Заняття в дітьми даунами 5 6 років. Конспект заняття для дитини з синдромом дауна


Конспект розвивального заняття

по індивідуальної корекційної роботи

з дітьмиVIII виду

Конспект розвивального заняття.

цілі:

1) формувати і розвивати довільну увагу, наочно-образне мислення; 2) розвивати властивості уваги: \u200b\u200bобсяг, стійкість, концентрацію, переключення; 3) формувати і розвивати розумові операції: аналіз, синтез, порівняння; 4) збагачувати зорові образи і уявлення; 5) формувати вміння виділяти головні ознаки предмета.

устаткування:ілюстрації до завдань, медаль.

Хід заняття:

Андрій, здрастуй! Подивися за вікно. Яка зараз пора року?

Сьогодні ми пограємо в гру: «понаблюдай за навесні»

Навесні розпускаються .......

Правильно. Зараз нам треба зібрати картинку, щоб квіти встигли розпуститися.

І
гра: «Підбери відповідні частини замість пропущених»

Подивися на верхній знак питання. Підбери шматочок, який повинен сюди підійти. Перевір. Підстав його на потрібне місце. Підходить? (Якщо ні, шукає інший шматочок). Те ж саме з іншим знаком питання.

А ще навесні багато ... ..

(Комах)

Гра "Маленький жук"

"Зараз ми будемо грати в таку гру. Бачиш, перед тобою поле, розкреслений на клітинки. По цьому полю повзає жук. Жук рухається по команді. Він може рухатися вниз, вгору, вправо, вліво. Я буду диктувати тобі ходи, а ти будеш пересувати по полю жука в потрібному напрямку. Роби це подумки. Малювати або водити пальцем по полю не можна!


Одна клітинка вгору, одна клітинка наліво. Одна клітинка вниз. Одна клітинка наліво. Одна клітинка вниз. Покажи, де зупинився жук ". І т.д.

А ще навесні дуже яскраво світить ... ..

Гра: «Намалюй пропущений малюнок »

Подивися, що не вистачає на малюнку? Якщо важко відповісти: подивися на перший будиночок, що бачиш на ньому, біля нього.

(Вікно, двері, сонце)

Що на другому будиночку і біля нього?

(Вікно, двері, сонце)

А біля третього?

(Вікно, двері, дах)

Чого біля нього не вистачає?

Намалюй його.

Також навесні на вулиці можна побачити багато ......

Гра: «Знайди цифру «один» »

Допоможи собачці знайти всі цифри один. Побачиш цифру один - закреслювати.

Гра: «« Хто сховався за кущем? »»

Розглянь уважно всіх тварин. Назви що є у кожного. (Які вушка, лапки, ніс, очі і т.д.) А тепер визнач, хто сховався за кущем?

А за парканом?

Який вид транспорту сховався за парканом? Чим вони відрізняються? Що є у коляски? У самоката? У велосипеда?

Розрізні картинки.

Я тобі принесла картинку, на ній вид транспорту. Але вона порвалася. Допоможи мені її відновити.

Вийшла картинка? Що на ній зображено? Якщо виникають труднощі: візьми одну частину. Що це? Як ти думаєш ця частина знаходиться внизу або вгорі транспорту? А ця частина? Що це? Де вона знаходиться? Подивися, чи можна з'єднати ці дві частини? Візьми іншу. Що на ній? Куди ми її приєднаємо? Чого бракує? Підстав. Що ж за картинка вийшла?

Молодець! За сьогоднішню роботу я хочу подарувати тобі медаль! На ній написано: «Молодець!» Спасибі за допомогу!

Щоб дитина з синдромом Дауна успішно навчався, потрібно зрозуміти дві речі - він потрібен суспільству так само, як і будь-який інший чоловік, тому його потрібно навчити всьому, що вміє звичайна дитина. Друге - ці діти не тільки можуть, а й люблять вчитися, максимум результату можна отримати тільки при максимумі уваги. Якщо результат недостатній, значить докладено недостатньо зусиль. Навчання дітей з синдромом Дауна - непроста, але дуже вдячна завдання, досягнення цієї дитини приносять багато радості як йому самому, так і батькам. Суспільство повинно сприяти формуванню особистості незважаючи на особливості розвитку, як інтелектуального, так і фізичного.

Особливості

Перед навчанням слід визначити, що вміє дитина. Як правило вміння і розвиток оцінюються за такими ознаками:

  1. Як дитина спілкується і наскільки у нього розвинені соціальні навички (взаєморозуміння, взаємодопомога, поведінка в колективі).
  2. Як він себе обслуговує - їсть, одягається і роздягається, умивається.
  3. Розвиток великої моторики - як дитина ходить, бігає, повзає, стрибає, нахиляється, перевертається зі спини на живіт.
  4. Розвиток дрібної моторики - це здатність керувати дрібними предметами, передавати їх з рук в руки, виконувати завдання, які вимагають координації зору і руху рук. До дрібної моторики відноситься, наприклад захоплення предмета великим і вказівним пальцями «пінцетний захоплення», а також малювання, застібання гудзиків.
  5. Розвиток мови - до уваги береться не тільки словниковий запас, а й здатність висловити свою думку, чіткість вимови, плавність розмови, емоційні інтонації.
  6. Розуміння мови - уважність до сказаного, здатність виконати вказівку, швидкість реакції на прохання, реакція на гучні, тихі, прості і складні фрази як за кількістю слів, так і за складністю конструкції пропозиції (наприклад, розуміння складного і простого речення, використання синонімів, антонімів , виразів у переносному значенні). Розуміння емоційності звернення - жарти, строгий розмова.

Діти з синдромом - цілком звичайні, але, звичайно, є особливості, через які їм важче освоювати навчальний матеріал:

  • синдром Дауна призводить до того, що тонка й велика моторика може даватися важко, ці фізичні дані потрібно розвивати за допомогою вправ;
  • оскільки основна частина інформації сприймається за допомогою слуху і зору, проблеми з цими органами почуттів, які спостерігаються у дітей, також є фактором, який сповільнює навчання, в разі проблем потрібно проходити відповідне лікування і на час лікувальних процедур потрібно враховувати ці особливості в навчальній програмі;
  • мова може бути забезпечена недостатнім словниковим запасом, вимова недостатньо чітке, можуть бути проблеми з логічним виразом своїх думок, але це вирішується просто інтенсифікацією навчання, при якому мовні ділянки мозку швидше розвиваються, ця проблема вимагає пильної уваги, але вона має психологічну спрямованість, а не фізіологічну (мовні м'язи зміцнюються в процесі роботи);
  • дитині часто потрібно по кілька разів повторювати, причому короткими фразами, оскільки слухова пам'ять короткочасного типу слабо розвинена, можлива розумова відсталість, яка, втім, надолужує за допомогою цілеспрямованої роботи;
  • не дивлячись на те, що діти посидючіші, їм важко тривалий час концентруватися на чомусь одному;
  • нові навички та поняття потрібно багато разів повторювати, особливо, якщо вони не цікаві, тому бажано навчання робити в ігровій, але чіткої формі, щоб за ігровим процесом не втрачалася суть поняття, яке потрібно вивчити; або ж просто зацікавити дитину, адже навчання можна проводити в сумній, а можна і в цікавій формі, як і зі звичайними дітьми, результат дуже сильно залежить від творчості і докладених зусиль вчителя, не потрібно маніпулювати розумовою відсталістю, з дитиною потрібно працювати творчо;
  • потрібно працювати над образним і логічним мисленням, так як узагальнення, обгрунтування тверджень, вміння знаходити докази того чи іншого факту у дітей як правило утруднені;
  • звертати увагу на такі, здавалося б деталі, як розстановка предметів або дій в певній послідовності, згідно із правилами або закономірностями;
  • не дивлячись на те, що діти добре орієнтуються в зорових посібниках, невербальні завдання (на яких потрібно показувати без мовного супроводу), пов'язані з рахунком, класифікацією речей, досить важкі в ранньому віці для всіх дітей, але особливо - для дітей, у яких синдром Дауна;
  • в зв'язку з великими зусиллями, які діти повинні робити навіть для здавалося б простих завдань, вони швидко втомлюються, їх увага розсіюються.

Дрібна моторика

За допомогою дрібної моторики дитина може застібати ґудзики, малювати, робити дії, які допомагають обслуговувати себе в побуті. Тому її розвивати дуже важливо.

Діти з синдромом Дауна часто мають знижений тонус м'язів, тому рухи пензлем компенсуються рухом плечем і передпліччям, м'язи і в яких сильніші. Але зап'ясті поступово зміцнюється, дитина вчиться користуватися долонею. Поступово розробляються пальці, їх можна тренуватися за допомогою прийому - кисть ставиться на стіл, ребром долоні вниз. Робота ведеться великим, вказівним і середнім пальцями. Зміцнення зап'ястя проводиться за допомогою кругових рухів і рухів вгору-вниз і в сторони.

Потрібно вчитися робити захоплення за допомогою долоні, щіпкою, одночасно великим і вказівним пальцями (пінцетний), а також робити схожі вправи, наприклад доторкатися по черзі пальцями руки до великого пальця цієї ж руки. Можливі проблеми - долонний захоплення може виходити без участі великого пальця, захоплення може бути недостатньою сили, пінцетний Захва може здійснюватися великим і середнім, а не вказівним пальцями. У цих випадках потрібно проводити корекцію, намагаючись в процесі навчання зацікавити дитину в такий спосіб:

  • грати пальчикові ігри;
  • ліпити з пластиліну, глини, муки, пластика;
  • малювати олівцем, фарбами, крейдою, можна робити картини, малюючи пальцем по піску або вмочуючи його в фарбу, важливо міняти способи малювання, так як кожен з них краще розвиває кисть певним чином;
  • в перервах між заняттями можна робити масаж пальчиків, який буде збільшувати рухливість рук, покращувати кровообіг, підтримувати тонус м'язів.

Якщо буде розвинена дрібна моторика рук, дитина зможе краще розвиватися, розумова відсталість буде поступово зникати.

Ігри та заняття

При синдромі Дауна особливості фізичного розвитку слід враховувати в навчанні та іграх. Наступні ігри та заняття допоможуть поліпшити дрібну моторику рук:

  1. Гра ладушки - для самих маленьких. Граючи з дитиною, мама (або тато) спілкуються з дитиною, що допомагає не тільки фізичному, але і раннього психологічному розвитку.
  2. Розривання газет і більш твердої паперу, картону, коли руки зміцніти. Цю вправу можна давати з половини року, але потрібно стежити, щоб малюк не їв папір. Також потрібно вчити дитину відрізняти, які предмети можна рвати, а які ні. Наприклад книги рвати не можна, їх потрібно перегортати.
  3. Перегортання книжкових сторінок. Ця вправа краще освоювати з одного року. Бажано, щоб були великі барвисті картинки. Дитину можна починати навчати - крім картинок можна давати видання з великими літерами, пізніше - енциклопедії, в яких картинки ілюструють навчальну інформацію, за допомогою візуального сприйняття не тільки красивою, але і корисної інформації ліквідується розумова відсталість. Гортаючи сторінки, дитина вчиться захоплювати дрібні і тонкі предмети.
  4. Використання в навчання бус, гудзиків - сортування за кольорами, розмірами, нанизування на нитку, в старшому віці можливо більш складне творчість, наприклад рукоділля у вигляді виготовлення прикрас, вишивки бісером.
  5. Кубики, геометричні фігури, вежі з кілець, фігурки, які можна один в одного вкладати.
  6. Пересипання крупи з ємності в ємність, сортування двох або трьох видів круп, які потрібно попередньо змішати. Не потрібно перестаратися з кількістю крупи, заняття не повинно бути виснажливим.
  7. Можна малювати на піску, насипаного на піднос. Прості фігури можна ускладнювати до складних малюнків. Крім того, можна робити картини рельєфними, використовувати різнокольоровий пісок. З мокрого піску можна робити різні фігури і наносити на них малюнки за допомогою пальця або палички.
  8. Для розвитків дрібної моторики можна загвинчувати кришки на банках, пляшках. З дівчатками можна грати в кухню, де в банках будуть зберігається справжні або іграшкові продукти. З хлопчиками (і дівчатками також) можна грати в конструктор з великими деталями, де потрібно закручувати гвинтики і гайки.
  9. Важливо навчити дитину самому застібати, розстібати одяг і взуття. Він повинен самостійно справлятися з блискавкою, гудзиками, шнурівкою. Також потрібно одягати і роздягати іграшкові ляльки, бажано мати одну ляльку з декількома комплектами одягу, які можна розкроїти, пошити і прикрасити за допомогою дитини.
  10. Ліплення з допомогою статичних зусиль добре розвиває м'язи пальців. І не обов'язково ліпити фігурки з пластиліну, можна наліпити вареників, а малюк буде в силу своїх можливостей допомагати, розминаючи тісто, а потім розгортаючи, навіть виліплює самі вареники. Таке заняття подобається не тільки дівчаткам, але і хлопчикам, адже результат їстівний і зусилля заповнюються не тільки похвалою, але і цілком матеріальної трапезою.
  11. Малювання може проходити в різних площинах - на рівному столі, похилому мольберті або вертикальній стіні. Можна дати дитині пензлик і розфарбувати паркан, або зробити іншу корисну роботу, обсяги яких значні. Адже якщо результат повинен бути серйозним, то і робота триватиме довше, а у випадку з синдромом Дауна кількість прикладених зусиль прямо пропорційно прогресу фізичного і психологічного розвитку. Тривала робота буде також сприяти можливості невимушеного спілкування з малюком, а корисна праця буде розвивати відповідальність. Не потрібно бояться дати дитині доросле роботу - головне, щоб заняття було безпечним і проходило під наглядом дорослих.
  12. Мозаїки і пазли важливі в розвитку, але важливо, щоб вони були настільки доступними, щоб дитина могла їх скласти без допомоги дорослого. Адже наявність складних малюнків може привести до того, що дитина буде байдуже спостерігати, як мама або тато складають малюнок, батькам може просто набриднути півдня возитися з монотонною і марною роботою. Якщо заняття складне, її можна розтягнути на кілька днів, красиво складену картину з пазлів в результаті можна одягнути в рамку і дитина зможе дивитися на результат своїх зусиль.
  13. Вирізати ножицями фігури, сніжинки, з яких можна робити аплікації. Також можна вирізати викрійки, з яких можна шити одяг для ляльок або навіть для самої дитини.

методики

Синдром Дауна Серед різних методик виховання і освіти, можна виділити наступні:

  1. Методика Марії Монтессорі, яка пропонувала навчатися за допомогою ігор. За цією методикою дитині потрібно давати свободу вибору між різними видами діяльності, причому кожен з цих видів повинні мати рівну цінність для навчання. Головна ідея - створення середовища, в якій дитина самостійно захоче займатися тим, що від нього вимагають дорослі. Тривалість заняття, навчальний матеріал коригують виходячи з бажань малюка. Колективні гри повинні готувати дитину до самостійності, тобто повинні мати практичну спрямованість. Розумова відсталість - не може бути причиною ізоляції, а є приводом до наполегливої \u200b\u200bнавчання, яке йде через розуміння особливостей дитини.
  2. Метод Глена Домана. Характеристика методу - заняття повинні проходити якомога раніше, тобто з моменту народження. Активне навчання математики, мови та читання - з одного року, коли дитина психологічно готовий до занять більш високого рівня складності.
  3. Метод Сесіль Лупан. Основна думка - зацікавити дитину, заняття повинні приносити радість. Потрібно допомагати дитині освоювати нові види діяльності, які сам він прагне вивчити. Підтримувати допитливість за допомогою нової цікавої інформації. Дитина повинна сама навчитися розширювати горизонти своєї діяльності, це допоможе звести нанівець розумову відсталість.
  4. Методика Нікітіних - свобода творчості, легкий одяг, зручна обстановка в навчальній кімнаті або в квартирі. Поліпшення здоров'я має сприяти поліпшенню навчальних результатів, тому потрібна спортивна підготовка, загартовування організму. Іграшки повинні мати навчальну підгрунтя - наприклад, зображення кубиків і цифр повинно бути навіть якщо дитина ще не приступав до їх вивчення. Батьки повинні брати участь в іграх, бути друзями і опорою поза навчальним процесом.
  5. Методика Зайцева - використання матеріалів, виготовлених автором методики - кубиків, таблиць, музичних записів, під які можна підспівувати слова з таблиці. Основа методики і сама її популярна частина - навчання раннього читання, навчання повинно вплинути на подальшу грамотність письма. За допомогою інтелектуальних занять і навчання навичок читання ліквідується розумова відсталість.

Методики навчання дітей з синдромом Дауна та реабілітації дітей з обмеженими можливостями між собою схожі - це спеціальні вправи, спілкування з тваринами, яке може поєднуватися з навичками догляду за ними. Ці методи нетрадиційні, але досить ефективні, оскільки їх головне завдання - зробити непомітними значні зусилля дитини, спрямовані на його розвиток, через зацікавленість. Це іпотерапія - їзда, спілкування і догляд за кіньми; каністерапія - проживання в будинку з дитиною добре вихованої, доброзичливою і грайливою собачки; дельфінотерапія - плавання з дельфінами. Важливі колективні заняття, щоб сильніші діти психологічно тягнули за собою відсталих в навчанні.

Корекційно-розвиваюче заняття з дітьми по темі "Овочі" складається з окремих блоків (дидактичних ігор, динамічних пауз, конструктивної діяльності, дихальної гімнастики.) Кожен з которихімеет свої завдання.

Завантажити:


Попередній перегляд:

мета:

Закріпити уявлення про овочі.

Формувати інтерес до спільної діяльності з вихователем.

Завдання: Вчити дітей узгоджувати руху з текстом, розуміти і виконувати словесну інструкцію.

Збагачення позитивного емоційного досвіду.

1. Динамічна пауза

вихователь:

Тимочка, покажи, де твої ручки? Давай пограємо!

Привіт очі! (Показує пальчиками очі)

Привіт вушка!(Показує вуха)

Привіт щічки!(Стосується долоньками про щоки)

Здрастуй носик! (Показує ніс)

Привіт губки! (Показує поцілунок)

Здрастуй Тимочка!(Гладить по голові)

завдання:

Закріплювати уявлення про овоча.

Вчити впізнавати, розрізняти і показувати овочі.

Розвиток пізнавального інтересу.

Вчити розуміти і виконувати словесну інструкцію.

Вихователь: (показує зайця)

2. Дидактична гра: «Чудова кошик»

Вихователь: (показує зайця)

До нас прискакав зайчик і приніс кошик.

Тимочка! Подивися, яка гарна кошик, Давай подивимося, що в ній.(Дістає овочі і називає їх) це морквина, це помідор, це огірок, це капуста.

Тіма, знайди морква. (Огірок, помідор, капусту)

Ще зайчик приніс картинки із зображенням овочів.

Я буду показувати картинку, а ти будеш знаходити такий же овоч.

3. Дидактична гра: «Нагодуй Зайчика»

Тіма, візьми морквину і погодуй зайчика.

вихователь:

Тіма, давай пограємо з пальчиками!

завдання:

Розвивати дрібну моторику рук і пальців.

Розвивати зорово-моторну координацію.

4. Пальчикова гра «Овочі»

У нашого Тимочко(Складає долоні кошиком)

Овочі в кошичку.

Ось пузатий кабачек

Вклався набочек.(Загинає мізинець)

морквину, (Загинає безіменний палець)

Поклав Тіма спритно,

Помідор, огірок. (Загинає середній і покажчик палець)

Ось наш Тіма. Молодець!(Показує великий палець)

вихователь: (Надягає на голову дитини маску паровозика)

А тепер, Тіма перетворився в паровозик! (Підводить до дзеркала)

- Подивися який ти гарний справжній паровозик! -Поїхали!

Завдання: Формувати позитивно-емоційний досвід

Розвивати координацію рухів.

Вчити вимовляти звукоіметацію

5.Подвіжная гра: «Паровоз»

Загудів паровоз, (Дитина і дорослий йдуть погруппе роблячи

І вагончики повіз. кругові рухи ліктями, супроводжуючи

Чох! Чох! Чух! Чух!звуковий імітацією)

Я далеко укачу: Ту-ту-у-у ...

вихователь:

Тіма, подивися, ми приїхали на галявинку. Який красиву квітку!

Давай понюхаємо!

Завдання: Розвивати уміння робити тривалий вдих і тривалий видих.

6. Дихальна гімнастика: «Понюхай квітка», »сдуй жучка»

дихало через ніс і видихаємо через рот «А-а»)

Ось прилетіла на квітку метелик! Давай її здуємо з квітки!

(Здуває губами метелика)

вихователь: (Показує на зайчика)

7. Конструктивна діяльність: «складання з паличок будиночка»

Завдання: Розвивати координацію рук, окомір.

Формувати конструктивні вміння.

Виховувати почуття співпереживання.

вихователь: (Показує на зайчика)

Зайчик сидить і сумує! У нього немає будиночка.

Тіма, давай побудуємо Зайчику будиночок з паличок.

Молодець!

Завдання: Формувати позитивно-емоційний настрій.

Закріплювати вміння співвідносити руху зі словами

8. Рухомий-музична гра «За лісової галявині»

За лісової галявині.(Стрибки на двох алегах)

Поскакали зайчики.

Ось які зайчика.

Зайчика побегайкі.

Сіли зайчики в кружок.(Дитина сідає навпочіпки

Риють лапкою корінець.і руками «гребе» по підлозі)

Ось які зайчика.

Зайчика побегайкі.

Ось біжить лисичка.(Ховається, закриваючи долонями

Руда сестричка.обличчя)

Шукає де ж зайчика.

Зайчика побегайкі.

Заняття з розвитку пізнавальної сфери дітей з синдромом Дауна 7-ми років.

мета: створення довірчої обстановки, формування позитивної мотивації, комунікативних навичок, розвиток пізнавальних процесів.

Час: 1 академічна година.

Матеріал: аркуш паперу формату А4, кольорові олівці , Бланки до завдань, олівець, фарби, палички, блоки Дьенеша, трафарет і картинка ріпи, вологий або кінетичний пісок .

1.Упражненіе - вітання «Сонечко».

мета: створення позитивного настрою на роботу.

Техніка проведення: пропонується повторювати слова і руху за педагогом-психологом.

Інструкція:

Вранці сонечко встає вище, вище (руки високо вгору).

Вночі сонечко зайде нижче, нижче (руки вниз).

Добре-добре сонечку живеться (робимо ручками ліхтарики),

І нам разом з сонечком весело живеться (ляскаємо в долоні).

2.Упражненіе «Малюнок - ріпка».

мета: настрій на спільну роботу.

матеріал: фарби, аркуш паперу формату А4, трафарет і картинка ріпи.

Техніка проведення: пропонується зобразити овоч за допомогою техніки «Відбиток печатками поролону».

Інструкція: подивися, яка гарна ріпка. Якого вона кольору? Жовта. Що це? Овоч. Давай намалюємо ріпку. Візьми трафарет ріпки, поклади на аркуш паперу. Тепер візьми поролон, опусти в фарбу і рухами зверху вниз став відбитки на аркуші паперу з трафаретом.

2. Вправа «Чудова кошик».

мета: збагачення словникового запасу.

матеріал: овочі, картинки, корзинка.

Техніка проведення: педагог-психолог показує картинку із зображенням овоча, а навчається знаходить відповідний овоч серед муляжів.

Інструкція: подивися, яка гарна кошик, Давай подивимося, що в ній - це морквина, це помідор, це огірок, це капуста. Знайди морква (огірок, помідор, капусту). Я буду показувати картинку, а ти будеш знаходити овочі.

3.Упражненіе «Овочі».

мета: формування наслідувальних здібностей, за допомогою пальчикових ігор.

Техніка проведення: який навчається повторює рухи за педагогом-психологом.

Інструкція: педагог-психолог зачитує вірш, супроводжуючи рухами рук.

У нашого Тимочко(Складає долоні кошиком)

Овочі в кошичку.

Ось пузатий кабачек

Вклався набочек.(Загинає мізинець)

морквину, (Загинає безіменний палець)

Поклав Тіма спритно,

Помідор, огірок. (Загинає середній і покажчик палець)

Ось наш Тіма. Молодець!(Показує великий палець)

4. Вправа «За лісової галявині».

мета: зняття м'язової напруги.

Техніка проведення: який навчається слухає віршик і повторює рухи за педагогом-психологом.

Інструкція: педагог-психолог читає вірш і показує руху. Повторюй за мною.

За лісової галявині.(Стрибки на двох але гах)

Поскакали зайчики.

Ось які зайчика.

Зайчика побегайкі.

Сіли зайчики в кружок.(Дитина сідає навпочіпки

Риють лапкою корінець.і руками «гребе» по підлозі)

Ось які зайчика.

Зайчика побегайкі.

Ось біжить лисичка.(Ховається, закриваючи долонями

Руда сестричка.обличчя)

Шукає де ж зайчика.

Зайчика побегайкі.

5. Вправа «Будиночок» (складання з паличок).

мета: розвиток просторового мислення.

матеріал: палички.

Техніка проведення: педагог-психолог пропонує зайчику побудувати з паличок будиночок. Спочатку викладає педагог-психолог, потім навчається.

Інструкція: подивися, зайчік сидить і сумує! У нього немає будиночка.Ддавай побудуємо зайчику будиночок з паличок. Подивися, як це роблю я? Повтори!Молодець!

6.Упражненіе «Розклади за кольором».

мета: розвиток сприйняття кольору.

матеріал: блоки Дьенеша.

Техніка проведення: педагог-психолог пропонує розкласти фігури за кольором, викладаючи перший ряд. Завдання того, хто навчається - викласти відповідно до кольору першого другий ряд.

Інструкція: подивися, я викладаю кольорові фігури. Перша фігура, якого кольору? Знайди фігуру такого ж кольору і поклади під неї. Друга фігура, якого кольору? і т.д.

7.УПРАЖНЕНИЯ «Ліпимо овочі» (вологий або кінетичний пісок).

мета: розвиток дрібної моторики, закріплення отриманих знань.

матеріал: вологий або кінетичний пісок.

Техніка проведення: педагог-психолог пропонує зліпити за зразком різні овочі.

Педагог-психолог показує, а навчається повторює.

Інструкція: давай, зліпимо огірочок. Подивися, як я роблю, повтори за мною.Молодець! Давай, зліпимо інші овочі.

мета: завершення заняття.

матеріал: м'яч.

Техніка проведення: педагог-психолог і навчається кидають один одному м'яч. Завдання того, хто навчається ловити і кидати м'яч.

Інструкція: давай пограємо з м'ячиком - я буду кидати м'ячик, примовляючи: «Я кидаю високо, Я кидаю далеко», а ти його ловити і навпаки.

Ці ігри та вправи для дітей з синдромом Дауна допомагають розвивати мислення, пізнавальні та освітні навички.

Діти зазвичай відчувають значну затримку і труднощі при навчанні розмови, хоча розуміють набагато більше, ніж можуть висловити. Якщо ви виховуєте, заохочуйте його навички розвитку та спілкування. Виберіть гри, заняття, які найкращим чином відповідають віку і рівню розвитку, не забудьте винагородити його зусилля похвалою і обіймами.

Розвиваючі ігри, відповідні розвитку по місяцях

послухай мене

Навчіть малюка розпізнавати звуки мови на початку життя, граючи. Утримуйте його, що стоїть перед вами, підтримуючи голову, і повільно створюйте звуки, подібні «a-ах», «o-ох», «п-па», «м-ма». Робіть перебільшені руху губ. Ви будете в захваті від його зусиль з копіювання.

Існують звукові карти із зображенням букв, які можна використовувати, починаючи з 9 місяців, щоб навчити його слухати, розрізняти слова, копіювати руху губ.

вимови вголос

Візуальне навчання є провідним для людей з синдромом Дауна. Запам'ятовування словесної інформації є більш складним. Допоможіть йому дізнатися назви знайомих предметів, застосовуючи прості жести разом зі словами, говорить Баклі, співавтор книги « Йдеться та розвитку мови для дітей з синдромом Дауна »(від 0 до 5 років).

Наприклад, прикладіть руку до вуха, коли дзвонить телефон і говоріте- «телефон» або вдаючи, що п'єте з пляшки або чашки, кажучи «пити».

Разом з тобою

Залучіть увагу до об'єкту: брязкальце, улюблену іграшку, картинку, і попросіть поглянути на неї. Поступово нарощуйте час, чию увагу, коли ви говорите про предмет.

Заходи, що заохочують спільне увагу, коли дитина і вихователь дивляться і слухають разом, допомагають дітям швидше вчитися мови, покращують увагу.

Один за раз

У своїй книзі « Ранні комунікативні навички для дітей з синдромом Дауна »Ліббі Кумин, каже, що все спілкування залежить від слухача і мовця. Прокрутка м'яча назад і вперед - простий спосіб практикувати це вміння.

Коли ви котите м'яч, говорите «чергу мами», Коли відштовхує його назад, скажіть його ім'я (« чергу Джека»). Як тільки вимовляє ім'я, попросіть вказати на себе і сказати «я» або власне ім'я.

Вік 2 - 3 роки

Хочу щоб!

Навчання значенням знаків і символів допомагає спілкуватися до появи мовних навичок. У своєму практичному керівництві «Цей знак означає морозиво» Центр раннього навчання грамотності, рекомендує показати малюкові реальний об'єкт або діяльність разом з відповідним зображенням.

Робіть знімки об'єктів або видів діяльності, які дитина любить, він зможе «запитати», що хоче, вказуючи або передаючи вам зображення. Завжди закликайте його сказати це слово.

Радуга навчання

Грайте в цю забавну гру для навчання квітам: Зберіть багато речей одного кольору з усього будинку - червону сорочку, ковдру, чашку - і помістіть їх в червоний мішок або кошик для білизни. «Візуальна діяльність, заснована на об'єктах реального світу, полегшує розуміння загальної концепції», - говорить д-р Кумин.

Якщо дитина перебуває на рівні одного слова, назвіть колір, коли витягуєте об'єкт. Коли навчиться обробляти двусловних фразу, колір і ім'я об'єкта.