Заняття на тему емоції в старшій групі. Конспект заняття з розвитку емоційної сфери дітей старшого дошкільного віку «Країна емоцій» план-конспект заняття (старша група) на тему


мета: Розвиток емоційної сфери старших дошкільників.

завдання:

Закріпити вміння впізнавати і виражати емоції, емоційні стани в міміці.

Розвивати саморегуляцію вихованців через прослуховування музичних творів.

Створити комфортний психологічний мікроклімат в групі, бадьорий і радісний настрій;

формувати позитивне ставлення до оточуючих, збалансованість емоцій;

формувати доброзичливі і рівноправні відносини між однолітками;

вправляти в умінні підтримувати бесіду, брати участь у колективному розмові.

Матеріал для заняття:

«Чарівний клубочок»;

Піктограми емоцій і фотографії: страх, радість, злість і т.д.

Магнітна дошка; Чоловічки-емоції;

Папір для малювання, олівці;

Використані технології заняття:

Супроводі музики: Магнітофон із записом спокійної музики; Аудіозапис «Радість» з добірки Т.Д. Зінкевич-Євстигнєєва; муз. Е. Гріга «Хід гномів» або «В печері гірського короля»; екран, проектор.

Методичні прийоми: бесіда, групове обговорення різних почуттів; питання дітям; піктограми емоційних станів; розглядання; показ; пояснення; практична діяльність дітей.

Попередня робота:

- знайомство з базовими емоціями: страх, радість, злість, смуток

- прослуховування музичних творів

Хід заняття:

Привітання. «Чарівний клубочок».

Привіт, хлопці! Я рада бачити вас усіх! А яке у вас сейчас настроение? На що воно схоже: на сонечко або на темну хмарку?
(Відповіді дітей)

Діти, а що це у мене в руках? (Відповіді дітей) Але це не простий клубок, а чарівний. Передаючи «чарівний клубочок», давайте привітаємо один одного.

Вихователь передає клубок ниток дитині, він намотує нитку на палець і ласкаво називає поруч сидить дитини на ім'я або вимовляє «чарівне ввічливе слово», потім передає клубок іншому дитині і т.п.

- Хлопці, ми сьогодні з вами відправимося в подорож. Ми відвідаємо «Царство емоцій». Жителі цього царства запрошують нас в гості і висилають килим-літак. Діти сідають на килим і під музику летять. Звучить пісня "Дорогою добра".

Який настрій у цієї пісні (бадьорий, веселий, добре, світле).

Як ви розумієте слова "Дорогою добра".

Що ви відчули, коли слухали цю пісню? Хлопці у мене є картки з особами. Вони називаються піктограми. Давайте розглянемо їх. На них зображені люди з різним виразом обличчя. Який вираз обличчя у цієї людини, у цього? (Роздає конверти з піктограмами кожній дитині.) - Яку піктограму ви покажіть, прослухати цю пісню? (Показують).

Килим-літак приземляється. Дітей зустрічають герої казок.

Вихователь: - А зараз ми згадаємо героїв наших улюблених казок.
- Які почуття відчувають герої цих казок?
1.Ради зайчики і білочки,
Ради хлопчики і дівчатка.
Обіймають і цілують клишоногого:
«Ну, спасибі тобі, дідусь, за сонечко!» (Радість)
2.Плачет сірий горобець:
- Вийди, сонечко, скоріше!
Нм без сонечка прикро,
В поле зернятка не видно! (Смуток)
3.И доктор пришив йому ніжки
І зайченя стрибає знову.
А з ним і зайчиха мати
Теж пішла танцювати (радість)
4.Прібежала зайчиха
І закричала: «Ай-ай!
Мій зайчик потрапив під трамвай
І тепер він хворий і кульгавий
Маленький зайченя мій! » (Страх)
Вихователь: - Діти, ви, напевно, здогадалися, про що ми будемо говорити з вами на занятті? (Відповіді дітей)
- Так, ми будемо говорити про почуття. Як ви розумієте цей вислів
«Почуття»? (Відповіді дітей)

Діти проходять на галявину.

Кого ви бачите на цій галявині? (Чоловічок-радість)

А який у нього настрій?

Діти, а що таке радість? » (Відповіді дітей)

«Радість - це коли все радіють, всім весело».

«Радість - це коли у всіх свято».

«Радість - це коли ніхто не плаче.

«Радість - це коли немає війни».

«Радість - це коли всі здорові».

«Радість - це я, бо мама каже:« Ти моя радість ».

- Що ви робите, коли вам весело? (Відповіді дітей.)

Етюд «Хто як радіє» Діти стають в коло. Вихователь пропонує їм зобразити, показати без слів, як вони радіють при зустрічі з мамою, коли вони зустрічають гостей в свій день народження, при спільних прогулянках з батьками або при поході в зоопарк, цирк.

Виразні руху: обійми, усмішки, сміх, радісні вигуки.

Вправа «Намалюй емоцію»

А зараз уявіть собі, що ми художники і нам треба намалювати картину на тему - «Радість». Візьміть листочки і олівці, і нехай кожен намалює радість так, як хочеться.

(Потім дітям пропонується сісти в коло і розповісти про те, що вони намалювали.

Вихователь: А тепер пограємо в гру, будьте уважні.
Гра «Скажи навпаки»
Ви сумні хлопці - Ми веселі хлопці.
Ви ледачі - Ми працьовиті.
Ви злі - Ми добрі.
Ви розсіяні - Ми уважні.
Ви неохайні - Ми акуратні.
Ви грубі - Ми ввічливі.
Ви злі - Ми добрі.
Вихователь: - Молодці! А тепер я вас запрошую на прогулянку по вулицях
цього міста. Я хочу переконатися, що ви вмієте відчувати настрій тих
людей, які зустрінуться нам в дорозі

По містку діти проходять на острів. Їх зустрічає Чоловічок-Грусть.

Що таке смуток?

Хлопці, а хто живе на цьому острові? (Чоловічок-Грусть)

Подивіться на цього хлопчика. Який вираз його обличчя ... Що сталося з його ротом? Бровами? Який вираз очей? Що це за емоція? (Відповіді дітей)

- А як ви здогадалися? (По обличчю, по очах, брови зрушені, губи опущені)

Хлопці, у вас теж, напевно, буває сумний настрій? Розкажіть. (Розповіді дітей)

На острові можуть жити не тільки людина, але і тварина. І ось зараз я вам пропоную зобразити тварину.

Гра «Доброго тварина». Встаньте в коло і візьміться за руки. Зараз я перевірю, як ви вмієте разом дихати. Ми перетворимося в одне велике, добре тварина. (Включається спокійна музика.) Давайте послухаємо, як воно дихає.

А тепер подихаємо разом. Вдих - всі разом робіть крок вперед. Видих крок назад.

Наше тварина дихає дуже рівно і спокійно. А тепер давайте покажемо і послухаємо, як б'ється його велике серце. Стук- робіть крок вперед. Стук- крок назад.

На шляху « Печера страху »

Добралися ми і до печери. (Вихователь вмикає музику.)

Вправа «Страшні звуки» (Звучить муз. Е. Гріга «Хід гномів» або «В печері гірського короля»)

- Вгадайте, які звуки ми чуємо? (Відповіді дітей)

- Ми чуємо багато звуків, серед них є і страшні. Ми будемо слухати звуки і вгадувати, які з них лякають, страшні, а які заспокійливі або радісні. (Обговорення дітей)

А чи завжди звук був страшним? Звук поїзда теж вам здається страшним, але якщо ви згадаєте поїздку у відпустку на поїзді, що було весело і цікаво, то страх проходить.

Який тут живе чоловічок. (Чоловічок - Страх)

Як ви здогадались? (Відповіді дітей)

Гра «Я страшилок не боюся, в кого хочеш - перетворюся»

Діти йдуть по колу, тримаючись за руки, і промовляють хором ці слова. Коли ведучий називає будь-якого страшного персонажа (Кощія, вовка, лева і т.п.), дітям потрібно швидко «перетворитися» в нього і завмерти. Ведучий вибирає найстрашнішого і той стає ведучим і продовжує гру.

Вправа «У страху очі великі»

А тепер, давайте пограємо зі страхом. Уявіть, що у вас великий, величезний страх. (Діти широко розводять руки в сторони). У всіх, хто боїться, від страху великі очі. (Зображують великі круглі очі за допомогою рук.) Але тепер страх зменшується. (Діти зрушують руки.)

А потім і зовсім зникає. (Знизують плечима і в подиві розводять руками.)

Подивіться один на одного і переконайтеся, що ні у кого немає більше великих очей і, отже, ніхто з вас нічого не боїться, тому що страх зник. Посміхніться один одному.

«Гора Злості»

Хто живе на цій горі? (Чоловічок-Злість)

Як ви здогадались?

Що відбувається з ротом? Покажіть! Рот відкрився, зуби з'єднані. Рот може бути перекошеним у злого чоловічка.

Що відбувається з бровами? Покажіть! Брови опущені, між ними складки. Ніс наморщила.

Що відбувається з очима? Покажіть! Очі стали вузькими, як щілинки.

- Діти, а в яких випадках відчувають такі емоції? (Придумати разом з дітьми життєву ситуацію).

Вправа «Дзеркало»

Дітям пропонується зобразити перед дзеркалом злість.

Діти сідають на стільці півколом. Ведучий задає питання, на який діти повинні топати, якщо хочуть відповісти «так». Якщо «ні», то ноги стоять на місці.

Я розповім, коли мами зляться, а ви відгадаєте, чи правильно я говорю.

Мами зляться, коли спізнюються на роботу.

Мами зляться, коли їдять морозиво.

Мами зляться, коли на них кричать.

Мами зляться, коли їм дарують подарунки.

Мами зляться, коли спізнюються з дитиною в дитячий сад.

Мами зляться, коли про мам кажуть «погана».

Мами зляться, коли беруть їх особисті речі, не питаючи дозволу.

Мами зляться, коли їх люблять.

Молодці, хлопці. Ви відгадали, які події любить чоловічок-Злість.

Вправа «Закінчи речення».

Подумайте гарненько і закінчите пропозицію «Я радію коли ...»

Я злюся, коли ... і т.д.

- Хлопці, подивіться, які бувають емоції, і які піктограми їм відповідають. (Фото і піктограми)

Піктограми - це схематичне зображення емоцій.

Рефлексія. Бесіда з дітьми:

А зараз нам пора повертатися в дитячий сад. Сідають на еовёпр-літак.

Що ви сьогодні дізналися на занятті? (Відповіді дітей)

А що вам найбільше сподобалося? (Відповіді дітей)

Молодці, хлопці! Ви були дружними, активними впоралися з усіма завданнями!

Мені теж дуже сподобалося наше подорож. Я бажаю вам гарного настрою, і щоб ви говорили один одному тільки хороші і добрі слова.

Розробила: педагог додаткової освіти, Педагог-психолог Кобзєва Тетяна Михайлівна

вік: 4-5 років

Тривалість заняття: 30 хвилин

мета: Розвиток емоційної сфери дошкільників.

завдання:

    Закріпити вміння впізнавати і висловлювати емоційні станів в міміці.

    Розвивати саморегуляцію дошкільнят.

    Формування позитивного емоційного настрою, згуртування групи дітей.

    Знайомство з базовими емоціями: страх, радість, злість, смуток.

інструментарій: картки - «колобки» із зображенням базових емоцій - радості, смутку, здивуванні, злості; магнітола для аудіо-супроводу ,.

1. Організаційний момент

Вправа «Промінчики сонечка»

Мета: створення позитивного настрою в групі.

Діти разом з педагогом встають в коло і одну руку простягають в центр, укладаючи долоньки один на одного, як промінчики сонечка.

Ми промінчики одного великого доброго сонечка. Своїм світлом ми тішимо інших, а своїм світлом зігріваємо все навколо. А тепер давайте сміявся один одному, щоб наше тепло наповнило наш кабінет.

2. Основна частина

Згадайте, хлопці, про яких почуттях ми з вами говорили на попередніх заняттях? Що допомагає нам, дивлячись на людину сказати радіє він, сумує, дивується або злиться?

Діти відповідають: Ми дивимося на вираз його обличчя, на очі, губи і можемо визначити.

Чудово, що ви це добре знаєте. А сьогодні я пропоную вам відправитися в подорож по країні Настроїв, де ми зустрінемося з жителями цієї країни.

Давайте станемо один за одного в паровозик і поїдемо в подорож по цій чудовій країні.(Рухаються по класу під дитячу пісню «Паровоз-Комашка»)

І наша перша станція «Дружілкіно». Тут ми маємо знайти нових друзів. Прошу сідати.

Хлопці, давайте зараз зустрінемо жителів цього міста.

Отже, перший житель (показується картинка першого колобка)

Хлопці, ви дізналися хто це?

Діти відповідають: Смайлик, людина, колобок.

Звичайно ж це Колобок! Як ви думаєте, що він відчуває? (Радість, смуток, злість або здивування)?

Діти відповідають: Радість

Правильно! Радість. А як ви здогадалися?

Діти відповідають: Він посміхається

Звичайно, він посміхається !!! Давайте сміявся разом з ним. (Діти виконують)

Але цей колобок прийшов до нас не один, а зі своїм братом. Давайте зустрінемо і його.

А ось і другий гість (показується картинка другого колобка)

А що відчуває цей колобочек (радість, смуток, здивування або злість)?

Діти відповідають: Смуток

Звичайно, він сумує! А як ви дізналися?

Діти відповідають: По очах, по губах

Зрозуміло, хлопці, у нього куточки губ опущені вниз і брови «будиночком». Давайте посумувати разом з ним (Виконують)

А тепер до нас завітав третій брат. Подивіться на нього уважно. Що він відчуває?

Діти відповідають: Дивується

Молодці! Це здивування! За якими ознаками ми про це довідаємося?

Діти відповідають: великі очі, відкритий рот

Так, хлопці! У нашого колобка широко розкриті очі і відкритий рот.

Давайте здивуємося разом з ним (Виконують)

Ну і наш четвертий гість. Зустрічаємо його. Що ми можемо сказати про нього?

Діти відповідають: Він злий

Він злиться і бачимо ми це тому що брови його насуплені, рот розтягнутий і

навіть видно зубки. Давайте і ми так само позлити (Виконують)

Ось хлопці ми і дізналися жителів міста «Дружілкіно» і зуміли з ними

подружитися.

Але нам пора. Стаємо в паровозик і їдемо далі. А наші нові друзі

їдуть з нами. (Рухаються по класу під музику)

Ми прибули на станцію «Ігралкіно». Сідаємо на стільчики.

А тепер, разом з жителями цієї країни, пограємо в гру.

Гра «Покажи емоцію»

Мета: навчити дітей визначати і виражати емоції.

Дітям показується один з колобків, а вони показують ту ж емоцію, що і у нього.

Молодці! Все в точності показали емоції колобків.

Ми прибули на станцію «Спортівкіно» тут все займаються спортом,

роблять зарядку. Приєднаємося.

3. Фізкультхвилинка

У понеділок я купався, (Изображаем плавання.)
А у вівторок - малював. (Изображаем малювання.)
У середу довго вмивався, (Вмиваємося.)
А в четвер у футбол грав. (Біг на місці.)
У п'ятницю я стрибав, бігав, (Стрибаємо.)
Дуже довго танцював. (Мережив на місці.)
А в суботу, неділю (Удари в долоні.)
Цілий день я відпочивав. (Діти сідають навпочіпки, руки під щоку - засипають.)

Молодці !!! Але нам знову пора в дорогу. (Рухаються по класу)

Ми прибули на станцію «Театралкіно», тут хлопці, ми маємо стати акторами і зіграти справжнісінькі ролі.

Гра «Вираження емоцій»

Мета: Розвивати уміння висловити мімікою подив, радість, смуток і

злість. Закріпити знання російських народних казок. Викликати у дітей

позитивні емоції.

Уривок з казки «Вовк і семеро козенят»:

«Козенята відчинили двері, вовк кинувся в хату ...»

Діти висловлюють злість.

Уривок з російської народної казки «Курочка Ряба»:

«Мишка бігла, хвостиком махнула, яєчко впало і розбилося. Дід і баба плачуть ».

Діти висловлюють печаль.

Уривок з казки «Царівна-змія»:

«Озирнувся козак, дивиться - стіг сіна горить, а в вогні красна дівиця варто і каже гучним голосом: - Козак, добра людина! Визволи мене від смерті ».

Діти висловлюють здивування.

Педагог читає уривок з казки «Ріпка»:

«Тягнуть - потягнуть, витягли ріпку».

Діти висловлюють радість.

А тепер давайте поплескаємо собі, як справжнім артистам!

Ось хлопці, ми з вами і побули героями наших улюблених казок. Які почуття відчували герої?

Діти відповідають: злість, смуток, здивування, радість.

4. Завершення

Вправа «Ми теж»

мета:згуртування дітей, вироблення позитивного настрою і емоцій.

Педагог розповідає про гарний настрій, радість, усмішки, роблячи паузи між висловлюваннями. Після кожного висловлювання діти вимовляють одну і ту ж фразу: «Ми теж!».

«Я ділюся з вами своїм хорошим настроєм!

діти: "ми теж!"

«Я дарую вам посмішку»

діти: "ми теж"

"Я радію"

діти : "ми теж!"

«Я стрибаю від щастя!»

діти: "Ми теж!"

"Я вас кохаю!"

діти: "Ми теж!"

«Я вас обіймаю!»

Діти: «Ми теж» . (Всі обіймаються в єдиному колі)

Ваше настрій відмінний?

Діти відповідають: Так!

Наша зустріч закінчена.

До побачення!

Муніципальне дошкільний навчальний бюджетна установа Центр розвитку дитини дитячий сад «Ромашка» с. Михайлівка Муніципального району Уфимський район Республіки Башкортостан

Підготувала і провела педагог - психолог Кірєєва Б.Р.

мета:

  • закріплення знань дітей про основні емоціях людини (Радість, смуток, страх, здивування, гнів).

завдання:

  1. сприяти усвідомленню, розумінню емоцій;
  2. підвищити стійкість емоційних станів;
  3. допомогти зміцнити впевненість у собі, розвинути самосвідомість;
  4. допомогти дитині відреагувати на наявні негативні емоції (Страх, гнів та ін.), Що перешкоджають його повноцінному особистісному розвитку;
  5. збагатити емоційну сферу дитини.

Етапи заняття:

  1. Ритуал вітання.
  2. Основний зміст заняття - сукупність психотехнічних вправ і прийомів, спрямованих на вирішення завдань даного заняття (Игротерапия, групова дискусія.)
  3. Рефлексія заняття - оцінка заняття.
  4. Ритуал прощання.

Тривалість заняття: 25 хвилин.

Вік учасників: Старший дошкільний вік.

Обладнання: картинки гномів з різними емоціями; магнітофон, аудіозапис музики, сонечко з прищіпками, піктограми із зображенням емоцій, «Сухий дощик» , Коробка з цукерками

Попередня робота:

  • знайомство з базовими емоціями: страх, радість, здивування, злість.
  • прослуховування музичних творів.
  • проведення психологічних ігор і вправ.

Хід заняття:

Привітання: Доброго дня, хлопці. Я рада вас бачити. Давайте ми привітаємо один одного:

Привіт сонце, (Діти піднімають руки вгору)

Здрастуй я, (Показують на себе)

Здрастуй всі мої друзі! (Обіймають сусідів праворуч і ліворуч за плечі)

Нетрадиційна гра з прищіпками Сьогодні нас в групі зустрічає сонечко, яке вирішила роздати вам свої промінчики, для того щоб дізнатися з яким настроєм ви сьогодні прийшли в дитячий сад. Ви повинні розповісти, як вас звуть, яке у вас настрій. Продовжити пропозиції: Мене звати ... У мене сьогодні ... настрій, тому що ...

(Дітям лунають прищіпки, сонечко передають по колу і одягаючи прищіпку (промінчик) дитина розповідає про свій настрій.)

Подивіться, скільки промінчиків у сонечко і кожен промінчик з різним почуттям і настроєм, у нас промінчики і радісні й сумні. І тому, щоб підняти всім настрій ми пограємо з «Сонячним промінчиком»

гра "Сонячний промінчик" Сонячний промінчик зазирнув тобі в очі. Закрий їх. Він побіг далі по обличчю. Ніжно погладь його долонями: на лобі, на носі, але рот, на щічках, на підборідді. Погладжуй акуратно, щоб не злякати сонячного промінчика, голову, шию, животик, руки, ноги. Він забрався на живіт, погладь його. Лучик НЕ бешкетник - він просто любить і пестить тебе, а ти погладь його і подружися з ним.

Відмінно! Ми подружилися з сонячним промінчиком, глибоко зітхнемо і сміявся один одному. Як здорово, що ми з вами зустрілися!

Основна частина:

Сьогодні до нас з країни емоцій прийшли в гості казкові гноми

Вони нам допоможуть згадати емоції, про які ми з вами говорили на минулих заняттях.

  • Відгадайте, дітлахи, і дівчата, і хлопці, емоцію яку зараз вам покажу я?

(Звучить радісна музика. Педагог-психолог показує картинку гнома з емоцією радості. Відповіді дітей)

Наш гномик приніс нам піктограми з різними емоціями і хоче нас перевірити, чи всі емоції ви знаєте. (Дітям лунають піктограми з емоціями радість, смуток, страх, злість, здивування) А тепер назвіть гномик вашу емоцію, яка зображена на піктограмі і розкажіть гному, коли ви відчуваєте це почуття. Наприклад: У мене радість «Я радію, коли ніхто не хворіє» .

  • На гнома подивіться. Емоцію мені назвіть ... (Звучить сумна музика. Педагог-психолог показує картинку гнома з емоцією смутку. Відповіді дітей.)

Як ви думаєте, що з ним могло статися, чому він сумує?

  • Йде гномик до нас інший. Подивіться, він який? (Звучить страшна музика. Педагог-психолог показує гнома з емоцією страху. Відповіді дітей.)

Вправа "У страху великі очі" .

Педагог-психолог: А тепер давайте пограємо зі страхом. Уявіть, що у вас великий, величезний страх. (Діти широко розводять руки в сторони). У всіх, хто боїться, від страху великі очі. (Зображують великі круглі очі за допомогою рук). Але тепер страх зменшується. (Діти зрушують руки). А потім зовсім зникає. (Знизують плечима і в подиві розводять руками). Подивіться один на одного і переконайтеся, що ні у кого немає більше великих очей і, отже, ніхто з вас нічого не боїться, тому що страх зник. Посміхніться один одному.

Молодці, хлопці, ви впоралися зі страхом.

  • На цього гнома подивіться. Емоцію мені назвіть ... (Звучить гнівна музика. Педагог-психолог показує картинку гнома з емоцією гніву. Відповіді дітей.)

А знаєте цей гном мені розповів, на що він сильно розлютився. Виявляється йому в чарівній країні ніхто не хотів розповідати казки і тому він такий злий. Давайте ми з вами розповімо йому казку. (Діти погоджуються)

Зараз я буду розповідати казку, а ви будете зображувати героїв казки після того, як почуєте слова "ось так" .

Є одна чудова планета, яке носить назву Земля. Вона велика і кругла. На ній багато лісів, морів, річок. І живуть на ній люди, звірі, птахи, комахи. Так ось, на цій планеті є величезна яскраво - зелена галявина. Над цією галявиною небо часто буває синім. У небі літають птахи. Цю галявину зігріває своїми теплими променями сонце.

Одного разу серед білого дня на цій галявині раптом з'явився місто. Звідки взявся? Може, хто і знає, але мені не відомо. Все в цьому місті було незвичайним. Будинки були різного кольору: червоні, жовті, зелені, сині, фіолетові - ніби веселка залишила свій слід на кожному з них, різної форми - круглі, квадратні і навіть трикутні. Вікна в будинках були дуже великими, щоб в будинок проникало багато світла. Ф ще було багато дверей, і всі вони були відкриті. Заходь коли хочеш і йди куди хочеш.

А жили в цьому незвичайному місті маленькі чарівники, схожі на вас. І на тебе Денис, і на тебе, Ірина (і т.д.). Чарівники були дуже добрі і дружні. Вони працювали і багато вміли. А якщо у них щось не виходило, вони знали, що обов'язково вийде, нехай не відразу. Любили чарівники грати і веселитися. Раз у раз чувся їх веселий сміх. А сміялися вони ось так ... (Діти лягають на спину, базікають ногами, руками, ляскають себе по животу і голосно сміються.)

Але бувало чарівникам і сумно, і тоді вони сумували ось так ... (Діти зображують печаль за допомогою міміки.)

Іноді їм хотілося поплакати, і вони дозволяли собі це. Вони плакали ось так ... (Діти зображують плач за допомогою пантоміміки.) Величезні сльози котилися по їх щоках, а коли вони падали на землю, то перетворювалися в кришталеві намистинки. Дзвін від них був мелодійним і заспокійливим.

Чарівники любили придумувати різні чудеса з перетвореннями. Коли хто-небудь в кого-небудь перетворювався, то вони дивувалися ось так (Діти широко відкривають очі, відкривають рот, вимовляють «Ах» .)

Зараз ми потрапимо в цю країну. Закрийте очі і стежте за диханням. Щодо три ви відкриєте очі і опинитеся в чарівному місті. Вдих - видих - один, вдих - видих - два, вдих - видих - три. (Діти виконують інструкцію.)

Відкрийте очі. Ми в незвичайному місті. (Діти відкривають очі.)

Не встигли ми потрапити в це місто, як тут же перетворилися в величезних слонів. У слона чотири потужні ноги. Він ходить важливо, не поспішаючи, повільно переносячи масу тіла з однієї ноги на іншу. Ставить ногу на всю ступню, як би продавлюючи землю. Спробуємо ходити ось так ... (Діти плавно, повільно переносять тіло з однієї ноги на іншу, шумно вдихають, на видиху довго вимовляючи звук «А» .)

Слон підійшов до будівництва, де маленькі чарівники будували будинок. Напевно, для нас з вами. Слон - сильна тварина і він взявся допомагати чарівникам піднімати важкі камені ось так ... Він поставив стійко ноги (Діти ставлять ноги на ширину плечей), Трохи зігнув коліна, підняв камінь передньої правої ногою і з силою виштовхнув її вгору, подаючи камінь наверх (Імітуючи рухи). Потім підняв камінь передньої лівої ногою і так же подав його наверх будівельникам (Імітуючи рухи). Йому було нелегко, і він не приховував цього. Важко дихав ось так ... (Діти на видиху довго вимовляють «А» ) .

Але тут слона спіткала невдача: важкий камінь впав йому на ногу. Слон підняв забиту ногу і застогнав ось так ... «О» ) .

Слон дуже розлютився, його тіло напружилося, він стиснув щелепи, став розмахувати хоботом, грізно сурмити ось так ... (Діти імітують рухи і тривало вимовляють звук «А» ) .

А потім слон пішов по місту стрясаючи повітря ревом ось так ... (Діти рухаються, переносячи масу тіла з однієї ноги на іншу з різким рухом рук, стислих в кулаки, вгору; на видиху опускають руки вниз, вимовляючи звук «А» ) .

Тут слон побачив газету. Він вхопив її і почав м'яти. Він топтав її ногами, рвав на частини ось так ... (Діти мнуть газету, топчуть, рвуть).

Потім слон завалився на спин і почав бити по землі ногами, вертіти головою і ревіти ось так ... (Діти лягають на спину, стукають об підлогу ногами, мотають головою, довго вимовляють звук «А» ) .

Поступово почуття злості стало залишати слона, він закрив очі, витягнувшись на землі на повний зріст ось так ... (Діти лягають на підлогу, закривають очі, слухають текст на релаксацію).

Наші руки відпочивають, ноги теж відпочивають.
Відпочивають, ... засипають ... (2 рази)
напруга відлетіло
І розслаблено все тіло (2 рази)

Губи не напружені
Відкриті і теплі (2 рази)
І слухняний нашу мову
Бути розслабленим звик (2 рази)

Дихається легко ... рівно ... глибоко ...

Незабаром слон зовсім заспокоївся, він лежав розслаблений. Розплющивши очі, він озирнувся навкруги ось так ... (Діти відкривають очі, оглядаються на всі боки).

Як добре: сонечко пригріває, небо блакитне, трава зелена, в річці вода тече. І йому стало зовсім спокійно і затишно. А про злості нагадували тільки розкидана по землі шматки паперу. Давайте приберемо всі залишки «Злості» , Щоб вона нас більше не турбувала (Все прибирають обривки газет).

Ну що прийшов час повертатися додому. Закрийте очі, стежте за диханням. на рахунок "три" ви відкрийте очі і знову опинитеся в нашій групі дитячого садка. Вдих - видих - один, вдих - видих - два, вдих - видих - три. (Діти виконують інструкцію.)

Символічне повернення з казки - вправа "Це я"

Діти стають в коло, взявшись за руки, тупають ногами, повторюючи на видиху: "Це я. Це я" .

Ну ось ми і повернулися. Вам сподобалося бути слонами? Яке почуття переживав слон, коли камінь звалився йому на ногу? Як він висловлював це почуття? Що він при цьому робив? Ви помітили, що слон, незважаючи на те, що був злий, нікого не ображав і не ображав. Слон - миролюбна тварина. І якщо раптом вас коли - небудь відвідає почуття гніву, злості, згадайте слона.

  • На гномика погляньте, Емоцію визначте ... (Звучить незвичайна музика. Педагог-психолог показує гнома з емоцією здивування. Відповіді дітей.)

Правильно, це здивування! Я вам розповім чому ж здивувався казковий гном, може ви теж здивуєтеся.

1. Гра - релаксація «Сухий дощ» .

Прислухайтеся, що за звуки? Це дощ шумить. Підемо, подивимося (Аудіозапис - Шопен "Вальс дощу" ) .

До нас прилетів дощова хмарка, але дощ не простий, а чарівний (На парасольці різнокольорові атласні стрічки) . Погладьте його.

Наш дощ різнокольоровий, сухий, теплий, веселий, добрий, лагідний, ніжний. Дощик нас радує, заспокоює. Можна трохи потанцювати під музику.

Дощик, дощик, мій друже, ти пролив на лужок,

По руках і по обличчю, ти танцюй без ліні, перший, весняний.

Так приємно гуляти під нашим дощиком.

Наш чарівний дощик немов змиває всі переживання, страхи, втома і наповнює нас здоров'ям і весняним настроєм.

рефлексія заняття

  • Давайте згадаємо, які емоції живуть в казковій країні?

Яка гра видалася вам найбільш цікавою?

  • А яке у вас сейчас настроение?

(Діти згадують).

Ритуал прощання.

Підійшов до кінця наше зустріч з казковими гномами.

Вони на прощання дають нам повчання:

Бути добрим, без капризів

І дарують вам сюрпризи. Гноми в гості до нас прийшли теж не з порожніми руками а з сюрпризом (Показую дітям коробочку, закриту кришкою. Трясу коробочку і пропоную дітям відгадати на слух, що там знаходиться.) Як ви думаєте, що це може бути?

Насправді це цукерки. Але вони не прості. Як тільки ви їх з'їсте, ви перетворитеся на чарівників і зможете побажати всім людям що - то таке, від чого вони зможуть стати радісними. Давайте подумаємо, що можна побажати всім людям, які живуть на землі ... (Дітям лунають цукерки, вони висловлюють свої побажання).

Дякуємо! Ви сьогодні молодці. До побачення.

Список використаної літератури:

  1. Програма Емоційного розвитку дітей дошкільного віку «Дивуюся, злюся, боюся, хвалюся і радію» Крюкова С.В., Слободяник Н. П. практичний посібник. - 6-е изд. - К .: Генеза, 2011. - 208 с .; мул.
  2. Ганичева І.В. Тілесно - орієнтовані підходи до психо- корекційної та розвиваючої роботи з дітьми (5 - 7 років). - М .: Національний книжковий центр, 2011. - 136 с. (Психологічна служба.)

Мета заняття:

Закріпити знання дітей про емоції (радість, сум, гнів, страх, здивування) навчити дітей розрізняти емоції по схематичними зображеннями;

Навчити розуміти свої почуття і почуття інших людей;

Тренувати дітей в умінні передавати емоційний стан використовуючи міміку і жести, а також розвивати здатності відчувати настрій в музиці;

Розвивати емпатію і уяву, дружелюбність і колективізм.

Матеріал: піктограми емоційних станів, і, лист з «Країни Настрої», музичні уривки з мультфільмів, картинки із зображенням казкових героїв, «кубик настрою», музичні ноти зі схематичним зображенням різних емоцій.

Хід заняття психолога зі старшими дошкільнятами:

1. Вправа-привітання «Я люблю»

Мета: зняття емоційної напруги, освіту позитивного стану

Діти під спокійну музику заходять в зал. Зал оформлений у вигляді лісової галявини.

: Діти, подивіться, яка чудова лісова галявина. Як добре і затишно на ній.

А давайте візьмемося за руки і привітаємося один з одним чарівними словами. Щоб не тільки на галявинці, а й у кожного з нас на душі стало тепло-тепло і затишно. (Діти кажуть слова, рухами рук, показуючи на того до кого звертаються).

Я люблю себе,

Я люблю тебе,

Я кохаю всіх,

У цьому мій успіх.

Психолог: Які красиві слова. Давайте скажемо їх ще раз ласкаво і ніжно, щоб ми всі відчули цю любов (діти емоційно повторюють слова двічі). Від ваших чарівних слів стало ясно і затишно не тільки на цій галявині, а й у кожного на серці.

Психолог: Діти, у мене для вас є сюрприз. Ось подивіться, що в моїх руках? Так, цей лист, але лист незвичайне, це лист з «Країни Настрої». Ви чули про таку Країні? Давайте прочитаємо його.

«Дорогі діти! Якщо ви любите все цікаве, казкове, і вмієте дивуватися, вас запрошує в гості «Країна настрою»! »

Ну що, дітки, вирушимо в подорож? Так як нас чекає далека дорога, подорожувати ми будемо на чарівному поїзді. Скажіть, а що нам потрібно для того, щоб сісти в поїзд? Вірно, нам потрібні квитки. А купити ми їх можемо ось в цій квитковій касі.

2. Вправа «Визнач свій настрій»

Мета: навчити дітей визначати свій емоційний стан

Психолог: Так як подорож наше незвичайне, то і касири у нас також незвичайні. Подивіться, це колобочкі і кожен з них показує нам різний настрій. Як ми можемо визначити настрій у кожного касира? У людей також буває різний настрій, яке саме? Діти, стаєте в чергу і купуйте собі квиток у касира, який зображує такий же настрій, як у вас в даний час (діти стають в чергу і беруть у касирів-колобків піктограму зі схематичним зображенням свого настрою). Всі квитки отримали? Я буду в цій подорожі вашим провідником. Здайте всі квитки мені і вирушаємо. (Діти будують поїзд і під музику починають рухатися по залу).

Перша наша зупинка станція «Казкова».

Психолог: Скажіть мені, ви любите казки? А багато казкових героїв ви знаєте? Зараз ми з вами пограємо в гру.

3. Вправа «Знайдіть казкового героя»

Мета: розвиток вміння розпізнавати емоційні стани персонажів і співвідносити їх з графічними зображеннями.

Психолог: У мене є картинки з героями казок і мультфільмів. А ще чарівний «кубик настрою». Подивіться, у всіх героїв однаковий настрій? Так, різний. Спробуємо розглянути і зобразити різні настрої наших героїв.

Кожна дитина по черзі кидає кубик, називає емоцію, яка випала на кубику і знаходить картинку казкового героя, який зображує таке ж емоційний стан. Правильно обраний малюнок дитина залишає у себе, а неправильну кладе назад.

Наступна наша зупинка станція «Музична». (Звернути увагу на деревце з нотами на гілках).

class \u003d "eliadunit"\u003e

4. Вправа «Вгадай мелодію»

Мета: розвивати здібності відчувати настрій в музиці.

Діти сідають на подушки, у кожного стоїть блюдце з двома нотами.

Психолог: зараз ми будемо слухати з вами музичні уривки, ваше завдання вгадати, який настрій вони передають і підняти відповідну ноту (згадати який буває музика?)

Наша подорож ще не закінчилася, на черзі нова станція «Кольорова

5. Вправа «Прикрась озеро»

Мета: навчити дітей передавати емоційний стан, використовуючи різні виразні засоби.

(Згадати якими квітами ми зображуємо радість, а якими смуток)

Психолог: Діти, ось подивіться на це лісове озеро, воно здається вам сумним. Давайте прикрасимо його, кожен візьміть по одній квіточці такого кольору, який зображує ваш настрій зараз.

Психолог: Ми сьогодні були активними, прийшов час нам трохи відпочити.

6. Вправа-релаксація

Мета: психоемоційна розвантаження

Повіки хочуть спати,

Закриваються очі.

Ми тихо засинаємо,

Ми занурюємося в сон.

І руки сонні стали,

І ноги задрімали,

І ми в цю хвилину

Легкі як пушинка.

Підсумок заняття.

Психолог: Поки ми відпочивали, наша подорож поступово підійшло до кінця. Пора повертатися додому. А щоб повернутися додому нам потрібно дещо пригадати.

Бесіда психолога з дітьми:

Яку країну ми сьогодні відвідали?

Яка гра була цікава?

Що найбільш запам'яталося під час подорожі?

7. Вправа «Визнач свій настрій»

Мета: закріпити вміння дітей визначати свій емоційний стан

Психолог: Ну що, дітки, скучили по дитячого садка. Пора нам повертатися назад. Підійдіть до касирів-колобки, і отримаєте квиточки назад в садок (діти підходять до касирів і беруть квиточки із зображенням свого настрою).

Психолог: Я бажаю вам, дітки, щоб у вас завжди був гарний настрій і ви частіше посміхалися, так само як і сьогодні під час нашої подорожі.

мета: Розвиток емоційної сфери старших дошкільників.

завдання:

  • Закріпити вміння впізнавати і виражати емоції, емоційні стани в міміці.
  • Розвивати саморегуляцію вихованців через прослуховування музичних творів.
  • Створити комфортний психологічний мікроклімат в групі, бадьорий і радісний настрій;
  • Збереження здоров'я вихованців через психогимнастики і релаксацію.
  • формувати позитивне ставлення до оточуючих, збалансованість емоцій;
  • формувати доброзичливі і рівноправні відносини між однолітками;
  • вправляти в умінні підтримувати бесіду, брати участь у колективному розмові.

Склад групи:

Вік учасників: 5 - 6 років.
Кількість дітей у групі: 6-8 осіб
Тривалість заняття: 30 хвилин.

Матеріал для заняття:

  • «Чарівний клубочок»;
  • Піктограми емоцій і фотографії: страх, радість, злість і т.д.
  • Магнітна дошка; Чоловічки-емоції;
  • Папір для малювання, олівці;
  • Дитячі стільці по числу дітей;
  • Дзеркало;
  • Невелика пісочниця, рамки з піском; пензлика;

Використані технології заняття:

  • Супроводі СD музики: Магнітофон і диск із записом спокійної музики; Аудіозапис «Радість» з добірки Т.Д. Зінкевич-Євстигнєєва; муз. Е. Гріга «Хід гномів» або «В печері гірського короля»;
  • Елементи здоров'язберігаючих технологій
  • Ігри з піском.
  • Психогимнастика.

Методичні прийоми: бесіда, групове обговорення різних почуттів; питання дітям; піктограми емоційних станів; розглядання; показ; пояснення; практична діяльність дітей.

Попередня робота:

- знайомство з базовими емоціями: страх, радість, злість, смуток
- прослуховування музичних творів
- проведення психологічних ігор та вправ

Хід заняття:

Привітання. «Чарівний клубочок».

Привіт, хлопці. Я рада вас бачити!
- Діти, а що це у мене в руках? (Відповіді дітей) Але це не простий клубок, а чарівний. Передаючи «чарівний клубочок», давайте привітаємо один одного.
Психолог передає клубок ниток дитині, він намотує нитку на палець і ласкаво називає поруч сидить дитини на ім'я або вимовляє «чарівне ввічливе слово», потім передає клубок іншому дитині і т.п.
Хлопці, ми сьогодні з вами відправимося в подорож. А в яку країну ми поїдемо, ви мені скажете після того, як я вам прочитаю вірш.

Бувають почуття у звірів,
У рибок, пташок і людей.
Впливає без сумніву, на всіх
Нас настрій.
Хто веселиться!
Хто сумує?
Хто злякався!
Хто сердитий?
Розсіє всі сумніви
Азбука настрою.

(Коротке обговорення вірші, повторення назв емоцій)

- Наш настрій залежить від наших вчинків, від того, що ми робимо і як. У свою чергу, наш настрій впливає на настрій оточуючих, і вони відчувають різні емоції.
- Хлопці, а ви знаєте, що таке емоції? (Відповіді дітей)
- Як ви думаєте, чим ми сьогодні буде займатися? Про що будемо говорити? (Відповіді дітей)
- Хлопці, ми зараз з вами вирушимо в подорож в країну «Емоції». Для того щоб ми могли подорожувати, нам потрібен транспорт. На якому транспорті ви подорожували? Давайте побудуємо казковий поїзд. Встаньте один за одним, візьміть стоїть попереду за пояс. Пересуватися наш поїзд зможе за допомогою чарівних слів:

Наш чарівний поїзд
Всіх друзів вперед відвозить ...

(Діти вимовляють слова і йдуть по колу, зображуючи вагончики)

1 зупинка. «Поляна Радості» (Звучить аудіозапис «Радість» з добірки Т.Д. Зінкевич-Євстигнєєва)

Кого ви бачите на цій галявині? (Чоловічок-радість)
-А який у нього настрій?
-Діти, а що таке радість? » (Відповіді дітей)

наприклад:

«Радість - це коли все радіють, всім весело».
«Буває радість велика, а буває маленька. Маленька - це коли у однієї людини, а велика - коли у всіх ».
«Радість - це коли у всіх свято».
«Радість - це коли ніхто не плаче. Ні одна людина".
«Радість - це коли немає війни».
«Радість - це коли всі здорові».
«Радість - це я, бо мама каже:« Ти моя радість ».

- Що ви робите, коли вам весело? (Відповіді дітей.)

Етюд «Хто як радіє» Діти стають в коло. Психолог пропонує їм зобразити, показати без слів, як вони радіють при зустрічі з мамою, коли вони зустрічають гостей в свій день народження, при спільних прогулянках з батьками або при поході в зоопарк, цирк.
Виразні руху: обійми, усмішки, сміх, радісні вигуки.

Вправа «Намалюй емоцію»

- А зараз уявіть собі, що ми художники і нам треба намалювати картину на тему - «Радість». Візьміть листочки і олівці, і нехай кожен намалює радість так, як хочеться.
(Потім дітям пропонується сісти в коло і розповісти про те, що вони намалювали. Потім психолог спільно з дітьми наклеює малюнки на великий аркуш паперу - проводиться виставка (обговорення, вибір самого оригінального малюнка, відповіді на питання «Що таке радість? і найцікавіші історії).

Психогимнастика «Струмочок радості» (Звучить спокійна музика)

Діти сідають на підлогу по колу, беруться за руки, розслабляються.

-Хлопці, подумки уявіть собі, що всередині у кожного з вас оселився добрий, веселий струмок. Водичка в струмочку - чиста, прозора, тепла. Струмочок зовсім маленький і дуже пустотливий. Він не може довго всидіти на одному місці. Давайте з ним пограємо і подумки уявімо собі, як чиста, прозора, тепла водичка через ваші ручки переливається один одному по колу.

Діти подумки передають один одному радість.

2 зупинка. «Острів Грусти»

Що таке смуток?
-Хлопці, а хто живе на цьому острові? (Чоловічок-Грусть)
Подивіться на цього хлопчика. Який вираз його обличчя ... Що сталося з його ротом? Бровами? Який вираз очей? Що це за емоція? (Відповіді дітей)
А як ви здогадалися? (По обличчю, по очах, брови зрушені, губи опущені)
Хлопці, у вас теж, напевно, буває сумний настрій? Розкажіть. (Розповіді дітей)
На острові можуть жити не тільки людина, але і тварина. І ось зараз я вам пропоную зобразити тварину.

Гра «Доброго тварина». Встаньте в коло і візьміться за руки. Зараз я перевірю, як ви вмієте разом дихати. Ми перетворимося в одне велике, добре тварина. (Включається спокійна музика.) Давайте послухаємо, як воно дихає.

А тепер подихаємо разом. Вдих - всі разом робіть крок вперед. Видих крок назад.

Наше тварина дихає дуже рівно і спокійно. А тепер давайте покажемо і послухаємо, як б'ється його велике серце. Стук- робіть крок вперед. Стук- крок назад.

3 зупинка. « Печера страху »

Добралися ми і до печери. (Психолог вмикає музику.)

Вправа «Страшні звуки» (Звучить муз. Е. Гріга «Хід гномів» або «В печері гірського короля»)

Вгадайте, які звуки ми чуємо? (Відповіді дітей)
Ми чуємо багато звуків, серед них є і страшні. Ми будемо слухати звуки і вгадувати, які з них лякають, страшні, а які заспокійливі або радісні. (Обговорення дітей)
А чи завжди звук був страшним? Звук поїзда теж вам здається страшним, але якщо ви згадаєте поїздку у відпустку на поїзді, що було весело і цікаво, то страх проходить.
Який тут живе чоловічок. (Чоловічок - Страх)
-Як ви здогадались? (Відповіді дітей)

Гра «Я страшилок не боюся, в кого хочеш - перетворюся»

Діти йдуть по колу, тримаючись за руки, і промовляють хором ці слова. Коли ведучий (спочатку може бути психолог) називає будь-якого страшного персонажа (Кощія, вовка, лева і т.п.), дітям потрібно швидко «перетворитися» в нього і завмерти. Ведучий вибирає найстрашнішого і той стає ведучим і продовжує гру.

Вправа «У страху очі великі»

- А тепер, давайте пограємо зі страхом. Уявіть, що у вас великий, величезний страх. (Діти широко розводять руки в сторони).У всіх, хто боїться, від страху великі очі. (Зображують більшої круглі очі за допомогою рук.) Але тепер страх зменшується. (Діти зрушують руки.)
А потім і зовсім зникає. (Знизують плечима і в подиві розводять руками.)
Подивіться один на одного і переконайтеся, що ні у кого немає більше великих очей і, отже, ніхто з вас нічого не боїться, тому що страх зник. Посміхніться один одному.

4 зупинка. «Гора Злості»

Хто живе на цій горі? (Чоловічок-Злість)
-Як ви здогадались?
-Що відбувається з ротом? Покажіть! Рот відкрився, зуби з'єднані. Рот може бути перекошеним у злого чоловічка.
-Що відбувається з бровами? Покажіть! Брови опущені, між ними складки. Ніс наморщила.
-Що відбувається з очима? Покажіть! Очі стали вузькими, як щілинки.
- Діти, а в яких випадках відчувають такі емоції? (Придумати разом з дітьми життєву ситуацію).

Вправа «Дзеркало»

Дітям пропонується зобразити перед дзеркалом злість.
Діти сідають на стільці півколом. Ведучий задає питання, на який діти повинні топати, якщо хочуть відповісти «так». Якщо «ні», то ноги стоять на місці.
Я розповім, коли мами зляться, а ви відгадаєте, чи правильно я говорю.
Мами зляться, коли спізнюються на роботу.
Мами зляться, коли їдять морозиво.
Мами зляться, коли на них кричать.
Мами зляться, коли їм дарують подарунки.
Мами зляться, коли спізнюються з дитиною в дитячий сад.
Мами зляться, коли про мам кажуть «погана».
Мами зляться, коли беруть їх особисті речі, не питаючи дозволу.
Мами зляться, коли їх люблять.
-Молодци, хлопці. Ви відгадали, які події любить чоловічок-Злість.

Вправа «Закінчи речення».

Подумайте гарненько і закінчите пропозицію «Я радію коли ...» (висловлювання дітей записуються).
-Я злюся, коли ... і т.д.
- Хлопці, подивіться, які бувають емоції, і які піктограми їм відповідають. (Фото і піктограми)
Піктограми - це схематичне зображення емоцій.

Рефлексія. Бесіда з дітьми:

І щоб наша зустріч запам'яталася, давайте на пам'ять зробимо фотографію.
На цьому наше заняття закінчується. Спасибі до побачення.