щось не так. Якщо ця людина має досить високим рівнем самооцінки, він може заспокоїти себе: «Нічого страшного, адже в цілому я аж ніяк не дурень і подібне для мене не характерно», т. Е. Спрацьовує психологічний захист і людина заспокоюється.

Низька самооцінка може бути обумовлена \u200b\u200bбагатьма причинами. Іноді людина переймає її в дитинстві у своїх батьків, так і не увібрати зі своїми особистісними проблемами, в інших випадках вона розвивається у дитини через погану успішність у школі, що, в свою чергу, є результатом несприятливих умов для занять вдома або недостатньої уваги батьків. На самооцінці дитини можуть згубно позначитися як глузування однолітків, так і надмірний критицизм з боку дорослих. Особистісні проблеми, невміння вести себе в певних ситуаціях, так само як і недолік життєвих навичок також формують у людини невтішну думку про себе. З якими ж труднощами в спілкуванні стикається людина із заниженою самооцінкою? Уявлення про себе як про менш здатному, негарному, невдачливі, нещасний, хворому притаманні, в основному, людям з тривожним, застревающим і педантичним типами акцентуації характеру, вони створюють знижений фон настрою, закріплюють «комплекс неповноцінності». Стійка надмірно низька самооцінка спричиняє надмірну залежність від інших, несамостійність і навіть запобігливість, з'являються боязкість, замкнутість, навіть викривлене сприйняття оточуючих.

Тверезе і об'єктивне ставлення до себе лежить в основі нормальної самооцінки. У нашому оточенні завжди будуть люди, в чому-небудь перевершують нас: більш сильні, красиві, чарівні, інтелігентні, щасливі або популярні. І точно так само завжди знайдуться ті, хто поступається нам в цьому.

На формування самоповаги і самооцінки впливають багато факторів, що діють вже в ранньому дитинстві, - ставлення батьків, положення серед однолітків, ставлення педагогів. Зіставляючи думку про себе оточуючих людей, людина формує самооцінку, причому цікаво, що людина спочатку вчиться оцінювати інших, а потім вже оцінювати себе. І лише до 14-15 років підліток оволодіває навичками самоаналізу, самоспостереження і рефлексії, аналізує досягнуті власні результати і тим самим оцінює себе. ( «Якщо я дав собі раду у важкій ситуації, значить, я не боягуз», «Якщо зміг подужати важке завдання, значить я здатний» і т. П.) Сформована у людини самооцінка може бути адекватною (людина правильно, об'єктивно оцінює себе), або неадекватно завищеною або неадекватно заниженою. А це, в свою чергу, буде впливати на рівень домагань особистості, який характеризує ступінь труднощі тих цілей, до яких прагне людина і досягнення яких представляється людині привабливим і можливим.

Отримати повний текст

3. Домагання особистості.

Самооцінка тісно пов'язана з рівнем домагання особистості, яку можна визначити як бажаний рівень самооцінки особистості, що виявляється в ступені труднощі мети, яку індивід ставить перед собою. Якщо особистість прагне до підвищення самооцінки в разі, коли є можливість вільно вибирати ступінь труднощі чергового дії, то можуть виникнути два конфлікту: з одного боку - прагнення підвищити домагання, щоб пережити максимальних успіх, а з іншого - знизити домагання, щоб уникнути невдачі. У першому варіанті рівень домагання зазвичай підвищується, а в другому - зменшується.

Рівень домагання зазвичай встановлюється десь між надто легкими і надто важкими цілями і завданнями, для того, щоб зберегти на прийнятному рівні власну самооцінку.

Не тільки на основі передбачення успіху чи невдачі, але і на основі колишніх успіхів або невдач йде формування особистістю свого рівня домагань.

Може виникнути питання про те, за допомогою чого особистість може підвищити свій рівень домагання? З одного боку це може відбуватися після того, як будуть успішно виконані поставлені перед собою певні цілі. Але так само це може статися з допомогою колективу або керівника, якщо останні будуть всіляко підбадьорювати індивіда в процесі виконання поставлених завдань. Наприклад, в процесі відповіді на поставлене запитання на семінарському занятті студенту кажуть: «Ви йдете в правильному напрямку» або «Ваша думка правильна» і т. п. У цьому випадку підвищується самооцінка особистості, а внаслідок чого особистість може досягти успіху. В кінцевому рахунку в індивіда підвищується рівень домагання. На цьому прикладі було наочно показано про те, як між собою пов'язані самооцінка і рівень домагання особистості.

4. Вольова регуляція поведінки та діяльності

Люди пізнають предмети і явища навколишнього світу і переживають почуття по відношенню до них в діяльності, спрямованої на його перетворення в ході задоволення своїх особистих потреб і потреб суспільства, якому вони належать.

Діяльність людини-це система пов'язаних воєдино і випливають одне з іншого дій, в яких вирішуються приватні задачі. Дії спрямовані на отримання результату, який мислиться або представляється як бажаний, як мета того, що робить людина. Так, при посадці молодої яблуні, риючи яму відомої глибини, закладаючи добрива, вбиваючи в центр ями кол, розправляючи коріння спущеного туди рослини, прив'язуючи його і т. Д., Працююча людина, здійснюючи свою мету, діє за планом. В ході роботи цей план розгортається у вигляді ряду думок і уявлень і здійснюється, реалізується за допомогою рухів, визначених за силою, швидкості, розмаху, узгодженості, точності. При виконанні рухів, що складають окремі дії, і розумових операцій в зв'язку з відображенням того, що, як і п якому порядку слід робити, виявляється зосереджене, напружена увага і до предмету, і до знарядь, і до самого процесу праці. Разом з тим по ходу дій переживаються ті чи інші почуття:незадоволення і занепокоєння від перешкод і труднощів і задоволення від успішного задоволення їх відчувають потреб, почуття трудового підйому і втоми, а також радості від самого праці.

На відміну від мимовільного дії, безпосередньо визначається знаходяться в "поле" подразником, навмисна дія реалізується за допомогою необхідних для цього коштів (знаків, нормативних цінностей і т. Д.), Т. Е. Опосередковано. Учень читає креслення, справляється з інструкціями, згадує настанови майстра виробничого навчання і т. Д., Таким чином ще до здійснення діяль ності забезпечує її побудова в своїй свідомості, і тільки після цього діє.

Навмисна дія здійснюється за допомогою саморегуляції. Її структура включає мету, якої прагне досягти людина; програму тих дій і операцій, яку він повинен здійснити, щоб досягти її; з'ясування критеріїв успішності дій і зіставлення з ними реально отриманих результатів дії; нарешті, прийняття рішення про те, чи треба вважати дію закінченим або його слід продовжувати, вносячи в його виконання необхідні корективи. Таким чином, саморегуляція навмисного дії передбачає довільний контроль над його плануванням і виконанням. У процесі онтогенезу функція регулювання і контролю спочатку здійснюється дорослим в процесі спільної діяльності і спілкування з дитиною, а в подальшому, з огляду на те, що відбувається інтеріоризація зразків і схем виконання дій, дитина сама навчається відповідно до цих схемами і зразками контролювати дію.

Навмисність дії передбачає прийняття людиною рішення про те, що образ майбутнього результату дії відповідає мотиву його діяльності (т. Е. Того, заради чого він діє), і дію тоді набуває особистісний смисл і виступає для суб'єкта як мета діяльності.

Отримати повний текст

У структурі діяльності навмисні дії утворюють її вищий рівень, їм властиві свідомо поставлена \u200b\u200bмета і вибір засобів, необхідних для досягнення цієї мети. "Чим більше ... - писав Ф. Енгельс - люди віддаляються від тварин, тим більше їх вплив на природу приймає характер навмисних, планомірних дій, спрямованих на досягнення певних, заздалегідь намічених цілей". Вони можуть відбуватися і не виявляючись зовнішнім чином:

при продумуванні учнем плану твори, при повторенні матеріалу про себе і т. д.

Особливий вид навмисних дій складають вольові дії. Вольова дія, зберігаючи всі істотні ознаки навмисного дії, включає в якості необхідної умови подолання труднощів. Те чи інше навмисна дія може належати і не належати до вольовим залежно від того, чи пов'язане воно з подоланням труднощів чи ні.

Вольові дії можуть відрізнятися за складністю. Так, школяр, вперше роблячи спробу на уроці фізкультури зробити опорний стрибок, долає деякі побоювання, пов'язані з можливим падінням і забоєм. Подібні вольові дії називаються простими. складне вольове дію включає в себе ряд простих. Молода людина, прийнявши рішення освоїти складну виробничу діяльність, долає ряд внутрішніх і зовнішніх перешкод і труднощів і здійснює свій задум. У свою чергу, складні дії входять в систему організованої вольової діяльності людини, спрямованої на досягнення свідомо поставлених близьких і далеких цілісний. У ній виявляються ті чи інші вольові якості людини, проявляється воля.

Воля-це свідома організація і саморегуляція людиною своєї діяльності і поведінки, спрямована на подолання труднощів при досягненні поставлених цілей. Воляце особлива форма активності особистості, особливий вид організації її поведінки, що визначається поставленої нею самою метою.

Воля виникла в трудової діяльності людини, що опановує законами природи і таким чином отримує можливість змінювати її відповідно до своїх потреб. К. Маркс писав: "Крім напруги тих органів, якими виконується працю, протягом усього часу праці необхідна доцільна воля, що виражається в увазі ..." ".

Воля забезпечує виконання двох взаємопов'язаних функцій-спонукальної і гальмівний і в них себе проявляє.

спонукальна функція забезпечується активністю людини. На відміну від реактивності, коли дія обумовлюється попередньою ситуацією (на оклик людина обертається, кинутий в грі м'яч відбиває, на грубе слово ображається і т. д.), активність породжує дію в силу специфіки внутрішніх станів суб'єкта, що виявляються в момент самої дії (людина, що потребує отримання необхідної інформації, гукає товариша, відчуваючи стан роздратування, дозволяє собі грубити оточуючим і т. д.).

На відміну від польового поведінки, що відрізняється ненавмисністю, активність характеризується довільністю, т. е. обумовленістю дії свідомо поставленою метою. Активність може і не бути викликана вимогами миттєвої ситуації, прагненням пристосуватися до неї, діяти в межах заданого, вона характеризується Надситуативно, т. Е. Виходом за межі вихідних цілей, здатність людини підніматися над рівнем вимог ситуації, ставити цілі, надлишкові по відношенню до вихідної задачі (такий "ризик заради ризику", творчий порив і т. д.).

заключний етап

1. Контроль засвоєння нової теми і закріплення нових знань:

v Що ми маємо на увазі під поняттям «особистість»?

v Що таке самооцінка, від чого вона залежить?

v Які компоненти можна виділити в образі «Я»?

v Що розуміється під домаганнями особистості?

v За допомогою чого здійснюється регуляція поведінки?

2. Практичне.

v Тест «Самооцінки особистості»

3. оцінка знань

4. Домашнє завдання:вивчити конспект по темі, виписати в словник визначення понять.

Список літератури:

1. Немов: У 3 кн. - М., 1997..

2. Загальна психологія / - СПб .: Питер, 2001.

3. Психологія. Підручник. / Під реакцією. -М .: ПБОЮЛ, 2001..

4. Рогов людини. - М., 1999..

ПРИКЛАДНА ПРОГРАМА

ВЕРБАЛЬНА ДІАГНОСТИКА САМООЦІНКИ ОСОБИСТОСТІ

шкали:рівень самооцінки

ПРИЗНАЧЕННЯ ТЕСТА

Якщо у вас виявився високий рівень самооцінки, ви досить вільно можете вибрати професію бізнесмена.

при середньому рівні самооцінки засмучуватися теж немає особливих підстав: більшість людей оцінюють себе саме так.

Ну, а що робити, якщо у вас низька самооцінка? Перш за все необхідно усвідомити для себе, що на відміну від інших якостей особистості самооцінка досить мінлива і багато в чому залежить від ситуації, періоду життя, подій. Крім того, є ще одна особливість людської психіки: яким людина хоче бачити себе, таким він і стає згодом. Помічено, що змінювати самого себе він починає саме тоді, коли дуже хоче домогтися успіху в обраній професії.

Інструкція до тесту

По кожному з суджень тесту на самооцінку треба дати відповідь «дуже часто», «часто», «рідко» або «ніколи» в залежності від того, наскільки властиві вам думки, описані в тесті.

ТЕСТ

ОБРОБКА І ІНТЕРПРЕТАЦІЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ТЕСТУ

Ключ до тестового завдання

Підрахунок балів проводиться за схемою:

«Дуже часто» - 4 бали,
«Часто» - 3,
«Рідко» - 2,
«Ніколи» - 0.

Інтерпретація результатів тесту

0-25 балів свідчать про високий рівень самооцінки, при якому людина, як правило, впевнений в собі, правильно реагує на зауваження інших і рідко сумнівається в необхідності своїх дій.
26-45 балів - показник середнього рівня самооцінки, людина рідко страждає комплексом неповноцінності, лише час від часу намагається підлаштуватися під думку інших людей.
46-128 балів - рівень самооцінки низький, людина болісно переносить критичні зауваження, не впевнений в собі.

ДЖЕРЕЛА

Вербальна діагностика самооцінки особистості /, Мануйлов -Психологічна діагностика розвитку особистості і малих груп. - М., 2002. C.48-49