Ինչպես պատրաստել ուղղաթիռի թռչելու տեխնոլոգիա 3. Դասի ամփոփում



Ուղղաթիռ Թղթի և ստվարաթղթի հետ աշխատելը: Շինարարություն

Ապրանք ՝ «Fly» ուղղաթիռ:

Առաջադրանքներ և նյութեր աշխատանքային գրքում ՝ «Ուղղաթիռ« Թռչել »»:

Դասի նպատակները. ուսանողներին ծանոթացնել ուղղաթիռի նախագծմանը. գործնականում կատարել անկախ աշխատանքի հմտություններ ըստ ծրագրի, թղթից և ստվարաթղթից ձևավորում; ծանոթանալ նոր նյութի ՝ խցանափայտի և դրա հետ աշխատելու ձևերի հետ:

Պլանավորված արդյունքներ. կարողանա նախագծել ապրանքներ տարբեր նյութերի խմբից. պատրաստել ուղղաթիռ «Թռչել»:

Նոր տերմիններ և հասկացություններ. ուղղաթիռ, բերան:

Ռեսուրսներ և սարքավորումներ Ուսուցիչն ունի. դասագիրք, աշխատանքային գիրք, «Թռչող ուղղաթիռ» արտադրանքի նմուշ, տարբեր ուղղաթիռների պատկերներ:Ուսանողները: դասագիրք, աշխատանքային գրքույկ, ածխածնային թուղթ, մատիտ, գունավոր ստվարաթուղթ, մկրատ, կուլ, խցան, կտրիչ, սոսինձ, գրիչի գավազան:

Դասընթացների ժամանակ

«Մեր հաջորդ կանգառը« Ուղղաթիռն »է: Ձեր կարծիքով, ի՞նչ կարող ենք պարզել այս կանգառում: Եկեք ստուգենք մեր ենթադրությունը` նայելով դասագրքի 120-րդ էջը: Կարդացեք տեքստը և դիտեք նկարազարդումը: Ինչպե՞ս է թռչում ուղղաթիռը: Ի՞նչ շեղբեր են: Ինչպե՞ս կարող են դրանք: թռչել ուղղաթիռով, ի՞նչ ուղղություններով, որո՞նք են դրա առավելությունները մյուս օդային տրանսպորտային միջոցների նկատմամբ: Որտե՞ղ կարելի է օգտագործել ուղղաթիռը »:

Լրացուցիչ նյութ: Ուղղաթիռների հիմնական առավելությունը նրանց մանևրելիությունն է. Ուղղաթիռներն ունակ են ուղղահայաց թռիչքի, ուղղահայաց վայրէջքի, սավառնում են օդում և նույնիսկ հետ թռչում: Ուղղաթիռը կարող է վայրէջք կատարել (և թռիչք կատարել) ցանկացած վայրում, որտեղ առկա է պտույտի տրամագծի մեկ ու կես անգամ մեծ տարածք: Բացի այդ, ուղղաթիռները կարող են բեռներ տեղափոխել արտաքին պարսատիկով, ինչը թույլ է տալիս տեղափոխել շատ ծավալուն բեռներ, ինչպես նաև կատարել տեղադրման աշխատանքներ:

Ուղղաթիռների թերությունները ինքնաթիռների համեմատությամբ ներառում են ցածր առավելագույն արագություն, կառավարման դժվարություն, վառելիքի հատուկ սպառում և, որպես հետևանք, թռիչքի ավելի բարձր արժեք:

Բացի այդ, ուսանողներին առաջարկվում է զրուցել նավիգատոր, օդաչու և օդանավերի դիզայներ մասնագիտությունների մասին, որոնց մասին նրանց խնդրել են գտնել տանը: Այս առաջադրանքի կատարման ստուգումը տեղի է ունենում ուսանողների միջև քննարկման տեսքով, որը ղեկավարում է ուսուցիչը:

Մենք ինքներս ենք դա անում: «Նախքան սկսեք աշխատել արտադրանքի վրա, պետք է հիշեք, թե ինչ է նշանակում մոդել ստեղծել, ինչ է մոդելը: (Սա ինչ-որ ապրանքի նմուշ է կամ ինչ-որ բանի արտադրության նմուշ:) Եկեք վերլուծենք ուղղաթիռի պատրաստի մոդելը: Ի՞նչ նյութեր և գործիքներ են անհրաժեշտ այն ստեղծելու համար: Հիշեք այս նյութերի և գործիքների հետ աշխատելու կանոններն ու տեխնիկան: Ինչպիսի՞ աշխատանքային տեխնիկա ենք օգտագործելու: Ուղղաթիռի ո՞ր տարրերն են պետք պատրաստել: (Շեղբեր, վայրէջքի գործիքներ, թևեր, թափոններ): Նշման և հավաքման ի՞նչ մեթոդ եք կիրառելու: Ինչպե՞ս եք զարդարելու ապրանքը »:

Պատրաստի արտադրանքը վերլուծելուց հետո ուսանողները ծանոթանում են դասագրքում կատարված աշխատանքային պլանին և նկարազարդումներին (էջ 121) և ինքնուրույն կազմում իրենց աշխատանքային ծրագիրը: Երբ ծրագիրը պատրաստ է և ուղղվում է ուսուցչի կողմից, երեխաները սկսում են աշխատել:

Նշում Հիմք ընդունելով աշխատանքային գրքում եղած ձևանմուշները (էջ 64):

Բացեք այն: Մկրատով կտրեք նշված մասերը: Ուսուցիչը պետք է վերահսկի անվտանգության նախազգուշական միջոցների պահպանումը, երբ աշխատում է կուլտուրայի հետ: Կտրեք վարդակից ՝ խստորեն հետևելով էջի ցուցումներին: 121 դասագիրք: Ուսուցիչը պետք է ուսանողներին պատմի նոր նյութի և դրա հատկությունների մասին, ցույց տա, թե ինչպես, որտեղ կտրել խցանը:

Ժողով Ուղղաթիռը հավաքվում է ըստ դասագրքի ծրագրի (էջ 121) ուսուցչի օգնությամբ:

Ավարտում Ուսանողները կարող են ինքնուրույն լրացնել և զարդարել կոմպոզիցիան `օգտագործելով գունավոր թուղթ:

Եկեք ամփոփենք. Դասի ավարտին ցանկալի է անցկացնել ուսանողների աշխատանքների ցուցահանդես և զրույց այն մասին, թե որն է ապրանքի վրա աշխատելու ամենադժվարը:

Տնային աշխատանք. Տեղեկություններ գտեք ամենաարագ օդային տրանսպորտային միջոցի և առաջին հերթին հայտնված օդային տրանսպորտի տեսակի մասին: Հաջորդ դասի համար բերեք փուչիկ, սկոտչե ժապավեն, պլաստմասե բաժակ, զգուշավոր գրիչներ, անձեռոցիկներ, դեկորատիվ կոճակներ, գունավոր ստվարաթուղթ, մատիտ, ածխածնային թուղթ, հաստ թելեր կամ փուչիկներ, սկոտչ ժապավեն, թելեր, գունավոր թուղթ, մկրատ, փրփուր ռետին, ժապավեններ:

Ելենա Գորյաչովա

Վարպետության դաս ձեռքի աշխատանքի վերաբերյալ Թղթից պատրաստում« Ուղղաթիռ»

նպատակարտադրական գործունեության զարգացում:

Առաջադրանքներ:

1. Բարելավել պատրաստի օրինակով աշխատելու ունակությունը:

2. Ստեղծելու ունակության համախմբում թղթե ծավալային գործիչներ.

3. Գեղագիտական \u200b\u200bճաշակի զարգացում:

Դրա համար անհրաժեշտ նյութ աշխատել: գունավոր թուղթ, գունավոր ստվարաթուղթ, պարզ մատիտ, սոսինձ փայտ, թելեր, ուլունքներ, պաղպաղակի ձողիկներ, սեւ մարկեր, կարի ասեղ:

Աշխատանքի հաջորդականությունը:

1. Ըստ օրինաչափության, շրջապատեք և կտրեք տնակը ցանկացած գույնի ստվարաթղթից ուղղաթիռ - 2 մաս.


2. Օգտագործելով ցանկացած գույնի ստվարաթղթից պատրաստված նախշ, շրջանագծեք և կտրեք շասսին ուղղաթիռ - 2 մաս.


3. Ձևանմուշի վրա շրջանագծեք և կտրեք կապույտից թղթե ապակի ուղղաթիռի օդաչուների խցիկի համար - 2 մաս.


4. Ըստ օրինաչափության, կարմիր ստվարաթղթից շրջիր և կտրիր պոչի պտուտակը `2 մաս:


5. Շրջանակեք և կտրեք ըստ օրինաչափության ուղղաթիռի պտտվող սեղան պատրաստված կարմիր ստվարաթղթից `2 մաս:


6. colorանկացած գույնի ստվարաթղթից կտրեք քիթը ՝ 2 մաս:


7. Սպիտակից կտրեք թղթե աչքեր -2 մանրամասներ.


8. Կտրեք փոքր շրջանակներից `զարդարանքներից թուղթ ծալովի ակորդեոնով ցանկացած գույն:

Մենք սկսում ենք հավաքվել ուղղաթիռ.

1. Կպցրեք շասսին վերին մասում դեպի ամրացումների կեսին ՝ ստորին հատվածը ճեղքելով:


2. Մենք սոսնձում ենք տնակի 2 մանրամասները, սոսնձելով նրանց միջեւ շասսի սրահի ներքևից և թելի վերևից:


3. Երկու կողմերն էլ ուղղաթիռ մենք սոսնձում ենք տնակի ապակիները:


4. Մենք քիթը սոսնձում ենք երկու կողմերից ուղղաթիռերկու մասերն էլ սոսնձելով:


5. Պոչի վրա ուղղաթիռ սոսինձով սոսնձված պտուտակի մասերը:

6. Կպչեք աչքերը երկու կողմերից և աշակերտին նկարեք մարկերով:

7. Սոսինձով միացրեք պտուտակի երկու մասերը:


8. Սրահի գագաթին սոսնձված թելի վրա ՝ լարը և ասեղով սոսնձված մի հատիկ:

9. Մենք սոսինձով օղակներ ենք `տնակի երկու կողմերում զարդեր:


Ուղղաթիռը պատրաստ է.

Թելի վերին ծայրին մենք ամրացնում ենք պաղպաղակի փայտ, որով կարող եք կառավարել ուղղաթիռով.


Առնչվող հրապարակումներ.

Նպատակը. Երեխաներին սովորեցնել գծապատկերների մանրամասները կտրել գծագրված ուրվագծի երկայնքով, առանձին մասերից ավելացնել մի ամբողջություն, ամրացնել աշխատունակությունը:

OOD ձևը. Ենթախումբ, անհատական: Նպատակը ՝ ասեղի մահճակալի ստեղծում ՝ որպես նվեր մայրիկի համար: Նպատակները ՝ երեխաներին ծանոթացնել անվտանգ վարման կանոններին:

Քաջվարդ ծաղիկ պատրաստելու համար մեզ պետք են մկրատ, ցանկալի գույնի թուղթ, ջերմային ատրճանակ (կամ թելեր, բամբուկե փայտ և հաճույք ստանալու համար):

Ռեֆերատ «Թղթի կակաչ» ձեռքի աշխատանքի համար Նպատակը ՝ երեխաներին սովորեցնել թուղթ ծալել տարբեր ուղղություններով: Մշակել աչք, ձեռքի բարի շարժիչ հմտություններ, երեխաների խոսք:

«Երկու զվարճալի սագեր ապրում էին տատիկի հետ» երգը լսելուց հետո երեխաների հետ որոշեցինք գոհացնել տատիկին և շատ սագեր պատրաստել: Մեր աշխատանքի առաջին փուլը:

Theատկի տոնի նախօրեին մենք որոշեցինք վարպետության դաս անցկացնել մեր ծնողների հետ միասին: Յուրաքանչյուր տոնի համար մենք պատրաստում ենք տարբեր:


Ամփոփագիր «Օդանավի մոդել» տեխնոլոգիայի վերաբերյալ
Կազմեց ՝ A.E. Ivakhina
Վայրը ՝ 3-րդ դասարան, MBOU «Թիվ 3 միջնակարգ դպրոց առանձին առարկաների խորը ուսումնասիրությամբ», Կոտովսկ, Տամբովի մարզ
Ամսաթիվ ՝ 04/14/17
Ուղղաթիռ Թղթի և ստվարաթղթի հետ աշխատելը: Շինարարություն
Ապրանք ՝ «Fly» ուղղաթիռ:
Նպատակը. Ուսանողներին ծանոթացնել ուղղաթիռի նախագծմանը; փորձ ձեռք բերելով ինքնակազմակերպման մեջ:
Ակնկալվող արդյունքներ. Դիզայնի փորձ և ըմբռնում. պատրաստել ուղղաթիռ «Թռչել»:
Սարքավորումներ ՝ դասագիրք, աշխատանքային գրքույկ, «Ուղղաթիռ» «Ուղղաթիռ» նմուշի արտադրանք, տարբեր ուղղաթիռների պատկերներ, Լեոնարդո դա Վինչիի դիմանկար:
Դասընթացների ժամանակ
Դրդապատճառ
Հինավուրց ժամանակներից սկսած ՝ մարդը սկսեց երազել թռչելու մասին: Լեոնարդո դա Վինչին առաջին գիտնականն էր, ով լրջորեն ուսումնասիրեց այս թեման: Նրա ձեռագրերը պարունակում են նկարներ և տարբեր ինքնաթիռների համառոտ նկարագրություններ: Այսօր մենք սովոր ենք այն փաստին, որ մարդիկ թռչելու ունակություն ունեն: Ես առաջարկում եմ այսօր սուզվել ուղղաթիռի դիզայների դերում:
Թարմացվում է Ուսանողներին պատրաստել գործնական աշխատանքի
Եվ մեր ձեռնարկը կօգնի մեզ այս հարցում, բացեք ձեռնարկի 120-րդ էջը: Կարդացեք տեքստը և նայեք նկարազարդմանը:
Ինչպե՞ս է թռչում ուղղաթիռը:
Որոնք են շեղբեր:
Ինչպե՞ս կարող է ուղղաթիռը թռչել, ի՞նչ ուղղություններով:
Որո՞նք են դրա առավելությունները մյուս օդային տրանսպորտային միջոցների նկատմամբ:
Որտեղ կարող է օգտագործվել ուղղաթիռը:
Դասագիրքն ասում է օդանավի առավելությունները: Ինչ եք կարծում, չնայած այդքան դրական հատկությունների առկայությանը, ուղղաթիռները չփոխարինեցին ինքնաթիռը: (ավելի քիչ ուղևոր է տեղափոխում):
Ուղղաթիռների թերությունները ինքնաթիռների համեմատությամբ ներառում են ցածր առավելագույն արագություն, կառավարման դժվարություն, վառելիքի հատուկ սպառում և, որպես հետևանք, թռիչքի ավելի բարձր արժեք:
Արտադրանքի արտադրության գործնական աշխատանք;
Նախքան սկսեք աշխատել արտադրանքի վրա, պետք է հիշեք, թե ինչ է նշանակում մոդել ստեղծել, ինչ է մոդելը: (Սա ինչ-որ ապրանքի նմուշ է կամ ինչ-որ բան պատրաստելու նմուշ):
Հաշվի առեք պատրաստի մոդելը, ո՞ր մասերից է այն բաղկացած: (Շեղբեր, վայրէջքի գործիքներ, թևեր, թափոններ):
Ի՞նչ նյութեր և գործիքներ են անհրաժեշտ այն ստեղծելու համար:
Մկրատների հետ աշխատելիս եկեք հիշենք անվտանգության նախազգուշական միջոցները:
Դուք չեք կարող հատվածներ կտրել ճանապարհի վրա, դուք պետք է հարմար դիրք գրավել գրասեղանի մոտ;
Պետք է հիշել, թե ինչպես ճիշտ անցնել մկրատը `օղակների մեջ դեպի ընկերոջը, սուր շեղբերը փակ են, դուք չեք կարող պահել ծայրերը:
Մկրատով աշխատանքը ավարտելուց հետո դրանք պետք է դրվեն այնպես, որ գրասեղանից չկախվեն.
Դուք չեք կարող փախչել մկրատը ձեռքին;
Ավելի լավ է կտրել ոչ թե շեղբերների եզրով, այլ միջինով;
Դուք պետք է փորձեք չթողնել մկրատը, քանի որ դրանք վատթարանում են դրանից և ընկնելու դեպքում կարող են վնասել ինչ-որ մեկին:
Մենք ձեզ հետ կաշխատենք ըստ ծրագրի: Ո՞վ կկարդա դասագրքի 121 էջի ուրվագիծը:
Մասի նշում: Հիմք ընդունելով աշխատանքային գրքում եղած ձևանմուշները (էջ 64):
Մասերի արտադրություն: Մկրատով կտրեք նշված մասերը: Անվտանգության կանոններին համապատասխանության մոնիտորինգ: Խցանափայտը աշակերտները կտրում են այն բանից հետո, երբ ուսուցիչը ցույց է տալիս այս գործողությունը:
Ժողով Ուղղաթիռը հավաքվում է ըստ դասագրքի պլանի (էջ 121), դասարանն աշխատում է նույն տեմպով, ինչ ուսուցիչը:
Ավարտում Ուսանողները կարող են ինքնուրույն լրացնել և զարդարել կոմպոզիցիան `օգտագործելով գունավոր թուղթ:
Արտացոլում: Ամփոփելով դասը; կատարված աշխատանքի գնահատում:
Դասի ամփոփումն իրականացվում է աշխատանքների ցուցահանդեսի և ուսանողների կողմից դրանց գնահատման միջոցով (կարող եք ժյուրի ընտրել լավ գործ կատարած տղաների համար, նախքան նախազգուշացնելով, որ աշխատանքները չեն ստորագրվել, և նրանց խնդիրն է գնահատել աշխատանքը ինքնին, այլ ոչ թե ընկերոջը):
Աշխատավայրի մաքրում:


Կցված ֆայլեր

Լրացուցիչ կրթության քաղաքային բյուջետային հիմնարկ

«Երիտասարդ տեխնիկների կայան»

Դասի ամփոփում

«Fly» ուղղաթիռի արտադրություն

տարրական դպրոցական տարիքի երեխաների հետ «Նախնական տեխնիկական մոդելավորում» ասոցիացիայում

Պատրաստված է.

լրացուցիչ կրթության ուսուցիչ

Zakախարովա Թամարա Գրիգորիեւնա

Խանտի-Մանսիյսկ,

Դասի թեման:

«Մուխա ուղղաթիռի արտադրություն»

Դասի նպատակը.

    մոդել պատրաստել «Fly» ամենապարզ ուղղաթիռը

Դասի նպատակները.

Ուսումնական:

    ուսանողներին ծանոթացնել «Fly» ամենապարզ ուղղաթիռի պատրաստման հաջորդականությանը.

    ձևավորել ամենապարզ ուղղաթիռը պատրաստելու հմտություններն ու կարողությունները. հավաքում, կարգավորում և գործարկում;

    ամրացնել տիրակալի, մկրատի հետ աշխատելու հմտություններն ու կարողությունները;

Developարգացող

զարգացնել:

    դիտում, ուշադրություն, տեսողական հիշողություն;

    ձեռքի փոքր մկանները;

    մտածողության հիմնական գործառույթները. ինտրոսպեկտ, ինքնագնահատական, նպատակ դնել և սովորելու դրդապատճառ:

Ուսումնական:

    հետաքրքրություն սերմանել տեխնիկական ստեղծագործության նկատմամբ;

    խթանել հարգանքը ռուս գիտնականների, ինքնաթիռների դիզայներների, օդաչուների նկատմամբ;

    մշակել համառություն, համբերություն, ճշգրտություն աշխատանքում;

    խթանել փոխօգնության զգացումը

Նոր տերմիններ և հասկացություններուղղաթիռ, բերան:

Ռեսուրսներ և սարքավորումներ.

Ուսուցչի մոտ. «Ուղղաթիռ» «Թռչել» արտադրանքի նմուշ, տարբեր ուղղաթիռների պատկերներ:

Նյութեր աշխատանքի համար:

    Լանդշաֆտ, գունավոր թուղթ

Գործիքներ աշխատանքի համար:

  • Պարզ մատիտ;

Պետք է ժամանակ հատկացնել ուսանողին և ինքներդ ձեզ վնասակար վնասվածքներից պաշտպանելու համար:

Մկրատների հետ աշխատելիս անվտանգության նախազգուշական միջոցներ.

    Կտրելիս լայն բացեք մկրատը և ծայրերը հեռու պահեք ձեզանից:

    Ուշադիր եղեք, որ չվնասեք ձեր ձախ ձեռքի մատները:

    Մասը կտրելիս պտտեք թուղթը:

    Մկրատն անցեք միայն փակ, օղակում է առաջ:

    Աշխատելիս մկրատը ծայրերով մի պահեք:

    Մի թողեք դրանք բաց:

    Մի աշխատեք չամրացված մկրատով:

    Մկրատ օգտագործեք միայն ձեր աշխատավայրում:

Դասի ընթացքը:

1. Կազմակերպչական պահ

Հոգեբանական վերաբերմունք:

Բարի օր! Տղաներ, եկեք իրար ժպտանք: Ուրախ եմ, որ լավ տրամադրություն ունեք, քանի որ ժպիտը անկասկած հաջողության բանալին է ցանկացած աշխատանքում, և կարծում եմ, որ այսօր բոլորիս միմյանց հետ շփվելու ուրախություն կբերի: Հաջողություն և հաջողություն: (երեխաները կանգնում են շրջանագծի մեջ և արտասանում բառերը երգչախմբով)

Երկնքում ամեն ինչ կարգին է (ձեռքերը վեր բարձրացնել)

Գեղեցիկ երկրի վրա (ձեռքերը գետնին իջեցրին)

Մեզ շրջապատող ամեն ինչ գեղեցիկ է (ցույց տալ իրենց ձեռքերը նրանց շուրջ)

Գերազանց և ներսումինձ (մատնացույց անելով իրենց):

Որոշեք, թե ինչ տրամադրությամբ եք եկել դասի, ցույց տվեք այն գույնով պիտակ : կարմիր վատ տրամադրություն, կանաչ - լավ:

    Նոր նյութի բացատրություն

Ուսուցիչ:

Տղաներ, այսօր մենք սկսում ենք նոր թեմա `« Աերոմոդելավորում »:

Հավանաբար, մի օր չի անցնում, երբ տղաները երկնքում ինքնաթիռ չեն տեսնում: Աէրոֆլոտից տարեկան օգտվում է ավելի քան 10 միլիոն մարդ: Ձեզանից շատերը նախկինում թռչել են այն: Եվ այսօր մենք ավելի մանրամասն կկանգնենք ՝ լուծելով հանելուկը.

«Առանց արագացման, ես թռչում եմ վերև,

Հիշեցնում եմ ճպուռ:

Թռիչք է կատարում

Մեր ռուս ... » (ուղղաթիռ)

Տղաներ, հավանաբար, գիտեք, որ ավիացիան լայնորեն օգտագործվում է երկրաբանահետախուզական աշխատանքներում, ծովում ձկների հետախուզության մեջ, դանդաղ պտտվելով ծովի մի տարածքում, ուղղաթիռը գտնում է ձկների դպրոցներ և նրանց ուղղում ձկնորսներին ՝ վնասակար (միջատների) գյուղատնտեսական մշակաբույսերի ոչնչացման համար ուղղաթիռների վրա ծառայություն, այն օգտագործվում է սանիտարական ծառայության մեջ, որպես «շտապ օգնություն», տարբեր արտակարգ իրավիճակներում, օրինակ ՝ բարդ հրդեհները մարելիս, ազգային տնտեսության շատ ճյուղերում:

Ուղղաթիռը պարտադիր է քաղաքում: Ուղղաթիռը կօգնի ձեզ հասնել արվարձաններում տեղակայված օդանավակայան և ժամանող ուղևորներին տեղափոխել քաղաքի կենտրոն: Թռչնի նման, այն նստելու է բարձրահարկ շենքի հարթ տանիքին: Ուղղաթիռները փրկում են սարերում կորած մարդկանց, տեղափոխում շինանյութեր և նույնիսկ ծանր արկղեր: Նա նավեր է բերում նավահանգիստ, մարդկանց հեռացնում խորտակվող նավերից: Եվ շատ ավելին կարելի էր ասել ուղղաթիռի մասին `արագ և համարձակ մեքենա, մարդու հավատարիմ օգնական:

Ուղղաթիռների հիմնական առավելությունը նրանց մանևրելիությունն է. Ուղղաթիռներն ունակ են ուղղահայաց թռիչքի, ուղղահայաց վայրէջքի, սավառնել օդում և նույնիսկ հետ թռչել: Ուղղաթիռը կարող է վայրէջք կատարել (և թռիչք կատարել) ցանկացած վայրում, որտեղ կա մեկուկես պտուտակի տրամագծի հարթ տարածք: Բացի այդ, ուղղաթիռները կարող են բեռներ տեղափոխել արտաքին պարսատիկով, ինչը թույլ է տալիս տեղափոխել շատ ծավալուն բեռներ, ինչպես նաև կատարել տեղադրման աշխատանքներ: Ուղղաթիռների թերությունները ինքնաթիռների համեմատությամբ ներառում են ցածր առավելագույն արագություն, կառավարման դժվարություն, վառելիքի հատուկ սպառում և, որպես հետեւանք, թռիչքի ավելի բարձր արժեք:

MI-1 ԽՍՀՄ առաջին սերիական ուղղաթիռը

ԱՏ
Ուղղաթիռը բոլոր օդանավերից ամենաբազմազանն է: Ուղղաթիռը թևեր չունի, բայց ունի պտուտակ... Պտուտակի պտուտակները պտտվելիս հետ են շպրտում օդային հոսքը, և դրա շնորհիվ ուղղաթիռը վեր է բարձրանում իր տեղից ՝ առանց վազքի:

Այն թռչում է մեկ կամ ավելի հորիզոնական տեղակայված պտուտակների երկար շեղբերով: Միևնույն ժամանակ, այն կարող է շարժվել առաջ, հետ, կողքի և նույնիսկ անշարժ կախվել օդում: Ինքնաթիռի պես օդանավակայանի թռիչքուղու կարիք չունի, քանի որ այն ուղղահայաց թռնում և վայրէջք է կատարում:

Մ Ի դեպ, դա դեռ կանխատեսված էր Լեոնարդո դա Վինչի, իտալացի մեծ նկարիչ և գյուտարար դեռ 15-րդ դարում: Նա նախագծեց աշխարհում առաջին ուղղաթիռը: Բայց ուղղաթիռի առաջին իրական նախագիծը Մ.Վ.-ի նախագիծն էր: Լոմոնոսով: Նա այն անվանեց «աերոդինամիկական մեքենա», որն ունակ է ուղղահայաց բարձրանալ: Դրա գաղափարը պարզ է. Երկու փոքր պտուտակներ պետք է պտտվեն տարբեր ուղղություններով մեկ ընդհանուր ուղղահայաց առանցքի շուրջ և միևնույն ժամանակ ստեղծեն բարձրացնող ուժ: Դա առաջին փոխադրամիջոցն էր, որն ապացուցեց ուղղահայաց թռիչքի հնարավորությունը հորիզոնական պտտվող պտուտակների օգտագործմամբ:

KA-52 ալիգատոր: Պոչային ռոտոր չկա:

Ինքնաթիռների մոդելավորումը թռչող մոդելների ՝ օդապարուկների, ուրուրների, սավանահողերի, ինքնաթիռների և հրթիռների նախագծում, կառուցում և գործարկում է:

Հայտնի ինքնաթիռների դիզայներներից, օդաչուներից և տիեզերագնացներից շատերն իրենց կարիերան սկսել են ինքնաթիռների մոդելավորման շրջանակից:

Օդանավերի մոդելավորողները երկու անգամ օդանավերի դիզայներ էին ՝ Սոցիալական աշխատանքի հերոս ՝ Ալեքսանդր Սերգեևիչ Յակովլև, Սոցիալական աշխատանքի հերոս ՝ Օլեգ Կոնստանտինովիչ Անտոնով, երեք անգամ Խորհրդային Միության հերոս ՝ Ալեքսանդր Իվանովիչ Պոկրիշկին, օդաչու-տիեզերագնաց Յուրի Ալեքսեևիչ Գագարին և այլք:

Ես կցանկանայի անվանել ինքնաթիռների հայտնի դիզայներների, ուղղաթիռներ ստեղծողների մի քանի անուն:

    Տեխնիկական գիտությունների դոկտորներ, սոցիալիստական \u200b\u200bաշխատանքի հերոս, ԽՍՀՄ պետական \u200b\u200bմրցանակի դափնեկիր Նիկոլայ Իլյիչ Կամով;

    Հայտնի ուղղաթիռների դիզայներ Միխայիլ Լեոնտևիչ MILES- ը արտադրել է Mi շարքի ուղղաթիռներ, որոնք ընդգրկել են շուրջ 30 մոդելներ

(առավել հայտնի են Mi-2, Mi-4, Mi-6, Mi-8, Mi-10, Mi-12, Mi-24):

    Մարատ Նիկոլաեւիչ Տիշչենկոն և այլք:

4 . Դասի թեմայի և նպատակի հաղորդակցում:

Նախքան աշխատանքը սկսելը, դուք պետք է հիշեք, թե ինչ է նշանակում մոդել ստեղծել, ինչ է մոդելը: (Սա ինչ-որ ապրանքի նմուշ է կամ ինչ-որ բան պատրաստելու նմուշ):

Նախքան գործնական դասին անցնելը, եկեք պատասխանենք մի քանի հարցերի (համակարգչային տեխնոլոգիայի օգտագործումը).

    Որտեղ են ընկնում բոլոր ինքնաթիռները: աերոդրոմ

    Ինչպե՞ս է կոչվում ինքնաթիռ, որն ունի թևեր և պոչ: Ինքնաթիռ

    Ի՞նչ է անվանում օդանավը պտուտակով: Ուղղաթիռ

    Ինչ է անվանում ինքնաթիռը, որը թռչում է առանց շարժիչի: Գլայդեր(ինքնաթիռը այլ ինքնաթիռներից տարբերվում է նրանով, որ չունի շարժիչ)

    Ինչպե՞ս կարող ենք օգտագործել մեկ բառ `նկարագրելու այն ամենը, ինչ մենք պարզապես գուշակեցինք:

Ճիշտ, ավիացիա .

5. «Թռչել» ուղղաթիռի մոդելի պատրաստման հաջորդականությունը:

6. Գործնական աշխատանք:

Թղթից MUKHA ուղղաթիռ պատրաստելը

Շատ զվարճալի մոդել: Ուղղաթիռը, գետնին ընկնելով, կտրուկ չի ընկնում, այլ պտտվում է իր առանցքի շուրջը: Դա պայմանավորված է նրանով, որ մեր մոդելն ունի շեղբեր: Օդը հոսում է այս շեղբերով, իսկ ուղղաթիռը սահուն ու գեղեցիկ վայրէջք է կատարում: Մոդելը հեշտ է արտադրել: Դրա միակ դժվարությունը թուղթը հավասար մասերի բաժանելու անհրաժեշտությունն է ՝ օգտագործելով մատիտ և քանոն: Նախակրթարանի աշակերտի համար նման առաջադրանքը ոչ միայն իրագործելի է, այլև օգտակար: Սովորելով վստահորեն ծալել մոդելը, հնարավոր կլինի անել առանց քանոնի ՝ ամբողջ աշխատանքը կատարելով «աչքով»:

Նկարեք թղթի թերթիկի վրա և կտրեք 21x5 սմ թղթի շերտ, մեջտեղում նկարեք ուղղահայաց գիծ: Պետք չէ գիծ գծել, բայց ուրվագծել այն ծալքով - ժապավենը ծալել կիսով չափ, ապա ուղղել այն. Սա այն գիծն է, որն ուրվագծվում է

Շերտի մեկ երրորդը `7 սմ, թեքվում է ներքև

Թուղթը բացեք, մեջտեղից կտրեք կտրվածք, մինչև ծալման գիծը:

Dալման գծից անմիջապես ներքև գծեք մի տող: Այս գիծը բաժանեք չորս բաժնի:

Նշված գծի երկայնքով կատարեք կտրվածքներ ՝ յուրաքանչյուր կողմում կտրելով թղթի լայնության քառորդ մասը:

Մի կողմը ծալեք դեպի կենտրոն, լավ հարթեք: Fալեք մյուս կողմի վրա նույնպես:

Ներքեւի մասը թեքեք, ինչպես ցույց է տրված նկարում:

Ապահովեք ուղղաթիռի հատակը թղթե սեղմակով: Տարածեք շեղբերները: Մոդելը պատրաստ է թռչել:

Մոդելը գործարկելու համար պարզապես անհրաժեշտ է այն գցել բարձրությունից գոնե ձեր ձգված ձեռքով: Բայց եթե բարձրանաք աթոռի կամ սեղանի վրա, դա ավելի հետաքրքիր կլինի:

7. Ֆիզիկական րոպեներ: Արտադրված մոդելների գործարկում

(Ուսուցիչը ցույց է տալիս մոդելը սկսելու ճիշտ տեխնիկան, դիտում է յուրաքանչյուր աշակերտի մոդելի գործարկումը, անհրաժեշտության դեպքում օգնում է)

8. Ամփոփելով դասի արդյունքները: Տեսական նյութի կրկնություն:

    Ուղղաթիռի ո՞ր մոդելն ենք պատրաստել այսօր:

    Ինչպե՞ս է թռչում ուղղաթիռը:

    Որոնք են շեղբեր:

    Ինչպե՞ս կարող է ուղղաթիռը թռչել, ի՞նչ ուղղություններով:

    Որո՞նք են դրա առավելությունները մյուս օդային տրանսպորտային միջոցների նկատմամբ:

    Որտեղ կարող է օգտագործվել ուղղաթիռը:

Ուսանողների աշխատանքների ցուցահանդես և զրույց այն մասին, թե որն է ապրանքի վրա աշխատելու ամենադժվարը:

9. Արտացոլանք: Ո՞ր մոլորակի վրա ես հիմա:

10. Աշխատավայրի մաքրում

(Ուսուցիչը վերահսկում է երեխաների կողմից աշխատատեղերի մաքրումը):

Մատենագիտություն

1. Fetzer V.L. «Ավիացիան մոդելներում»: Իժեւսկի «Ուդմուրտիա» հրատարակչություն 1992 թ

2. Էրմակով: A. M. «Ամենապարզ մոդելի ինքնաթիռները»: խմբ. Մ. ՝ կրթություն, 1998 թ. - 208 էջ:

3.Zamotin, O.E. Ստեղծեք, հորինեք, փորձեք [տեքստ] / OE Zamotin, R.V. Zarարիպով, Է.Ֆ. Ռյաբչիկով - Մ., Կրթություն, 1986 թ. - 144 էջ

4. avorավորոտով, Վ. Գաղափարից մոդել [տեքստ] / Վ. Avorավորոտով: - Մ., Կրթություն, 1988 թ. - 160 էջ

5. Մարախովսկի Ս.Դ., Մոսկալև Վ.Ֆ. «Ամենապարզ թռչող մոդելները»: Գիտահանրամատչելի հրատարակություն: Մոսկվա 1988 թ

Պատկերազարդման աղբյուրները.

1. Լեոնարդո դա Վինչի - Վիքիպեդիա

en.wikipedia.org/wiki/Leonardo

2. Ուղղաթիռներ - Վիքիպեդիա

ավիա. կողմնակից/ բլոգ/ ուղղաձիգ

Նպատակը. Ուսանողներին ծանոթացնել ուղղաթիռի նախագծմանը; գործնականում կատարել անկախ աշխատանքի հմտություններ ըստ ծրագրի, թղթից և ստվարաթղթից ձևավորում; ծանոթանալ նոր նյութի ՝ խցանափայտի և դրա հետ աշխատելու ձևերի հետ:

Ակնկալվող արդյունքներ. Կարողանալ նախագծել ապրանքներ տարբեր նյութերի խմբից. պատրաստել «Fly» ուղղաթիռ:

Նոր տերմիններ և հասկացություններ. Ուղղաթիռ, բերան:

Ռեսուրսներ և սարքավորումներ.

Ուսուցիչն ունի. «Ուղղաթիռ« Թռչել »» արտադրանքի նմուշ, տարբեր ուղղաթիռների պատկերներ:

Ուսանողներն ունեն. Ածխածնային թուղթ, մատիտ, գունավոր ստվարաթուղթ, մկրատ, կուլ, խցան, կտրիչ, սոսինձ, գրիչի ձող:

Վարպետության դասի առաջընթաց

I. Թարմացում

Մեր դասին ներկա են մեր սիրելի օգնականները. Անյան և Վանյան, նրանք առաջարկում են մեզ կանգնեցնել «Ուղղաթիռի հարթակ» անվամբ:


- Ի՞նչ եք կարծում, ի՞նչ կարող ենք պարզել այս կանգառում:
- Եկեք ստուգենք մեր ենթադրությունը:
- Կարդացեք տեքստը և նայեք նկարազարդմանը: Ինչպե՞ս է թռչում ուղղաթիռը:
- Ի՞նչ են սայրերը:
- Ինչպե՞ս կարող է ուղղաթիռը թռչել, ի՞նչ ուղղություններով:
- Որո՞նք են դրա առավելությունները մյուս օդային տրանսպորտային միջոցների նկատմամբ:
- Որտեղ կարող է օգտագործվել ուղղաթիռը:

Լրացուցիչ նյութ:

Ուղղաթիռների հիմնական առավելությունը դրանց մանևրությունն է. Ուղղաթիռներն ունակ են ուղղահայաց թռիչքի, ուղղահայաց վայրէջքի, սավառնում են օդում և նույնիսկ հետ թռչում: Ուղղաթիռը կարող է վայրէջք կատարել (և թռիչք կատարել) ցանկացած վայրում, որտեղ կա մեկ ու կես պտուտակի տրամագծի հարթ տարածք: Բացի այդ, ուղղաթիռները կարող են բեռներ տեղափոխել արտաքին պարսատիկով, ինչը թույլ է տալիս տեղափոխել շատ ծավալուն բեռներ, ինչպես նաև կատարել տեղադրման աշխատանքներ: Ուղղաթիռների թերությունները ինքնաթիռների համեմատությամբ ներառում են ցածր առավելագույն արագություն, կառավարման դժվարություն, վառելիքի հատուկ սպառում և, որպես արդյունք, թռիչքի ավելի բարձր արժեք:

Պատմեք նավիգատոր, օդաչու և ինքնաթիռների դիզայներ մասնագիտությունների մասին, որոնց մասին ձեզ խնդրել են գտնել տանը: Այս առաջադրանքի կատարման ստուգումը տեղի է ունենում ուսանողների միջև քննարկման տեսքով, որը ղեկավարում է ուսուցիչը:

II. Մենք ինքներս ենք դա անում:

Նախքան սկսեք աշխատել արտադրանքի վրա, պետք է հիշեք, թե ինչ է նշանակում մոդել ստեղծել, ինչ է մոդելը: (Սա ինչ-որ ապրանքի նմուշ է կամ ինչ-որ բան պատրաստելու նմուշ):
- Եկեք վերլուծենք ուղղաթիռի պատրաստի մոդելը: Ի՞նչ նյութեր և գործիքներ են անհրաժեշտ այն ստեղծելու համար:
- Հիշեք այս նյութերի և գործիքների հետ աշխատելու կանոններն ու տեխնիկան:
- Աշխատանքի ո՞ր տեխնիկան ենք օգտագործելու:
- Ուղղաթիռի ո՞ր տարրերն են պետք պատրաստել: (Շեղբեր, վայրէջքի գործիքներ, թևեր, թափոններ):
- Նշման և հավաքման ի՞նչ մեթոդ եք կիրառելու:
- Ինչպե՞ս եք զարդարելու ապրանքը:
- Եկեք ծանոթանանք աշխատանքային ծրագրին և նկարազարդումներին և ինքնուրույն կազմենք մեր աշխատանքային ծրագիրը:

Երբ ծրագիրը պատրաստ լինի և վերանայվի, մենք կշարունակենք աշխատանքները:

Նշում Կաղապարներով.

Բացեք այն: Մկրատով կտրեք նշված մասերը: Սեղանի հետ աշխատելիս ստուգեք անվտանգության միջոցների համապատասխանությունը: Կտրեք վարդակից ՝ խստորեն հետևելով հրահանգներին: Ուսանողներին պատմել նոր նյութի և դրա հատկությունների մասին, ցույց տալ, թե ինչպես, որտեղ կտրել խցանը:

Ժողով Ուղղաթիռի հավաքումն ընթանում է ըստ ծրագրի ՝ ուսուցչի օգնությամբ:

Ավարտում Ուսանողները կարող են ինքնուրույն լրացնել և դասավորել կազմը գունավոր թղթի միջոցով:

III. Եկեք ամփոփենք.

Ուսանողների աշխատանքների ցուցահանդես և զրույց այն մասին, թե որն է ապրանքի վրա աշխատելու ամենադժվարը:

IV. Տնային աշխատանք.

Տեղեկություններ գտեք ամենաարագ օդային տրանսպորտային միջոցի և առաջին հերթին հայտնված օդային տրանսպորտի տեսակի մասին:
Հաջորդ դասի համար բերեք փուչիկ, սկոտչե ժապավեն, պլաստմասե բաժակ, զգուշավոր գրիչներ, անձեռոցիկներ, դեկորատիվ կոճակներ, գունավոր ստվարաթուղթ, մատիտ, ածխածնային թուղթ, հաստ թել կամ փուչիկներ, սկոտչե ժապավեն, թել, գունավոր թուղթ, մկրատ, փրփուր ռետին, ժապավեններ: