Конспект етичної бесіди з дітьми початкових класів. Картотека бесід з дітьми по моральному вихованню Етичні бесіди для старших школярів


Надіслати свою хорошу роботу в базу знань просто. Використовуйте форму, розташовану нижче

Студенти, аспіранти, молоді вчені, які використовують базу знань в своє навчання і роботи, будуть вам дуже вдячні.

Розміщено на http://www.allbest.ru/

Муніципальне бюджетне загальноосвітній заклад

середня загальноосвітня школа №1

м Мончегорска Мурманської області

Етичні бесіди з учнями початкової школи

Голуб Людмила Іванівна

Вступ

Етичні бесіди як засіб виховання моральних почуттів і етичної свідомості молодших школярів.

Важливою метою сучасної освіти і одним із пріоритетних завдань суспільства і держави є виховання морального, відповідального і компетентного громадянина Росії. У новому федеральному державному освітньому стандарті процес освіти повинен розумітися не тільки як процес засвоєння системи знань, умінь і компетентностей, що становлять інструментальну основу навчальної діяльності учня, а й як процес розвитку особистості, прийняття духовно-моральних, соціальних, сімейних та інших цінностей.

Етичні бесіди часто проводяться класним керівником за планом його виховної роботи. Методика проведення та тематика визначаються віковими особливостями школярів, рівнем їх загальної вихованості. Мета цих бесід - допомогти розібратися в складних питаннях моралі, сформувати тверду моральну позицію, допомогти усвідомити свій особистий моральний досвід, збагатити уявлення дітей. В процесі етичної бесіди необхідно, щоб хлопці брали активну участь в обговоренні моральних проблем.

Методика організації етичних бесід включає в себе:

прослуховування уривків літературних творів, в яких яскраво виступає моральна категорія;

гра «інтерв'ю», «асоціації», метою яких є співвідношення морального уявлення з літературними персонажами, героями казок і мультфільмів;

малювання, зображення;

оцінка морального поняття, значення, важливість;

сюжетно-рольові ігри або проблемні ситуації, спрямовані на поглиблення знань про моральне поняття, і перехід його в якість особистості;

складання словника моральності (загальний в класі і індивідуальний), що сприяло мимовільного фіксування уваги на даному моральному якості.

Велика кількість етичних бесід розроблено в книзі Т.М.Куреленко «Виховання моральності» (завдання і вправи), Б.В.Бушелевой «Поговоримо про вихованість», В.В.Пекеліс «Як себе знайти». Багатий матеріал (розповіді) для етичних бесід зібраний в книзі В.О.Сухомлинського «Хрестоматія з етики».

Досвід роботи по організації етичних бесід показав, що для формування моральних уявлень і етичних засад можна ефективно використовувати християнську літературу. Читання цієї літератури не тільки розширює кругозір дітей, але і збагачує словниковий запас, дає поняття справжніх людських цінностей.

етичний бесіда моральний

1. Ти не один на світі

Мета: Сформувати і поглибити поняття егоїзму і почуття нетерпимого ставлення до проявів егоїзму. Повторити поняття доброзичливість, чуйність, чуйність, уважність, колективізм.

Устаткування: розповідь І.Турічіна «Дружба», словники, кольорові олівці, кросворд.

Хід заняття:

організаційна частина

Читання (або слухання) розповіді І.Турічіна «Дружба».

Одного разу Вася приніс у двір пожежну машину. Підбіг до Васі Сергій:

Ми друзі! Пограємо разом в пожежних. Давай, - погодився Вася. Сергій витягнув губи, прогудів і помчав двором, тягнучи за собою на мотузочці машинку.

Пожежа! Пожежа! - кричить. Побігли інші хлопці.

Ми теж пожежні! Сергій затулив машину від хлопців.

Я - Васін друг! І я один буду в його машину грати! Образилися хлопці і пішли.

Наступного ранку Боря приніс у двір паровоз з вагончиками. Підбіг до нього Сергій.

Я твій друг! Ми друзі! Пограємо разом в машиністів! Давай, - погодився Боря. Стали вони в машиністів грати. Прийшов Вася. І мене прийміть. Чи не приймемо, - сказав Сергій.

Чому? Здивувався Вася. -- Ти ж мій друг. Ти сам вчора

Те було вчора, - сказав Сергій. - Вчора у тебе пожежна машина була. А сьогодні у Борі паровоз з вагонами. Сьогодні я з ним дружу.

Питання: Хто з дітей вам не сподобався? Чому?

Ознайомлення з поняттями «егоїзм».

Відгадавши кросворд, ви дізнаєтеся Яке негативне якість є у Сергія.

Хто на всіх мовах говорить? (Відлуння)

Як називається негативна риса людини, яка проявляється в невмінні поважати і ввічливо спілкуватися з оточуючими? (Грубість)

Як називається поняття, що виявляється в заподіянні оточуючим шкоди, неприємностей? (Зло)

Як називається негативна якість особистості, що виявляється в небажанні робити що-небудь, працює? (Ліниво)

Як називається гарна якість людини, що виявляється в доброму ставленні до оточуючих? (Доброта)

Як можна назвати обстановку в колективі, в якому добрі, хороші відносини? (світ)

«Асоціації». Згадайте казкових персонажів, які надходили егоїстично. Чим це закінчилося?

Малювання. Яким кольором можна позначити це поняття. Чому?

Робота з літературними творами по темі. Аналіз.

Заповнення словника моральності.

2. Про чуйності

Мета: Сформувати і поглибити уявлення дітей про моральну

Обладнання: тексти розповіді В.Осеевой «На березі річки»,

запис на дошці (закрите слово чуйність), кольорові олівці

Хід заняття:

організаційна частина

Читання (або слухання) розповіді В.Осеевой «На березі річки».

Юра і Толя йшли неподалік від берега річки.

Цікаво - сказав Толя, - як це відбуваються подвиги? Я б дуже хотів зробити подвиг.

А я про це і не думаю, - відповів Юра і раптом зупинився. З річки долинули відчайдушні крики про допомогу. Обидва хлопці кинулися на поклик. Юра на ходу скинув туфлі, відкинув убік книги, і, досягнувши берега, кинувся в воду. А Толя бігав по берегу і кричав: - Хто кликав? Хто тоне? Хто кричав?

Тим часом Юра насилу витягнув на берег малюка, що плаче.

Питання: З ким із хлопчиків ви б хотіли дружити? Чому?

Яка риса характеру допомогла Юрі зробити подвиг?

Вгадайте цю рису характеру ( «Поле чудес»)

«Інтерв'ю». Ви кореспонденти.

Знайдіть персонажів, наділених якістю особистості чуйністю. Задайте йому питання.

Малюнок. Олівцем якого кольору ви б зобразили чуйність? Чому? Розфарбуйте цим кольором наступний лист словника моральності.

6. Сюжетно-рольова гра «У школі».

7.Оформленіе словника моральності.

3. Один за всіх і всі за одного

Мета: Сформувати і поглибити уявлення учнів про колективізм. Повторити поняття дружба, чуйність, чуткость.уважітельность.

Устаткування: альбоми, кольорові олівці, серія картин виду «Садимо дерева» і ін., Розповідь М.Водопьянова «Один за всіх і всі за одного», ребус.

Хід заняття:

1 .Організаціонная частина

2.Чтеніе (або слухання) розповіді В.Водопьянова «Один за всіх і всі за одного».

Видатний математик Лев Семенович Понтрягин осліп, коли був учнем початкової школи. У нього захворіли очі, була зроблена невдала операція, і хлопчик назавжди занурився в безпросвітну темряву.

Пригнічений раптово спіткала його катастрофою, хлопчик з тугою бродив по кімнаті, навчаючись ходити в темряві. Батьки, замислюючись над майбутньому сина, вирішили вчити його музиці, але у хлопчика не було ніяких схильностей до музики. Одного разу додому прийшли Льовині товариші.

Чому Льова не ходить в школу? - запитали вони мати сліпого хлопчика.

Як же він буде ходити? - здивувалася та. А ми його перший час будемо проводжати, поки не звикне. Добре, але як же він буде вчитися, адже він нічого не бачить? А ми допоможемо! Всім класом допоможемо! - твердо заявили хлопці.

І вони допомогли. Щовечора хтось із товаришів по класу приходив до Понтрягин вчити разом з ним уроки, читати йому вголос підручники і книги. Сусід по парті під час уроків напівголосно розповідав йому, що написано на дошці, який досвід показує викладач. Вчителі з великою чуйністю поставилися до сліпого, але дуже старанному учневі. І не було випадку, щоб Лев Понтрягин не вивчив заданого. Нелегко йому було вчитися, але у хлопчика були видатні здібності і чудова пам'ять. Він навчився писати, користуючись трафаретом і впевнено водив олівцем по папері. Потім йому купили друкарську машинку, і він став отстукивать свої шкільні твори зі швидкістю, якої могла позаздрити будь-яка друкарка. А для читання замість однієї пари очей у нього було двадцять п'ять пар - очі всього класу. Товариші ходили з Лівою і на каток, і в театр і на концерти, і на лекції. За допомогою вірних друзів Лев Понтрягин - з відзнакою закінчив середню школу і вступив до Московського університету. І тут знайшлися добрі товариші. Студенти охоче і в усьому допомагали юнакові, який нічого не бачив. Понтрягин виявився талановитим математиком і в 23 роки став професором. Молодого вченого обрали членом - кореспондентом Академії наук. Питання: Чому розповідь так називається?

«Асоціації». Згадайте випадки зі свого життя, коли про вашому класі модно сказати: «Один за всіх і всі за одного»? Як називається ця якість?

Малювання. Яким кольором можна зобразити колективізм? Чому? Розфарбуйте сторінку словника моральності.

Вирішення проблемних ситуацій.

* На спортивні змагання готувалася команда з 10 осіб. Хто тренувався одягатися на час, хто читав книги по темі. В день змагань Ігор не прийшов. Він сказав: «Я сьогодні не хочу змагатися». Чи правий Ігор? Чому? Як можуть розвиватися події далі? Придумайте кінцівку.

Оформлення листа словника моральності.

Підсумок. Прислів'я про колективізм. Казки.

4. Що таке свідомість?

Мета: Сформувати і поглибити уявлення дітей про моральної категорії свідомість. Повторити поняття працьовитість чуйність, ощадливість, чуйність.

Устаткування: розповідь В.Осеевой «Розділіть так, як ділили

роботу », кольорові олівці, словники.

Хід заняття.

1.Організаціонний частина

Читання (або слухання) розповіді В.Осеевой «Розділіть так, як ділили роботу».

Старий учитель жив один. Учні та учениці його давно виросли, але не забували свого колишнього вчителя.

Одного разу до нього прийшли два хлопчики і сказали:

Наші матері прислали нас допомогти вам в господарстві. Учитель подякував і попросив хлопчиків наповнити водою порожню діжку. Вона стояла в саду. Біля неї на лаві були складені лійки і відра. А на дереві весело іграшкове відерце, маленьке легке як пір'їнка - з нього в спекотні дні учитель пив воду.

Один з хлопчиків вибрав міцне залізне відро, постукав по його дну пальцем і не поспішаючи попрямував до колодязя, інший зняв з дерева іграшкове відро і побіг за товаришем.

Багато разів хлопчики ходили до колодязя і поверталися назад. Учитель дивився на них з вікна. Над квітами кружляли бджоли. В саду пахло медом. Хлопчики весело розмовляли. Один з них часто зупинявся, ставив на землю важке відро і стирав піт з чола. Інший біг з ним поруч, розхлюпуючи воду в іграшковому відерці. Коли діжка була наповнена, учитель покликав обох хлопчиків, подякував їм, потім поставив на стіл великий глиняний глечик, доверху наповнений медом, а поруч з ним гранований стан, теж наповнений медом.

Віднесіть ці подарунки своїм матерям, - сказав учитель. - Нехай кожен з вас візьме те, що він заслужив. Жоден з хлопчика не простягнув руки.

Ми не можемо це розділити, - зніяковіло сказали вони. Розділіть це так, як ділили роботу, - спокійно сказав учитель.

Питання: Хто з хлопчиків повинен взяти склянку, а хто глечик? Чому?

3.Ознакомленіе з поняттям свідомість. Складіть з букв слово. Як ви його розумієте?

4. «Асоціації». Згадайте літературні персонажі, які надходять свідомо. У яких вчинках це проявляється.

Малювання. Яким кольором можна зобразити це поняття? Чому? Розфарбуйте сторінку словника моральності.

Розбір проблемних ситуацій. Інсценування ситуацій.

5. Що таке скромність?

Мета: Сформувати і поглибити уявлення учнів онравственной категорії скромність. Повторити поняття зазнайство, грубість, ввічливість.

Обладнання: текст розповіді В.Доннікова «Канавка», альбоми, кольорові олівці, розрізні літери, складові слово скромність.

Хід заняття.

1.Організаціонний частина

Читання (або слухання) розповіді В.Доннікова «Канавка».

Дощ припинився. Хлопчики вибігли на галявину, грають в м'яч. У селищі після дощу довго не просихає. Трава вся в бризках, краю канавки вологі, і вода в ній блищить. Хто переходить канавку, той неодмінно поскользнется, за гілки ліщини схопиться і канавку сварить.

Вітя підкидає м'яч, але все бачить. Ось літня жінка пройшла з бідоном - мало не впала.

А щоб тебе! - розсердилася вона на канавку: - Он скільки молока пролила! А ось дівчинка не втрималася, впала в глину рука. Витерла руки - плаття забруднила.

Противна канавіща - тупнула дівчинка ногою і втекла. Чує Вітя, як лають його улюблену канавку. «А чим вона бридка? - думає він. - З неї птиці воду п'ють. Біля неї незабудки зростають. Скільки корабликів плавало в ній! »

Коли всі пішли, Вітя пішов у гай, набрав сухих гілок ... зробив перехід. Тепер можна було переходити спокійно. Люди переходили. Ніхто не падав. Нікому не було слизько. І ніхто не знав, хто зробив такий зручний перехід. Та це й не важливо! Питання: Для кого постарався Вітя, коли зробив перехід через канавку? Чи важливо було для Віті, щоб люди дізналися про його хорошому вчинку? Яке моральне риса властива Віті? Складіть тему нашої бесіди з букв.

Гра «Асоціація». Згадай казкових героїв,

яким властиве почуття скромності? Які не відрізняються скромністю? За якими вчинками цих героїв ти судиш?

Малювання. З яким кольором у вас асоціюється

поняття скромність. Чому? Розфарбуйте 1 листок словника моральності в цей колір.

Бесіда. Чому потрібно бути скромним?

Вирішення проблемних ситуацій.

Коля і Юра змайстрували шпаківню. Коля працював не квапливо і старанно. А Юра то в теплицю збігає, то в ліс дерево підшукати. На ранок вся школа значить, які Коля і Юра молодці!

Вписування слова скромність в загальні та індивідуальні словники.

6. Чуже візьмеш - своє втратиш

Мета: Сформувати і поглибити уявлення учнів про моральної категорії злодійство.

Обладнання: текст статті «Заповідь восьма. Не вкради », альбоми, кольорові олівці, розрізні літери, складові слово злодійство.

Хід заняття:

1. Організаційна частина.

Слухання уривка зі статті Святителя Миколая Сербського «Заповідь восьма. Не вкради »

А) Якийсь юнак вкрав годинник і носив їх близько місяця. Після того як пройшов місяць, він повернув годинник господареві, зізнався в своєму злочині і розповів йому про те, що кожен раз, коли він діставав годинник з кишені і хотів дізнатися час, він чув, як вони цокали: "Ми не твої, ти - злодій ". Ось так, брати, крадена річ завжди нагадує людині, що вона вкрадена і не його.

Б) В одному арабському місті торгував неправедний торговець Ісмаїл. Кожен раз, зважуючи покупцям товар, він завжди недоважують кілька грамів. За рахунок цього обману багатство його збільшилося вельми. Але діти його були хворими, і він витрачав багато на докторів і ліки. І чим більше він витрачав на лікування дітей, тим більше обманом добував він знову у своїх покупців. Але те, що він крав у своїх покупців, все забирала хвороба його дітей.

Одного разу, коли Ісмаїл був у своїй лавці і дуже переживав за своїх дітей, на мить розверзлось небо. Він підняв очі до неба і бачить, що там відбувається щось незвичайне. Ангели стоять навколо величезних ваг, на яких міряють всі блага, які Бог дає людям. Дійшла черга до сім'ї Ісмаїла, і Ісмаїл бачить, як Ангели, подаючи здоров'я його дітям, клали на чашу здоров'я менше, ніж потрібно, а замість цього ставили гирю на ваги. Розгнівався Ісмаїл і хотів крикнути обурено на Ангелів, але один з них обернувся до нього обличчям і сказав: "Що ж ти сердишся? Міра ця правильна. Ми кладемо твоїм дітям гирю, яка важить стільки, скільки ти крадеш у своїх покупців. І так творимо правду Божу ". Ісмаїл був вражений відповіддю і почав гірко каятися в своєму тяжкому гріху. І став Ісмаїл з того часу не тільки правильно зважувати, а й віддавати надміру.

А діти його одужали.

Гра «Літературне лото». На картках дані назви літературних творів. Згадати хто з героїв цих творів взяв чуже і чим це закінчилося?

"Золотий ключик"

Н. Носов «Огірки»

Д.Мілн «Віні-Пух і всі, всі, всі»

Н.Носов «Пригоди Незнайка»

"Царівна жаба"

А.Аксаков «Аленький цветочек»

Вирішення проблемних ситуацій.

Складання правил «Бюро знахідок»

Вписування нового терміна в словник моральності. 8. Підсумок заняття.

7. Чи потрібна людині правда?

Мета: Сформувати і поглибити уявлення учнів про моральної категорії правдивість. Повторити поняття зазнайство, грубість, ввічливість.

Обладнання: текст статті «Заповідь дев'ята. Чи не свідчи ложно »альбоми, кольорові олівці, розрізні літери, складові слово правдивість, картки« Лото ».

Хід заняття.

1.Орг. Частина.

2. Читання статті Святителя Миколая Сербського

А) В одному селі жили два сусіди, Лука та Ілля. Лука розлютився на Іллю, тому що Ілля був більш благополучна людина, ніж Лука, який був п'яниця і ледар. Замучений заздрістю, Лука оголосив у суді, що Ілля говорив дивні речі промови проти царя. Ілля захищався як міг і в кінці кінців махнув рукою і сказав: "Нехай Бог Сам відкриє твою брехню проти мене". Але суд присудив Іллі тюремне ув'язнення, а Лука повернувся додому. Коли ж був він уже недалеко від будинку, раптом почув плач в будинку. Лука весь похолов, згадавши слова Іллі. Увійшовши до будинку, він жахнувся. Його старий батько, впавши у вогонь, спалив собі очі і все обличчя. Коли побачив це Лука, він онімів і не міг ні говорити, ні плакати. А вранці рано пішов до суду і зізнався, що обмовив Іллю. Судді тут же відпустили Іллю, а Луку покарали за неправдиві свідчення. І так Луку спіткало два покарання за один гріх: Боже і людське.

Б) У Ніцці жив м'ясник, на ім'я Анатолій. Його підкупив один багатий, але нечесний торговець, що б той дав неправдиві свідчення проти свого сусіда, якого звали Еміль. Анатолій нібито бачив, як Еміль облив гасом і підпалив будинок цього торговця. І Анатолій як був навчений, так і свідчив на суді. Еміль був засуджений. Коли ж він відбув покарання, то зарікся, що доведе, що Анатолій збрехав на суді. Еміль був працьовитий чоловік і швидко заробив тисячу монет. Він вирішив за допомогою цих грошей змусити Анатолія зізнатися перед усіма в своєму лжесвідченні. Насамперед Еміль знайшов людей, знайомих Анатолія. Домовився з ними, що вони надійдуть в такий спосіб: покличуть ввечері Анатолія на вечерю, напоять його міцно і тоді йому скажуть, що їм потрібно свідок, який би на суді свідчив проти одного власника кав'ярні, нібито той є якимсь лиходієм. Коли цей план розповіли Анатолію, розклали перед ним тисячу золотих монет і запитали, чи не може він знайти надійну людину, яка б на суді так свідчив. У Анатолія загорілися очі, коли він побачив таку кількість золота перед собою, і він негайно заявив, що сам візьме участь в лжесвідченні. Але ці люди висловили свій сумнів в тому, що він зуміє виступити на суді, нічого не сплутавши і не забувши. Анатолій же доводив гаряче, що саме він-то і здатний. А вони його питають, чи є у нього досвід і пробував він так поступати. Не помітивши ніякої пастки, Анатолій їм зізнався, що йому і раніше заплатив один пан, за те що він лжесвідчив проти Еміля, і по його лжесвідчення Еміля засудили на каторгу. Коли люди це почули, вони все переказали Емілю. Вранці Еміль подав позов до суду. Анатолій був засуджений на важкі роботи. Так правда Божа наздогнала наклепника Анатолія і очистила честь і ім'я праведного Еміля.

3. Гра «Лото». Склади з слів прислів'я: * Краще гірка правда, ніж солодка брехня »

4.Рісованіе. З яким кольором у вас асоціюється поняття правдивість, брехливість. Чому? Розфарбуйте 1 листок словника моральності в цей колір.

Бесіда. Чому потрібно бути правдивим?

Вирішення проблемних ситуацій. Вписування слова скромність в загальні та індивідуальні словники.

8. Мої батьки

Мета: Сформувати поняття любов до батьків. Показати значимість батьків у житті дитини. Виховання прагнення любити і допомагати батькам.

Обладнання: текст статті «Заповідь п'ята. Шануй свого батька та матір, та будеш благословенний на землі і довголітній », словники, кольорові олівці, запис на дошці.

Хід заняття:

1. Організаційна частина

Читання і обговорення статті Святителя Миколая Сербського

Один багатий юнак-індієць подорожував зі своєю свитою через долину Хіндукуша. У долині йому зустрівся старець, який пасе кіз. Жебрак старець на знак вшанування схилив голову і низько вклонився багатому юнакові. Юнак же, швидко зіскочивши зі свого слона, розпростерся перед старцем на землі. Здивувався старець такого вчинку юнаки, здивувалися і всі його слуги. Юнак же сказав так: "Вклоняюся твоїм очам, які перш за моїх побачили цей світ, справа рук Всевишнього, вклоняюся устами твоїми, які перш за моїх виголосили Його святе ім'я, і \u200b\u200bвклоняюся твоєму серцю, яке перш за мого затріпотіло від радісного відкриття Отця всіх людей на землі - Царя Небесного і Господа усіляких ".

Шануй свого батька та матір свою, тому що твій шлях від народження і до цього дня забезпечений зусиллями батьків і їх стражданнями. Вони тебе приймали і тоді, коли всі друзі відверталися від тебе, немічного і нечистого. Вони тебе візьмуть, коли все відкинутий. І коли все будуть кидати в тебе камені, мати твоя кине польові квіти. Батько приймає тебе, хоча знає всі недоліки твої. Знай, що ніжність, з якою приймають тебе твої батьки, належить Господу, що приймає Своє творіння як дітей Своїх.

Гра «Асоціації» Згадати літературних героїв, які погано ставилися до своїх батьків, згадати літературних героїв, які шанували своїх батьків.

Малювання. Портрет «Мої батьки». Оформлення виставки.

Складання списку «Я допомагаю мамі»

Виготовлення Цветик-семицветик. На кожному пелюсточки написати ласкаві слова для своїх батьків.

Гра «Крокодил» Показ без слів. Як я допомагаю мамі?

9. Що таке працьовитість?

Мета: Сформувати поняття працьовитість. Виховання бажання домагатися успіхів власною працею.

Обладнання: текст статті «Заповідь четверта. Шість днів працюй і роби всю працю свою, а сьомий є день відпочинку, який присвяти Господу Богу твоєму »», словники, кольорові олівці, запис на дошці.

Хід заняття:

1. Організаційна частина

2.Чтеніе і обговорення статті Святителя Миколая Сербського

В одному місті жив багатий купець з трьома синами. Був він торговець працьовитий і працями своїми нажив величезні статки. Коли його запитували, навіщо йому стільки добра і стільки турбот, він відповідав: "Турботи мої лише про те, щоб сини мої були забезпечені і щоб вони не мали таких турбот, які мав їх батько". Почувши це, сини його настільки розлінились, що залишили всяку діяльність, а після смерті батька почали витрачати накопичене стан. Захотілося душі батька подивитися з того світла, як живуть його улюблені сини без клопоту і турбот. Бог дозволив цій душі сходити до рідного міста. Ось приходить душа батька додому і стукає в ворота, але відкриває якийсь незнайомий чоловік. Тоді запитав купець про своїх синів, і розповіли йому, що сини його на каторзі. Звичка бездіяльно проводити час в пияцтві і розвагах спочатку довела їх до непотребства, а потім привела до остаточного руйнування будинку і смерті. Гірко зітхнув батько і сказав: "Я думав, що влаштував рай для своїх дітей, тим часом я сам відправив їх у пекельне пекло". І ходив по всьому місту знавіснілий батько, звертаючись до всіх батьків: "Не будьте, люди, такими, яким був я. Через сліпої любові до своїх дітей я власноруч відправив їх в геєну вогненну. Не залишайте, брати, дітям ніякого маєтку. Навчіть їх працювати і це залиште їм у спадок. Все інше багатство роздайте сиротам перед своєю смертю. Немає нічого небезпечнішого і душепагубнее, ніж залишити дітям у спадок великі статки. Будьте впевнені, що багатому спадщину найбільше радіє диявол, а не Ангел-хранитель. тому що диявол найлегше і найшвидше ловить людей через багатство ". Тому працюй і навчи своїх дітей працювати. А коли працюєш, не будеш дивитися на працю тільки як на засіб збагачення. Вбачається в своїй роботі красу і насолоду, яку дарує працю як благословення Боже. Знай, що ти принижуєш це благословення, коли шукаєш тільки матеріальної вигоди від праці. Така праця, позбавлений благословення, не йде нам на користь, та й вигоди ніякої не приносить.

Робота з прислів'ями:

Ділу час потісі годину

Нудний день до вечора, коли робити нічого.

Як попрацюєш, так і поліпшує »

Старанність і труд все перетруть.

Гра «Крокодил» «Візитна картка» працьовитих героїв. Показати і вгадати працьовитих героїв.

Малювання. Намалювати з закритими очима працьовитих казкових героїв.

Папа Карло

Мужик з російської народної казки «Мужик і ведмідь»

Пасербиця з казки «Морозко»

Суспільно-корисна праця. «Прибираємо клас. Правила справжнього господаря »

Запис нового морального поняття в словник моральності.

Використана література

1. Концепція духовно-морального розвитку та виховання особистості громадянина Росії / http://standart.edu.ru/catalog.aspx?CatalogId\u003d985

2. Орієнтовна програма виховання і соціалізації учнів / http://standart.edu.ru/catalog.aspx?CatalogId\u003d958

3. Православне християнське вчення про моральність. СПб. 1906 року, стор. 48.

4. lib.eparhia-saratov.ru/

5. Філософський енциклопедичний словник. Радянська енциклопедія. 1983

6. Шаповалова Ф.Д. Етична бесіда. Н.шк. № 7, 1997..

7. Гуревич К.М. Індивідуально-психологічні особливості школярів. - М., Знання, 1988.

8. Біблія для дітей - Товариство з обмеженою відповідальністю «Прітенс», Естонія, Таллінн, 2003

9. Павловський А. Популярний біблійний словник. М., "Панорама», 1994

10. «Життя Ісуса Христа і історія першої церкви. Russian Edition, 1988

Розміщено на Allbest.ru

подібні документи

    Етика соціальної роботи як наука, що вивчає етичні принципи поведінки при виконанні своїх професійних обов'язків. Аналіз проблем формування етичних засад соціальної роботи. Розгляд особливостей формування етичної свідомості.

    курсова робота, доданий 18.05.2014

    Проблеми сучасного виховання, руйнування соціальних зв'язків і моральних підвалин. Структура і функції морального виховання. Функції організації процесу морального розвитку і вдосконалення особистості, цілеспрямований вплив на учнів.

    контрольна робота, доданий 28.01.2009

    Визначення ролі етичних комітетів в сучасній медицині за допомогою вивчення історії їх виникнення та основних принципів, що визначають порядок їх діяльності. Призначення етичних комітетів, їх сутність структура і функції. Етичні комітети РФ.

    реферат, доданий 30.11.2010

    Значення і структура, технологічний проект етичної бесіди з питань морального виховання. Організація спеціальної роботи педагога над роз'ясненням суті моральних норм і відносин людини до суспільства, колективу, праці, оточуючих людей.

    контрольна робота, доданий 05.04.2010

    Історія етичних навчань, умови їх формування і проблеми, основні періоди: загальна характеристика європейської етики, етичні вчення Стародавнього Сходу, епохи античності, Середньовіччя і Відродження, Нового часу і ХХ ст. Етична думка Білорусі.

    курсова робота, доданий 17.02.2009

    реферат, доданий 10.06.2011

    Формування іміджу фірми. Діловий етикет як фактор ефективності управління фірмою. Ділова і організаційна культура, їх співвідношення. Основні види ділового спілкування працівників в організації. Якість етичних норм в діяльності організації.

    контрольна робота, доданий 25.04.2016

    Сутність, принципи та форми вираження моралі. Етичні категорії і їх значення. Норма і цінність як основні поняття моральної свідомості. Свобода як підставу моральності. Психологія ділового спілкування в контексті європейської етичної традиції.

    шпаргалка, доданий 27.09.2013

    Історія виникнення етичних основ бізнесу. Безпосередній зв'язок етики з життєвою практикою. Розвиток етичних норм бізнесу в Росії. Загальні поняття благодійності. Моральні орієнтири в організації благодійної діяльності.

    контрольна робота, доданий 26.05.2009

    Історія етичних навчань. Етичні вчення стародавнього світу. Етичні вчення середньовіччя. Особливості та основні проблеми етики Нового часу. Етичні напрямки в XIX столітті. Деякі вчення в етиці ХХ століття. Історичний розвиток моральності.

бесіда -взаємний розмова, товариська мова між людьми, словесне їх повідомлення, розмін почуттів і думок на словах.

Найбільш поширена форма проведення класної години.

У педагогічній літературі етична бесіда визначається і як метод залучення учнів для обговорення, аналізу вчинків однолітків, і для вироблення моральних поглядів, суджень, оцінок, і як форма роз'яснення школярам норм і принципів, осмислення узагальнення морального досвіду школярів. Етична бесіда виступає в реальному виховному процесі та як форма етичного освіти, і як метод морального виховання.

Етичні бесіди набули широкого поширення в шкільній практиці. Цінним матеріалом для етичних бесід можуть служити факти з життя школи, класу, творів художньої літератури, висловлювання педагогів, вчених, статті з газет і журналів і т.п. Доцільно залучати учнів до збирання матеріалу для бесід.

Етична бесіда виступає як одна з традиційних форм виховання. Головне призначення - допомогти школярам розібратися в складних питаннях моралі, сформувати у хлопців тверду моральну позицію, допомогти кожному школяреві усвідомити свій особистий моральний досвід поведінки, прищепити вихованцям уміння виробляти моральні погляди, оцінки, судження на основі отриманих знань.

Етична бесіда будується на аналізі та обговоренні конкретних фактів і подій з повсякденного життя хлопців, прикладів з художньої літератури, періодичної преси, кінофільмів.

Бесіди бувають групові та індивідуальні, а також програмні (система бесід за правилами культури поведінки, правилам для учнів і т.д.). Бесіди можуть бути також епізодичні, пов'язані з ситуацією в колективі ситуацією.

Етична бесіда проводиться двома шляхами - індуктивним і дедуктивним.

Основні етапи проведення етичних бесід:

Повідомлення фактів про поведінку учнів, взятих з життя, або залучення яскравих уривків з художніх творів;

Пояснення наведених фактів та їх аналіз за активної участі школярів;

Обговорення конфліктних ситуацій;

Узагальнення фактів;

Мотивація і формування морального правила;

Застосування засвоєних понять при оцінці своєї поведінки і поведінки інших людей.

Зміст етичних бесід і методика їх проведення багато в чому залежить від віку учнів. Так, наприклад, в початкових класах в бесідах зачіпається невелике коло доступних для учнів питань, наводяться яскраві приклади з художньої літератури, з переглянутих передач, з навколишнього життя. Етичні бесіди з учнями початкових класів найчастіше проводяться індуктивним шляхом, коли учням розкриваються яскраві факти, які містять в собі певні моральні зразки. Уже в 3 - класах деякі теми етичних бесід можна проводити і дедуктивним шляхом, тобто йти від визначення поняття до фактів і відповідних висновків.

Морально-етичні бесіди

для дошкільнят.

Тема «Будь завжди ввічливим».

Програмне зміст:

Розкрити перед дітьми сутність поняття «ввічливість», «вихованість». Систематизувати правила ввічливої \u200b\u200bповедінки.

Тренувати дітей в аналізі скоєних вчинків, в розумінні того, чи відповідають вони правилам ввічливості.

Виховувати повагу до оточуючих дорослих і однолітків.

устаткування:

Попереднє читання художніх творів В. Осєєва «Три сини», «Чарівне слово».

Підібрати картинки з позитивними і негативними вчинками дітей.

Хід бесіди:

Вихователь, звертаючись до вихованців:

Хлопці, чи траплялося у вас таке, щоб ви не знали, як потрібно вчинити? Наприклад: зустрілися біля входу в дитячий сад з чиєїсь мамою і не знаєте, увійти чи в двері першим або почекати, поки вона пройде? (Діти згадують правила)

Хлопці, я сьогодні пропоную пограти з вами в гру «оцінку вчинок». Я буду про щось розповідати, а ви повинні обіграти її і сказати, як потрібно вчинити правильно.

1 вчинок:

Діти грають у футбол. Один з них падає, він сильно забився:

    діти допомагають йому встати;

    діти забинтовують хлопчикові ногу;

    діти продовжують гру, не звертаючи уваги на що впав;

    діти сміються над сумували від болю хлопчиком.

2 вчинок:

Дівчинка йде по вулиці. Назустріч їй бабуся з важкою сумкою:

    дівчинка підніме впала у бабусі паличку;

    дівчинка допомагає бабусі донести до будинку важку сумку;

    дівчинка проходить повз;

    бабуся сама піднімає впала тростину.

3 вчинок:

Хлопчик зустрічає на вулиці заблукала маленьку дівчинку. Вона плаче:

    хлопчик заспокоює дівчинку, пригощає цукеркою;

    хлопчик бере дівчинку за руку, дізнається, де вона живе і відводить додому;

    хлопчик сміється над плаче дівчинкою, дражнить її.

вихователь:

Молодці, хлопці, впоралися з ситуаціями. Скажіть, а як можна пояснити такі прислів'я:

Не рий іншому яму - сам в неї потрапиш.

Хто свій гнів долає - той міцніше буває.

Ласкаво творити - себе веселити.

Друга шукай - а знайдеш, бережи.

Гра «Придумай казку»

Хлопці, зараз, я вам роздам серію картинок, а ви повинні придумати казку по цих картинок про ввічливих дітей. (Прослуховування казок придуманих дітьми).

вихователь:

Хлопці, які правила ви засвоїли сьогодні? Як потрібно вчинити, щоб бути ввічливим, вихованим людиною?

Тема: «Правила поведінки в грі»

Програмне зміст:

закріпити і узагальнювати знання дітей про правила поведінки в іграх.

Розвивати увагу, спостережливість.

Виховувати доброзичливі взаємини дітей у грі.

Підготовка до бесіди: виготовити костюм феї, чарівних окулярів.

Хід бесіди:

Вихователь в костюмі феї входить в групу.

Ой, хлопці, куди я потрапила? (В дитячий сад)

Значить, я прилетіла за правильною адресою. А до вас мене відправила чарівниця, яка хоче дізнатися, які зараз діти ходять в дитячий сад: погані або хороші, ввічливі або грубі, чи вміють грати один з одним. Хочете пограти зі мною?

Діти: Так!

Гра «Чарівні окуляри»

Мета: Зняття негативу в спілкуванні з однолітками

Опис гри:

Фея показує дітям окуляри і каже:

Хлопці, я хочу показати вам чарівні окуляри, які передала мені чарівниця для вас. Той, хто надягає ці окуляри, бачить тільки хороше в інших, навіть те, що людина ховає в собі. Ось я зараз їх одягну: «Ой, які ви всі веселі і красиві! Зараз кожен з вас спробує одягнути з і сказати дуг одного, що ж він побачив. (Діти по черзі надягають окуляри і говорять один одному приємні слова)

Молодці хлопці. У цій грі я побачила, що ви вмієте дружити один з одним. А зараз я розповім вам випадок, який стався в іншому дитячому садку. Послухайте.

«Діти грали в теплохід. Хлопці пропливли вже весь світ і стали повертатися з далекого плавання, і у всієї команди було багато роботи. Капітан раз у раз віддавав команди членам екіпажу. Раптом матрос Андрій став розкидати кубики, з яких був побудований теплохід.

Андрій, не можна ламати наш корабель, ми знаходимося в море і все можемо потонути, - говорили діти.

А мені яке діло. Хочу і ламаю, - почули вони у відповідь і побачили, що тепер їх товариш забрав рацію у радиста і сміючись відбіг убік.

Матрос, займіть своє місце! Приготуйтеся накинути канат, - сказав капітан.

Сам накидають, - відповів матрос ».

Хлопці, що можна сказати про поведінку Андрія в грі?

Які негарні вчинки він здійснив?

А у вас є такі діти, як Андрій?

Якби ви грали з таким хлопчиком, що б ви йому сказали, як надходили?

Хлопці, зараз встанемо в коло і кидаючи один одному м'яч, назвемо правила, яких слід дотримуватися в грі.

У грі треба дотримуватися всіх правил

Бути ввічливим, доброзичливим до учасників гри

Порушникам правил поведінки спокійно зробити зауваження і сказати, які порушення допущені.

Завжди ставляться до оточуючих так, як хочеться, щоб вони ставилися до тебе.

Хлопці, які ви молодці! Мені пора повертатися до чарівниці і розповісти, що діти в дитячому садку хороші, вміють грати один з одним, знають багато правил в грі і буде дуже добре, якщо ви будете завжди про них пам'ятати і дотримуватися їх. А на пам'ять я подарую вам чарівні окуляри, які допоможуть вам бути один з одним ввічливими, дружними і товариськими.

До побачення!

Тема: «Правила поведінки дітей у праці»

Програмне зміст:

Закріпити і узагальнювати знання про правила поведінки у праці: прибирати за собою іграшки, шанобливо ставитися до чужої праці, допомагати один одному порадами у праці.

розвивати увагу, спостережливість, уміння помічати помилки у однолітків.

виховувати позитивне ставлення до праці.

Підготовка до бесіди:

Приготувати ляльку Незнайку.

Хід бесіди:

вихователь:

Привіт хлопці, сьогодні ми з вами поговоримо про працю дітей, про те, як вести себе в праці. Незнайка допомагатиме вам. Чи згодні?

Читаю вірші:

Кравчиня.

Цілий день сьогодні шию.

Я одягла всю сім'ю.

Почекай трохи, кішка.

Буде і тобі одяг.

Переплетчица.

захворіла

Ця книжка: порвав її братик.

Я візьму її і склею.

Я хвору пошкодую.

Хлопці, що можна сказати про дітей, про яких розказано в цих віршах, які вони?

Можна я скажу: вони ледачі, що не уважні, злі.

Хлопці, чи правильно сказав Незнайко?

Ні. Діти працьовиті, дбайливі, добрі, ласкаві, уважні.

А які розповіді або вірші ви знаєте про працьовитих і дбайливих дітей?

(Хлопці називають розповіді)

Незнайка, а ти що мовчиш? Розкажи, що ти знаєш про працьовитих дітей?

Незнайка: Я вам розповім, як ми допомагали з Буратіно Мальвіни.

Мальвіна наводила будинку порядок, а ми розкидали іграшки. Нам було дуже весело. (Радісно сміється)

Хлопці, скажіть, а Мальвіни теж було смішно? (Немає)

Це розповідь про працьовитих і дбайливих дітей? (Немає)

Хлопці, поясніть Незнайку, як потрібно було поводитися:

Допомогти Мальвіни прибирати іграшки.

Запитати, чи потрібно Мальвіни ще допомогу

Шанобливо ставитися до чужої праці

Діяти в праці спільно, колективно.

Допомагати один одному порадами у праці

Незнайка, тобі допомогли діти?

Дуже. Спасибі вам. Тепер мені хочеться виправитися і допомогти Мальвіни прибирати іграшки. Піду прямо зараз до неї, і Буратіно розповім про правила поведінки.

До побачення, хлопці!

Хлопці, які ви молодці! Ви допомогли Незнайка зрозуміти що він вчинив не правильно.

Скажіть, а ви допомагаєте своїм мамам?

Зараз я вам розповім про дівчаток: Оле і Люді.

Оля і Люда гуляли у дворі. Побачила Оля, як Петя допомагає своїй мамі розвішувати білизну на мотузці, і говорити подрузі:

І я сьогодні мамі допомагала.

І я теж, - відповіла Люда, - А що ти робила?

Тарілки витирала, і ложки, і виделки.

А я черевики чистила

Мамині? - запитала Оля

Ні, свої

Хіба це допомога мамі? - засміялася Оля. - Ти ж їх собі чистила?

Ну і що ж? Зате у мами буде менше роботи, - сказала Люда.

Так чи не так?

Хлопці, хто ж з дітей допомагав мамі?

Хлопці, як ви розумієте прислів'я:

Маленька справа краща за велике безділля.

Без праці не витягнеш рибку зі ставка.

Хлопці, ви сьогодні зробили добру справу: допомогли Незнайка освоїти правила поведінки у праці.

Молодці!

Тема: «Правила поведінки на занятті».

Програмне зміст:

Продовжувати розширювати і закріплювати отримані знання про правила поведінки на занятті: не кричати з місця, не розмовляти, не відволікати сусіда і т.д.

Розвивати спостережливість, уміти помічати і справляти недоліки.

Виховувати позитивне ставлення до заняття.

устаткування:

Розучування з дітьми слів і реплік для інсценування вистави «Урок музики»

Підготувати костюми Буратіно, кота, собаки.

Хід бесіди:

вихователь:

Хлопці, сьогодні до нас приїхали артисти, які покажуть театральні вистави «Урок музики».

Урок музики.

(За мотивами казки О. Островського)

Дійові особи (виконують діти): - Альоша Почемучкін,

- собака Чижик,

- Буратіно,

- учитель Кот.

(Альоша і Чижик готуються до уроку)

Чижик: (бурмоче) до, ре, мі, фа ...

Альоша: Чижик, ти ж вивчив урок будинку, чого шепочеш?

Чижик: Хвилююся, повторюю. Гав гав!

Альоша: А я хвилююся за Буратіно. Знову його немає, знову спізнюється і урок не вивчив, напевно.

Чижик: Учитель йде!

(Входить кіт)

Кот: Доброго дня!

Альоша і Чижик: Доброго дня!

Кот: Почнемо урок.

Чижик: (тихо) Ой, боюсь, зараз мене запитають. Гав!

(В клас вбігає Буратіно і падає)

Буратіно: Ой- Ой!

Кот: Буратіно! По-перше, ти запізнився на урок, по-друге, не привітався. Вийди і увійди знову так, як потрібно.

Буратіно: (Виходить, входить, спотикається і падає) Здравствуйте!

Кот: Буратіно, ти знову зробив все не так, вийди і знову увійди в клас, а не падай у порога.

Буратіно: Ну ось, знову не пощастило, спробую знову (пішов, стукає, спокійно відкриває двері) Здравствуйте!

Кот: Сідай, Буратіно! Урок відповість Альоша Почемучкін.

Альоша: (Співає будь-яку розспівування з назвою нот) до, ре, мі, фа ...

Кот: Добре, Альоша, я бачу, ти вивчив урок. Ну що ж, Буратіно, покажи свої знання.

Буратіно: Ой, я здається щось забув! (Шепоче друзям) підказуйте, я не вивчив.

Кот: Ти урок забув?

Буратіно: Так! Тобто, немає, я вивчив.

Кот: Назви ноти по порядку.

Буратіно: Чому?

Кот: По порядку! Якщо ти не готовий, сідай на місце.

Буратіно: Ні, ні, Я готовий. Зараз згадаю. До ...

Буратіно: (чекає підказки) ну!

Буратіно: (чує підказку) не "ну», а «ре».

Буратіно: Ну! Ре.

Чижик і Альоша: (пошепки) ми, ми ...

Буратіно: Ми- ми.

Кот: Яка нота?

Буратіно: (співає) ми-ми-ми ... (чує підказку) квасоля.

Кот: Буратіно, яка квасоля?

Альоша і Чижик: (пошепки) окремо фа сіль, фа сіль.

Буратіно: Окремо квасоля і ще сіль.

Кот: Досить, Буратіно. Як не соромно не вчити урок! Сядь, Буратіно, отримуєш «погано».

Буратіно: Знову не пощастило! (Зітхає)

Кот: Послухаємо, що приготував Чижик.

Чижик: (боїться відповісти) я співаю ноти (співає ноти, боязко, тихо).

Кот: Непогано, Чижик. Ти вивчив урок, але зайва боязкість тобі завадила, ти співав тихо і невпевнено. Сідай, «добре».

Альоша: Молодець, Чижик, вивчив урок.

Кот: Щоб вивчити науку співу.

Щоб урок недарма для вас пройшов,

Повинні набратися ви терпіння

І слухати дуже добре,

Няв-няв, і слухати дуже добре!

Урок закінчено, до побачення!

вихователь:

Хлопці, які правила поведінки були порушені на занятті?

Разом з дітьми формулюємо правила етикету, які повинні дотримуватися майбутні учні.

Програмні завдання:

Продовжувати формувати уявлення дітей про морально-етичні норми поведінки; розширювати і поглиблювати знання про позитивні риси характеру і моральні чесноти людини ( доброта, щедрість, скромність, чуйність, ввічливість, доброзичливість, працьовитість, миролюбність і т.п); вчити дошкільнят помічати і характеризувати негативні риси характеру і прояви негідної поведінки оточуючих на прикладі казкових героїв; спонукати самостійно робити оціночні судження і аналізувати поведінку інших; сприяти усвідомленню дітьми необхідності дотримуватися соціально прийнятих норм поведінки і моральних чеснот, бути доброю людиною;

Розвивати логічне мислення, комунікативну мова дітей;

Виховувати культуру поведінки та спілкування, бажання наслідувати позитивні приклади соціально-моральної поведінки і кращі моральні якості особистості.

словник: пантоміма, моральні якості (чесноти), правила поведінки, миролюбний, милосердний.

матеріал:ілюстрації до відомих казок; сюжетні картинки до теми «Хороші і погані вчинки»; кольорові олівці або фломастери; маски півника і курочки; декорації (зелені ягоди, квіти, метелики, сніжинки).

хід заняття

Діти заходять в групу, стають рядком.

Вихователь. - Подивіться, діти, скільки у нас гостей сьогодні. Давайте з ними ввічливо прівітаємося.

Кожна дитина по черзі говорить своє вітання. наприклад:

Добрий ранок!

Добридень!

Доброго здоров'я!

Раді вас бачити!

Ласкаво просимо! та ін.

Вихователь. - А ще можна звернутися до людини без слів, а тільки за допомогою міміки і жестів. Пам'ятайте, як ми грали, і такий спосіб спілкування називається як? ( пантоміма)

Молодці, що згадали. А давайте зараз пограємо в пантоміму! Чи згодні?

Розважальна гра «Пантоміма»

Одна дитина виходить вперед. Вихователь вимовляє фразу, а дитина намагається відобразити її зміст за допомогою міміки і жестів. наприклад:

Дякую! ( права рука на ліве плече, уклін, посмішка);

Раді вас бачити! ( привітна посмішка, руки розведені в сторони, легкий уклін);

Я більше так не буду. ( руки схрещені на грудях, який заперечує помах голови, сумний вираз обличчя);

Іди до мене, маленька! ( посмішка, руки простягнені вперед, рухи пальцями обох рук);

Не хочу з тобою грати! ( посуплене особа, руки схрещені на грудях);

Дозвольте запросити вас на танець. ( посмішка, рука протягнута вперед, легкий уклін головою) і т.д.

Вихователь. - Молодці, діти! Дуже добре ви поспілкувалися без слів, а за допомогою тільки міміки і жестів і пограли в пантоміму. А зараз сідайте, будь ласка, на стільчики, випряміть свої спинки, ніжки поставте разом. Вам так буде зручно.

Сьогодні ми з вами поговоримо про дуже цікаві речі - про доброту, прояви людських якостей і характер людини. Ви знаєте, діти, що людина живе не сама в суспільстві, а поруч з іншими людьми. Як билина в полі не може існувати, так і людина не може жити самотньо, а серед інших людей і всі вони різні - одні добрі, а інші не зовсім такі.

Що ви можете сказати про добру людину, яка вона? ( чесна, ввічлива, скромна, працьовита, ввічлива, доброзичлива, дружня, щедра, справедлива, миролюбна, щира, милосердна і ін.)

Вихователь. - Я з вами згодна. Ви назвали багато хороших моральних якостей людини. Давайте запам'ятаємо ці красиві слова - «моральні якості». ( Діти повторюють за вихователем). Саме таку людину і з такими моральними якостями можна назвати хорошою.

У нашій групі діти виховуються і дружать вже третій рік і дуже добре знають один одного. Розкажіть, будь ласка, про своїх друзів, які вони?

Діти по черзі розповідають про своїх друзів. наприклад:

Ярослав добрий, бо він дуже любить свою сестричку і багато розповідає про неї;

Дарина ввічлива дівчинка, тому що завжди вітається;

Маша працьовита, завжди допомагає виховательці;

Денис щедрий, бо з усіма ділиться;

Сонечка дружелюбна, тому що з усіма грає і ділиться іграшками;

Карина чесна, тому що ніколи не обманює і т.д.

Вихователь. - Молодці, діти! Серед вас багато добрих і вихованих. Як ви вдало підмітили хороші моральні якості в своїх друзів. Спасибі вам!

Чи пам'ятаєте ви вірш про хвалькуватого кота? Красиво чи хвалитися?

Що трапилося з хвалькуватою котом? ( Він пішов і пропав)

Фізкульхвілінка «Хвалькуватий кіт»

Діти стають в коло, читають знайомий вірш і показують відповідні рухи.

Хвалився кіт, що він убрід Дніпро перейде,

(Йдуть по колу, виконуючи рухи руками, як при плаванні)

І як пішов, то не прийшов - ні кота ніде.

(Зупинилися, повернулись в коло, по черзі відводять руки в сторони, підняли плечі)

Тому ти ніколи не хвалися, якщо не можеш - не берися!

(Сваряться пальчиком)

Діти повертаються в іншу сторону і повторюють рухи ще раз.

Дидактична вправа «Голосно - тихо»

Першу частину вірша діти вимовляють тихо, другий - голосно.

Дидактична гра «Скажи навпаки»

Вихователь називає хороші моральні якості людини, а діти - їм протилежні.

Доброзичливий - недружелюбний;

Важливий - нечемний;

Важливий - нечемний;

Чесний - нечесний;

Скромний - нескромне;

Працьовитий - непрацьовітій (ледачий);

Доброзичливий - недоброзичливий;

Щедрий - нещедро (жадібний);

Справедливий - несправедливий;

Миролюбний - неміролюбній;

Щирий - нещирий;

Милосердний - немилосердний,

Добрий - недобрий (злий) і ін.

Вихователь. - Людей, які мають такі нехороші якості, називають невихованими, поганими або злими. Хочете, діти, щоб про вас так думали? ( немає). Тому поводьтеся чемно і будьте завжди добрими і вихованими дітьми, щоб вами могли пишатися ваші мами, тата і ми в дитячому саду. Тому в народі кажуть: «Будь добрим - і тобі добре буде».

Вихователь запрошує дітей сісти на свої стільчики і уважно розглянути ілюстрації до відомих казок.

Вихователь. - Діти, а зараз я хочу переконатися, чи всі ви зрозуміли і можете пояснити. Перед вами ілюстрація до якої казці? ( «Коза-дереза») Подумайте і дайте відповідь повним пропозицією, якою була коза в цій казці? ( коза була хитрою, несправедливою, неввічливою, це верх невігластва, неслухняним, недоброзичливо, нещирим, недружньої по відношенню, недоброї і ін.)

Кого обдурила Коза-дереза? ( діда, бабу, зайчика)

Хто допоміг зайчику звільнити його будиночок? ( рак-неборак)

А що могло б статися, якби рак-неборак теж не зміг вигнати Козу - дерезу з зайчікової хатки? ( роздуми дітей)

Якими словами можна сказати про рак, який він? ( сміливий, справедливий, чесний, доброзичливий, миролюбний, милосердний, добрий)

Вихователь. - Молодці! Добре розбираєтеся в хороших моральних якостях. Спробуємо далі.

Вихователь демонструє наступну ілюстрацію до казки «Котик і півник».

А що можна сказати про котика з казки «Котик і півник»? Який він? ( добрий, працьовитий, відповідальний, доброзичливий, щедрий)

Вихователь. - Так. Він щодня ходив у ліс рубати дрова, щоб взимку можна було погрітися біля печі. А що можна сказати про Півника, який він? ( неслухняний, нещирий, нечемний, несправедливий, нехороший, непрацелюбній)

Вихователь. - Дійсно, він не послухався Півника. Вийшов з хатки і з ним сталася неприємність. Що могло б статися, якби Котик не звільнив Півника від Лисиці? ( міркування дітей)

А що можна сказати про Лисичку, яка вона? ( хитра, недружня, несправедлива, неслухняний, недоброзичлива, недобра)

Вихователь. - Діти, мені дуже хочеться, щоб ви розглянули наступну картинку і красивими словами описали дідову сімейку з казки «Ріпка». Яка вона? ( доброзичлива, добра, працьовита, відповідальна, щедра, милосердна, доброзичлива) Що могло б статися з Ріпка, якби дід її не витягнув? ( міркування дітей)

Вихователь. - Молодці! Красиво міркуєте. А який ви запам'ятали Лисичку з казки «Лисичка і Журавель»? Скажіть повним пропозицією, якою була Лисичка? ( Лисиця була хитрою, нещедро (жадібної), недружньої по відношенню, несправедливим, немилосердним, недоброї)

А яким був Журавель? ( гостинним, добрим, щедрим, ввічливим, доброзичливим) Або зрозуміла Лисичка після відвідування Журавля, що негарно надійшла? ( Ні, ще й образилася і більше вони не дружили)

Вихователь. - Ось бачите, діти, навіть казка може нас навчити розпізнавати хороші і погані вчинки, добрих і поганих людей.

Виконання завдань дітьми біля столів.

Дидактична гра «оцінку вчинок»

Кожна дитина вибирає собі сюжетну картинку із зображенням ситуації морального змісту. Уважно розглядає і оцінює її, потім зафарбовує кружечок під картинкою відповідним кольором: червоним - поганий вчинок, зеленим - хороший. Пізніше вихователь пропонує дітям пояснити свій вибір.

Вихователь. - Діти, сьогодні я запрошую вас в театральній студії, де ми подивимося невелику інсценізацію про те, що буває з неслухняними і невихованими.

Вихователь вибирає персонажів - Півника, Курочку і казкаря. Діти залишаються сидіти на стільчиках, тримають в руках атрибути для інсценування - зелені ягоди, квіти, метелики, сніжинки.

Інсценування казки Ушинського «Умій почекати»

Вихователь. - Молодці, діти! Добре впоралися із завданням - добре показали поведінку неслухняних, невиховані Півника. Або бажала Курочка зла півника? З чого це було видно? ( Курочка завжди повчала Півника та застерігала його від небезпеки). Чи можна вважати, що Курочка була хорошою? ( Так, вона дуже хвилювалася за неслухняного Півника і бажала йому тільки добра)

А якими хочете стати ви після нашого заняття? ( ввічливими, вихованими, доброзичливими, щедрими, добрими, чесними, вдячними, терплячими, працьовитими, відповідальними і ін.)

Підніміть руку ті, хто готовий щодня робити добро і собі, і тим, хто піклується про вас і любить? Отже, робіть добро - і вам добре буде.

Вихователь. - А зараз давайте ввічливо прощатися з нашими гостями.

Діти використовують різні форми прощання. наприклад:

До побачення!

Всього найкращого!

До зустрічі!

Будьте здорові!

Всього найкращого!

Щасливої \u200b\u200bдороги! Приїжджайте ще до нас!

Вихователь. - спасибі дітям і гостям! Всім бажаю доброго здоров'я і мирного неба над головою!

Підготувала вихователь першої категорії Тимошок Л.Д.

Конспект етичної бесіди «Вежливое спілкування» з дітьми початкових класів

Чурепкіна Валентина Петрівна, вихователь ГБУЗ КО "Обласний дитячий санаторій для хворих на туберкульоз" м Березовський, п. Барзас Кемеровська область.

Бесіда «Що таке ввічливість». конспект

Слова: «До побачення!», «Спасибі», «Вибачте»,
«Будь ласка», «Здрастуйте» -
Щедро даруйте!
Даруйте перехожим,
Друзям і знайомим.
У тролейбусі, в парку
У школі і вдома.
Слова ці дуже і дуже важливі.
Вони людині як повітря потрібні.
Без них неможливо на світлі прожити.
Слова ці треба з посмішкою дарувати.


Ввічливість - це перша і найприємніша чеснота.
Однією зі сторін загальної культури людини є культура поведінки, невід'ємною частиною якої, є ввічливість. Людина відвертий і привітний вміє зробити так, щоб всім оточуючим його було спритно і затишно.
опис: Даний матеріал буде корисний вихователям і вчителям початкових класів при проведенні бесід з дітьми на морально-етичні теми.
мета:
- формування у дітей морально-етичних норм, виховання бажання бути ввічливим.
завдання:
- з'ясувати погляди учнів з даної проблеми;
- допомогти дітям зрозуміти значення ввічливості в житті людей через розучування віршів, інсценівок, читання художніх текстів;
- сприяти вихованню моральних якостей, виявлення правильного і помилкового уявлення про ввічливість;
- виховувати доброту і милосердя по відношенню до людей, показати на прикладах чудову силу ввічливості.
Попередня робота: розучування інсценівок: заучування віршів.
матеріал: шапочки і елементи костюма лисиці, ведмедя, ворони для інсценування; м'яч.

Ввічливість для дорослих і для дітей важлива,
Ввічливість - чудова і добра країна.
Ввічливості треба з дитинства всім вчитися,
Ввічливість, хлопці, чарівництва частка.

1. Учні однієї школи на запитання «Що таке ввічливість?» відповіли так: «Ввічливість - це ...
- вихованість;
- гарна поведінка;
- правила поведінки людини;
- коли людина ввічлива, до нього добре ставляться;
- ввічлива людина говорить добрі слова.
Чи вважаєш ви себе ввічливими? Дайте відповідь на питання словами «так» або «ні».
1) Чи вмієш ти дякувати батьків (продавця, бібліотекаря, друга і ін.) За виконану прохання, надану послугу, піднесений подарунок і т.д.?
2) Називаєш ти по імені тих, з ким вітаєшся?
3) Чи завжди ти уступаєш місце старшим в автобусі, трамваї, тролейбусі?
4) Пропускаєш ти вперед молодших при вході в школу, в їдальню?
5) Виконуєш ти прохання старших?

2. Читання віршів «Ввічливі слова»

1 Якщо настав на ніжку
Хоч випадково, хоч трошки,
Відразу говори: «Вибачте»

Або краще - «Вибачте».
2
Якщо бабуся з ранку
Пиріжок тобі дала,
Ти візьми, скажи «Спасибі» -
Чи стане бабуся щасливою!
3
Кожен скаже на прощання,
Йдучи, всім «До побачення».
Другу йти пора -
Скажімо ми йому «Поки».
4
Щоб щось попросити,
Потрібно ввічливими бути.
Ми «будь ласка» додамо -
Будуть всі задоволені нами.
5
Зустріч, новий розмову
Ми зі «Здрастуйте» почнемо.
Друг прийшов раптом на обід -
Скажімо ми йому «Привіт».
6
«Добрий вечір», «Добрий день»
Говорити нам всім не лінь!
«Утро доброе» ми скажемо,
Вранці прокинувшись, мамі.
7
Якщо ти зламав іграшку
Друга або раптом подружки,
Ти скажи їм «Вибач»
І свою їм запропонуй.
8
Пригостив раптом хто цукеркою
Або щось подарував,
«Спасибі» говори за це,
Щоб ввічливим ти був.
9
«Ласкаво просимо» гостям,
Кажуть і тут, і там.
Додому гості їдуть
"Доброго шляху!" бажаємо.
питання: А тепер ще раз постав собі питання: ввічливий ти?
завдання:Давайте перевіримо, на скільки ви ввічливі в грі «Ввічливі слова».

Гра «Ввічливі слова».

Вихователь кидає м'яч дитині, дитина називає ввічливе слово.
Хлопці, я переконалася, що ви знаєте багато добрих, ввічливих слів. Даруйте частіше їх своїм близьким, рідним, товаришам!
3. У казці «Цінна бандероль» розповідається, як Ворона прочитала книжку «Уроки ввічливості» і «надумала сама ввічливій стати.

Пропонується інсценування уривка з казки «Цінна бандероль»


Ворона попрямувала до ведмедів. Підходить до них і каже:
- Смачного!
- Дякую, - відповідає Ведмідь. - Сідайте до нас.
- Із задоволенням би, та ніколи мені, поспішаю дуже.
- Тоді на доріжку візьміть! - пригощає Ведмідь Ворону.
- Спасибі!
Злетіла Ворона на ялинку і пообідати вже було зібралася, як раптом чує:
- Голу-у-убушка, як хороша-а!
Глянула Ворона вниз і бачить: Лиса під ялинкою стоїть.
- Та хто ж тепер цієї байки не знає? - кричить їй зверху Ворона. - А вже коли сиру захотіла, так проси по-ввічливому!
- Будь ласка ... будьте ласкаві! - заговорила солодким голосом Лиса.
- Ось це інша справа! - похвалила Ворона і поділилася з Лисицею сиром.
В. Капнинский


питання: Назвіть ввічливі слова, які допомогли Вороні і Лисиці отримати те, що вони просять. 1) Ти йдеш з товаришем по вулиці. Він привітався з незнайомим тобі людиною.
Чи треба привітатися тобі?
2) У шкільному коридорі розмовляють вчителі. Серед них Олег побачив свого класного керівника і, проходячи повз, привітався: «Здрастуйте, Юрій Васильович!»
Як вчинив би ти? Що сказав би?
3) Ти увійшов в автобус із задньої площадки і побачив, що у передніх дверей стоять твої друзі.
Чи треба привітатися з ними? Якщо треба, то як ти це зробиш?
5. Ми дізнаємося людини, яка хоче до нас звернутися, не тільки за словами, а й по жестам, по виразу його обличчя. Особливо високо цінується в спілкуванні посмішка. Про це дуже добре розповів письменник В. Солоухін.
Але ж у людей в розпорядженні є ще й усмішка. Подивіться, майже все у людини призначене для самого себе: ноги - ходити; рот - поглинати їжу; очі - дивитися, - все потрібно самому собі, крім посмішки. Посмішка самому собі не потрібна. Якби не дзеркала, ви її ніколи б навіть не побачили. Посмішка призначена іншим людям, щоб їм з вами було добре, радісно і легко. Це жахливо, якщо за десять днів тобі ніхто не посміхнувся, і ти нікому не посміхнувся. Душа мерзне і кам'яніє.

завдання: Продовж список ситуацій, в яких особливо важливо посміхнутися співрозмовника: «Привітання», «Ти в гостях», «У тебе гості» ...

6. Запропонувати послухати вірш В. Бокова «Добре слово».

дитина:
- А Ви сивий! - сказали мені при зустрічі.
- А були чорний!
- Був, - відповів я.
І щось мені той час лягло на плечі.
І придавило каменем буття.

А ти не старий! - якось мені сказали
Мої друзі за святковим столом.
І мені як-ніби крила розв'язали.
І туго свиснув повітря під крилом.

І полетів я в хмарні вершини,
І був я зачарований красою.
Дрімали в мені досі думки
Захвилювалися нивою густий.

Друзі мої, переконуйте людям віру
І частіше говорите: «Добрий день!»
І дотримуйтесь хорошому прикладу -
Продлять добрим словом життя людей.
питання: Чому у героя вірша зіпсувався настрій? Які слова розв'язали йому крила?

Підсумок бесіди:

У побуті важливого вихованої людини завжди повинні бути слова, які ми називаємо «чарівними». За допомогою цих слів можна відкрити будь-які двері, допомогти повернути гарний настрій. Творіть добро, вчіться робити добрі справи!