Корекційна заняття по сімейному вихованню. Конспект заняття для учнів дитячого будинку


Конспект заняття з суспільствознавства

Тема: "Родина. Члени сім'ї, їх обов'язки »

мета: закріпити знання дітей про родинні зв'язки, обов'язки членів сім'ї

завдання:

освітні:

Закріпити знання про основи сімейних взаємин.

Ознайомити з поняттями «рід», «родичі», «родове дерево».

Навчити розподіляти домашні обов'язки.

корекційні:

Корекція мислення через ігри та ігрові вправи

виховні

Виховувати дбайливе, дбайливе ставлення до членів сім'ї.

Робити щеплення шанобливе ставлення до старших.

Поповнювати активний словниковий запас дітей.

устаткування:

Презентація сім'ї, членів сім'ї;

Предметні картинки-символи занять членів сім'ї (книги, комп'ютер, газета, лялька, магнітофон та ін.)

Картки, на яких записані члени сім'ї та їх обов'язки;

Розповіді про сім'ю, записані на окремих смужках на кожного учня;

Зображення родового дерева на кожного учня;

Сердечка з вписаними в них іменами рідних;

Клейові олівці;

М'яч.

Хід заняття:

1. Організаційний момент:вітання, настрій на заняття

2. Введення в тему

Подивіться на картинку ( «Сім'я» слайд на презентації).

Хто на ній намальований? (Мама, тато, діти)

Як назвати одним словом? (родина)

Це слово має таємницю. Його можна розділити на два: СІМ Я.

Семеро таких, як я. Папа, мама, сестра або брат, бабуся і дідусь - найближчі люди.

Число 7 неподільне. Слово «сім'я» означає єднання і неподільність.

Сім'я створюється батьками. Від їх любові та злагоди сім'я стає міцною. У ній запанував мир. В одній родині всі чимось схожі один на одного. Якщо не особою, то голосом, ходою або звичками, схожістю характерів, загальними захопленнями і заняттями.

3. Основна частина

Давайте складемо розповіді про ваших сім'ях. Візьміть конверти, дістаньте смужки з пропозиціями, складіть з них розповіді.

Складаються розповіді про сім'ю. Індивідуальна робота. Розповіді зачитуються дітьми.

наприклад:

МОЯ СІМ'Я.

У мене велика родина.

Мого тата звати Олександр Олексійович.

Мою маму звати Наталія Миколаївна.

Мою сестру звати Світлана.

Ще у мене є бабуся.

Її звуть Марія Петрівна.

У нас дружна і міцна сім'я.

А чим люблять займатися ваші рідні?

Візьміть маленькі конверти, в них картинки із зображеннями різних предметів, які символізують заняття членів вашої сім'ї.

2-3 вихованця розповідають про улюблених заняттях членів своєї сім'ї.

Давайте ще раз звернемося до картинки, з якої ми почали наш урок.

Чим зайнята сім'я на цій картинці? (Відпочиває)

А може сім'я існувати, якщо всі будуть тільки відпочивати? (Немає)

Що ще повинні робити члени сім'ї? (Члени сім'ї повинні працювати)

Правильно, сім'я повинна працювати.

Зараз ми пограємо в гру, яка називається «Хто це робить у вашій родині?»

Гра з м'ячем

Вихователь по черзі кидає м'яч кожному учневі, звертаючись до нього з питанням: «Хто у вашій родині ...?»

Питання: - ходить на роботу;

Заробляє гроші;

Готує їжу;

прибирає;

Миє посуд;

стирає;

гладить;

Ходить в магазин за покупками;

Вчить уроки;

Перевіряє уроки;

Витирає пил;

Виносить сміття;

робить ремонт

Хто ж більше всіх трудиться в родині? (ненька)

Давайте справедливо розподілимо обов'язки між членами сім'ї.

Проводиться гра «Наші обов'язки». Дітям видаються картки, на яких написані домашні обов'язки, на дошці поміщаються картки, на яких написані члени сім'ї. В ході гри всі обов'язки по дому порівну розподіляються між членами сім'ї.

Гра «Наші обов'язки»

ненька

батько


заробляє гроші

заробляє гроші


прибирає

прибирає


Доглядає за дітьми

робить ремонт


готує їжу

гладить білизна


стирає


дочка

син


допомагає прибирати

допомагає прибирати


Миє посуд

виносить сміття


витирає пил

Ходить в магазин


Повернемося до нашої картинці. (Слайд на презентації) кого не намалював художник? (Дідуся і бабусю)

Дідусі й бабусі - це ваші родичі, члени вашої родини.

Папа, мама, брат, сестра, дідусь і бабуся - це РОДИЧІ, РІДНЯ, РІДНІ.

А що ж означає це слово «РІД»?

Порівняємо його з деревом. Як багато у дерева гілок, як багато листя. Але всі вони від одного стовбура, із загального кореня. Разом вони - одне дерево.

Так і у родичів. Вони походять від одного предка, який жив дуже давно. Ти і твої родичі - один рід.

Зараз кожен з вас складе родове дерево своєї родини.

Вихователь пояснює завдання: на картинку родового дерева наклеюються сердечка, в які вписані імена рідних, кожне на відведене для нього місце.

Складання родового дерева


Утворені родові дерева виставляються на дошку.

Підводиться підсумок.

4.Вивод по заняттю

Про що говорили на занятті? (про сім'ю)

Кого можна назвати сім'єю? (Маму, тата і дітей)

Сім'я - це чужі люди або родичі? (Родичі)

Як потрібно ставитися до членів своєї сім'ї? (Любити і піклуватися один про одного)

Любили тебе без особливих причин:

За те, що ти онук,

За те, що ти син,

За те, що малюк,

За те, що ростеш,

За те, що на маму і тата схожий ...

І ця любов до кінця твоїх днів

Чи залишиться таємницею опорою твоєї.

(В. Берестов)

Любіть, бережіть і дорожите своєю сім'єю - вашою опорою в цьому житті.

3. Заняття для батьків

Підвищення ефективності міжособистісного спілкування в сім'ї

мета: корекція дитячо-батьківських відносин.

завдання:створення оптимальних умов для усвідомлення батьками особливостей їх взаємин з дітьми, формування мотивації до їх зміни, пошук і апробація нових способів поведінки;

    отримання батьками інформації про вікові особливості розвитку дітей;

    формування і розвиток навичок рефлексії взаємин з дитиною;

    придбання дітьми нового чуттєвого досвіду при взаємодії з батьками.

Добрий день, шановні батьки! Ми хочемо почати нашу зустріч з питання: «Як ви думаєте, чому батьки і діти частенько сваряться?» Напевно, тому, що не розуміють один одного. Постараємося разом розібратися. З перших хвилин життя дитина розвивається як соціальна істота, адже перед ним розкривається світ людських відносин і предметів, перетворений громадською діяльністю всіх поколінь. Перед ним його батьки, його сім'я, сімейні взаємини - перше дзеркало людського спілкування, умова і джерело розвитку майбутньої особистості.

Відомий психотерапевт А.С. Спиваковская стверджує, що любов до дитини формується в процесі всього життя і діяльності людини. Батькам необхідно все життя вчитися любити своїх дітей, вчитися проявляти свою любов найбільш корисним для дитини чином. Любов до дитини творить не тільки особистість маленького чоловічка, вона здатна перетворити й удосконалювати дорослих, збагачувати їх духовний світ.

Глибокий постійний психологічний контакт з дитиною - то універсальна вимога до виховання, яке в однаковій мірі може бути рекомендовано всім батькам. Саме відчуття і переживання контакту з батьками, як психологічного, так і тілесного, дають можливість відчути й усвідомити батьківську любов, прихильність і турботу.

Порушення контактів у відносинах батько - дитина призводить до дисгармонії відносин.

Дитина вчиться тому,

Що бачить у себе в будинку,

Батьки приклад йому.

Хто при дружині і дітях грубий,

Кому мову розпусти люб,

Нехай пам'ятає, що з лишком отримає

Від них все те, чого їх вчить.

Коль бачать нас і чують діти,

Ми за справи свої в відповіді.

І за слова: легко штовхнути

Дітей на недобрий шлях,

Тримай в пристойність свій будинок,

Щоб не каятися потім.

Щасливі батьки, у яких життя - приклад для дітей, дзеркало для виправлення і зразок хороших справ. Отже, поведінка батьків, характер їх міжособистісних відносин створюють модель, на основі якої дитина оцінює роль батька і матері в сімейному колективі, у дітей формуються такі якості як мужність, жіночність.

Багато дітей говорять, що їх б'ють батьки. Чому? Можливо, хтось вважає, ніби без ременя нічого хорошого їх дитини вийти не може. Є три причини, за якими батьки б'ють дітей.

перша: багатьох з них в дитинстві били, значить. Це правильне виховання.

друга причина справжніх нещасть дітей - наша нестриманість, зриви, які бувають викликані не промахами хлопців, а сторонніми причинами. Ось слова одного хлопчика: «Батьки приходять додому злі, починають лаятися між собою, а коли їм це набридає, накидаються на мене і завжди вишукують, за що покарати". Це сама потворна форма самоствердження.

Достойно відповісти кривдникові не кожен може. А тут будинки, за щільно зачиненими дверима, можна дати собі волю. Можна кричати, все більше розпалюючи себе, і бити. Ось тут, буває, б'ють, чим попало, жорстоко, трапляються травми.

третя: б'ють від порожнечі, від гучної порожнечі всередині себе. Б'ють тому, що по-іншому розмовляти не вміють з дітьми. Слів не знають, не знаходять потрібних. А з усіх боків говорять про збільшену відповідальності батьків перед суспільством за виховання своїх дітей. Жах охоплює: а раптом не зумію виконати почесний батьківський обов'язок.

Батьківський праця - дуже важка праця. Це, мабуть, найважча на світі душевна робота. Вона вимагає сверхтерпенія, самоприборкування, пересіліванія втоми. Вона вимагає постійного самовдосконалення.

Ніколи не бийте своїх дітей! Бо жорстокість породжує зло, боягузтво, лицемірство, страх. Всі знають: бити дітей дуже шкідливо. І за медичними показаннями теж. По голові - це просто злочин, навряд чи хтось із б'ють батьків не бажає бачити своє чадо розумним. По руках лікарі категорично забороняють, так як тут багато нервових закінчень, пов'язаних з найрізноманітнішими органами. Удар по обличчю самий принизливий, він ніколи не забувається і ніколи не пробачить. Але справа ж далеко не тільки в медичні протипоказання. Сміливі і благородні люди виростають тільки з небитих дітей. Ризикована твердження? І все-таки лише людина, яка не чекає удару, може бути смів не тільки з підлеглими, може бути смів в ідеях, планах, може розмовляти з людьми, які не втягуючи інстинктивно голову в плечі. Неправда, що небитий, випещений і плекати дитина не готова до примхам долі, яка, як відомо, буває і б'є. Удари долі для нього несправедливість, з якою можна поборотися, яку потрібно подолати. Небитий не сприйме їх покірно, як належне, звичне. Але! Якщо ви раптом помітите, що ваша дитина сахається від вашого різкого руху, нехай це по-справжньому злякає вас.

Завжди батьків хвилювало питання виховання дітей, всі ми хочемо, щоб діти були хорошими, щасливими, добрими і добре вчилися. Ось кілька порад, які, можливо, комусь знайомі, а хтось почує їх вперше, кого-то вони змусять задуматися.

Порада перша : Не втручайтеся в справу, якою зайнята дитина, якщо він не просить допомоги. Вам дуже хочеться навчити, гримати, покарати. Не так миєш посуд, не так пишеш, не так складаєш іграшки. Реакція дітей на таке втручання різна: одні втрачаються, інші ображаються, а треті взагалі відмовляються робити. Згадайте себе, як вам було важко написати букву, часто підмести підлогу або забити цвях. Зараз вам ці справи здаються простими. Коли однорічна дитина вчиться ходити, ви ж не бурчіть на нього, а радієте за кожен новий самостійний крок.

Так само безглузді з психологічної точки зору критичні зауваження, звернені до людини, яка навчається що-небудь робити сам. Як же вчити, якщо не вказувати на помилки? Дитина ставиться до своїх помилок більш терпимо, ніж дорослі. Він задоволений тим, що у нього вже щось виходить. Чи не квапте його. І якщо ваші взаємини з дитиною позитивні - це вагома прибавка до загального результату навчання. Велике значення має і емоційний слід у душі дитини: задоволення або незадоволення від заняття, впевненість або невпевненість у своїх можливостях. І прояв інтересу до заняття дитини також сприяє засвоєнню умінь, навичок.

Порада друга : Спільна роздільна діяльність - включення батьків в заняття дитини. Це ситуація, коли дитина наштовхується на майже непереборну трудність і або просить допомоги сам, або зізнається у своїй безпорадності. У цій ситуації йому обов'язково треба допомогти. У той же час батьки повинні підвищувати ступінь самостійності дітей при виконанні уроків вдома. Самостійність є ключовими в рішенні і виховних та освітніх завдань. Самостійний дитина вміє прибрати за собою, підмести і вимити підлогу, проявляючи при цьому турботу не тільки про себе, а й про інших членів сім'ї.

Самостійність в побуті виховує волю, терпіння, вміння долати труднощі. Всі ці якості потрібні для успішного навчання. Хороші знання отримує той учень, який вміє їх добувати самостійно. Учитель лише направляє його думку і допомагає йому впоратися зі складним матеріалом. Але ця свобода навчання приходить із сім'ї, де вміло розвивали душу і тіло, діяли узгоджено, терпляче, в потрібний момент проявляли волю, розрізняли і брали достоїнства і недоліки дитини шляхом постійного спілкування з ним. Це нелегко, особливо в наш час, коли доводиться будь-якими способами забезпечувати матеріальне існування сім'ї, коли немає звички і часу розмовляти з дитиною по душам.

На жаль, багато тат і мам зводять своє спілкування з дітьми до перевірки домашнього завдання і заняттях при їх виконанні. У вихідні дні багато дітей сплять до 10-11 годин, потім дивляться телевізор, гуляють на вулиці, грають з друзями. Відсутня спільне домашнє читання, прогулянки, відвідування музеїв. Тече млява, нудна сімейне життя, що не розвиває ні дітей, ні батьків. І важкі, проблемні діти, діти з комплексами, неслухняні - це ті діти, у яких в родині не склалося спілкування, яких не розуміють дитину, неуважні до нього, пред'являють нереальні вимоги.

А. С. Макаренка вчив, що «у вихованні допустимі і строгість, і ласка, і різкість тону, і прохання, і вмовляння, і роз'яснення і навіть загроза ...». Але не можна зловживати нічим. Надмірна строгість без ласки не принесе користі. Ласкою в надмірній кількості можна виховати егоїста. Потрібно у всьому почуття міри.

Дитину потрібно приймати таким, який він є, любити його не за те, що він відмінник, а просто так. Нерідко ми повідомляємо дитині, що якщо ти будеш добре вчитися, закінчиш чверть на 4 і 5, перестанеш лінуватися і т.д., то ... Значить, ми його любимо при якомусь умови.

А в психології доведено, що потреба в любові, в потрібності іншому - одна з основних людських потреб. Її задоволення - необхідна умова нормального розвитку дитини. І при її відсутності у дитини виникають емоційні проблеми, відхилення в поведінці, а то і нервово-психічні захворювання. Можна висловити невдоволення окремими діями дитини, але не для себе самих. Можна засуджувати його дії, але не його почуття.

Тест «Які ви батьки»

Поставте собі, відповідаючи на питання, по 2 бали за кожну позитивну відповідь, по одному балу за відповідь "іноді". Негативна відповідь не принесе вам жодного балу.

    Чи вважаєте ви, що у вашій родині є взаєморозуміння з дітьми?

    Чи говорять з вами діти по душам, радяться чи у приватних справах?

    Чи цікавляться діти вашою роботою?

    Чи знаєте ви друзів своїх дітей?

    Чи бувають друзі вашої дитини у вас вдома?

    Чи беруть участь ваші діти разом з вами в господарських справах?

    Чи є у вас спільні заняття та захоплення?

    Чи беруть участь діти у підготовці до свят?

    Воліють чи діти, щоб під час дитячих свят ви були разом з вами?

    Чи буваєте ви разом з дітьми в театрах, на виставках, концертах?

    Чи обговорюєте ви з дітьми прочитані книги?

    Чи обговорюєте ви з дітьми телепередачі?

    Чи приймаєте ви в екскурсіях, походах, прогулянках?

    Чи вважаєте ви проводити з дітьми вільний час?

Підведемо підсумки:

    Якщо ви набрали більше 20 очок, то у вас все благополучно в спілкуванні з дітьми.

    Якщо в результаті вийшло по 10-20 очок, то вам необхідно подумати, що можна змінити.

    При результаті нижче 10 очок можна констатувати, що контакт з дітьми у вас не налагоджений.

Як бачите, тема нашої лекції була вибрана не випадково. Сім'я для дитини є одночасно і середовищем проживання, та виховної середовищем. Успішність формування особистості обумовлюється, перш за все, сім'єю.

Висновок. Напевно, нам всім, і батькам і педагогам, є над чим замислитися, попрацювати, щоб покарання і заохочення не пішли на шкоду дитині, не зробили його байдужим, слухняним зовні, замкнули його душу, зробили егоїстом, що визнає тільки матеріальне.

Відгук дитячого серця на добро і зло навколишнього світу - це одна з найбільш тонких сфер духовного життя особистості, де зливається і приватне, і суспільне, народжуються і затверджуються моральні переконання. Дитина повинна бачити світ не тільки очима, а й серцем.

Ні в якому разі не нав'язуючи, а, тільки радячи, пропонуємо вам десять заповідей .

    Не чекай, що твоя дитина буде таким, як ти. Або таким, як ти хочеш. Допоможи йому стати не тобою, а собою.

    Не думай, що дитина належить тільки тобі.

    Чи не вимагай від дитини плати за все, що ти для нього робиш: як він може віддячити тобі? Він дасть життя іншому, це незворотний закон подяки.

    Чи не зганяй на дитині свої образи, щоб в старості не їсти гіркий хліб, бо що посієш, те й зійде.

    Не стався до її проблем зверхньо, \u200b\u200bтяжкість життя дана кожному під силу, і будь упевнений, йому його ноша важка не менше, аніж тобі твоя. А може і більше. Тому що у нього ще немає звички.

    Не принижуй.

    Чи не муч себе, якщо не можеш чогось зробити для своєї дитини, мучся - якщо можеш і не робиш.

    Пам'ятай - для дитини зроблено недостатньо, якщо не зроблено все.

    Умій любити чужу дитину. Ніколи не роби чужому те, що не хотів би, щоб інші зробили твоєму.

    Люби свою дитину будь-яким: неталановитий, невдахою, дорослим. Спілкуючись з ним, радуйся, бо дитина - це свято, яке поки що з тобою.

Для роздуми хочемо запропонувати вірш Сільви Капутикян.

Ти не відмінник, мій хлопчик, немає,

Додому не приносиш грамот - нагород,

І інші матері мені у слід

З доброї заздрістю світу не бачать.

Я в глибині твоєї бачу, синку,

Під шорсткою і грубою корою,

Чисте золото, ясний потік,

Душа твоя світла б'ється часом.

Може, зіркою тобі не блиснути,

Звань не буде, талантів немає,

Але серцем розкрийся, пускаючись у дорогу,

Блисни і людям віддай свій світ,

Будь людиною, мій хлопчик, будь! ...

Приємно було з вами зустрітися, обговорити важливу проблему, допомогти вам. Спасибі.

додаток

Анкета «Які ми батьки»

Чи часто ми замислюємося над тим, чи добрі ми батьки для наших дітей і справляємося чи з нашими обов'язками вихователів? Отже, які ми батьки?

Перевірте себе, відповівши на питання: так, ні, іноді.

1. Чи стежите ви за статтями в журналах, програмами по телебаченню і радіо на тему про виховання? Чи читаєте час від часу книги на цю тему?

2. Ваша дитина зробив вчинок. Задумаєтеся ви в такому разі, чи не є його поведінка результатом вашого виховання?

3. Одностайні ви з вашим чоловіком у вихованні дітей?

4. Якщо дитина пропонує вам свою допомогу, чи приймете ви її, навіть якщо при цьому справа може затриматися, а то і зовсім зупинитися?

5. Чи використовуєте ви форму заборони або наказу лише тоді, коли це дійсно необхідно?

6. Чи вважаєте ви, що послідовність є один з основних педагогічних принципів?

7. Чи усвідомлюєте ви, що навколишнє середовище, що оточує дитину, надає на нього істотний вплив?

8. Чи визнаєте ви, що спорт і фізкультура мають велике значення для гармонійного розвитку дитини?

9. Чи зумієте ви не наказати, попросити про щось свою дитину?

10. Чи неприємно вам відбуватися від дитини фразами типу: «У мене немає часу» або «Почекай, поки я закінчу роботу»?

За відповідь да \u003d 2 очка; за відповідь іноді \u003d 1 очко; за відповідь немає \u003d 0 очок.

Менше 6 очок. Про сьогодення вихованні ви маєте досить туманне уявлення. І хоча кажуть, що почати ніколи не пізно, радимо вам не сподіватися на цю приказку і не зволікаючи зайнятися підвищенням своєї освіти в цій області.

Від 7 до 14 очок. Ви не робите великих помилок у вихованні, але все ж де в чому над собою і своїми результатами в цій галузі вам варто було б задуматися. А почати можна з того, що найближчий вихідний повністю присвятити дітям, забувши на час приятелів і виробничі проблеми. І, будьте впевнені, діти вас повністю за це винагородять. Більше 15 очок. Ви цілком справляєтеся зі своїми батьківськими обов'язками. І, тим не менш, не вдасться ще дещо трохи поліпшити?

«Сім'я - опора моя»

. Конспект корекційного заняття з використанням ІКТ.

мета: вчити доброму та бережного ставлення до своїх близьких, виховувати гордість за свою сім'ю, підвести до розуміння учнів необхідність зберігати традиції і звичаї сім'ї.

завдання : Формування морального обов'язку дітей перед батьками;

визначення ролі дитячого участі в турботах по будинку і в створенні теплих

сімейних відносин;

розвиток здібностей комунікативного спілкування;

розвиток позитивних емоцій і почуттів, пов'язаних із заданою проблемою.

Устаткування:: інтерактивна дошка, мультимедійна презентація «Сім'я - опора моя»;2 листи ватману, фломастери, папір, авторучки; плакат, на якому зображено жовте сонце з 7-ю променями, в центрі 7-Я, поруч - хмаринка,

Хід заняття:

Привітання. Вправа на згуртування колективу «Назви число»

Кожен з учасників, по черзі виступаючи в ролі ведучого, називає будь-яке число від 1 до числа, рівного кількості учасників в групі. Повинно одночасно встати стільки людина, яка кількість названо. Якщо це вдалося, то ведучим стає наступний учасник, якщо не вдалося - колишній ведучий називає нові числа до тих пір, поки завдання не буде виконано.

Основна частина.

Асоціації на вираз «Мій будинок»

СЛАЙД 1

Вам відомий вислів «Мій будинок - моя фортеця». А що для вас ваш будинок, в якому живуть близькі і рідні вам люди? Фортеця, колодязь, вітрильник, корабель або щось інше?Неповнолітні висловлюють свої асоціації на вираз «мій дім».

СЛАЙД 2

Бесіда.

Кожному з нас потрібно таке місце, де не треба вдавати, де тебе не обдурять, де тобі спокійно і добре, де можна відпочити душею. Я сподіваюся, що ваш будинок теплий, сонячний, затишний. Чиїми стараннями це досягається в ваших родинах? Раніше про дім і сім'ю говорили з великою повагою. Сім'ї на Русі були великі і дружні. Жили весело. Поважали старість, оберігали младость. Навколо кожного з нас багато рідних (бабусь, дідусів, дядьків, тіток і т.д.), з ними ми пов'язані незримими нитками. Всі ці незримі нитки утворюють родовідне дерево. Якщо перевернути малюнок, тоді дерево перетвориться в корінь, з якого ви і виросли. Кажуть: «У нього міцне коріння». І той рід сильний, який предків пам'ятає і шанує.

Скажіть тільки чесно і відверто:

Чи знаєте ви звідки ви родом?

Хто запропонував вам дати то ім'я, яке ви носите? На честь кого вас назвали?

Чи пишете ви листи, шлёте чи вітальні листівки вашим родичам, які живуть далеко?

У кожної людини є свій будинок. Слова «Отчий дім», «сім'я» входять в нашу підсвідомість з перших днів життя. Сім'я - це великий дар.

І сьогодні на занятті ми поговоримо про сім'ю.

Як ви вважаєте, що таке сім'я?(Запис варіантів відповідей на дошці)

Для чого людині потрібна сім'я?

СЛАЙД 3.

Вправа «Сім'я або ...»

Ми поділимося на 2 підгрупи і будемо розігрувати ситуації. Перша група - прихильники сімейного способу життя. Їх завдання - переконати свого партнера в тому, що без сім'ї людина не може бути щасливою, здоровою. Він не зможе нормально працювати і виконувати свої громадянські обов'язки, такі люди частіше хворіють і скоюють злочини і т.д. Щоб переконати, потрібні не тільки слова, а й серйозні аргументи, і аргументи, в тому числі на прикладі своєї сім'ї. Друга група - прихильники самотньо способу життя. Їх завдання, відповідаючи на доводи і аргументи прихильників сімейного життя, відстояти свою точку зору. Їм також потрібні певні доводи, щоб їх змогли вислухати і погодитися, якщо ці аргументи будуть переконливими.

Після цього обговорюються ті аргументи, які наводилися за сім'ю і проти, педагог записує їх на ватмані під заголовками «за» і «проти». На основі записів робиться висновок про необхідність сім'ї і про величезну роль сім'ї в сучасному суспільстві.

Метафорична гра «Царівна - жаба»

Пропоную вам згадати російську народну казку «Царівна - жаба».

Було у царя три сини, час минав, сини підросли і стали молодцями, прийшла їм пора одружитися. Зібрав батько синів і дав їм свій наказ: «Діти мої милі, візьміть кожен по стрілі, натягніть свої луки, та пустіть стріли в різні боки; на чий двір стріла впаде, туди і сватів пускайте ».

У старшого брата стріла впала на боярський двір; у середнього - на купецький двір, а у молодшого - полетіла стріла на брудне болото і підхопила її жаба - квакушка.

Згадаймо, що Іван - царевич сказав жабі - жаба при зустрічі: «Як мені за себе квакушку взяти? Жаба мені не рівня! ». Але робити нічого, і взяв він її до палацу ...

Зараз ви, розділившись на 2 підгрупи, будете працювати над цією казковою ситуацією. Підгрупах «Івани - принци» і «Царівни - жаби» для зручності, щоб не заважати один одному, пропоную розійтися в різні боки кабінету.

Завдання для «Іванов - царевичів»: напишіть на ½ аркуша ватману за яких умов Іван - Царевич захотів би одружитися на жабі? Варіанти можуть бути найнеймовірнішими.

Завдання для жаб: напишіть на ½ ватману що може запропонувати Івану - Царевичеві жаба, щоб він захотів одружитися з нею. Варіанти можуть бути самими незвичайними.

Потім вихователь пропонує вивісити обидва плаката поруч один з одним і презентувати спочатку рішення «жаб», а потім - «Іванов - царевичів». Педагог підкреслює ті варіанти, які збігаються між собою, потім виокремлює нові варіанти, яких немає у Івана - Царевича, а також ті, які суперечать його ідеям.

Тема нашого сьогоднішнього заняття пов'язана з сім'єю, подружніми стосунками. Подивіться, Іван -Царевіч це потенційний наречений, чоловік, а Жаба - це потенційна наречена, дружина. Однак, вона мало приваблива для нього, але якщо з'ясувати, чого хоче Іван, його мотиви і інтереси, то, можливо, ми зможемо зрозуміти, з яких мотивів молоді люди прагнуть створити сім'ю.

СЛАЙД 4.

Отже, сім'я - це союз двох осіб, чоловіки і жінки, які в процесі спільного життя готові розділяти не лише радості, але і труднощі, а часом - прикрості.

Подумайте, через що найчастіше у вас виникають конфлікти в родині?Хлопці обговорюють проблему в команді, потім висловлюють свої думки.

Легенда про сім'ю

У Стародавньому Китаї жила дивовижна родина з 100 чоловік. Панували в ній лад, любов і повагу. Слава про сім'ю дійшла до самого імператора, і він відвідав цю родину. Переконавшись, що чутка нічого не перебільшила, імператор запитав у старійшини сім'ї: «Як вдається вам жити в мирі та злагоді, чи не сварячись і не ображаючи один одного»? У відповідь старійшина назвав лише одне слово. Яке?

Хлопцям пропонується відгадати це слово. (ТЕРПІННЯ)

Висновок. Навчіться володіти своїми емоціями, і це допоможе вам регулювати відносини з рідними.

Перегляд презентації.

СЛАЙД 5-10.

Заключна частина. Підведення підсумків.

Ви теж станете батьками! Якими ви будете мамами, татами? Чи замислювалися ви над цим питанням?

Ми сьогодні з вами з'ясували, що «погода в домі» залежить багато в чому і від вас самих. Розгонимо хмари над нашим будинком!(Педагог прибирає хмаринку з плаката із зображенням сонця).

СЛАЙД 11.

Добрі діти - дому вінець, худі діти - дому кінець.

Одна із заповідей Христа говорить: «Шануй батька свого і матір, щоб добре велося тобі» .У посланні апостола Павла сказано почитай, а не люби. Відчуваєте різницю? Мова йде про борг перед батьками. Любити можна несвідомо. Борг же вимагає осмислення і душевної роботи.

СЛАЙД 12.

Бачите, хлопці, як багато залежить від вас?

Корекційна заняття по темі:"Моя сім'я".

цілі: 1) допомогти дітям усвідомити роль сім'ї в житті людини;

2) розвивати творчі та комунікативні здібності учнів; прищеплювати навички співпраці з іншими людьми

3) прищеплювати шанобливе ставлення до членів своєї сім'ї.

4) виховувати любов і повагу до своїх близьких, доброзичливе ставлення до своїх товаришів, почуття відповідальності за свою команду.

5) працювати над словесним наголосом.

Хід заняття.

    Привітання в ігровій формі.

Встаньте будь ласка в коло, посміхніться, потисніть одне одному руки і привітайтеся.

2.Установочная физкультминутка.

Дощик капнув на долоньку,

На квіти, і на доріжку,

Дощик ллє, ой-ой-ой,

Побігли ми додому,

Прибігли ми і сіли.

3. Хлопці, давайте пограємо в гру під назвою«Хто допоможе? ». Я буду задавати вам питання, а ви, подумавши, станете мені відповідати.

Всі хлопці люблять смачненько поїсти. Хто ж в будинку краще всіх приготує вечерю?
- Все, звичайно, вгадали - це наші мами.
- А тепер послухайте інші питання.

Хто навчить цвях забити. Дасть машину покермувати?

Всі ви знаєте, хлопці,- це наш улюблений (тато.).

А хто це? Послухайте питання.

Хто шкарпетки внучатам в'яже, казку стару розповість, з медом дасть оладки -це наша бабуся.

Він - чоловік і він сивий, татові - тато, мені він- дід.


- Хто порадує п'ятіркою? Хто допоможе вимити терку?
- Хто піде гуляти з собакою?
- Хто виллє квіти?
- Ці нескладні справи під силу дітям - синам і дочкам.

Мами, тата, і їхні діти - сини і дочки. Вони всі рідні люди, вони живуть в одному будинку, вони все допомагають один одному. Вони всі люблять один одного і розуміють.
- А яким, одним словом ми можемо об'єднати цих людей?

Ребус «7 я»
- Це сім'я. Без сім'ї людям дуже важко.

4. Я пропоную вам підібрати слова-визначення до слова «сім'я».

Сім'я-яка? (Дружна, велика, міцна, весела, надійна і т. Д.)

5 . Розповідь дітей про сім'ю. (Використовуючи малюнки сім'ї, фото, діти розповідають про сім'ю)

«... Краще моїх предків немає!
Вони мені дарують посмішок світло.
Вам сказати хочу серйозно:
Для мене вони, як зірки! » Аліна

Мою маму звуть Наталья. Вона працює медсестрою. Мого тата звати Гена. Він - пожежник. (Деркачёва Аліна)

«Велика у мене сім'я,
Але найголовніший в ній
Звичайно я!" (Ісаков Данило.)

Я Ляшков Данило. Папа-Саша, брат-Артем. Ми живемо в місті Воронежі.

Моя мама-кухар. YOе звуть Світлана.

Мій тато працює на цукровому заводі. Його звуть Альоша.

Мою маму звуть Наталья. Ми живемо в селі. (Грошев.)

6.Родітелі дають ім'я своїй дитині. Ім'я визначає долю людини, визначає його риси характеру. Готуючись до заняття, діти знайшли, що позначають їхімена.

Наостанок ( зменшувальне ім'я від Анастасії) - найпоширеніше ім'я героїнь російських казок. Дівчинці з таким ім'ям на роду написано бути найкрасивішою, найрозумнішою, найніжнішою.

Аліна. Дівчинка з цим ім'ям - справжня фантазерка і видумщіца, вона весь час вигадує якісь історії або гри. Ця дівчинка - непосида і пустунки, але зате вона не примхлива, рідко плаче і ніколи не скаржиться.

Данило - спокійний і добрий хлопчик. Характером більше схожий на матір. Хворіє мало. Любить рухливі ігри, товариська, постійно оточений друзями.

Сергій - турботливий хлопчик, здатний до співпереживання. Він сумлінну і обов'язковий, майже завжди виконує свою обіцянку.

На пелюстки діти наклеюють своє фото і характеристику. Виходить ромашка.

7 . Пальчикова розминка «Считалочка».

- Хлопці, давайте згадаємо считалочку і розімніть наші пальчики. Поставте перед собою руку з відкритою долонею і загинайте пальці, починаючи з великого.

Цей пальчик - бабуся,
Цей пальчик - дідусь,
Цей пальчик - мама,
Цей пальчик - папа,
Цей пальчик - буду я -
Це вся моя сім'я.

8. Фізкультхвилинка «Як живете? »

Як живете? - ось так! (Показують великий палець правої руки)

Як йдете? - ось так! (Ходьба на місці)

А біжите? - ось так! (Біг на місці)

А шаліте? - ось так! (Вдаряють долоньками по надутим щоках)

На занятьях як сидите? - ось так! (Руки поличкою перед собою)

Покажіть, як ви спите? - ось так! (Долоньки притиснуті один до одного і притиснуті до щоки)

До сонця тягнете долоньки? - ось так! (Тягнуть долоні вгору)

Як сидите біля віконця? - ось так! (Кулачком підпирають щоку)

Дякую всім за увагу, чекає вас нове заданье.

9.Древо класу .

А зараз ми зробимо незвичайне дерево - символічна секвойя, де стовбур і коріння - це батьків, а зелена крона - долоньки дітей. І в підсумку сталося неймовірне диво - народження нової великої численної родини - родини класу.

10. Наприкінці заняття для закріплення я хочу задати вам кілька питань: :

1. Скільки людей у \u200b\u200bвашій родині?

2. Як можна ласкаво назвати бабусю?

3. Чи може дідусь бути татом?

4 .. Хто старше бабуся або мама?

5. Як звуть мамину маму?

6. Як можна ласкаво назвати маму?

6. Хто молодший тато чи дідусь?

7. Хто в сім'ї найголовніший?

11.В кінці заняття ми прочитаємо все разом вірш про сім'ю:

Сім'я-це щастя, любов і удача,

Сім'я-це влітку поїздки на дачу.

Сім'я-це свято, сімейні дати,

Подарунки, покупки, приємні витрати.

Народження дітей, перший крок, перший лепет,

Мрії про хороше, хвилювання і трепет.

Сім'я-це праця, один про одного турбота,

Сім'я-це багато домашньої роботи.

Сім'я-це важливо!

Сім'я-це складно!

Але щасливо жити без сім'ї неможливо!

    Підсумок. Закріплення результатів заняття.

Я хочу, щоб ви зараз закрили очі і представилисобі щось дуже хороше, що було в житті вашої родини. Уявіть ласкаву маму, справедливого тата, сестру або брата з якими ви часто разом граєте. Ви відчуєте, як вам стало тепло і радісно і як легко стало вашій душі ...
Запам'ятайте, що ви зараз відчуваєте і збережіть ці відчуття в пам'яті.

Відкрийте очі.
- Хлопці, про що ми сьогодні говорили?

конспект заняття

«Мир семьи»

мета: виховувати ставлення до сім'ї як до базової цінності суспільства.

завдання:

освітні: розкрити поняття «сім'я», «сімейні цінності».

Розвиваючі: розширювати кругозір, сприяти розвитку комунікативних якостей, умінню працювати в групі, розвивати творчий потенціал дітей.

виховні: виховувати у дітей моральні якості особистості, добрі взаємини між дітьми в групі, ціннісне ставлення до себе і оточуючих.

устаткування:

Намальована поляна, паперові птиці, будинок із зображенням «7-я - наша група», зірки-орігамі, прислів'я для гри, роздавальний посібник для практичної роботи, комп'ютер з відеосюжетом «Притча про зірку», пісні «Мир схожий на кольоровий луг», «Твори добро», афоризми про сім'ю, фломастери, свічка.

Хід заняття:

вихователь:

Добридень! Я вдячна вам за те, що ви прийшли на цю зустріч.

Давайте дамо один одному руку, посміхнемося сонечку - пустимо по колу іскорку гарного настрою.

Хлопці, що найголовніше в житті для кожного з нас? (Родина)

Тема нашого години лірична:

Місце особистого в загальному строю,

Щоб міцніла осередок первинна,

Всебічно обговоримо сім'ю.

Англійський психолог, філософ Френсіс Бекон говорив: «Любов до Батьківщини починається з сім'ї».

Сім'я - найголовніше в житті для кожного з нас. Сім'я - це близькі та рідні люди, ті, кого ми любимо, з кого беремо приклад, про кого піклуємося, кому бажаємо добра і щастя.

Кожному з нас потрібно таке місце, де не треба вдавати, де тебе не обдурять, де тобі спокійно і добре, де можна відпочити душею. Таке місце - будинок, сім'я. (Показую плакат у вигляді будинку «7-я - наша група»)

Що ж означає слово «сім'я» по-вашому? (Діти відповідають по колу визначення «Сім'я»)

Сім'я - скільки в ньому загадок, воно ділиться на два слова: «сім» і «я». Воно говорить «сім'я» - це семеро як я. Число сім не ділиться, воно вважається особливим і нагадує про те, що «сім'я» теж єдина і неподільна.

Давайте подивимося інсценування казки Василя Олександровича Сухомлинського «Пелюсток і квіточку». (Перегляд казки в ісполеніі дітей)

«Пелюсток і Квітка»

Розцвів білий Квітка жоржини. Літали над ним бджоли і джмелі, брали нектар. У Квітці сорок два Пелюстки. І ось один Пелюсток загордився! «Я найкрасивіший. Без мене квітка не цвіте. Я найголовніший. Ось візьму і піду - що мені? »

Піднатужився Пелюсток, виліз з Квітки, зістрибнув на землю. Сів в кущику троянди і дивиться, що буде робити Квітка. А Квітка, Як ні в чому не бувало, посміхається сонечку, кличе до себе бджіл і джмелів. Пішов Пелюсток, зустрічає Мурахи.

Ти хто? - запитує Мураха.

Я - Пелюсток. Найголовніший. Найгарніший. Без мене і квітка не цвіте.

Пелюсток? Знаю пелюстку в квітці, а на двох тоненьких ніжках, як ти, - не знаю.

Ходив Пелюсток, ходив, до вечора засох. А Квітка цвіте. Квітка і без однієї пелюстки - квітка. А пелюстка без квітки - нічого.

вихователь:

Скажіть, хлопці, чому загинув пелюстка? А як ми можемо застосувати цю казку до життя людини? (Відповіді дітей)

У родині точно так же все пов'язані один з одним, і тільки всі разом сильні. Тільки в сім'ї, єдності з родичами, людина щаслива по-справжньому.

Мені здається, що і нашу групу можна назвати сім'єю. Адже нас з вами багато що об'єднує: ми дбаємо один про одного, допомагаємо, у нас є спільні інтереси, улюблені заняття і навіть сімейні традиції.

Скажіть свою думку - чи вважаєте ви нашу групу сім'єю? Що нас об'єднує в сім'ю? (Відповіді дітей. Потім вибирають картки з потрібними відповідями, поміщають в будинок «7-я - наша група», роблять узагальнення).

1.Занятія

2.Досуг

3.Традіціі

4.Труди

5.Увлеченія

6.Меропріятія

7.Отдих

8.Школа

Послухайте вірш про нашу сім'ю.

вихованець:

Сім'я - це наше щастя, любов і удача,

Сім'я - це свято, сімейні дати.

Народження дітей, перший крок, перший лепет,

Мрії про хороше, хвилювання і трепет.

Сім'я - це праця, один про одного турбота,

Сім'я - це важливо!

Сім'я - це складно.

Але щасливо жити одному неможливо!

Завжди будьте разом, любов бережіть,

Хочу, щоб про нас говорили друзі:

Яка гарна Ваша сім'я.

вихователь:

Добре, коли все швидко і дружно справляються з домашніми справами і залишається вільний час для улюбленого заняття. У багатьох сім'ях прийнято вільний час проводити разом: обмінюватися новинами, обговорювати події, читати вголос книгу, слухати музику, дивитися улюблену телепередачу, жартувати, разом гуляти, грати.

І зараз ми з вами трохи відпочинемо і пограємо.

Гра «Плутанина».

Діти стоять у колі, взявшись за руки. Ведучий виходить із кімнати. Чи не розчіплюючи рук, гравці заплутуються в колі. Завдання, що водить - повернути дітей в коло.

вихователь:

Молодці! Завдання було веселим і цікавим, чи не так? Скажіть, що допомогло вам впоратися з ним? Як вдалося досягти мети? (Відповіді дітей)

Так, взаємодопомога, підтримка, довіра один до одного допомогли вам впоратися з цим завданням.

Тільки розуміючи один одного і ввічливо ставлячись один до одного, можна уникнути сімейних сварок, підтримка членів сім'ї допоможе впоратися з будь-якою важкою ситуацією, а доброта в сім'ї допомагає зберегти спокій і затишок. А найголовніше і найважливіше - щоб у родині був мир і лад.

Світ сім'ї - це радісний будинок, його затишок і тепло.

Які якості важливо виховати в собі, щоб зберегти цей затишний і теплий світ сім'ї? (Працьовитість, старанність, відповідальність, готовність прийти на допомогу, терпимість, взаємодопомога, взаєморозуміння, вміння поступатися один одному, гостинність).

Давайте спробуємо створити наш «Мир семьи».

У вас на столах чарівні птахи, які допоможуть вам запам'ятати ці якості. Потрібно розмістити їх на казковій галявині. (По черзі виходять діти, читають визначення якостей, роблять узагальнення: чому важливо виховувати в собі ту чи іншу якість).

Американський філософ Джордж Сантаяна казав: «Сім'я - один із шедеврів природи». І цей шедевр природи - наш «Мир семьи», де є затишок, тепло і гармонія. (Діти співають Пісню «Світ схожий на кольоровий луг»)

Але в сім'ї не так-то просто підтримувати сімейне вогнище, родинне тепло. Що ще, на вашу думку, необхідно для створення міцної сім'ї? (Любов, повага, лад, турбота, взаєморозуміння, терпіння, дружба, гумор, такт, гарний настрій, доброта).

Давайте зберемо сонячні промені в єдине ціле. (По черзі виходять діти, читають визначення до вислову «Міцна сім'я» і поміщають на казкову галявину навколо сонця).

Сім'я - це маленьке сонце, завдяки якому нам тепло, затишно. Воно притягує до себе. І всі ми: і дорослі, і діти, повинні зробити так, щоб це сонце світило завжди, даючи нам любов, ласку, об'єднуючи нас, охороняючи нас все життя.

«Будинок звели - шапку одягнути» - говорить російське народне прислів'я. У народі існує безліч прислів'їв і приказок про будинок, про сім'ю. А які пам'ятаєте ви?

    Мій дім моя фортеця.

    В гостях добре а вдома краще.

    Вдома і стіни допомагають.

    У сім'ї і каша густіше.

    Сім'я в купі, не страшні і хмари.

    Яблуко від яблуні недалеко падає.

    Діти, що квіти: догляд люблять.

    Сімейна злагода всього дорожче.

    У родині розлад, так і вдома не рад.

Перед вами прислів'я. Але, помилково складача, вони переплутані. Потрібно повернути їм первісний вигляд, з'єднавши стрілками.

1. Коли сім'я разом ... (так і душа на місці).

2.Семья без дітей ... (що квітка без запаху).

3. Відповідно сім'ю ... (і горе не бере).

4.Семья - грубка: як холодно ... (всі до неї збираються).

5.Дружная сім'я ... (і землю перетворює в золото).

6. У сім'ї любов так рада ... (так і потреби немає).

7.На що скарб ... (коли в сім'ї лад).

8.Ізба дітьми ... (весела).

9.Семья сильна ... (коли дах одна).

Молодці, хлопці! Ви впоралися з цим завданням на «відмінно».

Скажіть, чому люди не люблять жити на самоті? Для чого вони шукають супутників життя, виховують дітей, набувають друзів? (Відповіді дітей)

Пропоную вам подивитися невеликий відеосюжет про сім'ю «Притча про зірку». (Перегляд відеосюжету)

Давним-давно, багато століть тому, так багато зірок на небі, як тепер, не було. У ясну ніч можна було побачити тільки одну зірочку, світло якої був яскравим, то дуже тьмяним. Одного разу Місяць запитала у зірочки: «Зірочка, чому твій світ такий різний: то яскравий, який вказує дорогу навіть вночі, то тьмяний і непомітний»? Зірочка довго мовчала, а потім, зітхнувши, відповіла: «Свет мой стає тьмяним тоді, коли мені самотньо. Адже поруч зі мною немає жодної зірочки, схожою на мене. А так хочеться бачити і чути когось поруч із собою! «А в які ночі твій світ стає яскравим?» - запитала Луна. «Мій світ стає яскравим тоді, коли я бачу, що поспішають подорожніх. Мені завжди було цікаво дізнатися, що їх вабить в

дорогу, куди вони так поспішають »? «Ти дізналася таємницю поспішають мандрівників»? - запитала Луна. «Так, - відповіла Зірочка. - Одного разу я задала це питання мандрівникові, який був довгий час у дорозі. Він виглядав ізнемождённим і дуже втомленим від довгої дороги, кожен крок давався йому з великими труднощами, але очі ... ». «А якими були його очі»? - здивовано запитала Луна. «Вони світилися в темряві від щастя і радості», - відповіла, важко зітхнувши Зірочка і продовжила. - Чому ти радієш, мандрівник »? І він відповів: «Замерзаючи в снігу, голодуючи без шматка хліба, задихаючись від спеки, я крокував вперед, долаючи всі перепони, бо знав: вдома мене чекає тепло і затишок, турбота і щирість моєї сім'ї - дружини, дітей, онуків. Заради їхніх щасливих очей я готовий зробити навіть неможливе ». Зірочка замовкла, а потім відповіла: «Ось з тієї самої пори я і намагаюся дарувати якомога більше світла тим мандрівникам, які несуть щастя в свій будинок, в свою сім'ю». Місяць подивилася на Зірочку і запитала: «Моя маленька помічниця! А ти хотіла б мати свою сім'ю? » «А хіба це можливо»? - з надією запитала Зірочка. Місяць, не кажучи більше ні слова, махнула рукавом золотого шати, і ось же мить на небі засяяли тисячі нових зірок, які блимали своїм неповторним мерехтливим світлом маленької Зірочці, як ніби говорили: «Ми поруч, ми тут, дорога, ми тепер - одна РОДИНА"!

вихователь:

Кожна людина повинна бути комусь потрібен, повинен про когось піклуватися, кому-то допомагати. Людям хочеться з кимось розділити свою радість і печаль, хочеться, щоб їх чекали, любили, хочеться створити свою щасливу сім'ю.

Весь народ - наша велика родина. Історія кожної сім'ї - частка історії Батьківщини. Ми з вами теж частинка своєї Батьківщини. І наскільки згуртованою і міцною буде наша група, наша сім'я, залежить від тих якостей, які ви в собі виховуєте.

Десь далеко у Всесвіті висвітлює життєвий шлях кожної родини нашої неосяжної країни велика яскрава зірка.

Зірка - це символ єдності і згуртованості. Давайте запалимо свої маленькі зірочки - символи душевного тепла і спокою, любові, розуміння і миру в нашому домі. (Діти прикріплюють зроблені заздалегідь зірочки по техніці «орігамі» до вікон будинку).

Мені дуже хотілося б, щоб ніколи не згасав цей світ у ваших вікнах, де тепло і затишно усім нам.

Постарайтеся, щоб так і було!

Великий радянський педагог Василь Олександрович Сухомлинський сказав: «Сім'я - це та первинне середовище, де людина повинна творити добро».

(Діти співають пісню «Твори добро». Горить свічка. Вона передається по колу).

Наше заняття підходить до кінця. Дуже хочеться, щоб все те, що ви сьогодні дізналися, залишилося з вами, щоб вам ваш будинок був зігрітий душевним теплом, затишком і любов'ю.

Дякую всім за участь, за вашу активність.