«Վտանգավոր օբյեկտներ» երկրորդ կրտսեր խմբի OBZH- ի վերաբերյալ GCD թեմայի վերաբերյալ OBZH (կրտսեր խումբ) դասի ուրվագիծը: Անվտանգության դաս երկրորդ կրտսեր խմբի երեխաների համար Գործողություններ երկրորդ կրտսեր խմբի համար


Քաղաքային կառավարման նախադպրոցական ուսումնական հաստատություն

Իժմորսկու №2 մանկապարտեզ

Վերացական

Կազմեց ՝ T.V. Surnina

1-ին որակավորման կատեգորիայի MKDOU Izhmorsky d / թիվ 2 պարտեզի ուսուցիչ:

P.G. Izhmorsky 2018

Համաձայնեցված է. Հաստատված է ՝

Ավագ մանկավարժ MKDOU- ի ղեկավար

MKDOU Izhmorskiy d / s # 2 Izhmorskiy d / s # 2

Poltoratskaya L.P ._______ Cheren Y. _________

Վերացական

Կազմակերպել կրթական գործունեություն 2-րդ կրտսեր խմբում

ԹԵՄԱ ՝ «Տնային պայմաններում և փողոցում անվտանգության կանոններ»:

Նպատակը. Օգնեք երեխաներին հիշել կյանքի և առողջության համար վտանգավոր առարկաներ և իրավիճակներ: Հիշեք ճանապարհի վարքի կանոնները: Անզգուշորեն վարվելակերպի և վտանգավոր առարկաների հետևանքների հետևանքների վերաբերյալ ինքնուրույն եզրակացություն անել:

Առաջադրանքներ.

Ուսումնական:

    Երեխաներին ծանոթացնել մարդկանց կյանքի և առողջության համար վտանգավոր առարկաների և իրավիճակների հետ, որոնց հետ նրանք հանդիպում են կյանքում:

    Տանը և ճանապարհին հաստատեք անվտանգ վարքի կանոններ:

Developարգացող

    Խթանել հետաքրքրասիրության արտահայտումը:

    Նպաստել բանավոր խոսքի բոլոր բաղադրիչների զարգացմանը:

    Մշակել հիշողությունը, տրամաբանական մտածողությունը, երեւակայությունը, եզրակացություններ անելու կարողությունը:

Ուսումնական:

    Կրթել ճշգրտությունն ու անկախությունը տարբեր նյութերի և առարկաների օգտագործման մեջ:

    Մշակել զգույշ և խոհեմ վերաբերմունք պոտենցիալ վտանգավոր իրավիճակների նկատմամբ:

    Խթանել անվտանգության կանոնների ամենօրյա համապատասխանության անհրաժեշտությունը, կարեկցել և օգնել:

Երեխաների գործունեության տեսակները. խաղ, հաղորդակցական, ճանաչողական հետազոտություն, շարժիչ:

Նախնական աշխատանք

"Րույց «Վտանգավոր առարկաներ առօրյա կյանքում», հանելուկներ լուծել վտանգավոր օբյեկտների մասին, դիտել «Վտանգավոր օբյեկտներ տանը» շնորհանդեսը, վարել դիդակտիկ խաղ «Մեկ, երկու, երեք, ինչը կարող է վտանգավոր լինել - անուն»

Անկախ գործունեություն. «Վտանգավորը ոչ վտանգավոր է» թեմայով նկարազարդումների և նկարների դիտում և գունավորում:

Սարքավորումներ և սարքավորումներ նկարներ ՝ «Վտանգավորը վտանգավոր չէ» պատկերով, ալբոմի թերթեր, մատիտներ:

Դասընթացի ընթացքը.

1. Ներածական մաս:

Դաստիարակ ՝

Ողջույն տղաներ: Եկեք նայենք: Ով է եկել մեզ այսօր այցելելու: Եկեք բարեւենք ու ժպտանք: Եկեք մեզ համար լավ տրամադրություն ստեղծենք:

Բոլոր երեխաները հավաքվել էին շրջանագծի մեջ:

Ես քո ընկերն եմ, իսկ դու իմ ընկերը:

Եկեք ամուր բռնենք ձեռքերը

Եվ մենք կժպտանք միմյանց

Ես նայեմ ձեր դեմքերին

Ո՞ւմ հետ ես ընկեր կլինեմ այստեղ:

Ասա ինձ, ինչ է քո անունը: (Անյա, Մաքսիմ, Սոնյա):

2. Հիմնական մասը:

Այսօր մենք կխոսենք տանը և ճանապարհի վարքի կանոնների մասին:

Դաստիարակ ՝ այսօր մենք ձեզ հետ անսովոր դաս ունենք, մենք կխոսենք այն մասին, թե ինչից վախենալ, երբ տանը մենակ եք և կփորձեք գտնել և հիշել այն կանոնները, որոնք կօգնեն ձեզ:մենք մեզ պաշտպանում ենք դժբախտությունից (երեխաները նստում են):

Դաստիարակ ՝ Երեխեք, եթե տանը մենակ եք մնում և լսում եք, թե ինչպես է մեկը դուռը թակում: Ի՞նչ ենք մենք անում Կարո՞ղ եք դուռը բացել, եթե տանը միայնակ եք: (երեխաների պատասխան) \u200b\u200bԻնչու չեք կարող: Ի՞նչ կարող է պատահել: (պատասխաններ - մանկական պատմություններ)

Դաստիարակ ՝ 1 կանոն. Երբեք դուռը բաց մի՛ անծանոթների առաջ: Դա կարող են անել միայն մեծահասակները, և հետո միայն այն բանից հետո, երբ նրանք համոզվեն, որ հարցնեն. «Ո՞վ կա այնտեղ»:

Դաստիարակ ՝ 2 կանոն. Ինչպե՞ս պետք է մեզ պահենք ճանապարհի վրա: Ինչպե՞ս պետք է անցնենք ճանապարհը: (երեխաների պատասխաններ)

Եվ հիմա մենք մի փոքր կխաղանք ձեզ հետ:

Անցկացվում է «Վտանգավոր ոչ վտանգավոր» խաղը:

Երեխաները վերցնում են քարտեր, որոնք պատկերում են ճանապարհի վարքի կանոնները, կանաչ կանաչով ճիշտ պատասխանը, ոչ թե կարմիրով ճիշտ պատասխանը:

Դաստիարակ ՝ Շնորհակալություն տղաներ օգնության համար: Ինչ լավ գործընկերներ եք: Հիմա մենք հստակ գիտենք, թե ինչի հետ կարելի է խաղալ, և ինչը ՝ ոչ:, որտեղ կարելի է գնդակ խաղալ: Եվ որտեղ ոչ:

Ֆիզիկական կրթություն:

Երեխաները մեքենա են վարում (զույգերով քայլում են, ուսերը բռնած կանգնածի դիմաց)

Նայեք ճանապարհին

Ձախ պահակախումբը կանգնած է (մարմինը ձախ-աջ շրջելով)

Աջ կողմում լուսացույցը միացված է:

Ուսուցիչ. Ես նկարներ ունեմ, եկեք զբաղվենք դրանցով: Ասա ինձ, թե ինչ կարող ես և ինչ չես կարող անել:

Կանոն առաջին. " Մի շոշափեք և միացրեք էլեկտրական սարքերը, մի միացրեք գազօջախը »:

Կանոն երկրորդ. «Դուք չեք կարող դեղեր խմել և համտեսել դրանք»:

Կանոն երեք. « Դուք չեք կարող խաղալ զուգարանում ու բաց թողնել ծորակը »:

Եկեք խաղանք. «Այո կամ ոչ»:

Ուշադիր լսել. Երբ ես ասում եմ ձեզ. «Երեխաները կարող են ...», դուք պետք է մտածեք և պատասխանեք. Եթե կարող եք և թույլատրվում եք դա անել ինքներդ ձեր ծնողների բացակայության պայմաններում, ձեռքերով ծափահարելուն զուգահեռ ասեք «այո»: Եթե \u200b\u200bդա թույլ չեն տալիս անել ձեր ծնողների բացակայության դեպքում, պատասխանեք «ոչ» -ին և դրոշմեք ձեր ոտքերը:

Դաստիարակ ՝ Երեխաները կարող են ...

    խաղալ լուցկիով և կրակայրիչով;

    նկարել;

    միացնել և անջատել լվացքի մեքենան;

    Խաղալ տիկնիկների հետ;

    միացնել վառարանը;

    դնել միկրոալիքային վառարանում սնունդը տաքացնելու համար;

    միացնել էլեկտրական թեյնիկը;

    դիտել նկարները գրքերում;

    օգտագործել դանակ;

    դիտել մուլտֆիլմեր;

    քաշեք հեռուստացույցը վարդակից միացված լարով;

    միացնել և օգտագործել երկաթը;

    միացրեք վարսահարդարիչ և չորացրեք ձեր մազերը;

    օտարերկրյա օբյեկտները դնել վարդակից;

    բացել տարբեր պահածոներ, բանկա, փաթեթներ;

    հավաքել հանելուկներ, խորանարդներից տուն կառուցել:

Դաստիարակ. Բրավո տղաներ: Հիմա եկեք հիշենք ճանապարհի վարքի կանոնները: Ո՞րն է ձեր իմացած ամենակարևոր նշանը: (լուսացույց): Հնարավո՞ր է ճանապարհին գնդակ խաղալ: (երեխաների պատասխաններ) Ինչպե՞ս եք անցնում ճանապարհը: (երեխաների պատասխաններ):

Վերջնական մասը. Տղաներ, եկեք լուսացույց նկարենք և գունավորենք:

Մանկական աշխատանքների ցուցահանդես:

Թեմա "Տանը մենակ"

Առաջադրանքներ.

  1. Սովորեցրեք երեխաներին բացահայտել օտարներին, ինչպես վարվել, եթե ինչ-որ մեկը զանգում է դռան զանգը կամ հեռախոսով. օգնեք երեխաներին հիշել ոստիկանության համարը:
  2. Երեխաների մոտ զարգացնել տանը անվտանգ վարքի հմտություններ (եթե երեխան տանը մենակ է մնում), ընկալում, մտածողություն, ուշադրություն, հիշողություն, խոսք:
  3. Երեխաների մոտ խթանել ինքնապաշտպանության զգացումը:

Նախնական աշխատանք . գիրք կարդալով O.M. Huraուրավլեւան, Գ.Պ. Շալաևա «Կրթված երեխաների վարքի նոր կանոններ»; անգիր բանաստեղծություններ:

Բառապաշարային աշխատանք: ոստիկան, անծանոթ:

Դասի նյութ. ոստիկանական գլխարկ, խաղալիք խոզ, հեռախոս, 0 և 2 համարներով քարտեր:

Դասի ընթացքը:

Դաստիարակ Ողջույն տղաներ: Այսօր մենք այցելում ենք ոստիկանի:

Ոստիկան(քողարկված մեծահասակ կամ այս դերի համար ընտրել երեխա): Ողջույն տղաներ: Այսօր ես կսովորեցնեմ ձեզ, թե ինչպես ճանաչել անծանոթ մարդուն և արդյոք արժե նրա հետ հեռախոսով խոսել, կամ դուռ բացել նրա համար, եթե ձեզանից մեկը տանը մենակ մնա:

Ես տեսա, որ ձեր խմբում ունեք ալբոմ ՝ ձեր ընկերների, ընտանիքի և ընկերների լուսանկարներով: Դուք նրանց ճանաչում եք հայացքով, ով է ինչ է նրանց անունը: Բայց կյանքում դուք կարող եք հանդիպել ձեզ համար անծանոթ շատ տարբեր մարդկանց:

Ուշադրություն (ոստիկանն ասում է)

Անծանոթը նա է, ում մենք չենք ճանաչում: Տղաներ, անծանոթ մարդկանց հանդիպելիս նախ պետք է զգույշ լինել:

Եթե \u200b\u200bդուռը զանգում է -

Նախ նայեք անցքի անցքից

Ո՞վ եկավ ձեզ մոտ, իմացեք

Բայց մի՛ բացիր անծանոթ մարդկանց առջև:

Եթե \u200b\u200bպոչանցք չկա, ապա

"Ով է այնտեղ?" Միշտ հարցրեք

Եվ նրանք չեն պատասխանի -

Մի փորձեք բացել դուռը:

Եթե \u200b\u200bնրանք սկսեն կոտրել դռան մոտ -

Ապա շուտով զանգահարեք ոստիկանություն:

Դաստիարակ Տղաներ, ձեզանից քանի՞սը գիտեն ոստիկանության համարը: (Լսում է պատասխաններ): Rightիշտ է, ոստիկանության համար 02: Խնդրում ենք վերցրեք քարտերը թվերով և կազմեք համարը: (Ուսուցիչը ստուգում է առաջադրանքը, գովում է երեխաներին):

Ոստիկան. Եվ անծանոթները կարող են զանգահարել նաև ձեր տուն:

Եթե \u200b\u200bհեռախոսը զանգում է

Ինչ-որ մեկը հեռախոսով ասում է.

Անունդ ի՞նչ է

Ո՞ւմ հետ ես հիմա տանը:

Եվ որտե՞ղ հայտնվեցի ես:

Ո՞ր համարն եմ հավաքել: -

Ոչինչ չպատասխանել

Շտապ զանգահարեք ձեր մայրիկին:

Եթե \u200b\u200bտանը մեծահասակներ չկան,

Ոչ մեկի հետ մի խոսեք

Ցտեսություն! - ասա ինձ

Հեռախոսն արագ իջեցրեք:

Դաստիարակ Տղերք ուշադիր լսեցիք ոստիկանը: Համոզված ենք, որ դուռը չես գա, եթե ծնողներդ տանը չլինեն և հեռախոսով չխոսեն անծանոթների հետ, քանի որ դա կյանքում ձեր անվտանգության երաշխիքն է:

(Երեխաները շնորհակալություն են հայտնում ոստիկանության սպային հետաքրքիր պատմության համար և հրաժեշտ են տալիս նրան):

Դաստիարակ Եվ հիմա ժամանակն է, որ մենք վերադառնանք մանկապարտեզ: (Երեխաները ընդօրինակում են մեքենայի շարժումը):

Երեխա կարդում է բանաստեղծություն.

Գեղեցիկ մեքենայում

Մեզ համար զվարճալի է:

Մենք բոլորին հաշվելու ենք անունով.

Նաստյա և Մաշա

Vova և Vitya,

Յուրա և Կոլյա,

Վադիկ և Անյա

Ալյոշան, Անդրյուշան և

Խոզուկ անունով խոզ:

(Հասան, երեխաները նստում են աթոռներին):

Դաստիարակ Տղաներ, ինչ-որ մեկը թակում է մեզ: (Թակեք դուռը): Ինչ անել? Հիշու՞մ եք, թե ինչ ասաց մեզ ոստիկանը: (Երեխաների պատասխանները, ամփոփում է ուսուցիչը):

Դաստիարակ (հավակնում է հեռախոսազանգ լինել): Եվ հիմա ինչ-որ մեկը զանգում է: Ես չգիտեմ այս ձայնը, առաջին անգամ եմ լսում այն: Ինչպե՞ս լինել (Երեխաների պատասխանները, ամփոփում է ուսուցիչը):

Խոզուկ Ես անպայման կասեմ իմ ընկերներին, թե ինչպես վարվել նման իրավիճակներում:

Դաստիարակ Հիմա տղաներ, ես գիտեմ, որ դուք դուռ չեք բացելու անծանոթ մարդկանց առջև և չեք պատասխանի անծանոթների հեռախոսազանգերին:

«Վտանգավոր օբյեկտների աշխարհում» OBZH- ի 2-րդ կրտսեր խմբի GCD- ի ամփոփում

ՐԱԳՐԻ ԽՆԴԻՐՆԵՐ :

Ընդլայնել երեխաների ըմբռնումը այն վտանգների մասին, որոնք կարող են առաջանալ տանը մանկապարտեզում:

Պարզաբանեք երեխաների գիտելիքները դանակահարող, կտրող առարկաներ օգտագործելու կանոնների մասին:

Սովորեցրեք երեխաներին զգույշ լինել վտանգավոր առարկաների հետ աշխատելիս:

Մշակել անվտանգության և ինքնապահպանման զգացողություն:

Ամրապնդել հրդեհի անվտանգ մշակման կանոնների մասին գիտելիքները:

Նախնական աշխատանք կարդալ Ա. Չուվիլինի «Կրակը վտանգավոր խաղ է, Ս. Յա. Մարշակ« Կրակ »,« Հրդեհային անվտանգություն »,« Վտանգավոր օբյեկտներ »նկարազարդումների ուսումնասիրություն:

Սարքավորումներ ՝ զամբյուղ, երկաթ, մկրատ, ասեղ անկողնում, դանակ, լուցկու հատիկներ, չիպսեր, ափսեներ, ապակե ծաղկաման, նախազգուշական նշաններ:

ԴԱՍԻ ԳՈՐCԸՆԹԱ

Տղե՛րք, այսօր հյուրեր եկան մեզ մոտ: Ասենք բարեւ: Դե լավ Հիմա դիմեք ինձ, բոլորը հայացքը բարձրացրին ինձ վրա և լսեցին, թե ինչ եմ ձեզ ասելու:

Ես այսօր մանկապարտեզ եմ գալիս, և այս զամբյուղը մենք ունենք սպասասրահում:

Ինչ-որ մեկը մեզ համար անակնկալ է պատրաստել: Տեսնենք, թե ինչ կա այս զամբյուղի մեջ: Այստեղ կան մի քանի գեղեցիկ տուփեր, որոնց վրա ինչ-որ բան է գրված: Չբացել.

Ա Ahխ, երեխաներ, սրանք հանելուկներ են: Սիրու՞մ եք հանելուկներ գուշակել: (Այո)

Հետո ուշադիր լսեք.

1. Այն շոյում է այն ամենը, ինչին դիպչում է, իսկ եթե դիպչում ես ՝ կծում է: (Երկաթ)

Տղաներ նայեք, և ահա պատասխանը: (Ես երկաթը հանում եմ տուփից)

2. Շատ սիրում է կտրել, կտրել և միավորել: (Մկրատ)

Եվ ահա դրանք (ես հանում եմ մկրատը և դնում սեղանին)

3. Նա կարում է աշխարհում ամեն ինչ, այն, ինչ նա կարում է, չի դնում: (Ասեղ)

Ահա, տղաներ, նայեք, Եվ որպեսզի չկորչի, ասեղը պահվում է ասեղի անկողնում:

4. Մեկ անգամ եւս մի շոշափեք, ոչ թե խաղալիք, սուր: (Դանակ)

(Ես դանակ եմ հանում և դնում մնացած իրերի հետ)

5. Թզուկները ապրում են փայտե տանը

Արդեն այդպիսի բարեսիրտ մարդիկ լույսեր են բաժանում բոլորին: (Լուցկի)

Տղաներ, այս իրերը վտանգավոր են: (Դե ոչ)

Այո, այս իրերը կարող են լինել ինչպես վտանգավոր, այնպես էլ օգտակար: Եկեք խոսենք դրանցից յուրաքանչյուրի մասին: Սա լուրջ խոսակցություն է, եկեք նստենք սեղանների շուրջ: Ձեր սեղանների վրա չիպսեր կան ՝ կարմիր և կանաչ: Կարմիր չիպը կնշանակի այն վտանգը, որով առարկան հղի է, իսկ կանաչը `այս օբյեկտի օգտագործումն է, այսինքն` ինչու է դա մեզ պետք, և ինչ ենք անում դրան:

Ասեղ վերցրեք. Ինչպե՞ս է այս ապրանքը օգտակար:

Դ. Մարդիկ ասեղով հագուստ են կարում, կոճակներն են կարում, ասեղնագործում:

Ո՞ր դեպքերում դա կարող է վտանգավոր լինել:

D: Դուք կարող եք ասեղով ծակել:

Ինչ է սա? (Կարմիր)

Տղաներ, ի՞նչ օգուտ ունի երկաթը:

Դ. Նրանք կարող են արդուկել իրերը: (Կանաչ չիպ)

Արդյո՞ք երկաթը կարող է վտանգավոր լինել:

D: Կարող եք ինքներդ ձեզ այրել երկաթի վրա: (Կարմիր նշան)

Ինչու՞ են մեզ հարկավոր լուցկիները:

D: Պատրաստել սնունդ:

Լա՞վ է

D: Այո

Ո՞րն է հնարքը:

D: Կանաչ:

Կարո՞ղ են լուցկիները վտանգավոր լինել:

Դ. Կրակ կարող է պատահել, կարող եք այրվել:

Ո՞ր չիպն եք բարձրացնում: (Կարմիր)

Ինչու են մեզ պետք մկրատները:

D: Կտրել, կտրել, կտրել:

Rightիշտ է, դա օգուտ է: Ի՞նչ չիպ ենք վերցնելու: (Կանաչ)

Կարո՞ղ եմ մկրատով վիրավորվել: (Այո)

Սա վտանգ է: Բարձրացրեք չիպը: (Կարմիր)

Տղերք, դանակը ի՞նչ օգուտ ունի:

Դ. Կարող եք կտրել հացը, դանակը հացը, կարտոֆիլի կեղևը:

Ո՞ր չիպն եք բարձրացնում: (Կանաչ)

Կարո՞ղ եմ դանակով կտրվել: (Այո)

Սա վտանգավոր է (Այո)

Ո՞ր հաշվիչն է վտանգ ներկայացնում: (Կարմիր)

Այո, տանը առաջին վտանգը սուր, դանակահարող ու կտրող առարկաներն են: Եթե \u200b\u200bդուք երբևէ կտրել եք ձեր ձեռքը դանակով կամ ծակել այն ասեղով, ապա գիտեք, թե ինչպես և ինչու են այդ առարկաները վտանգավոր: Բայց դժվարությունը կարող է կանխվել, եթե զգույշ լինենք, և ամեն բան իր տեղում կլինի: Կան կանոններ, որոնց պետք է հետեւել:

Մի ասեղ մի բերեք ձեր բերանին

Սուր ասեղը պտուղ չէ:

Դուք կարող եք աշխատել մկրատով,

Բայց միայն շատ ուշադիր:

: Եվ այսպես, տղաներ, հիշեք միշտ ...

Սուր դանակները վերադարձրեք տանը

Մի նետեք ձեր ասեղները

Դրեք բոլորը դարակում:

Եթե \u200b\u200bունեք մկրատ,

Վերցրեք այնտեղից, որտեղից այն ստացել եք:

Հետո ոչ աղջիկներ, ոչ տղաներ

Նրանք մատները չեն կտրելու:

Հուսով եմ ՝ հիշում եք այս կանոնները:

Տղաներ, դուք ոչինչ չեք լսել: Կարծում եմ ՝ ինչ-որ մեկը թակում է մեզ

Ինչպիսի՞ հյուր է եկել մեզ մոտ:

Ս. Ես ձեզ հանելուկ կխնդրեմ, և կռահեք, թե ով եմ ես:

Բանտից հարյուր քույրեր ազատ են արձակվում:

Նրանք նրանց զգուշորեն վերցնում են, գլուխները պատին պատում,

Խելացիորեն հարվածեք մեկ ու երկու անգամ, գլուխը լույս կտեսնի:

D: Խաղ, խաղեր:

Ս. Այո, ես համընկնում եմ, եկել եմ ձեզ այցելելու, իսկապես ուզում եմ խաղալ ձեզ հետ:

Հարց. Տղաներ, եկեք հանգիստ վեր կենանք: Հետ քաշեք ձեր աթոռները և եկեք ինձ մոտ:

Խաղ, ի՞նչ եք սիրում խաղալ:

Ս. Եվ ես սիրում եմ ամեն ինչ լուսավորել և լուսավորել շուրջբոլորը, որպեսզի ամեն ինչ այրվի, բոցավառվի: Ես իմ ընկերներին ինձ հետ տարա: (Խաղը ցույց է տալիս լուցկու մեծ տուփ) Երեխեք, կխաղա՞ք ինձ հետ:

D: Ոչ, մենք չենք անի:

S: Ինչու

Դ. Մենք չենք կարող հանդիպումների հետ խաղալ, դա կարող է խնդիր լինել:

Ս. Ես այնքան լավ եմ, զվարճալի, ինչպիսի՞ դժվարություններ կարող են պատահել իմ պատճառով:

Դ. Հնարավոր է ՝ հրդեհ լինի: Շուրջբոլորը կվառվի:

S: Ես այնքան անվնաս եմ:

Դ. Կարող եք բռնկել թուղթ, խաղալիքներ, բայց երեխաները չեն կարողանում գլուխ հանել կրակից, և ամեն ինչ կվառվի:

Ս. Լավ երեխաներ, լավ խաղացեք ինձ հետ:

Հարց. Մեր երեխաները լուցկի չեն խաղում:

Տղաներ, ինչի՞ համար են համընկնումները:

Դ. Վառեք գազօջախ, կրակ, մոմեր:

Հ. Մթերք եփելու համար լուցկու՞ն է պետք: (Այո)

Կարո՞ղ եմ խաղերի հետ խաղալ: (Ոչ)

Հարց. Rightիշտ է, դա կարող է անախորժությունների պատճառ դառնալ, և ոչ միայն ամեն ինչ կարող է այրվել, այլ իրենք իրենք իրենց կվառեն: Տղերք, որտե՞ղ եք գնում հրդեհի դեպքում:

Դ. Մենք պետք է հրշեջներ կանչենք

Հարց. Լավ, տղերք, ճիշտ է:

Հիմա մենք պատրաստվում ենք խաղալ «ծեծել և ծափ տալ»: Միգուցե մենք դեռ հանդիպումը տանենք մեր խաղի մեջ: Մենք կսովորեցնենք նրան, թե ինչ կարելի է և ինչ չի կարելի անել: (Այո) Եկեք կանգնենք շրջանագծի մեջ: Ուշադիր լսեք խաղի կանոնները. «Ես կարդում եմ բանաստեղծություն, և եթե երեխաները ճիշտ են վարվում, դու ծափ ես տալիս: Կարո՞ղ եք ծափ տալ: Ցուցադրում. Եվ եթե երեխաները ճիշտ չեն վարվում, ուրեմն դու ոտքերով ես ոտք դնում: Showույց տվեք, թե ինչպես կարող եք, պարզապես ոչ դժվար: Ուշադիր լսեք և մի սխալվեք:

Ես հիմա գիտեմ, ընկերներ,

Որ կրակի հետ չես կարող խաղալ: (Ծափահարություն)

Լուցկիներն ուրախությամբ այրվում են

Ես կխաղամ նրանց հետ: (Ստոմպ)

Կոլյան փախավ տան ետևից,

Այնտեղ նա խաղում է կրակի հետ: (Ստոմպ)

Նա վտանգավոր է, Լենան գիտի

Երկաթն այլևս չի ներառում: (Ծափահարություն)

Տանյան և Նինան խաղում են,

Գազը վառվում է վառարանի վրա: (Ստոմպ)

Վանյան տեսավ, որ տունը վառվում է

01 տղան զանգում է: (Ծափահարություն)

Սվետան խաղում է սեղանի շուրջ,

Նա մոմեր է վառում: (Ստոմպ)

Դուք կարող եք գովաբանել ձեզ երեխաներ,

Որ դու զգույշ ես կրակի՞ց: (Ծափահարություն)

Հարց. Լավ, տղերք: Ահա և ինչպիսի՞ խելացի են մեր երեխաները: Նրանք չեն խաղա ձեր վտանգավոր խաղերը: Իսկապես տղերք (Այո)

Ս. Դե, լավ, ես կգնամ այլ երեխաների մոտ: Միգուցե նրանք համաձայնեն խաղալ իմ և ընկերներիս հետ (ցնցում է լուցկու տուփը) իմ խաղը: (Խաղը դադարում է)

Տղաներ, հուսով եմ, որ բոլորդ էլ հասկանում եք, թե որքան վտանգավոր է հրդեհը, և զգույշ կլինեք դրա դեմ: Լուցկիներ և կրակայրիչներ չեք վերցնի:

Տղաներ, մենք ամբողջովին մոռացել ենք մեր զամբյուղի մասին: Եկեք ստուգենք, այլեւս ոչինչ չի՞ մնացել: Օ Oh, այստեղ մեկ այլ տուփ կա, տե՛ս: Բացե՞նք: (Այո) Այստեղ նույնպես պետք է գուշակել հանելուկը:

Դուք չեք կարող դա տեսնել, կարող եք դիպչել դրան: (Ապակի)

Մեր խմբում շատ պատուհաններ կան: Դրանք պատրաստված են ապակուց, և ապակին շատ փխրուն նյութ է: Եթե \u200b\u200bդրան հարվածես գնդակով կամ զառախաղով, այն կկոտրվի: Դուք պետք է զգույշ լինեք նրա հետ:

Տղաներ, մեր խմբում ապակյա՞ն այլ իրեր կան: (ծաղկաման, սպասք-

Ապակե բոլոր առարկաները հղի են մարդու առողջությանը սպառնացող վտանգներով: Դրանք կոտրվում են, և ապակին կարող է վնասել ձեր մարմինը: Հիշեք այս տղաներին և միշտ զգույշ եղեք ապակու հետ: Նայեք իմ նշանին: Դա նշանակում է «Ուշադրություն, վտանգ! « Եկեք այն կախենք պատուհանից:

Այսօր մենք խոսեցինք վտանգավոր առարկաների հետ վարվելու կանոնների մասին:

Այժմ դուք ուշադիր և կոկիկ կլինեք: Ո՞րն է ամենակարևոր կանոնը:

Եթե \u200b\u200bես զգույշ լինեմ

Մաշկս չեմ կտրելու

Ինչ էլ որ անեմ, երբեք

Ես ինքս ինձ չեմ վնասի:

Վտանգավոր բաներ

Baby փորձեք

Մի վերցրու այն քո ձեռքում:

Շնորհակալություն բոլորին! Մեր դասը վերջացավ:

Երկրորդ կրտսեր խմբի երեխաների կյանքի անվտանգության ամփոփում

«Վտանգավոր իրեր»

նպատակը Ամրապնդել երեխաների գաղափարը առօրյա կյանքում հայտնաբերված վտանգավոր օբյեկտների մասին:

Առաջադրանքներ.

Ընդլայնել երեխաների ըմբռնումը այն վտանգների մասին, որոնք կարող են առաջանալ տանը մանկապարտեզում:
Պարզաբանեք երեխաների գիտելիքները դանակահարող, կտրող առարկաներ օգտագործելու կանոնների մասին:
Սովորեցրեք երեխաներին զգույշ լինել վտանգավոր առարկաների հետ աշխատելիս:
Մշակել անվտանգության և ինքնապահպանման զգացողություն:
Համախմբել հրդեհի անվտանգ մշակման կանոնների մասին գիտելիքները:

Նախնական աշխատանք Ա. Չուվիլինի «Հրդեհը վտանգավոր խաղ է, Ս. Յա. Մարշակ« Կրակ »աշխատությունների ընթերցում,« Հրդեհային անվտանգություն »,« Վտանգավոր օբյեկտներ »նկարազարդումների ուսումնասիրություն:

Կրթական տարածքների ինտեգրում. սոցիալական և հաղորդակցական զարգացում, խոսքի զարգացում, գեղարվեստա-գեղագիտական \u200b\u200bզարգացում:

Սարքավորումներ: զամբյուղ խաղալիքներով, «վտանգավոր իրեր» ՝ ասեղ, մկրատ, հաբեր, մուրճ, տափակաբերան աքցան, վտանգավոր առարկաներ պատկերող պաստառ, կարմիր զգայուն գրիչ, խաղի բնավորություն ՝ Նապաստակ:

Պլանավորված արդյունքը.

Երեխաները կծանոթանան առօրյա կյանքում հայտնաբերված վտանգավոր առարկաներին: Նախադպրոցական տարիքի երեխաները կզարգացնեն առօրյա կյանքում անվտանգ վարքի հմտություններ: Երեխաների բառապաշարը կհարստանա նոր բառերով և հասկացություններով:

GCD շարժում

Թակոց դուռը: Խմբում ընդգրկված է զամբյուղով նապաստակ:

Դաստիարակ ՝ Ողջույն Bunny!

Նապաստակ Ողջույն տղաներ:

Դաստիարակ ՝ Տեսնում եմ, լապի՛կ, ինչ-որ բան բերե՞լ ես քեզ հետ:

Նապաստակ Այո, ես իմ խաղալիքները բերեցի ինձ հետ: Արի խաղանք?

Նա ուսուցչին տալիս է մի տուփ, որը պարունակում է ՝ ասեղ, մկրատ, մուրճ և պլանշետներ:

Դաստիարակ ՝ Տեսնենք, թե ինչ խաղալիքներ եք բերել մեզ:

Այ-այ-այ, կարծում եմ `ես ներարկել եմ: Օ,, ինչքան է ցավում: Ինչի՞ց եմ սրսկում:

Երեխաներ. ասեղ, մկրատ:

Դաստիարակ ՝ Bunny, ինչու՞ են քեզ պետք ասեղ ու մկրատ:

Նապաստակ Ես ուզում էի խաղալ նրանց հետ: Ի վերջո, մկրատը գեղեցիկ է ու պայծառ, իսկ ասեղը ՝ փայլուն, բարակ:Եւ ես Ես ուզում էի կոճակ կարել տիկնիկի վրա, բայց ոչինչ չստացվեց:

Դաստիարակ ՝ Տղաներ, ինչու՞ Zայկան չհաջողվեց:

Երեխաներ. Քանի որ նա կարել չգիտի:

Դաստիարակ ՝ Տեսեք, տղաներ, ինչ բարակ ու սուր ասեղ, ինչ մեծ ու սուր մկրատ: Նախ պետք է սովորեք, թե ինչպես օգտագործել դրանք: Եթե \u200b\u200bտղաներ ինչ-որ բան կոտրեք, ո՞ւմ եք դիմում օգնության համար:

Երեխաներ. Մայրիկին, հայրիկին, տատիկին:

Դաստիարակ ՝ Rightիշտ է, տղաներ, միայն մեծահասակները կարող են կարել ասեղով և օգտագործել մկրատ: Եվ դու, Bunny, հիշիր, որ կան այնպիսի առարկաներ, որոնք կարող են վնասել քո մարմնին: Այս իրերը կոչվում են.վտանգավոր Տղաներ, ի՞նչ վտանգավոր իրեր ենք հայտնաբերել խաղալիքների զամբյուղում:

Երեխաներ. Ասեղ և մկրատ:

Դաստիարակ ՝ Եկեք տղաներ ստուգենք, արդյոք այս զամբյուղում ամեն ինչ կարգին է: Ո՞վ է ուզում ստուգել:(2-3 երեխա դուրս են գալիս և հաբեր են գտնում)... Ինչի՞ն են մեզ պետք դեղերը:

Երեխաներ. Բուժվել:

Դաստիարակ ՝ Ինչ-որ մեկը հիվանդացե՞լ է մեզ մոտ:

Երեխաներ. Ոչ, մենք հիվանդ չենք:

Նապաստակ Ես նրանց տարա: Ես ուզում էի քեզ հետ գնդակներ խաղալ(գրպանից գնդակներ է հանում)ու մեջքս ցավում էր: Ես հաբեր էի խմում, և ամեն ինչ կվերջանար:

Դաստիարակ ՝ Գիտե՞ք, թե որ հաբը պետք է խմեք ձեր մեջքը բուժելու համար:

Նապաստակ. Ոչ, չգիտեմ:

Դաստիարակ ՝ Տղաներ, գիտե՞ք, թե որ հաբը խմեք:

Երեխաներ. Ոչ

Դաստիարակ ՝ Եվ եթե հիվանդանաք, ո՞ւմ եք դիմում օգնության համար:

Երեխաներ. Մայրիկին, հայրիկին, տատիկին, բժշկին:

Դաստիարակ ՝ Rightիշտ է, միայն չափահասը գիտի, թե ինչպիսի դեղամիջոց է պետք օգտագործել: Այ, տղաներ, և եթե Բանին խմեր այս հաբերը, ի՞նչ կլիներ նրա հետ:

Երեխաներ. Ստամոքսի ցավ կունենար, կթունավորվեր

Դաստիարակ ՝ Լսիր, Բանի, այն, ինչ երեխաներն ասում են քեզ: Խնդրում եմ հիշիրկանոնը երբեք մի օգտագործեք դեղեր և մի փորձեք ինքներդ ձեզ բուժել: Դա շատ վտանգավոր է: Եվ որպեսզի մեջքը չվնասի, ամեն առավոտ պետք է վարժություններ անել: Եկեք տղաները ցույց տանք Zaika- ին, թե ինչպես ենք վարժություններ անում:

Ֆիզիկական կրթություն:

«Նապաստակներ»

Աղջիկներ և տղաներ,

Պատկերացրեք, որ դուք bunnies եք:

Մեկ երկու երեք չորս հինգ,

Նապաստակը սկսեց հեծնել:

(Նետվելով հետ ու առաջ)

Ոտքերը վեր ու ոտքերը ցած

Ձգեք ձեր մատների մատները:

Խոնարհվել դեպի ձախ, աջ

Կռացեք և վեր կացեք

(Կատարել շարժումներ ըստ տեքստի բովանդակության)

Նապաստակը ցուրտ է նստելու համար

Մենք պետք է տաքացնենք թաթերը:

(Կռանալ, ձեռքերը քսել)

Նապաստակը ցուրտ է կանգնելուց

Նապաստակը պետք է ցատկի:

(Ցատկելով կանգնած)

Աղջիկներ և տղաներ,

Պատկերացրեք, որ դուք bunnies եք:

(Կիսաճնշաններով աջ-ձախ թեքություններով)

Ինչ-որ մեկը վախեցրեց նապաստակին,

Նապաստակը ցատկեց և հեռացավ հեռվից:

(Դարձրեք ձեր մեջքը, կծկվեք ներքև,

փաթաթեք ձեր ձեռքերը ձեր շուրջը, ձեր գլուխը ցած իջեցրեք):

Դաստիարակ ՝ Դե, Նապաստակ, եկեք տեսնենք, թե ինչ եք դեռ թողել ձեր զամբյուղում:

Տղաները կոտրված մեքենա են գտնում:

Դաստիարակ ՝ Ո՞վ է կոտրել մեքենան: Տղաներ եք

Երեխաներ. Ոչ

Նապաստակ Ես կոտրեցի նրան: Հետո ես ուզում էի այն վերանորոգել, վերցրեցի գործիքները, բայց ինձ համար ոչինչ չստացվեց:

Դաստիարակ ՝ Ինչպե՞ս եք վերանորոգել:

Նապաստակ Սրանք գործիքներն են:(Քաշում է ծանր մուրճը և տափակաբերան աքցանը):

Դաստիարակ ՝ Տղաներ, տեսեք, թե ինչ ծանր գործիքներ է տարել Նապաստակը:(3-4 երեխա փորձում է վերցնել դրանք): Ո՞վ կարող է աշխատել այդպիսի գործիքների հետ տղաներ:

Երեխաներ. Միայն հայրիկը կամ պապը:

Դաստիարակ ՝ Կարո՞ղ ենք ասել, որ դրանք վտանգավոր իրեր են:

Երեխաներ. Այո

Դաստիարակ ՝ Ի՞նչ կարող է պատահել, եթե ծանր մուրճ վերցնեք:

Երեխաներ. Նա կարող է ընկնել ոտքի վրա և կոտրել մատը, իսկ տափակաբերան աքցանները կարող են սեղմվել

նրա Դա շատ ցավ կտա:

Դաստիարակ ՝ Հիմա հասկանում ես, Բանի, ինչու չստացվեց: Այս գործիքները շատ ծանր են և վտանգավոր:

Նապաստակ Տղաներ, ես ամեն ինչ հասկացա, հիմա վտանգավոր առարկաներ չեմ վերցնի: Եկեք մի քիչ խաղանք:

Travelամփորդական խաղ

Երեխաները միաժամանակ խոսում են բառեր և կատարում շարժումներ:

Ձի նստեցինք ու հասանք անկյուն:

Մենք նստեցինք մեքենան ու լցրեցինք բենզին:

Մենք մեքենայով քշեցինք, հասանք գետը:

Shrr! Կանգնեք Դարձեք Գոլորշի գետի վրա:

Շոգենավով գնացինք ու հասանք սար:

Շոգենավը չի գնում, դուք պետք է բարձրանաք ինքնաթիռ:

Ինքնաթիռը թռչում է, շարժիչը թնդում է նրա մեջ: Օհօ

Եկեք մի փոքր ճոճվենք, քանի որ մեր վերեւում ամպեր կան:

Թեքվեք աջ, ձախ

Եվ մենք կժպտանք միմյանց:

Դաստիարակ ՝ Եկեք, տղաներ, եւս մեկ անգամ հիշեցնենք Zaայկային, թե ինչ վտանգավոր իրեր գիտենք:(Displayուցադրում եմ վտանգավոր առարկաների պատկերով պաստառ):

Այժմ մենք դրանք խաչաձև կտանք կարմիր զգուշավոր գրիչով, որպեսզի Նապաստակն ավելի լավ հիշի կանոնները: (Երեխաները հերթով հերթով խաչում են վտանգավոր իրերը):

Դաստիարակ ՝ Եկեք մատը թափ տանք Zaայկայի վրա և ասենք. «Դուք չեք կարող խաղալ ասեղներով և մկրատով, ինչպես նաև դեղեր և ծանր գործիքներ խմել: Սրանք շատ վտանգավոր իրեր են:

նպատակըկանոնների վերաբերյալ տարրական գաղափարների ձևավորում հրդեհային անվտանգություն.

Առաջադրանքներ:

Կրթականերեխաներին ծանոթացնել պատճառների հետ կրակ, դրա հետևանքները երեխաներին ստիպում են զգույշ լինել կրակի նկատմամբ:

Արգացողզարգացնել երեխաների մտածողությունը, ուշադրությունը, շարունակել զարգացնել երեխաների համահունչ խոսքը, ուսուցչի հարցերին պատասխանելու կարողությունը:

Կրթականդաստիարակել երեխաներին ՝ պատասխանատու լինելու իրենց, իրենց սիրելիների և իրենց համար անվտանգություն; բարեկամական վերաբերմունք միմյանց նկատմամբ:

Սարքավորումներխաղալիք- կատու, լուցկու տուփեր, էլեկտրական սարքերի պատկերներով նկարներ, մոդուլներ (խորանարդ) տուն կառուցելու համար Կատուներ, հեռախոս

Նախնական աշխատանքզրույց երեխաների հետ թեմայի շուրջ «Խաղերը երեխաների համար խաղալիքներ չեն»դիտում են նկարազարդումներ հրդեհավտանգ իրավիճակներմանկապարտեզի ոտանավորներ կարդալը « կատուների տուն» անգիր բանաստեղծությունները հրդեհային անվտանգություն.

GCD շարժում.

  1. Izingամանակի կազմակերպում

Ողջույն գրիչներ, ծափ-ծափ-ծափ:

Ողջույն ոտքեր, վերև, վերև, վերև:

Ողջույն հյուրեր, այս ժամին

Մենք շատ ուրախ ենք տեսնել ձեզ: (նստել աթոռների վրա)

Նրանք ոտքերը դնում են հավասարապես,

Մենք ձեռքերը դրեցինք ծնկներին

Մենք լսում ենք ուսուցչին

Ականջները բարձրացան:

  1. Խաղի իրավիճակ «Ու Կատուների խնդիր»

ԴաստիարակՏղաներ, ես և դու հավաքական աշխատանք կատարեցինք մեկ հայտնի մանկապարտեզի հանգի շուրջ « կատուների տուն» ... Հիշենք, թե ինչ է պատահել Կատու?

Թիլի-բոմ, տիլի-բոմ

Կրակ բռնել կատուների տուն.

Կատուն դուրս թռավ,

Նրա աչքերը ուռճացան:

Դաստիարակ: Եվ ահա նա Կատուն եկավ մեզ մոտ.

(Հնչում է տխուր մեղեդի)

Դաստիարակ: Կատուն լաց է լինում ու տխուր,

Նա տխուր տեսք ունի:

Տանը հրդեհ է բռնկվել

Դրանում եղած իրերն անմիջապես այրվեցին:

Ես կրակը մարեցի, ինչպես կարող էի

Այրվել են պոչը, թաթերը:

Fullyավալիորեն Կատու, սա է խնդիրը:

Խղճալ կատուն? - Այո՛: (երեխաները բոլորը միասին են)

(Երեխաները խաղալիք են արդուկում- Կատու)

ԴաստիարակՈւրեմն դու Կատուների խնդիր... Ինչ է պատահել Կատուներ?

Երեխաներ: Կրակ... Տունն այրվել է:

Դաստիարակ: Օգնության կարիք ունեմ Կատու... Նախ եկեք պատմենք, թե ինչու հրդեհներ.

  1. Րույց "Պատճառները հրդեհներ»

ԴաստիարակՍա նրա պատմությունն է մեզ համար Կատու:

Kittens ապրում էին տանը,

Նրանք մեծ չարագործներ էին:

Տարբեր խաղեր են խաղացել

Եվ մի օր նրանք տարան ...

Ի՞նչ են նրանք վերցրել: - կիմանաք, եթե ճիշտ կռահեք հանելուկ:

Ստվարաթղթե տանը

Լույսերն ապրում են:

Անզգուշորեն շոշափեք նրանց

Դեպի կրակը կհանգեցնի! (Լուցկի)

(Ուսուցիչը ցույց է տալիս լուցկու տուփի նկար)

Դաստիարակ: Խաղերը ցանկանում են խաղալ ձեզ հետ: Նրանք առաջարկում են լուսավորել դրանք:

Կարո՞ղ եմ խաղերի հետ խաղալ: Ինչու ոչ?

ԵրեխաներԿարող է առաջանալ կրակ.

Դաստիարակ: Ես ձեզ հրավիրում եմ տղաներ

Օգտակար գանձմամբ:

ՖԻMՄԻՆՈՒՏԿԱ (Երեխաները վեր են կենում աթոռների մոտ)

Խաղերը բոլորովին էլ խաղալիք չեն: (թափահարեք նրանց մատը)

Knowանաչեք երեխաներին և կենդանիներին:

Նախ լույսը երեխա է (ափերը միասին կրծքավանդակի մոտ)

Հետագայում - կրակ! - (ձեռքերը վեր, շարժեք մատները)

Կատակ այլևս չկա:

Միասին մարելու ենք

Prankster-light! (թափահարեք նրանց մատը)

Մի անգամ հարվածեք, մեկ անգամ հարվածեք (միասին փչում է)

Կրակն արդեն մարել է: (կռանալ ներքև)

ԴաստիարակՄեր բնակարաններում, տղաներ, շատ օգնողներ կան: Ի՞նչ սարքեր գիտեք: Անվանեք դրանք: (Ուսուցիչը ցույց է տալիս էլեկտրական սարքերի պատկերներ)... Այս սարքերը պետք է ճիշտ օգտագործվեն: Եթե \u200b\u200bվատ վերաբերվեն, մեր օգնականներն ու ընկերները կարող են վերածվել մեր թշնամիների: Էլեկտրաէներգիան և գազը կարող են վտանգավոր լինել մարդու համար:

Տղաներ, իմացեք, որ մատները, մատիտները և այլ առարկաները չեն կարող դրվել վարդակից: Տնից դուրս գալով `անհրաժեշտ է անջատել բոլոր էլեկտրական սարքերը վարդակից և խոհանոցի բենզինից, որպեսզի մեր բացակայության պայմաններում ոչինչ չհրդեհվի: Հրդեհները շատ վտանգավոր են... Խոշոր հրդեհները կարող են այրել անտառները, տները և նույնիսկ մարդկանց:

  1. Խաղի իրավիճակ «Dանգահարում 01»

ԴաստիարակՏղաներ, իսկ եթե պատահեր կրակորտեղ պետք է զանգահարենք

Երեխաներ: Հրշեջները հրդեհային վարչությունում

Դաստիարակ: Ինչ համար?

Երեխաներ: 01.

Դաստիարակ: Հիշեք, տղաներ, և դուք Կատու:

Կրակ մի փորձեք մարել ինքներդ ձեզ

Դու դեռ փոքր ես, որքան էլ փորձես:

Ավելի լավ է զանգահարեք 01

Ամեն ինչ բացատրեք հրշեջներին:

Որտեղ եք ապրում և որտեղ է այրվում

Մի պահ մեքենան կթռչի դեպի ձեզ:

Փորձենք այս համարը հավաքել հեռախոսով:

(Երեխաները հեռախոսով հավաքում են 01)

  1. Խաղի իրավիճակ «Մենք նոր ենք կառուցում կատուների տուն»

ԴաստիարակՈւրիշ ինչի՞ համար կարող ենք անել Կատուներ?

ԵրեխաներՄենք նրա համար նոր տուն կկառուցենք:

(Հնչում է ուրախ երաժշտություն: Երեխաները տուն են կառուցում մոդուլներից):

ԴաստիարակԹիլի-բոմ, տիլի-բոմ:

Մենք նոր տուն ենք կառուցել:

Փորագրված փեղկեր,

Պատուհանները ներկված են:

Կլինի Կատուն տանը ապրելու համար,

Ապրիր ու չտխրես:

Դաստիարակ: Եվ հիմա մենք մերն ենք Կատու եկեք ուրախացնենք. մենք նրան կպատմենք մանկապարտեզի հանգ:

(Երեխաները տնկարանային հանգ են ասում «Կիսոնկա-Մուրիսոնկա»)

Դաստիարակ: Ո՞րն ունի Կատուները տրամադրություն ստացան?

ԴաստիարակԻհարկե, լավ, ուրախ, քանի որ դու օգնեցիր նրան:

  1. Խաղ «Օգոնյոկ»

Դաստիարակ: Հիմա մենք ձեզ կսովորեցնենք Կատու խաղ... Ձեր ձեռքերում լույսեր ունեք: Ես կկարդամ բանաստեղծություններ, եթե տղաները ճիշտ վարվեն դրանց մեջ. Դու թաքցնում ես լույսը, ինչը նշանակում է դա կրակ չի լինի... Եթե \u200b\u200bդա ճիշտ չէ, մենք լույս ենք ցույց տալիս, և, հետևաբար, լինելու է կրակ... Զգույշ եղիր!

  1. Մաշան լուցկիներ չի վերցնում -

Գիտիկրակը ապրում է նրանց մեջ: (լույսը թաքնված էր)

  1. Լուցկիներն ուրախությամբ այրվում են:

Ես կխաղամ նրանց հետ: (լույսը ցույց տրվեց)

  1. Մենք կրակը կլցնենք ջրով,

Անտառ սկսած փրկել կրակը! (լույսը թաքնված էր)

  1. Գնչուները վազեցին տան ետևից:

Այնտեղ նա խաղում է կրակի հետ: (լույսը ցույց տրվեց)

  1. Ես հիմա գիտեմ, ընկերներ,

Որ կրակի հետ չես կարող խաղալ: (լույսը թաքնված էր)

  1. Ես հիմա գրիչ կվերցնեմ

Եվ ես այն ոլորելու եմ վարդակից: (լույսը ցույց տրվեց)

  1. Հիմա գնում եմ զբոսնելու

Ես բենզին չեմ անջատելու: (լույսը ցույց տրվեց)

  1. Ես և իմ բոլոր ընկերները գիտենք.

Դուք չեք կարող խաղալ լուցկու հետ: (լույսը թաքնված էր)

ԴաստիարակՀիշեք, լուցկիները խաղալիքներ չեն երեխաների համար:

Մի դիպչեք լուցկիներին. Լուցկիներում կրակ կա:

  1. ԱրդյունքՏղաներ, հիշեք Կատուների հրդեհային անվտանգության կանոնները.
  2. Funվարճանալու և խաղալու համար

Լուցկիներ մի՛ վերցրու:

Մի կատակիր, ընկերս, կրակով,

Որպեսզի հետո չփոշմանեմ:

  1. Ինքներդ կրակ մի վառեք

Եվ մի՛ թող ուրիշներին:

Նույնիսկ երեխան լույս է

Սկսած կրակը մոտ է!

  1. Գազ խոհանոցում, փոշեկուլ,

Հեռուստացույց և երկաթ

Թող դրանում ընդգրկվի միայն մեծահասակ,

Մեր վստահելի ավագ ընկեր:

  1. Թող փոքր լինենք

Միայն աճը կապ չունի:

Մենք միշտ պատրաստ ենք մեծահասակների համար

Օգնեք պայքարել կրակի դեմ:

  1. Մեդալներ շնորհելը «Երիտասարդ հրշեջ»
  2. Եզրակացություն