Դասի ամփոփում փետրվարի 23-ի կրտսեր խմբի համար: «Փետրվարի 23» թեմայով կրտսեր խմբում դասի ամփոփում


Նախագծի տեսակը. Համալիր

Projectրագրի տեսակը. Տեղեկատվական և ստեղծագործական

Րագրի ժամանակացույց. Կարճաժամկետ (13. 02. 17 – 22. 02. 17)

Րագրի մասնակիցները

  • 2-րդ կրտսեր խմբի երեխաներ
  • Աշակերտների ծնողներ
  • Մանկավարժներ

Կրթական, կրթական, ֆիզիկական կուլտուրայի և առողջության, կրթական և ստեղծագործական գործունեության կազմակերպման պայմանների ստեղծում. ծրագրի բոլոր մասնակիցների ճանաչողական հետաքրքրության զարգացում:

Րագրի նպատակները.

  • Խթանել հայրենասիրական զգացմունքները, հետաքրքրությունը իրենց հայրենիքի պատմության և ավանդույթների նկատմամբ.
  • Խթանել սիրո և հարգանքի զգացմունքները հայրիկի, պապիկի հանդեպ;
  • Երեխային ցույց տվեք ընտանիքում հոր դերի կարևորությունը.
  • Շարունակեք դաստիարակել ուշադիր դաստիարակություն (հայրիկին);
  • Ընդլայնել երեխաների ըմբռնումը այն մասին, թե որտեղ են աշխատում իրենց ծնողները և որոնք են նրանց հոբբիները (հայրիկ)այն մասին, թե որքան կարևոր է նրանց աշխատանքը հասարակության համար;
  • Ձևավորել առաջնային գենդերային ներկայացուցչություններ (տղաների մեջ դաստիարակելու ուժեղ, համարձակ, հայրենիքի պաշտպան դառնալու ցանկություն);
  • Ուսուցչի միջոցով ձևավորել ունակություն `խոսելու այն մասին, ինչ պատկերված է նկարում; նպաստել խոսքի ՝ որպես հաղորդակցության միջոցների զարգացմանը.
  • Ձևավորել առողջ ապրելակերպի մասին նախնական գաղափարներ ֆիզիկական գործունեության միջոցով, դրական վերաբերմունք կազմել մարզական խաղերի և վարժությունների նկատմամբ;
  • Երեխաների մոտ ձևավորել շարժիչ հմտություններ և նրանց առողջությունն ամրապնդելու կարողություններ.
  • Շարժումից դրական տրամադրություն առաջացնել;
  • Մարզեք երեխաներին նետելու, վազելու, տարածության մեջ կողմնորոշվելու մեջ.
  • Մշակել ճարպկություն, դիմացկունություն, արագություն:
  • Զարգացնել գույնի զգացողություն - արհեստների համար ֆոնի գույնը ընտրելու ունակություն;
  • Երեխաների ստեղծագործության համար պայմանների ստեղծում;

Նախատեսված արդյունքը.

Ձևավորում երեխաների հարազատների հանդեպ սիրո և հարգանքի երեխաների մեջ;

Դիմումի նկատմամբ աշակերտների հետաքրքրության ձևավորումը.

Ֆիզիկական դաստիարակությունից դրական տրամադրության ձևավորում:

Րագրի փուլերը

  • I փուլ - նախապատրաստական:
  • II փուլ - երեխաների, ծնողների, ուսուցիչների համատեղ գործունեություն:
  • III փուլ - եզրափակիչ (արդյունք).

Փուլ 1. Նախապատրաստական:

Aնողների հետ զրույց վարելը:

Ապագա ծրագրի արդիականության և թեմայի նշանակում:

Նպատակների և խնդիրների սահմանում:

Այս թեմայով ուսումնական նյութի, գրականության հետ աշխատելը:

Փուլ 2. Իրականացում:

Երեխաների հետ զրույցի անցկացում տոնի վերաբերյալ «Հայրենիքի պաշտպաններ» .

Ակտիվ, դիդակտիկ խաղերի վարում:

Ընթերցելով բանաստեղծություն Ա. Բարտոյի «Նավ» , "Ինքնաթիռ" .

Նկարազարդումների ուսումնասիրությունը փոխադրման եղանակի հետ:

Հանելուկներ պատրաստելը:

Ապլիկացիայի պատրաստում (նավակ, ինքնաթիռ, պարաշյուտ, տանկ) պատի թերթի նախագծման համար:

3-րդ փուլ. Եզրափակիչ:

Պատի թերթի ձևավորում. «Հայրս ամենալավն է»: , երեխաների, ծնողների, ուսուցիչների համատեղ գործունեություն:

.

Մինի նախագծի զեկույցը `շնորհանդեսի տեսքով:

Projectրագրի իրականացման սխեմա.

  1. Դիմումներ պատրաստելը «Նվեր հայրիկի համար իրենց ձեռքերով»
  2. Պատի թերթի ձևավորում. «Հայրս ամենալավն է»: (երեխաներ, ծնողներ, մանկավարժներ միասին)
  3. Մարզական ժամանց երեխաների հետ «Մենք ուժեղանում ենք և համարձակվում»: :
  • զրույց տոնի մասին
  • Ֆիզիկական կրթություն «Հաստատակամ զինվորը»
  • Դիդակտիկ վարժություն «Պատմիր քո հայրիկի մասին»
  • Դինամիկ դադար
  • Էստաֆետայի խաղ

Բացօթյա խաղ "Ինքնաթիռ" , «Լովիշկի» , «Ճկուն ոլորողներ» .

Գրականություն

  1. Ալյոշինա Ն.Վ. «Նախադպրոցական տարիքի երեխաների հայրենասիրական դաստիարակություն» 2008 թ
  2. Veraksy N.E., Komarova T.S., Vasilyeva M.A. birthնունդից դպրոց: Նախադպրոցական կրթության հիմնական ընդհանուր կրթության մոտավոր ծրագիր, 2014 թ
  3. Gerbova V.V. Դասեր մանկապարտեզի երկրորդ կրտսեր խմբում խոսքի զարգացման վերաբերյալ: -Մ. Խճանկար-սինթեզ, 2010:
  4. Գուբանովա Ն.Ֆ. «Խաղային գործողություններ մանկապարտեզում» Պատանիների խումբ 2014 թ
  5. Կոնդրիկինսկայա Լ.Ա. «Որտեղի՞ց է սկսվում Հայրենիքը»: 2003 թ
  6. Կոմարովա Տ.Ս. «Գեղարվեստական \u200b\u200bգեղագիտական \u200b\u200bզարգացում» 2016 թ
  7. Պենզուլաեւան Լ.Ի. «Ֆիզիկական կուլտուրան մանկապարտեզում» Երկրորդ կրտսեր խումբ: 3-4 տարեկան երեխաների հետ դասերի համար: FSES 2014
  8. Ուշակովա Օ.Ս. «Նախադպրոցական տարիքի երեխաների խոսքի և ստեղծագործության զարգացում» Խաղեր, վարժություններ, դասի նշումներ: 2005 թ

դիմում

Դասի ամփոփում երկրորդ կրտսեր խմբում

applique պատրաստելու համար

թեմայի վերաբերյալ. «Նվեր հայրիկի համար իրենց ձեռքերով»

Նպատակը.

Դիմումի նկատմամբ աշակերտների հետաքրքրության ձևավորում:

Առաջադրանքներ.

  • Զարգացնել պատրաստուկ ձևերով կպցնելով հավելված աշխատանք կատարելու ունակությունը, զարգացնել երեխաների երեւակայությունը, գեղարվեստական \u200b\u200bճաշակը:
  • Զարգացնել գույնի զգացողություն - արհեստների համար ֆոնի գույնը ընտրելու ունակություն;
  • Ուղղեք հիմնական գույների անունները `կարմիր, կապույտ, դեղին, կանաչ:
  • Զարգացնել ուշադրությունը, նուրբ և ընդհանուր շարժիչ հմտությունները.
  • Խրախուսել երեխաների հնարավոր մասնակցությունը պատի թերթի պատրաստմանը.
  • Երեխաների ստեղծագործության համար պայմանների ստեղծում:

Նողների ներգրավվածությունը. Հավելվածի պատրաստում «Նվեր հայրիկի համար իրենց ձեռքերով» ծնողների հետ միասին պատի թերթի ձևավորում (մայրեր) աշակերտներ

Սարքավորումներ ՝ հիմք, անձեռոցիկ, սոսինձ խոզանակներ, սոսինձ, պատրաստի մասեր ՝ ըստ աշակերտների քանակի, կիրառման նմուշներ:

Տղաներ, շատ շուտով բոլոր տղամարդկանց համար տոն կլինի: Այս տոնը Հայրենիքի պաշտպանի օրն է:

Լսեք Ա. Բարտոյի բանաստեղծությունները.

Բրեզենտ,
Պարան ձեռքին
Նավակը քաշում եմ
Արագ գետի մոտ

Եվ գորտերը ցատկում են
Կրունկներիս վրա
Եվ նրանք ինձ հարցնում են.
- Վարձի՛ր, կապիտա՛ն:

Ինքնաթիռը մենք կկառուցենք ինքներս
Եկեք թռչենք անտառների վրայով:
Եկեք թռչենք անտառների վրայով
Եվ հետո վերադառնանք մայրիկին:

Transportրույց տրանսպորտի ռեժիմների մասին: Տղաներ, տեսեք նկարներում ցույց տրվածը `տրանսպորտի միջոց (ինքնաթիռ, նավ, տանկ).

Եկեք նվեր մատուցե՞նք ձեր սիրելի հայրիկներին: Ես առաջարկում եմ ձեր մայրիկներով ձեր սեփական ձեռքերով պատրաստել հավելված:

Ձեր սեղաններին կան ինքնաթիռի, տանկի, նավի և պարաշյուտի ուրվանկարներ:

Տեսեք, նախ, թե ինչպես եմ պատրաստելու հավելվածը. Նախ ես վերցնում եմ ինքնաթիռի պատուհանները, լավ պատում եմ սոսինձով, այնուհետև կպցնում եմ ինքնաթիռի վրա և սեղմում անձեռոցիկով: Ամեն ինչ սոսնձելուց հետո վրձինը դրեցի տաղավարի վրա:

Բայց եկեք նախ սկսենք մատների մարմնամարզությունը նախքան աշխատանքը սկսելը:

Մատների մարմնամարզություն «Մեր բանակը»

(Այլընտրանքորեն) "Քայլել" աջ և ձախ ձեռքի ցուցիչ և միջին մատներ)

Aty - չղջիկներ, aty - bats!
Sինվորները գալիս են շքերթին:
Ահա տանկիստները,
Հետո գնդացիրները

Եվ հետո հետեւակը -
Ընկերություն ըստ ընկերության:

Նախքան աշխատանքը սկսելը, եկեք հիշենք կիրառման ընթացքում անվտանգ վարքի կանոնները. Դուք չեք կարող թափ տալ վրձինը, զգուշորեն սոսնձել բոլոր մանրամասները:

Ի Whatնչ գեղեցիկ ինքնաթիռներ, տանկեր, նավեր, պարաշյուտներ ստացվեցին:

Բոլոր տղաները փորձել են հայրիկի համար գեղեցիկ նվեր պատրաստել իրենց ձեռքերով ՝ իրենց մայրերի օգնությամբ:

Վերջին պահը պատի թերթի ձևավորումն է "Հայրս ամենալավն է": ... Դա անելու համար ձեզ հարկավոր են երեխաների կողմից պատրաստված ծրագրեր, հայրիկների լուսանկարներ:

Մարզական ժամանցի սցենար երկրորդ կրտսեր խմբում

թեմայի վերաբերյալ. «Մենք ուժեղանում ենք և համարձակվում»:

Նպատակը. Ֆիզիկական դաստիարակությունից դրական տրամադրության ձևավորումը:

Առաջադրանքներ.

  • Խթանել հայրենասիրական զգացմունքները, հետաքրքրությունը իրենց հայրենիքի պատմության և ավանդույթների նկատմամբ
  • Խթանել սիրո և հարգանքի զգացմունքները հայրիկի, պապիկի հանդեպ
  • Ձևավորել առողջ ապրելակերպի վերաբերյալ նախնական գաղափարներ ֆիզիկական գործունեության միջոցով, դրական վերաբերմունք կազմել մարզական խաղերի և վարժությունների նկատմամբ
  • Երեխաների մոտ ձեւավորել շարժիչ հմտություններ և նրանց առողջությունն ամրապնդելու կարողություններ
  • Մարզեք երեխաներին նետելու, վազելու, տարածության մեջ կողմնորոշվելու մեջ

Մշակել ճարպկություն, դիմացկունություն, արագություն:

Սարքավորումներ ՝ օղակներ, մարմնամարզական հետքեր, ճարմանդներ, փափուկ գորգ, ավազի պայուսակներ, պարանով պարան, փոքր գունավոր գնդակներ, մեծ զամբյուղ, ատլասե ժապավեններ, պարանով փայտե ձողեր:

Դասընթաց. Երեխաները երաժշտություն են մտնում դահլիճ: Նրանք կանգնած են մեկ շարքում:

Երեխեք, ի՞նչ է կոչվում այս նկարում պատկերված արձակուրդը:

Շուտով մեկ այլ արձակուրդ է սպասվում: Մենք արդեն սկսել ենք նախապատրաստվել դրան: Գուցե գիտե՞ք ինչ տոնի մասին եմ խոսում: Այս տոնը Հայրենիքի պաշտպանի օրն է:

Հայրենիքը մեր Հայրենիքն է, մեր երկիրը, քաղաքը, փողոցները, որտեղ մենք ապրում ենք:

Ինվորականները պաշտպանում են մեր հայրենիքը թշնամիներից, վատ մարդկանցից, ովքեր չեն ցանկանում միասին ապրել: Theինվորականները ուժեղ են ու խիզախ:

Հանելուկ:

Ո՞վ է բարձրահասակ, համարձակ ընտանիքում,
Ամենաուժեղն ու ամենահմուտը՞:

Պատասխան. Հայրիկ

Ձեր ուժեղ ու քաջ հայրիկները պաշտպանում են ձեզ, ձեր ընտանիքը: Նրանք նաև պաշտպանիչ միջոցներ են: Եվ մեր տղաները, երբ մեծանան, կդառնան ուժեղ և համարձակ: Եվ նրանք հիմա կարող են պաշտպան լինել: Ո՞ւմ կարող են պաշտպանել տղաները: Այդ պատճառով հայրենիքի պաշտպանի օրվա առթիվ մենք շնորհավորում ենք ոչ միայն զինվորականներին, այլև բոլոր տղամարդկանց ՝ հայրիկներին, պապիկներին և տղաներին:

Ֆիզիկական կրթություն «Հաստատակամ զինվորը»

Կանգնեք մեկ ոտքի վրա,
Ոնց որ թե կոշտ զինվոր ես:
Դե, համարձակորեն բարձրացրեք
Տեսեք, մի ընկեք:

Հիմա մնացեք ձեր ձախ կողմում
Եթե \u200b\u200bդուք համարձակ զինվոր եք:
Հիմա մնացեք աջ կողմում
Եթե \u200b\u200bդուք համարձակ զինվոր եք:

Դիդակտիկ վարժություն «Պատմիր քո հայրիկի մասին»

Երեխաները գալիս են սեղանի մոտ, փնտրում են իրենց հայրիկին, ցույց են տալիս տղաներին, խոսում նրա մասին (եթե երեխան վնաս է կրում, ուսուցիչը երեխային հարցեր է տալիս) ինչ է նրա անունը, ինչ է նա և ինչով է նա սիրում զբաղվել:

Տղերք դուք այնքան լավ խոսեցիք ձեր հայրիկների մասին: Որքան գիտեք նրանց մասին: Անմիջապես պարզ է դառնում, որ դուք շատ եք սիրում ձեր հայրիկներին: Ճիշտ? Եվ այն, ինչ հայրերը չեն կարող անել:

Youանկանու՞մ եք ձեր հայրիկների պես ուժեղ ու համարձակ լինել:

Սեղմեք ձեր արմունկները, փորձեք ձեր մկանները: Հիմա նրանք այնքան մեծ ու ուժեղ չեն, որքան հայրիկները, բայց նրանք հաստատ կաճեն և կուժեղանան:

Եկեք մի քանի հատուկ վարժություններ անենք ՝ ուժ ստեղծելու համար:

Դինամիկ դադար «Դառնալ ուժեղ և ճկուն»

Ուժեղ ու ճարպիկ դառնալու համար

Ձեռքերի ճկում-երկարացում դեպի ուսերը `դեպի կողմերը:

Եկեք սկսենք մարզվել:

Քայլելով տեղում:

Ներշնչեք քթով և արտաշնչեք բերանի խոռոչով:
Ձեռքերը գոտու վրա, ներշնչել և արտաշնչել:
Մենք ավելի խորն ենք շնչում, իսկ հետո
Ձեռքերը վեր - ներշնչել, ձեռքերը ներքև - արտաշնչել:

Քայլեք տեղում, դանդաղ:

Քայլելով տեղում:

Էստաֆետի խաղ:

  1. Անցնելով ճահիճը (ցատկելով օղակից օղ, քայլել մարմնամարզական ուղով)
  2. Խոչընդոտի վրայով նետվելը (փափուկ գորգ)
  3. Օձ (ճարմանդներ)
  4. «Խփել թիրախին» (պայուսակները հեռավորության վրա գցելով)
  5. «Հավաքել զինամթերք» , «Հրավառություն» (հավաքել գունավոր գնդակներ զամբյուղի մեջ)
  6. Բացօթյա խաղ "Ինքնաթիռ"
  7. Բացօթյա խաղ «Լովիշկի» (ժապավեններով)
  8. Բացօթյա խաղ «Ճկուն ոլորողներ»

Ognանաչողական:

երեխաներին ծանոթացնել «Հայրենիքի պաշտպանների օր» տոնին;

-խթանել երեխաների հետաքրքրության ձևավորումը խաղերի զարգացման հարցում V.V. Ոսկոբովիչ;

Ուսումնական:

- երեխաներին դաստիարակել հաղորդակցական հատկություններ, թիմում աշխատելու և խաղալու ունակություն;

- ստեղծել տոնական տրամադրություն;

Developարգացող

- զարգացնել ֆիզիկական որակները `ուժ, ճարտարություն, արձագանքի արագություն;

- սովորեք համակարգել խոսքը շարժումների հետ;

Սարքավորումներ. Վ. Ոսկոբովիչի կրթական խաղեր. «Լապտերներ», «Հրաշք-թերթիկներ», գորգ, «Մանուշակագույն անտառ» կրթական միջավայր, թրթուր և մեղվազգեստներ, տրիկոտաժե թզուկների խաղալիքներ, «Թրթուր» թունել, սպորտային տախտակ, սողացող աղեղ, փոքր օղակներ (խորդուբորդ), նվերների գրքեր, աուդիոձայնագրություն «pափ տալ մեզ հետ»

Ertainmentվարճանքի հոսք

Izingամանակի կազմակերպում:

Դաստիարակ ՝ Տղաներ, շուտով մենք տոնելու ենք տոնը: Ո՞վ գիտի, թե ինչպես է այն կոչվում:

Երեխաները պատասխանում են. Հայրիկների արձակուրդը:

Դաստիարակ ՝ Ճիշտ. Եվ այս տոնը կոչվում է նաեւ «Հայրենիքի պաշտպանների օր»: Ձեր հայրերը ուժեղ են ու համարձակ, նրանք միշտ պատրաստ են պաշտպանել իրենց հայրենիքը:

Ներածական մաս.

«Մանուշակագույն անտառից» մեր ծանոթ թզուկները նույնպես ցանկանում էին դառնալ ուժեղ և հմուտ, նրանք նաև ուզում են լինել մանուշակագույն անտառի պաշտպաններ: Եվ դրա համար ամեն առավոտ պետք է վարժություններ կատարեք, այնպես որ թզուկները խնդրում են ձեզ սովորեցնել նրանց: Օգնե՞նք թզուկներին:

Հետո գնանք, գնանք «Մանուշակագույն անտառ»:

Երեխաները քայլում են և կատարում են «Ոտքերը քայլել են» երգը

Հիմնական մասը.

Դաստիարակ ՝ Ահա եւ մենք. Բայց այստեղ թզուկները չեն երեւում: Տեսեք, այնտեղ ինչ-որ մեկը թաքնված է, եկեք եկեք հարցնենք, թե ինչպես կարող ենք հասնել թզուկներին:

Երեխաները գալիս են տուն և այնտեղ գտնում Fifu թրթուրը:

ՖԻՖԱ Իսկ ո՞վ ես դու, ու՞ր ես գնում:

Երեխաները ուսուցչի հետ միասին պատասխանում են. Մենք մանկապարտեզի երեխաներ ենք, փնտրում ենք ծիածանի թզուկներ, ուզում ենք նրանց սովորեցնել վարժություններ անել, որպեսզի նրանք ուժեղանան: Շուտով «Հայրենիքի պաշտպանների օր» տոնը, թզուկները նույնպես ցանկանում են նշել այն: Իսկ դու ո՞վ ես

ՖԻՖԱ

Ես Ֆիֆայի թրթուրն եմ

Ես շատ գեղեցիկ եմ

Ես ձանձրանում էի միայնակ

Իմ անտառի լռության մեջ:

Տղաներ, օգնեք ինձ

Եվ հավաքեք ձեր ընկերուհիներին:

Ես շնորհակալ կլինեմ

Եվ ես ձեզ ցույց կտամ ճանապարհը:

Դաստիարակ ՝ Տղաներ, եկեք օգնենք Fife- ին, յուրաքանչյուրին մի օղակ վերցրեք. Աղջիկները կարմիր են, իսկ տղաները `կանաչ: Տեղադրեք ձեր շրջանակները արահետների վրա `կարմիր և կապույտ:

Երեխաները գորգեր են դնում գորգի արահետներին:

Դաստիարակ ՝ Եվ ես իմ մեծը կդնեմ ձեր փոքրիկ շրջանակներին. Սա կլինի գլուխը, այնպես որ մենք ունենք զվարճալի թրթուրներ: Հիմա, Ֆիֆա, դու չես ձանձրանա, դու ընկերուհիներ ունես:

ՖԻՖԱՇնորհակալություն տղաներ Թզուկներին հասնելու համար հարկավոր է բարձրանալ իմ թունելով և անցնել կամուրջը:

Երեխաները հերթով սողում են թունելով, ապա նրանք քայլում են սպորտային տախտակի (կամրջի) երկայնքով: Հայտնվում է uzուժա մեղուն:

Դաստիարակ ՝ Դե լավ Բոլորը հաղթահարեցին առաջադրանքը: Տեսեք, ո՞վ է մեզ այնտեղ հանդիպում:

Երեխաները պատասխանում են. Uzուժա մեղուն, ողջունեք նրան:

Դաստիարակ ՝ Uzուժա, ինչու՞ ես այդքան տխուր:

Uzուժա:

Թզուկների համար ես գեղեցիկ ծաղիկներ եմ աճեցրել, բայց ուժեղ քամի է փչել, և բոլոր թերթիկներն ընկել են: Եվ ես ուզում էի շնորհավորել թզուկներին տոնի առթիվ, քանի որ նրանք պատրաստվում են դառնալ մեր անտառի պաշտպանները: Գուցե դուք տղաներ կարող եք օգնել ինձ հավաքել բոլոր թերթիկները և տեղադրել դրանք տեղում: Ի վերջո, մեր անտառը կախարդական է, հենց որ թերթիկները հավաքես, ծաղիկները նորից կծաղկեն:

Դաստիարակ ՝ Տղաներ, եկեք օգնենք uzուժե մեղվին, ծաղիկներ պատրաստենք նրա համար գորգի մարգագետնում: Տեսեք, թե ինչ գույնի են թերթիկները:

Երեխաները հաշվի են առնում և անվանում գույները `դեղին, կապույտ, կարմիր:

Դաստիարակ ՝ Rightիշտ է, և հիմա եկեք կարմիր թերթիկները կարմիր օղակի վրա դնենք ՝ կապույտից կապույտ և դեղին դեղին,

Երեխաները գորգի վրա առաջադրանք են կատարում:

Uzուժա:Ինչ գեղեցիկ ծաղիկներ ստացան, շատ շնորհակալ եմ: Եվ հիմա ես ձեզ փոքրիկ մեղուներ կդարձնեմ, և մենք կխաղանք «Արևը և անձրևը» խաղը: Spun, spun, արագորեն վերածվեց մեղուների:

Խաղը «Արև և անձրև.

Դաստիարակ ՝ Շնորհակալություն uzուժային հետաքրքիր խաղի համար, և մենք պետք է առաջ շարժվենք: Խնդրում եմ, կարող եք ասել, թե որտեղ գտնել ծիածանի թզուկները:

Uzուժա:

Սողալ կամարի տակ

Եվ քայլիր ուռուցիկներով:

Երեխաները սողում են աղեղի տակ և քայլում «ուռուցիկներով», գալիս «Մանուշակագույն անտառ», որի վրա կցված են թզուկները:

Դաստիարակ ՝ Ահա մենք եկանք, թզուկներն արդեն հոգնել են մեզ սպասելուց և ձեզ համար պատրաստել են գունագեղ գլխարկներ: Ընտրեք կափարիչը, դրեք ձեր գլխին, հիմա դուք նույնպես փոքրիկ թզուկներ եք, բոլորդ պատրա՞ստ եք լիցքավորել: Հետո սկսենք:

Առավոտյան վարժությունների համալիր է անցկացվում «Դուք ծափ եք տալիս մեզ հետ» երաժշտության ներքո:

Դաստիարակ ՝ Բրավո, բոլորդ փորձել եք, և մեր թզուկներն այժմ ամեն առավոտ վարժություններ կկատարեն, նրանք կդառնան իրենց անտառի իսկական պաշտպաններ: Եվ թզուկները ձեզ համար նվերներ են պատրաստել ՝ գեղեցիկ հայրենիքի պաշտպաններ կոչվող գեղեցիկ նկարչական գրքեր:

Ուսուցիչը երեխաներին տալիս է գրքեր:

Եզրափակիչ մաս.

Դաստիարակ ՝ Theամանակն է հրաժեշտ տալ մանուշակագույն անտառին և վերադառնալ մանկապարտեզ:

Երեխաները քայլում են և երգում «Ոտքերը քայլել են» երգը, ապա գնում են խումբ:

Վերնագիր ՝ Փետրվարի 23-ի ժամանցային ամփոփում 1 կրտսեր խմբում

Պաշտոն ՝ դաստիարակ
Աշխատանքի վայրը ՝ թիվ 19 «Բերեզկա» նախադպրոցական ուսումնական հաստատություն
Վայրը ՝ Յարոսլավլի մարզի Յարոսլավլի շրջան, Կոզմոդեմյանսկ գյուղ

Մենք ենք ապագա պաշտպանները

Ավելի երիտասարդ խմբեր

Երեխաները երթ են մտնում երաժշտության սրահ և նստում աթոռների վրա:

Առաջատար:Այսօր մեր բանակի օրը

Աշխարհում նրան ավելի ուժեղ չկա:

Բարև ժողովրդի պաշտպաններ,

Ռուսական բանակ. Բարեւ Ձեզ!

Առաջատար... Տղաներ Այսօր մենք նշում ենք Հայրենիքի պաշտպանի օրը: Ռուսաստանի յուրաքանչյուր զինվոր ունի սուրբ պարտականություն ՝ պաշտպանել իր հարազատ պետությունը, անպայման պահպանել իր սիրելիների խաղաղությունն ու լռությունը: Ուստի նա նույնպես ունի հայրենիքի պաշտպան կոչվելու պատվավոր իրավունք: Միշտ, բոլոր ժամանակներում, ռուս զինվորները վայելել են արժանի հարգանք և փառք:

Երեխաներ. Մեր պապերն ու հայրիկները հայրիկի տոնը գլխավոր տոնն է

Բոլոր տղաների և տղամարդկանց շատ լավ զինվորներ

Մենք մեծանալու ենք, իսկ դու, և ես Եվ շնորհավորում ենք մեր սիրելիի հայրիկներին

Մենք կլինենք բանակում ջան Այսօր մենք շատ շտապում ենք

Քամիները փչում են փետրվարին

Խողովակների մեջ բարձր ոռնոցով

Օձի պես շտապելով գետնին

Թեթև շեղում

Բարձրանում է, շտապում հեռավորության վրա

Օդանավերի հղումներ

Այն նշում է փետրվարը

Բանակի ծնունդ!

Մենք սիրում ենք մեր տղաներին

Մենք հարգում ենք մեր սրտի խորքից:

Նրանք միշտ կպաշտպանեն մեզ

Առայժմ, երեխանե՛ր:

Երգ «Ես հայրիկի նման եմ վաղ առավոտյան»

Ես հայրիկի նման եմ վաղ առավոտյան Ես նման եմ հայրիկին վաղ առավոտյան

Ես լվանում եմ ծորակից Ես լվանում եմ ծորակից

Պապան հիանալի կատակում է Եվ ես ընդհանրապես չեմ կատակում

Կռվողը քեզ կհեռանա Ես ուզում եմ պաշտպան դառնալ:

Առաջատար:Soldierինվոր պատրաստելու համար

Սկսվում է առավոտյան:

Դրոշներով OSU ՝ երթային երաժշտություն

Երեխաներ.Մենք դեռ մի փոքր 1-2 տարեկան ենք, 1-2 - գնում ենք

Բայց մենք բոլորս հոյակապ ենք 1-2, 1-2 - մենք երգում ենք

Եվ մենք քայլում ենք 1-2-րդ, 1-2-րդ քայլին `մեզ հետ

Բանակի զինվորների նման երգեք մեզ հետ միասին:

Պարել դրոշներով

Funվարճանք այն տոնի համար, որով մենք գնում ենք

Մենք երգում ենք հանդուգն երգեր

Երգչախումբ:

Լա լա լա լա լա լա:

Եկեք գոռանք տոնի առթիվ. «Ուռա!»:

Մենք բարձրացնելու ենք մեր դրոշները

և մենք դրանք հեշտությամբ կտատանենք

Երեխաները կսմթվեն

Մենք պետք է ցույց տանք մեր դրոշները:

Դրոշի խաղ

Երեխաները շրջապատվեցին

Դրոշը վերցրեց

Ում տալ, ում տալ

Ո՞ւմ պետք է դրոշը փոխանցվի:

Երեխաներ.Ինքնաթիռներ կապույտ երկնքում Ես քաջ օդաչու եմ

Նրանց ետևից անցնում է սպիտակ հետք: Հեռվում թռչում է ինքնաթիռ

Եկեք թռչենք դեպի շքերթ ՝ ես կթռչեմ թևս

Մենք շտապեցինք շարքի ետևում ՝ հայրենի բլրի վերևում

Երաժշտական \u200b\u200bև ռիթմիկ պար «Ինքնաթիռ»

Առաջատար:Forամանակն է, որ մենք ավարտենք տոնը

Եկեք գոռանք տոնի առթիվ. «Ուռա!»:

Մեր շքերթն ավարտվում է

Երեխաները վերադառնում են խումբ:

Լիլիա Լյախ
Թեմատիկ դաս երկրորդ կրտսեր խմբում մինչև փետրվարի 23-ը «Հայրենիքի բանակի տոն»

նպատակ: - պատմեք երեխաներին ռուսերենի մասին բանակ, զորքերի տեսակների մասին;

Զարգացնել խոսքը, ուշադրությունը;

Մշակել ճշգրտություն ստեղծագործական գործունեության մեջ;

Խթանել մեծահասակների նկատմամբ հարգանքը, նրանց հաճոյանալու ցանկությունը:

Մասնակիցներ:

Աշակերտներ կրտսեր նախադպրոցական խումբ.

Լրացուցիչ սարքավորումներ ` զբաղմունք:

Զինվորների խաղալիքի ֆիգուրներ,

Նկարներ, որոնք պատկերում են ռազմիկներ, ռազմական տեխնիկա,

Պատրաստի շնորհավորական բացիկ ՝ կիրառական տեխնիկայի միջոցով,

Բացիկներ `շնորհավորական բացիկ ստեղծելու համար,

Խոզանակներ,

Թղթե անձեռոցիկներ,

Գոգնոցներ երեխաների համար:

Դասի ընթացքը:

Դաստիարակ

Ես դրեցի խումբ խաղալիք զինվորներ (գրավելով երեխաների ուշադրությունը).

Տղանե՛ր, ձեր կարծիքով ո՞վ է սա: (զինվորները)

Երեխաների հետ միասին

Մենք դրանք համարում ենքինչ են հագնում, ինչ ունեն իրենց ձեռքում և այլն:

Ովքե՞ր են զինվորները: Ինչ են նրանք անում? (նրանք ծառայում են բանակ) .

Rightիշտ է, զինվորները ծառայում են բանակ, պահապան մեր երկիրը:

Դաստիարակ

Այսօր արձակուրդ- մեր ռուսերենի ծննդյան օրը բանակ... այն բոլոր զինվորականների արձակուրդընրանք, ովքեր պահպանում են մեր հայրենիքը: Ինչպես նաև հայրեր, պապեր և տղաներ, ովքեր մեծանում են և գնում ծառայության բանակ.

Ո՞ւմ եմ կանչում զինվորականներ: ...

Նավաստիներ - ծառայում են ծովումնավերի, սուզանավերի վրա ...

Օդաչուները թռչում են ինքնաթիռներով:

Տանկիստներ ՝ տանկեր վարել:

Տարբեր զինվորականներ ունեն տարբեր համազգեստ:

(Ես ցույց եմ տալիս սահմանապահի, տանկիստի, նավաստիի նկարներ: Մենք հաշվի ենք առնում այն \u200b\u200bհագուստները, որոնք նրանք պահում են իրենց ձեռքերում և այլն):

Դաստիարակ

Ձեր հայրերն ու պապերը նույնպես ծառայում էին բանակ եւ պահպանում էր մեր հայրենիքը: Անկանու՞մ եք նրանց նվերներ մատուցել:

(Ես առաջարկում եմ պատրաստել շնորհավորական բացիկներ `զինծառայող` սահմանապահի պատկերով: Ես ցույց եմ տալիս պատրաստի բացիկը, հաշվի առնելով, թե ինչ է պատկերված դրա վրա: Հնոցի ինչ մասեր են բաղկացած, ինչ գույնի է զինվորի համազգեստը)

Դաստիարակ

Ես ցույց եմ տալիս հայտի կարգը:

Հետո երեխաները սկսում են ինքնուրույն ստեղծագործական աշխատանք: Ես ձեզ հիշեցնում եմ անվտանգության կանոնների պահպանման, խոզանակ ճիշտ պահելու, սոսինձ, անձեռոցիկ օգտագործելու մասին և այլն:

Աշխատանքների ցուցահանդես:

Ավարտված աշխատանքները ես ցուցադրում եմ մոլբերտի վրա, որպեսզի երեխաները կարողանան հիանալ իրենց գործերով:

Դաստիարակ

Ես եզրակացնում եմ բանաստեղծություն վերցնելը

Մեր Հայրենի բանակ

Պաշտպանում է երկրի խաղաղությունը

Որպեսզի երեխաները դժվարություններ չգիտեն

Որ պատերազմ չի եղել:

Երեկոյան տանը շնորհավորեք ձեր հայրիկներին առթիվ արձակուրդ և նրանց տվեք ձեր բացիկները:

Վերացական

Բանակի օր

(կրտսեր խմբի համար)

Որտեղից: մարզասրահ

Նպատակները.

Առաջադրանքներ.

Առաջատար

Մասնակիցներ `երեխաներ

Դաստիարակ ՝

Դաստիարակ ՝ Արի, տղաներ, հիմա գուշակեք հանելուկը:

Համարձակորեն լողում է երկնքում

Թռչուններին գերազանցող թռչունները

Մարդը վերահսկում է այն,

Ի՞նչ է ... Ամեն ինչ: Ինքնաթիռ!

խաղ «Ինքնաթիռ»

Հետևի պոչը և ղեկը առաջ -

Այսպիսով, ինքնաթիռը դուրս եկավ:

Ոչինչ, որ նա դեռ չի թռչում ամպերի մեջ:

Եթե \u200b\u200bմիայն օդաչուները մեծանան,

Երկնքում ամպեր կլինեն

«Պատրաստվեք թռիչքին: Սկսեք շարժիչները »: - երեխաները ձեռքերով պտտվող շարժումներ են կատարում կրծքավանդակի դիմաց և արտասանում են ձայնը. «Rrr»:

«Թռի !ր»: - երեխաները ձեռքերը տարածում են կողմերին և «թռչում» - ցրվում են տարբեր ուղղություններով: «Վայրէջք»: - երեխաները նստում են նստարանին:

Դաստիարակ ՝ Մեր օդաչուներն ու կին օդաչուները լավն են, բայց ինչպիսի՞ ուժեղ տղամարդիկ կարող եք պատրաստել:

Խաղ «Ուժեղ մարդիկ»

Առաջնորդը գնդակներ է նետում:

Նպատակը Հավաքեք որքան հնարավոր է շատ գնդակներ և կարողանաք դրանք պահել:

Դաստիարակ ՝ Օ Oh, ինչ ուժեղ տղամարդիկ են իմ տղաներն ու աղջիկները:

Եվ հիմա խաղը պարզ է. Մենք կենգուրու ենք խաղալու:

Կենգուրու խաղ

Երեխաները բաժանված են երկու սյունակի (օգնեք կառուցել): Երկու ոտքով ցատկելով դեպի զամբյուղ ՝ ձեր ձեռքերում պահելով մեծ գնդակ: Նետվելով դեպի զամբյուղը, գնդակն իջեցրեք զամբյուղի մեջ և վազեք սյունակի վերջը:

Դաստիարակ ՝ Եվ հիմա ժամանակն է, որ մենք ՝ երեխաներս, խաղանք:

Մեր դափնին նվագում է, երգում,երեխաները երթ են անում

Նա տղաներին շքերթի է կանչում:

Մեր տղաների ընկերությունը քայլեց դեպի շքերթ:

Հեծելազորի մի խումբ արագ է հեծնումշարժվել ուղիղ գալոպով

Նավերը ծով են անցնում:Սեղմեք ձեր ափերը միասին և թափահարեք դրանք

Նայեք այստեղ են:

Երկնքում օդաչուները օդաչուներ են

Մեծ ինքնաթիռներ են թռչումշրջանով վազում, ձեռքերը դուրս են գալիս կողմերին

Հիմա ժամանակն է, որ մեզ բղավենք Hurray!

Դաստիարակ ՝

Բոլորը `Պաշտպանի օր

Դաստիարակ ՝

Պահանջվում է

  1. սպորտային համազգեստ
  2. Չեխ կանայք
  3. լավ տրամադրություն

Վերացական

Սպորտային թեմաներով զվարճանքներ

Բանակի օր

(միջին խմբի համար)

Որտեղից: մարզասրահ

Նպատակները.

Նախնական գաղափար տալ հայրենիքի պաշտպանի օրվա մասին, կրթել երեխաներին հարգել և հոգ տանել ավագ սերնդի մասին: Ստեղծեք լավ, նախատոնական տրամադրություն:

Առաջադրանքներ.

1. Հայրենասիրության դաստիարակություն, հայրենիքի պաշտպանների նկատմամբ հարգանք:

2. Մշակել քաջություն, արագություն, տոկունություն:

3. Խթանեք ձեր երկրի հանդեպ սիրո և հպարտության զգացումը:

Առաջատար - մանկավարժ (ֆիզկուլտուրայի աշխատող)

Մասնակիցներ `երեխաներ

Դաստիարակ ՝

Երեխաներ, այսօր մեծ տոն է. Հայրենիքի պաշտպանի օր, այն նշում են մեր ամբողջ բանակը և բոլորը, ովքեր ծառայում էին դրանում ՝ ձեր պապերը, հայրերը և քեռիները:

Մեր փառահեղ զինվորները ուժեղ ու համարձակ հրետանավորներ են, օդաչուներ, նավաստիներ, տանկիստներ, սահմանապահներ, հեծելազորեր:

Այսօր մենք նշում ենք տոնը, և մենք ձեզ հետ խաղալու ենք ռազմական ոլորտում:

Անցկացվում է «mերմացում ապագա մարտիկների համար»:

Մեր զինվորները գալիս են ՝ մեկ-երկու, մեկ-երկու:

Դհոլները բարձր հարվածում են ՝ տրա-տա-տա, տրա-տա-տա:

(բարձրաձայն ծափահարեք):

Մեր նավերը ծովում են. Ահա այսօր - այնտեղ վաղը:

(սեղմեք ձեր ափերը միասին)


Մենք երկար ժամանակ լողում էինք ծովերի վրա, ալիքների վրա:

(Ձեր ձեռքերով շրջանաձեւ շարժում):

Սահմանապահը փոստի մոտ. «Ո՞վ է գալիս: Ո՞վ է գնում »:

(«Ավտոմատը պահելը», թեքվում է ձախ և աջ):


Տանկերը գնում են կամրջի վրա. Trr- առաջ, trr- առաջ!

Groundամաքային հարթությունից վեր. Օ oհ, օohխ:

(Ձեռքերը կողմերին, մի փոքր թեքումներ աջից և ձախից)

Հրթիռները թույլատրվում է օդ բարձրացնել.

(Նստեք ձեր ափերը ծալված ձեր կրծքավանդակի առջև; կանգնեք ձեր ձեռքերը վերև):


Մեր թնդանոթները նրանց հաստատ խփում են. Boom, bang! Բա՛նգ, բա՛նգ:

(Ձեռքերն առաջ նետելով, մատները բռունցքի մեջ սեղմված ՝ «բռնցքամարտ»):


Հրավառություն մեր բանակի համար: Ուռա! Ուռա! (Ձեռքերը Պարզեք վեր.)

Առաջատար: Հիմա դադարեցրեք ձգվելը, մրցելու ժամանակն է:

Բանակում բարձրաստիճան ավագի հրամանները կատարվում են առանց կասկածի: Հետեւաբար, մեր հաջորդ մրցույթը կոչվում է «Լսիր իմ հրամանը»:

«Լսիր իմ հրամանը» խաղը:

Բոլորը վազում են, հրամանը հնչում է («Նստիր», «Թռի !ր», «Պառկի՛ր», «Claափ տուր», «Ստոմպ», «Կանգնիր մեկ ոտքի վրա», «Շրջվիր», «Բղավիր հուրա! "," Նստիր աթոռի վրա: "Կամ ուրիշներ): Ով սխալ է թույլ տվել և սխալ կատարել առաջադրանքը, կամ ժամանակ չի ունեցել, վերացվում է:

Առաջատար: Դե, խաղը գնաց ձեր առավելությանը:

Թիմերը պատրաստ են պայքարի:

Նա հաստատ հաղթում է

Ով կկարողանա աննկատ մնալ:

Անցկացվում է «Լուռ սկաուտների» էստաֆետան:

Itemsանկացած իրից թունել է ստեղծվում: Երեխաները հերթով սողում են իրենց ստամոքսի վրա ՝ օգնելով իրենց արմունկներով, թունելով և վազելով վերադառնալ սյունի վերջը:

Առաջատար: Թշնամուն ջարդել ճակատամարտում,

Պետք է լինել ընկերասեր:

Անցկացվում է «Բարեկամություն» էստաֆետի մրցավազքը:

Երեխաները կառուցված են զույգերով `ձեռքերը բռնած: Ազդանշանի վրա առաջին զույգը, առանց ձեռքերը բաց թողնելու, հասնում է խոչընդոտին, թեքվում է նրա շուրջը և ետ վազում:

Առաջատար: Landամաքում ու ծովում, երկնքի տակ բարձր ...

Desiredանկալի հաղթանակը հեշտ չէ:

Պատերազմը օդում է, օդաչուն պայքարում է

Անվախ օդաչուն ինքնաթիռը տանում է հարձակման:

«Օդաչուներ ՝ դեպի օդանավակայան» խաղը:

Երեխաները նստում են ՝ օդանավակայանում պատկերելով ինքնաթիռներ, «գործի դնում շարժիչը» (պտտվում են ձեռքերը ծալած ՝ կրծքի դիմաց արմունկների մոտ):

«Ինքնաթիռները թռչում են» (երեխաները ազատ ուղղությամբ վազում են դահլիճի շուրջը, ձեռքերը դուրս են հանում կողմերը): Հետո «ինքնաթիռները» դանդաղեցնում են «թռիչքը» և «վայրէջք կատարում օդանավակայանում»:

Դաստիարակ ՝ ինչ տոն ենք հանդիպել այսօր

Բոլորը `Պաշտպանի օր

Դաստիարակ ՝ մի մոռացեք շնորհավորել ձեր հայրիկներին, պապիկներին և եղբայրներին Հայրենիքի պաշտպանների օրվա առթիվ:

Պահանջվում է

  1. սպորտային համազգեստ
  2. Չեխ կանայք
  3. լավ տրամադրություն

Ronանկալի է երեխաների հետ զրույցներ անցկացնել `նվիրված Հայրանունի օրվան:

Վերացական

Սպորտային թեմաներով զվարճանքներ

Բանակի օր

(հին խմբի համար)

Որտեղից: մարզասրահ

Նպատակները.

Նախնական գաղափար տալ հայրենիքի պաշտպանի օրվա մասին, կրթել երեխաներին հարգել և հոգ տանել ավագ սերնդի մասին: Ստեղծեք լավ, նախատոնական տրամադրություն:

Առաջադրանքներ.

1. Հայրենասիրության դաստիարակություն, հայրենիքի պաշտպանների նկատմամբ հարգանք:

2. Մշակել քաջություն, արագություն, տոկունություն:

3. Խթանեք ձեր երկրի հանդեպ սիրո և հպարտության զգացումը:

Առաջատար - մանկավարժ (ֆիզկուլտուրայի աշխատող)

Մասնակիցներ `երեխաներ

Դաստիարակ ՝

Երեխաներ, այսօր մեծ տոն է. Հայրենիքի պաշտպանի օր, այն նշում են մեր ամբողջ բանակը և բոլորը, ովքեր ծառայում էին դրանում ՝ ձեր պապերը, հայրերը և քեռիները:

Մեր փառահեղ զինվորները ուժեղ ու համարձակ հրետանավորներ են, օդաչուներ, նավաստիներ, տանկիստներ, սահմանապահներ, հեծելազորեր:

Այսօր մենք տոնում ենք տոնը, և խաղալու ենք բանակում